Dziś jest 08.12.2023

Imieniny obchodzą Maria, Zenon, Boguwola, Narcyza

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Europa w czerwonym świetle

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 12.07.2011 14:28

Liczba odwiedzin: 10958

Tagi: europa, niemcy, holandia, amsterdam, hamburg, seksturystyka, anna maria łakomy

Według Oxford English Dictionary po raz pierwszy publicznie termin „dzielnica czerwonych latarni” pojawił się w 1894 roku w Stanach Zjednoczonych w lokalnej gazecie stanu Ohio, The Sandusky Register.

Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie
 
Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie
fot. iStockphoto

Jedna z teorii mówi, że określenie wywodzi się ze starożytnych Chin, gdzie uznawane za zmysłowe, czerwone, papierowe lampiony wywieszano przed domami publicznymi. Znaczący jest także termin używany jako określenie dzielnicy czerwonych latarni w języku japońskim – akasen, co dosłownie oznacza „red-line” (to niezależne źródła z tego samego okresu w języku angielskim), czyli czerwona linia. Japońska policja odkreśliła czerwoną linią na mapie granice prawne dzielnic czerwonych latarni. W języku japońskim istnieje również termin aosen, w dosłownym tłumaczeniu – „blue-line”, wskazuje pozaprawne dzielnice. Wiadomo także, że w czasie I wojny światowej wiele domów publicznych w Belgii i Francji oznaczano niebieskimi i czerwonymi światłami. Pierwsza barwa wyznaczała miejsca dla oficerów, druga zaś – dla wojskowych innych rang.

Można się spotkać również z twierdzeniem, że nazwa pochodzi od czerwonych latarni, które nosili ze sobą pracownicy kolei. Zostawiali je przed domami rozpusty, tak, by w razie potrzeby (odjazdu, awarii pociągu) można ich było z łatwością zlokalizować. Trudno jednak znaleźć argumentację tej tezy.

Choć dziś w większości krajów prostytucja jest nielegalna, dzielnice czerwonych latarni poza słynną Holandią spotkamy także w: Kenii, RPA, Kambodży, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Pakistanie, Filipinach, Singapurze, Tajlandii, Australii, Nowej Zelandii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Czerwone światła za murami Amsterdamu

Słynna dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie określana jest jako De Wallen (w luźnym tłumaczeniu oznacza to ściany, mury). Termin odnosi się do średniowiecznych murów obronnych w centrum Amsterdamu, ale dzielnica funkcjonuje od XIV wieku.

De Wallen to sieć alejek skrywających ok. 300 małych kabinek, w których prostytutki czekają na swoich klientów. Za taflami szkła, spowite w czerwonych światłach kuszą przyjezdnych turystów. To właśnie oni są głównym źródłem dochodu prostytuujących się pań i panów. Holendrzy w dzielnicy rzadko się pojawiają. Nie mniej jednak, gdy tylko poruszono temat zamknięcia De Wallen i zamienienia jej w luksusową dzielnicę butików i restauracji, od razu podniosły się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy, z resztą podobnie jak reszta świata, uważają dzielnicę za symbol Amsterdamu i holenderskiego liberalizmu w ogóle.

Prostytucja jest w Holandii legalna, ale tylko dla mieszkańców Unii Europejskiej i nie na ulicach. Podobnie jak w Danii, prostytutki mogą tu opłacać składkę emerytalną i ubezpieczenie zdrowotne. Podlegają także podatkowi dochodowemu, nie licząc w tym 19% VAT-u, jaki pobierają od każdej usługi. Niewiele z nich jednak ma możliwość wystawienia rachunku. Dane wskazują na to, że od 2002 roku jedynie 4% holenderskich prostytutek zarejestrowało się w administracji podatkowej. Nawet powołanie związku zawodowego nie pomogło w sprawowaniu kontroli nad prostytucją. Na szacowanych w Holandii 25 000 kobiet uprawiających prostytucję, w 2003 roku jedynie około setki płaciło regularnie składki związkowe. Kobiety w De Wallen pracują najczęściej na własną rękę. Kabiny wynajmują średnio na 8 godzin od prywatnych właścicieli za 100-150 euro. Natomiast 20 minut ich usług kosztuje około 50 euro.

W dzielnicy czerwonych latarni znajdują się także liczne sex shopy, sex teatry, muzeum seksu i marihuany, i oczywiście legendarne coffee shopy sprzedające marihuanę w różnych postaciach (z ciastem włącznie). Każdego roku w De Wallen odbywają się tzw. Dni Otwarte, w trakcie których można uchylić rąbka tajemnicy: wejść do kabinek, „od kuchni” pozwiedzać miejsca pracy prostytutek, obejrzeć peep-show czy 10-minutowy instruktaż na temat zabezpieczeń. W 2007 roku swoją premierę mieli panowie. Zamienili się miejscami w oknach i oferowali swoje usługi podobno już za 30 euro!

Bądź wolny w Reeperbahn

Bez wizyty w Reeperbahn nie można powiedzieć, że zwiedziło się Hamburg. Ta słynna mila życia nocnego w Hamburgu jest także jedną z największych w Europie dzielnic czerwonych latarni. Atrakcji podobnie jak w Amsterdamie jest wiele jak: sex shopy, sex teatry, muzea seksu i pokazy striptizu.

We wczesnych latach 60. Zespół The Beatles rozpoczął swoją wielką karierę muzyczną w kilku klubach muzycznych na ulicy Große Freiheit (dosłownie wielka wolność). Niektóre z nich wciąż istnieją, więc dla fanów słynnej czwórki świetną atrakcją będzie wycieczka do Indra Club, Kaiserkeller czy nowo wybudowanego Beatles Square, na rogu Reeperbahn i Große Freiheit.

Prostytucja na ulicach Hamburga jest legalna, a najsłynniejszą z nich jest Davidstraße. Dosłownie co krok można skorzystać z usług pań, czekających na swoich klientów. Ciekawym jest także fakt, że znajduje się tam posterunek policji, chyba najsłynniejszy w Niemczech, dzięki któremu dzielnica uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych w Hamburgu.

Z kolei najbardziej ekskluzywną ulicą Reeperbahn jest Herbertstraße z prostytutkami siedzącymi w przeszklonych kabinach. Jest jednak praktycznie całkowicie niedostępna dla niepełnoletnich i kobiet. Co prawda odwiedzanie dzielnicy przez te ostatnie nie jest oficjalnie zabronione, ale stanowczo potępiane przez policję.

Wybierając się do dzielnicy czerwonych latarni, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim to, że najlepiej odwiedzać je po 20:00. Dopiero wtedy zaczynają tętnić życiem i dostarczać przy okazji niezapomnianych wrażeń kolorystyczno-estetycznych. Warto także wiedzieć, że na ogół najtłoczniej jest w weekendy, należy wtedy uważać na kieszonkowców czy handlarzy narkotykami. W Amsterdamie często bowiem z tego powodu bywa niebezpiecznie. Jeśli wejdziemy do klubu ze striptizem za darmo, za pierwszego drinka zapłacimy ok. 20-30 euro. Zdarza się także, że w tego typu miejscach dochodzi do wszelkiego rodzaju nadużyć, z wyłudzaniem włącznie. Dużo się już mówiło w mediach, głównie o klubach w Paryżu, znajdujących się wokół Moulin Rouge, które wykorzystując położenie, wabią klientów by naciągnąć ich potem na bajońskie sumy za drinki. Mówiąc krótko, wybierając się na tego typu wycieczkę, przeżyjemy niezwykłą przygodę, nie wolno jednak pozwolić, by rozsądek szedł dwa kroki za nami, bo czerwone światła bywają złudne.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • turistaz (gość)

  turistaz (gość)

  01.05.18, 12:52

  Jeśli macie jakieś ciekawe doświadczenia i chcecie się nimi podzielić to zapraszam na forum sex.turystyka.pl

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5532

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5226

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12584

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6618

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8147

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7423

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7316

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5840

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6228

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5179

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5702

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4514

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 29051

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 60634

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5847

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 87288

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze