Dziś jest 08.10.2024
Imieniny obchodzą Pelagia, Brygida, Demetriusz, Artemon
Autor: Anna Izabela Kraus
Data publikacji: 22.03.2013 13:31
Liczba odwiedzin: 6268
Tagi: ameryka północna, stany zjednoczone, nowy jork, boston, kuchnia, relacje, kuchnia relacje z podróży
USA to państwo stworzone przez imigrantów. Nie bez przyczyny nazywane jest tyglem kultur. Można tu spotkać ludzi ze wszystkich stron świata. Jest tu tyle rodzajów kuchni, ile narodów. Każda próbuje zachować swoją odrębność. Fuzja jest jednak nieunikniona.
Moją podróż zaczynam od Nowego Jorku. Dla rzeszy imigrantów była to pierwsza przystań w Ameryce. Wielu tak zachwyciło się „Wielkim Jabłkiem”, że nigdy nie pojechało dalej. – Chyba Żydzi po długich podróżach byli już zmęczeni, bo większość z nich po przyjeździe pozostała w Nowym Jorku – śmieje się A., której żydowscy przodkowie przybyli z Ukrainy. Dziś „Wielkie Jabłko” śmiało można nazwać stolicą żydowskiej diaspory. Żyje tutaj 1,5 miliona amerykańskich Żydów. W Willimsburgu spotkać można ortodoksów w kapotach i czapkach lisiurkach, ale większość Żydów jest zasymilowana do amerykańskiej kultury. Asymilacja przekłada się także na zwyczaje kulinarne. Peter Hochstein i Sandy Hoffman, tworząc satyrę na amerykanizację Żydów, posłużyli się jedzeniem (cyt. za: J. Telushkin, Humor żydowski, Warszawa 2010, s. 154):
Żydowskie ograniczenia dietetyczne
Pierwsze pokolenie: wykluczenie wszystkiego, co nie jest koszerne.
Drugie pokolenie: wykluczenie wszystkiego, co nie jest koszerne, z wyjątkiem chińszczyzny.
Trzecie pokolenie: wykluczenie wszystkiego, co zawiera cholesterol.
Czwarte pokolenie: wykluczenie wszystkiego, co zawiera mięso i nie jest zdrową żywnością.
Autorzy ironizowali także na temat żydowskich śniadań.
Pierwsze pokolenie: bajgiel i wędzony łosoś, szklanka herbaty.
Drugie pokolenie: bajgiel i wędzony łosoś, filiżanka kawy.
Trzecie pokolenie: bajgiel i łosoś z Nowej Szkocji, filiżanka kawy z ekspresu.
Czwarte pokolenie: dwa croissanty, omlet aux fines herbes, szklanka odtłuszczonego mleka.
N. należy wprawdzie do drugiego pokolenia żydowskich imigrantów, ale kulinarnie zwyczaje dzieli z pokoleniem trzecim i czwartym. – Wpadnij do mnie na lunch – zaprasza – Będą bajgle z łososiem z Nowej Szkocji. Ów bajgiel z łososiem to symbol żydowskiej kuchni w Ameryce. Nie znają go Żydzi z Europy czy Izraela. N. podaje na lunch bajgle z mąki jasnej i ciemnej, z sezamem i z makiem. Część z nich podgrzewa w piecyku, aby były ciepłe. Na stole czeka biały kremowy serek, którym obowiązkowo trzeba posmarować bajgla, szerokie płaty łososia z Nowej Szkocji oraz mnóstwo sałatek. Do picia jest kawa latte (N. uwielbia europejską kawę) i herbata, a na deser typowy amerykański muffin. – Następnym razem pójdziemy do Katza – mówi N., kiedy żegnamy się po sutym lunchu – Na pewno Ci się spodoba. Serwują jedzenie polskich Żydów.
Rzeczywiście, w restauracji u Katza można dostać naleśniki, placki ziemniaczane, kiszoną kapustę i kiszone ogórki. Proponuję A. wspólne wyjście, ale ona – jako przedstawicielka czwartego lub piątego pokolenia – unika tradycyjnej żydowskiej kuchni. Zamiast do Katza idziemy więc do meksykańskiej restauracji.
To moje pierwsze spotkanie z meksykańską kuchnią. W Polsce takie restauracje są rzadkie i na ogół dość drogie, w Stanach tanią i dobrą knajpkę meksykańską można znaleźć na każdym rogu. Na początek kelner serwuje nam nachos z różnymi rodzajami salsy, czyli pikantnego sosu. Mnie najbardziej smakuje guacamole, gęsty sos przyrządzony na bazie awokado z dodatkiem limonki, ponoć wynaleziony przez Azteków. Później wybieramy danie główne. Wahamy się między burrito (pszenna tortilla nadziewana ryżem, fasolą i mięsem), quesadilla (kukurydziana tortilla z roztopionym serem w środku) i enchiladas (tortilla nadziewana mięsem i warzywami, zapiekana z sosem w naczyniu żaroodpornym). W końcu wybieramy burrito. Porcja jest tak duża, że obie wychodzimy z restauracji z pełnymi brzuchami. Następnego dnia idziemy na piwo i quesadilla.
Z Nowego Jorku udaję się do Bostonu. Znów trafiam do meksykańskiej restauracji. – Jak Ci się podoba amerykańskie jedzenie? – pyta kolega, kiedy zajadamy się enchiladas. – Jest całkiem niezłe, zwłaszcza z guacamole – odpowiadam z uśmiechem. Kolega marszczy brwi, kiedy dowiaduje się, że jeszcze nie próbowałam hamburgerów. – Słuchaj, to jest Boston, najbardziej amerykańskie z amerykańskich miast. Tutaj się dowiesz, jak smakuje Ameryka! – obiecuje stanowczo.
Następnego dnia rozpoczynam spotkanie z typową amerykańską kuchnią. Koleżanki zabierają mnie na brunch. Tradycja spożywania branchu narodziła się w Nowym Jorku. Amatorzy imprez zwykli odsypiać nocne szaleństwa w niedzielne poranki, a koło południa szli do knajpki na późne śniadanie, które zastępowało już lunch (breakfast + lunch = brunch). My idziemy do american diner. Rozpoznaję wnętrze znane z amerykańskich filmów: długi bar, a przy nim wysokie krzesła; czteroosobowe stoliki ciasno stojące obok siebie i przykryte kraciastą ceratą; jasne ściany obwieszone plakatami w ciemnych ramach. Kelnerki w fartuszkach kręcą się po sali z dzbankami czarnej, amerykańskiej kawy i co chwila proponują klientom dolewkę. Menu liczy kilka stron. Ja i K. decydujemy podzielić się omletem i porcją naleśników. Okazuje się jednak, że przeceniłyśmy swoje możliwości. Nawet we dwie nie jesteśmy w stanie pochłonąć talerza grubych pancakes. Na szczęście z pomocą przychodzi nam E. – Uwielbiam naleśniki z jagodami – mówi, obficie polewając swoją porcję syropem klonowym.
Wieczorem spotykamy się z naszym kolegą. Zgodnie z obietnicą idziemy do restauracji, w której serwują najlepsze hamburgery w Bostonie. Ze ściany zerka na nas plastikowa jelenia głowa i czarno-biały Elvis. Esencja Ameryki. Klientów jest dużo, a kelnerki uwijają się jak w ukropie. Jadłospis liczy kilkadziesiąt pozycji. Każdy burger ma inny skład i specyficzną nazwę. Waham się między Barakiem Obamą, Billem Clintonem i Moniką Lewinsky. W końcu wybieram cheeseburgera Bill Clinton. Po kilku minutach dostaję bułkę z cieniutkim plasterkiem topionego sera i wielkim jak pięść kotletem polanych ketchupem. Nie wiem, jak to ugryźć. Zdejmuję górną część bułki. Biorę do ręki nóż i widelec. Mam zamiar pokroić kotlet. – Stop! – woła z oburzeniem mój amerykański kolega – Tak się nie je burgerów. – Przecież to kanapka, musisz zjeść ją jak kanapkę! – doradza koleżanka. Otwieram szeroko buzię i biorę Billa do ust.
CDN.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16297
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11542
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 153909
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 184664
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 7956
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 6985
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 34101
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8772
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11039
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8622
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10388
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 7870
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9436
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6584
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8351
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6522
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 58691
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 154347
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 7764
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 251986
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.03.2015 09:51
Liczba odwiedzin: 116860
Zapraszamy na kolejne spotkanie Pracowni Podróży w Bemowskim Centrum Kultury. Krętymi drogami Transylwanii i polnymi ścieżkami udamy się w podróż po Rumunii. »
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 7956
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Powered by Webspiro.