Dziś jest 22.12.2024
Imieniny obchodzą Honorata, Zenon, Franciszka, Beata
Autor: Dariusz Konstantynowicz
Data publikacji: 12.07.2011 13:58
Liczba odwiedzin: 5067
Tagi: europa, holandia, belgia, niemcy, amsterdam, kuchnia, kuchnia artykuły
W Polsce ten rodzaj turystyki nie jest jeszcze tak powszechny jak w Belgii, Niemczech czy Irlandii, gdzie od dawna cieszy się sporą popularnością. Pasjonaci piwa z całego świata podróżują po różnych zakątkach kuli ziemskiej, żeby odwiedzić ojczyznę swojego ulubionego trunku.
Gratka dla birofili – Heineken Experience w Amsterdamie. Fot. felixtriller
Wizyta w danym kraju oczywiście nie ogranicza się jedynie do wycieczki po browarze i degustacji lokalnego browaru. Większość turystów chce także zobaczyć dany kraj. Dlatego dobrze połączyć taką wyprawę z innymi elementem piwnej kultury – czego przykładem jest słynny festiwal piwa Oktoberfest czy amsterdamskie muzeum Heinekena.
Belgia
Najbardziej popularnym kierunkiem jest Belgia. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że piwo dla Belgów jest tym, czym wino dla Francuzów. Znajdziemy tu ponad 700 rodzajów piwa ze 130 różnych browarów, zaś belgijscy browarnicy nie od dziś słynną ze swojego szczególnego upodobania do eksperymentów z piwem. W rezultacie piwosze mogą tu spróbować wielu różnych smaków takich jak: wiśnia, brzoskwinia, porzeczka, imbir czy truskawka. Najbardziej cenionymi markami w Belgii są Hoegaarden i Leffe. Z kolei najpopularniejsze to Stella Artois, Maes i Jupiter. Większość tamtejszych pubów ma te gatunki w swoim menu.
Piwo jest serwowane w dość szczególny sposób. Każdy bar ma w swojej ofercie trzy gatunki piwa z beczki i niezliczoną ilość rodzajów butelkowych. Większość piw jest serwowana w przeznaczonej wyłącznie dla nich szklance. Bardzo często naczynie wygląda jak kieliszek do wina, choć już Pauwel Kwak podaje się w ogromnym 1,3 litrowym kuflu. Chcąc mieć pewność, że gość wychodząc nie zabierze ze sobą tej specjalnej szklanki, kelner prosi o zdjęcie buta. Następnie umieszcza go w koszu umocowanym nad barem. Naturalnie obuwie zostaje zwrócone po oddaniu naczynia.
Goście jednego z najsłynniejszych brukselskich barów o wdzięcznej nazwie – Delirium Tremens mogą spodziewać się kłopotów. Z wyborem rzecz jasna, bo w menu klienci znajdą aż 2500 piw, co jest absolutnym rekordem, który został już odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa. Wystarczy spojrzeć na menu, które grubością przypomina solidny podręcznik akademicki – jest w czym wybierać!
Tylko w klasztornych murach, tylko według ściśle określonych receptur, tylko w 7 opactwach na świecie – mnisi Zakonu Cystersów Ściślejszej Obserwacji już od blisko 4 wieków warzą jedno z najsłynniejszych belgijskich piw. Zyski ze sprzedaży trunku zakonnicy przeznaczają na swoje podstawowe potrzeby oraz renowację klasztorów, resztę zaś na cele charytatywne. Aż 6 z 7 opactw zajmujących się browarnictwem, znajduje się w Belgii właśnie. Wśród nich – Chimay – klasztor, który jako pierwszy zaczął handlować piwem poza swoimi murami, na czym dużo skorzystał. Dziś piwa trapistów z Chimay są już rozpoznawalną i cenioną marką.
Ci, którzy z różnych przyczyn, niekoniecznie alkoholowych, poczuliby się gorzej, mogą wyruszyć na pielgrzymkę do Tieghen. Do znajdującego się tam grobu patrona piwoszy przybywa rokrocznie tysiące smakoszy trunku, którym modlitwy zanoszone do świętego ponoć mają pomagać. Przyczyn tych niedomagań można się tylko domyślać.
Holandia
Heineken to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek piwa na świecie, dlatego swoistą mekką dla wielbicieli złocistego napoju jest Holandia, a konkretnie amsterdamski stary browar.
Żeby dostać się do środka „świątyni Heinekena” trzeba zapłacić 15 euro za bilet wstępu i mieć wolne co najmniej półtorej godziny. Tyle wystarczy, aby ogólnie poznać tajniki produkcji Heinekena. Produkcji, która jest uruchamiana na potrzeby zwiedzających, bo należy pamiętać, że nie jest to fabryka a raczej muzeum. Choć niektórych może znudzić, skądinąd, bogata historia browaru czy też rodziny Heinekenów, to jednak trzeba docenić wysiłki prowadzących, którzy dwoją się i troją, aby ciekawostkami i licznymi anegdotkami urozmaicić spacer po muzeum.
I tak dowiedzieć się można dlaczego piwo ma szyjkę i w czym tkwi sekret wybornego smaku Heinekena (choć to wiemy już z reklamówek). Co istotne, w ramach degustacji każdy ma prawo spróbować jednego czy dwóch piw. Można też poczuć się jak... butelka w podczas procesu produkcji, co umożliwia prezentacja w 4D, a czego trzeba doświadczyć osobiście. Choć nie tak spektakularna jak zamiana w butelkę, to jednak interesująca jest możliwość wykonania butelki (osobistej) np. z nadrukowanym własnym imieniem. A jeśli ktoś jest szczęściarzem i właśnie w tym dniu obchodzi urodziny, to od firmy dostanie się od firmy gadżety w postaci koszulki, szklanki itd.
Atrakcji od groma, dlatego nie warto przychodzić na ostatnią chwilę. Może okazać się, że zabraknie czasu, by wszystko obejrzeć, posmakować, dotknąć. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11.00 – 19.00. Ostatnie bilety są sprzedawane o 17.30.
Niemcy
Jeszcze kilka miesięcy zostało do kolejnego Oktoberfest – to już 178 raz, kiedy smakosze piwa będą obchodzić swoje wielkie święto w monachijskim Theresienwisen Park. Nazwa imprezy mogłaby wskazywać, że odbywa się ona w październiku, jest to jednak odrobinę mylące – większa jej część przebiega we wrześniu. Choć Oktoberfest kojarzymy głównie z wesołą gromadką, która w wielkim namiocie popija bawarskie piwo z charakterystycznych litrowych kufli, to jednak w trakcie festiwalu dzieje się znacznie więcej. 14 dużych i 16 mniejszych namiotów, z których każdy w czymś się specjalizuje.
I tak, są namioty, gdzie można spróbować wszelkich specjałów serowych, w Ochsenbraterei – smażonej wołowiny, zaś w najpopularniejszym Schichtl skosztować białych kiełbasek z dodatkiem słodkiej musztardy. A wszystko to popija się oczywiście piwem, którego, o dziwo nie było, w początkowych latach festiwalu, a które teraz leje się szerokim strumieniem. Choć nie brakuje pewnych zasad jego spożycia, a wśród nich najważniejszą jest tzw. zasada czystości – piwo sprzedawane w trakcie Oktoberfest może być produkowane tylko z naturalnych składników: wody, jęczmienia, chmielu, drożdży. Sama natura!
Przez cały festiwal rokrocznie przewija się około sześciu milionów osób, co sprawia, że zdobycie biletów do najlepszych namiotów jest dość trudne, jednakże bilety na Oktoberfest czy zarezerwowanie stolika nie nastręcza większych trudności. Trzeba tylko przyjść stosunkowo wcześniej i czasem odstać swoje w kolejce.
Birofil, czyli miłośnik i pasjonat piwa to osoba, która oprócz picia tego trunku, chce też o nim dowiedzieć się nieco więcej. Birofila interesuje więc historia danego browaru czy proces jego produkcji. Nie dziwi więc, że w trakcie towarzyskiej pogawędki często zabłyśnie jako znawca gatunków i odmian piwa, których wszak jest niemało. Podobnie jak gadżetów tak pieczołowicie gromadzonych przez birofila. Rozwijaniu tej pasji doskonale służą festyny, piwne imprezy, muzea, wycieczki po browarach, krótko mówiąc – coraz prężniej rozwijający się szlak piwny, na który warto wstąpić nie tylko z powodów smakowych.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16576
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11852
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 176237
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 205564
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8249
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7218
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 41856
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9132
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11480
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8786
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10796
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8308
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10243
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6746
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8780
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6811
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 69716
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 179779
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8251
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 286367
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Z indexem w podróży
Data publikacji: 04.12.2013 11:29
Liczba odwiedzin: 126364
Do tej pory w ramach naszego projektu odwiedziliśmy 23 kraje na dwóch kontynentach, przejeżdżając 22,5 tys. km. Auto pchaliśmy już około 100 razy. Zużyliśmy dwa silniki i hektolitry oleju silnikowego. Każdą z naszych wypraw relacjonowaliśmy za pośrednictwem środków masowego przekazu. Nawiązaliśmy łącznie współpracę z 50 firmami i organizacjami. Coraz więcej osób zagląda na nasze strony. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.11.2013 12:46
Liczba odwiedzin: 135163
Dlaczego podróżujemy, czy podróże naprawdę kształcą, co nam dają i co my dajemy tym, których spotykamy na bezdrożach? »
Powered by Webspiro.