Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podróże kawiarniane

Autor: Anna Kraus

Data publikacji: 14.02.2013 18:08

Liczba odwiedzin: 6508

Tagi: europa, ameryka północna, austria, ukraina, stany zjednoczone, polska, kuchnia, kuchnia artykuły

Zaletą kawy jest to, że jej nazwa brzmi podobnie w każdym języku. Jednakże podobieństwo leksykalne nie zawsze przekłada się na smak czy sposób serwowania tego napoju. American coffee, Wiener Kaffee, caffè italiano i turecka kahve to cztery różne historie.

Te aromatyczne ziarna zawitały do europejskich kawiarń dzięki Turkom
 
Te aromatyczne ziarna zawitały do europejskich kawiarń dzięki Turkom
fot. Ryan/Flickr.com (CC BY)

Legenda mówi, że kawa trafiła do Europy dzięki Turkom. W 1683 r. oblegli oni Wiedeń. Szarża polskiej husarii ze wzgórza Kahlenberg pokrzyżowała ich plany podbicia cesarskiej stolicy. Uciekli spod Wiednia, nie zdążywszy zwinąć obozowiska. W tureckich namiotach zwycięzcy znaleźli łup szczególny, była to bowiem kawa. Wkrótce napój stał się w Wiedniu tak popularny jak postać samego króla Sobieskiego, któremu miasto zawdzięczało ocalenie, a pierwszą kawiarnię założył tam jeden z polskich żołnierzy, Jerzy Franciszek Kulczycki.

Popularność kawiarni przypadła na wiek XIX. W środowisku inteligencji wytworzyła się wówczas swoista kultura kawiarniana. Naukowcy, poeci i artyści spotykali się w przytulnych lokalach i popijając aromatyczny napój, toczyli długie dyskusje. Tradycyjna wiedeńska kawa „Wiener Melange” podawana była nie z bitą śmietaną, lecz ze spienionym mlekiem i mleczną pianką. Miała też swoją odmianę „Kaisermelange” o słodkim smaku, który zapewniany był przez specyficzne składniki: żółtko i miód. Taką cesarską kawę do dziś można dostać tylko w Wiedniu. Ze stolicy c. k. monarchii kawiarniany duch przywędrował do miast Galicji, a kawiarnie szybko stały się matecznikiem młodopolskich poetów.

Wnętrze jednej z lwowskich kawiarni, lata 30. XX wieku
 
Wnętrze jednej z lwowskich kawiarni, lata 30. XX wieku
fot. Źródło: lwow.home.pl

We Lwowie zasłynęły kawiarnie „Wiedeńska” i „Roma”, w których bywał Leopold Staff, a w Krakowie „Jama Michalikowa”, którą regularnie odwiedzali Boy i Przybyszewski. Ten ostatni mógł przesiadywać po kawiarniach całe dnie. Przebywając w Berlinie, bolał nad tym, że Niemcy, zamiast wychylać filiżankę za filiżanką w jego towarzystwie śpieszą się do domu lub pracy. Chyba nie spodobałby mu się włoski styl picia kawy.

W Italii kawiarnie otwierane są wcześnie rano. Włosi wpadają na espresso lub cappuccino w drodze do pracy. Piją szybko, jedząc przy tym słodką bułkę lub croissanta. Tłoczą się przy kontuarze lub stoją przy wysokich stolikach. Zagadują do znajomych i zaraz biegną w swoja stronę. Jest gwarno. Rotacja klientów ogromna. Rytuał picia porannej kawy jest krótki, ale obowiązkowy. Włosi kochają kawę, a reszta świata z włoskiego przyjęła nazwy jej rozmaitych odmian: latte, macchiato, ristretto.

Polacy przez długi czas nie znali tych włoskich nazw. W PRL-u w kawiarniach królowała czarna zalewajka podawana na ogół w szklankach z metalowymi uchwytami. Nie było cappuccino z pianką w filiżance ani puszystego latte w eleganckiej, wysokiej szklance z długą łyżką. W poszukiwaniu odrobiny luksusu mój ojciec udawał się do kawiarni „Alhambra” w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, gdzie serwowano kawę po turecku. Wystrój tego miejsca był ilustracją polskich wyobrażeń o Oriencie. Niskie stoliki nakryte barwnymi tkaninami, taborety, świecące w półmroku kolorowe lampy. Kawę parzono w miedzianych tygielkach i w tych naczyniach przynoszono klientom do stolika. Była bardzo mocna i miała dużo fusów. Skosztowałam jej dwukrotnie, zanim leciwa „Alhambra” została zamknięta w 2008 roku. Dwa lata później bezskutecznie szukałam podobnej kawiarni w Stambule. Okazało się, że Turcy wcale nie pijają dużo kawy, a kawiarnie aranżują w stylu wiedeńskim…

To już niemalże symbol USA
 
To już niemalże symbol USA
fot. Miss Karen/Flickr.com (CC BY)

Amerykańska kawa smakuje inaczej niż europejska. Na tę różnicę wpływa nie tylko pochodzenie ziaren, ale także sposób parzenia. Typowa american coffee pochodzi z ekspresu przelewowego i ma lekko cierpki smak. W american diners spacerują kelnerki z dzbankami i co chwila dolewają gościom takiej kawy. Pija się ją z cukrem, ale bez mleka. Latte zamówić można w Starbucksie albo w przytulnej kafejce, która serwuje własne, oryginalne mieszanki. Ja skusiłam się w Chicago na pumpkin latte, kawę o smaku dyni. Była boska! Amerykańskie kafejki są przestronne i na ogół bardzo jasne. Amerykanie nie piją kawy w pośpiechu tak jak Włosi, ale też nie toczą w kawiarniach dysput na wzór dekadenckich poetów. Złożywszy zamówienie, Amerykanin zajmuje stolik przy gniazdku z prądem i podłącza swój laptop. Czasami kafejka wygląda jak coworking office. Jeżeli ktoś przyjdzie do niej bez komputera, to na pewno weźmie kawę na wynos.

Mnie, jako namiętnej czytelniczce, bardzo podoba się popularne w Warszawie połączenie kawiarni i księgarni. Lubię też kawiarnie utrzymane w starym, wiedeńskim stylu. Jedno z takich miejsc znajduje się w Pradze i na cześć słynnego obywatela c. k. monarchii nosi nazwę „Kafka”. Atmosferą przypomina jednak książkę Hrabala pt. „Obsługiwałem angielskiego króla”. Główny kelner wygląda jak mistrz kelnerstwa Skřivánek brawurowo zagrany przez Martina Huba w filmowej adaptacji utworu. Podobny wiek, szpakowaty włos i wąs, ta sama elegancja w ruchach i obsłudze klienta. Przyjaznym gestem zaprosił mnie do stolika i od razu, domyśliwszy się, że jestem z zagranicy, przyniósł angielskie menu. Zamówiłam kawę po wiedeńsku. Kiedy wypiłam, nie omieszkał podejść do mnie i uprzejmie spytać, czy smakowała. Odpowiedziałam, że była równie dobra jak w Wiedniu. Na jego twarzy pojawił się szeroki uśmiech.

Franz Kafka Caffe
 
Franz Kafka Caffe
fot. Suvodeb Banerjee/Flickr.com (CC BY)

Zapytał, skąd przyjechałam, a kiedy dowiedział się, że z Polski, porzucił angielszczyznę. Powiedział, że zna trochę język polski i zaczął do mnie mówić po… słowacku! Zauważył, że mam pocztówki do wysłania, więc dokładnie wyjaśnił mi, gdzie znajdują się najbliższe urzędy pocztowe. Zostawiłam mu hojny napiwek, choć już sama kawa tania nie była. Po prostu przez chwilę poczułam się jak angielska królowa…

Kawę przygotować można na wiele sposobów, ale najlepiej podawać ją z uśmiechem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7147

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7722

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76497

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115024

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze