Dziś jest 19.07.2024

Imieniny obchodzą Alfred, Wincenty, Wodzisław, Arseniusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Turystyka rowerowa na wesoło

Autor: Anna Sygnarek

Data publikacji: 08.08.2011 13:19

Liczba odwiedzin: 7637

Tagi: europa, afryka, włochy, grecja, tunezja, litwa, łotwa, estonia, rowery, relacje, anna sygnarek

Co kraj to obyczaj. Wiedzą o tym rowerzyści, którzy w różnych miejscach bywają różnie witani. Zwłaszcza, jeśli na rowerze z tyłu bagażnika wiszą obładowane sakwy. Bo każdy kraj stosuje inną „politykę” wobec cyklistów. Podróżując zagranicą, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość wobec miejscowych zasad.

Rowerowy wyścig?
Fot. Tony the Misfit

Włochy, Sycylia

We Włoszech rowery cieszą się dużą popularnością i nawet w górzystych zakątkach kraju spotkamy całe peletony trenujących zawodników. Wydawałoby się więc, że Włosi zdążyli już oswoić się z widokiem rowerzystów na drogach i są bardziej wyczuleni na nich. Tak się jednak nie dzieje. Włoski, ognisty temperament przekłada się również na styl jazdy samochodem. Szczególnie w miastach trzeba by uważnym i liczyć bardziej na swoją rozwagę niż miejscowych.

Z jazdy po sycylijskich miastach pamiętam ogromne korki oraz duży chaos panujący na drogach, i oczywiście nieustający dźwięk klaksonów. O dziwo, wolna amerykanka po włosku zwykle kończy się dobrze, stłuczek nie ma aż tak wiele. W większych miastach, takich jak Palermo na Sycylii, lepiej zostawić rower i poruszać się pieszo. Nie należy też wiele oczekiwać po ścieżkach rowerowych. Inaczej niż w Polsce, stanowią one po prostu wyodrębniony na ulicy pas ruchu. W praktyce służą samochodom za parking.

Włosi jeżdżą na rowerach często i na rowerach też się znają. Nie będziemy mieć żadnego problemu, żeby znaleźć w mieście sklep z częściami rowerowymi, a i na prowincji ktoś zapewne pomoże w naprawie naszego sprzętu. Należy jednak uzbroić się w dodatkowe dętki, bo na poboczach czyhają różne „przebijacze opon”.

Włosi (zwłaszcza na wsi) dość entuzjastycznie reagują na większe grupy rowerzystów (szczególnie jeśli widzą, że to obcokrajowcy). Często dzieci wsiadają na rowery i ścigają się z cyklistami, młodzież jedzie za nimi na skuterze, zaś dorośli pozdrawiają, bywa że natrętnie, wciskając klakson, aż do skutku, aż do zwrócenia uwagi. Początkowo dźwięki te mogą się nawet spodobać, po kilku dniach staną się zmorą, a po tygodniu będziemy mieć zszargane nerwy. Napiętą sytuację załagodzi niesamowicie przyjazne nastawienie Włochów i Sycylijczyków do rowerzystów. Chętnie podpowiadają, jak znaleźć drogę, gdzie można się zatrzymać, są również bardzo ciekawi naszych rowerowych historii.

Tunezja rowerowo

Naszych historii i naszego sprzętu będą również ciekawi w Tunezji. Tutaj musimy okazać już znacznie więcej wyrozumiałości dla ciekawskich dzieci. Bo to właśnie najmłodsi mieszkańcy Tunezji, widząc Europejczyka podróżującego na rowerze, zwrócą na niego uwagę pierwsi. Jeśli więc będziemy zostawiać nasz pojazd przed barem, sklepem itp. należy go przypiąć i zabrać różne cenne rzeczy, a także te łatwo zdejmowalne. Dzieciaki dla zabawy mogą nam odkręcić licznik, a potem będziemy musieli je gonić – licznik na pewno oddadzą, ale my się nabiegamy niepotrzebnie. A już niesamowite wrażenie robi przejazd rano obok szkół, kiedy młodzież idzie na lekcje. Ich powitania są, oględnie mówiąc, bardzo entuzjastyczne. Okrzyki, pozdrowienia, aż ręce bolą od machania. Czuliśmy się jak zawodnicy biorący udział w jakimś wyścigu.

Starsi również traktują rowerzystów przyjaźnie, choć z pewnym wyczuwalnym dystansem. Oczywiście zależy to od miejsca, w większych miejscowościach ludzie są bardziej otwarci, w wioskach najpierw jest się bacznie obserwowanym, a przełamanie lodów następuje dopiero po pewnym czasie. W tych pierwszych bez problemu znajdziemy sklepy rowerowe, w drugich – możemy mieć z tym trudności, dlatego lepiej zadbać o akcesoria jeszcze przed wyjazdem.

Poza miejscowościami turystycznymi Tunezja jest miejscami dość zaniedbana, zdarzało się nam przejeżdżać przez ogromne nielegalne wysypiska śmieci. Różnie również wyglądają drogi, dlatego odradzam wybranie najcieńszych opon, warto też uzbroić się w kilka dodatkowych dętek i koniecznie – w zestaw do łatania.

Wybierając na rowerowe szaleństwo do Tunezji, lepiej ominąć najgorętszy okres. My byliśmy tam po koniec września, obok naprawdę upalnych dni, zdarzały się też całkiem chłodne. Dlatego trzeba zabrać ubrania także na zimniejsze dni i noce.

Grecja – Peloponez

Tutaj również przyda się cały zestaw do łatania opon i dużo zapasowych dętek, bo w każdym kraju co innego staje się zmorą rowerzystów i „przebijaczem” opon. W Tunezji były to liczne odłamki plastiku i szkło na poboczu, na Sycylii – kolce opuncji, a w Grecji? No cóż, przejechane jeże. Być może akurat trafiliśmy na taki feralny rok, faktem jest, że co rusz najeżdżaliśmy na nieżywe zwierzątka. Greckie drogi, asfaltowe, są zazwyczaj dobrze przygotowane, ale warto nastawić się na różne powierzchnie, także mniej przyjazne oponom.

Grecy bardzo entuzjastycznie podchodzą do rowerzystów-obcokrajowców, często kibicują im podczas podjeżdżania pod wysoką górę. Grecja jest krajem o licznych wzniesieniach, co należy uwzględnić w treningach przed wyprawą. Różnie też wygląda oświetlenie tras, dlatego radzę unikać zapuszczania się w nieznane tereny nocą. Obowiązkowo zakładamy kask, a na rowerze i sakwach umieszczamy światełka i odblaski. Najlepiej jest włożyć kamizelkę odblaskową, na niektórych trasach, jadąc po zmroku, możemy być bez niej praktycznie niewidoczni.

Grecja jest jednym z moich ulubionych krajów na wyprawy rowerowe, a to za sprawą licznych tras biegnących tuż nad morzem, wzniesień, niesamowitych widoków oraz przyjemności wynikającej z łączenia zwiedzania starożytnych zabytków oraz jazdy na rowerze.

Trasa Polska – Litwa – Łotwa – Estonia

Z Augustowa przez Litwę i Łotwę do Estonii wiedzie wprost wymarzona droga: dobra jakość nawierzchni, bezpieczne pobocza i przyjaźnie nastawieni ludzie spotykani w trakcie jazdy.

Planując trasę, warto uwzględnić przerwy na zwiedzanie większych, zabytkowych miast w poszczególnych krajach. Obowiązkowo trzeba nie tylko przejechać przez Kowno, Rygę, Parnu, Tallin, ale też zostać w nich na dłużej. Nie ma problemu ze znalezieniem noclegu, na obrzeżach łatwo o pola kempingowe i kwatery w gospodarstwach agroturystycznych, zaś w centrum znajdziemy tanie hostele (rowery można wnieść do środka).

Trasę z Augustowa do Tallina można pokonać nawet w tydzień, z ryskiej stolicy przedostaniemy się promem do Finlandii, następnym wrócimy do Gdańska. Obierając ten kierunek mamy do pokonania 750 kilometrów drogi, która wiedzie przez piękne zalesione tereny, a na Łotwie – nawet wzdłuż morza.

Po drodze spotkamy zapewne innych turystów rowerowych, których w razie potrzeby możemy poprosić o pomoc. W większych miastach nie będziemy mieć jednak problemu ze znalezieniem sklepu rowerowego. W tych krajach ludzie są przyjaźnie nastawieni, lecz nieco mniej entuzjastyczni niż np. we Włoszech. Im dalej na północ, tym rzadziej używane są klaksony i tym mniej osób będzie nas pozdrawiać. Zawsze jednak możemy liczyć na pomoc i dobrą radę, czasem również na propozycję noclegu.

Niezależnie od kraju i rowerowych obyczajów panujących w nim, turysta, który zamiast autokaru wybiera rower, wzbudza u miejscowych pozytywne uczucia. Możemy więc liczyć na ciepłe przyjęcie i pomoc. A więc w drogę!

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7467

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6594

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 26971

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8242

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10277

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8329

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9648

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7362

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8746

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6273

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7823

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6047

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50286

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128023

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7269

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 194110

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze