Dziś jest 23.07.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Sławosz, Żelisław, Apolinaria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Przysmaki znad Bajkału

Autor: Kacper Dziekan

Data publikacji: 13.03.2014 14:10

Liczba odwiedzin: 12166

Tagi: azja, rosja część azjatycka, bajkał, irkuck, kuchnia, kuchnia artykuły

Kulinarnym symbolem Bajkału jest omul – ryba z rodziny łososiowatych. Występuje w różnych wariantach: surowy, wędzony i pieczony. Najlepszy jest grillowany, tzw. горячего копчения. Rybę tę można nabyć właściwie wszędzie w okolicach Bajkału.

Z czym się w Polsce kojarzy kuchnia rosyjska? Bliny, strogonow, pielmieni, soljanka, czy ucha. Są to oczywiście jedne z najbardziej popularnych dań występujących wzdłuż i wszerz Rosji. Jak można się jednak spodziewać po kraju tak ogromnym, ma on także różne specyfiki kuchni regionalnej. Takimi pochwalić się może kuchnia okręgu ikruckiego, położonego nad jeziorem Bajkał.

Bajkał to najczystsze i najgłębsze jezioro na świecie. Przez większą część roku zamarznięty, położony wśród górskiego pasma Chamar-Daban uważany jest za jedną z największych osobliwości przyrody na świecie. Wynika to z różnych przyczyn. Jedną z nich jest z pewnością endemiczność części fauny i flory Bajkału. To zaś przekłada się bezpośrednio na kwestię kulinarną, bowiem gatunki endemiczne stają się po prostu przysmakami niewystępującymi nigdzie indziej na świecie.

bajkalski omul w różnych wariantach. Na targowisku w nadbajkalskiej Listwiance wśród innych ryb.
 
bajkalski omul w różnych wariantach. Na targowisku w nadbajkalskiej Listwiance wśród innych ryb.
fot. Kacper Dziekan

Omul

Kulinarnym symbolem Bajkału jest omul – ryba z rodziny łososiowatych. Występuje w różnych wariantach: surowy, wędzony i pieczony. Najlepszy jest grillowany, tzw. горячего копчения. Rybę tę można nabyć właściwie wszędzie w okolicach Bajkału. Sprzedają ją babuszki na peronach, handlarze w nadbajkalskich miasteczkach, takich jak Listwianka, czy Sludjanka, a także w miastach. Poza sezon omul średniej wielkości kosztuje 50 rubli, czyli ok. 5 zł. W sezonie cena ta wzrasta do 80 rubli. Ryby kupuje się zazwyczaj na rynkach, ceny podlegają zatem negocjacji. Omul ma bardzo delikatne mięso, w którym znajduje się mało ości. Podawany z pieczywem doskonale komponuje się z piwem, lub innymi napojami chłodzącymi upalne dni syberyjskiego lata.Cedrowe orzeszki

Kolejnym endemicznym gatunkiem Bajkału są tzw. cedrowe orzeszki (кедровые орешки). Rosną one na drzewie zwanym sosną syberyjską, cedrem syberyjskim, bądź limbą karłowatą. Dla mieszkańców Syberii stanowią alternatywę dla podstawowej rosyjskiej przekąski, czyli słonecznika. Instrukcja obsługi orzeszków cedrowych jest niemal identyczna. Odgryzamy kawałek skorupki, łuskamy orzeszek i zaczynamy przegryzać. Sprawdza się przede wszystkim w podróży, gdy czeka nas kilka (naście/dziesiąt) godzin jazdy pociągiem, bądź innym środkiem transportu. Odległości pomiędzy miastami są na Syberii na tyle duże, że taka podróżna przegryzka zdaje się czymś absolutnie koniecznym. Sybiracy chętnie obdarowują również orzeszkami poznanych w drodze kompanów (tzw. paputczików), którym ów przysmak jest obcy.

Cedrowe orzeszki. Syberyjski zamiennik słonecznika.
 
Cedrowe orzeszki. Syberyjski zamiennik słonecznika.
fot. Kacper Dziekan

Pozy

Bajkał znany jest także w okolicy jako Święte Morze, obrosłe w legendy i mity. Twórcami tych mitów są w większości Buriaci – grupa etniczna zamieszkująca część Syberii, spokrewniona bardzo blisko z Mongołami. Buriaci przez wieki funkcjonowania w ramach państwa rosyjskiego ulegli silnej asymilacji. Część swoich obyczajów przekazali jednak w ramach wzajemności kulturze rosyjskiej. Znajduje to swoje odzwierciedlenie oczywiście także w kuchni. Dlatego bajkalska kuchnia regionalna pełna jest wpływów buriackich, które przypominają w dużej mierze dania mongolskie.

Buriacka poza w towarzystwie popularnego syberyjskiego piwa - Sibirskiej Korony.
 
Buriacka poza w towarzystwie popularnego syberyjskiego piwa - Sibirskiej Korony.
fot. Kacper Dziekan

Przykładem takiego dania są pozy (znane w Mongolii jako buuzy). Są one bardzo popularne zarówno na wsiach, jak i w miastach. W dużych miastach wokół Bajkału, w Irkucku i Ułan Ude funkcjonują jadłodajnie specjalizujące się w tym daniu. Taka restauracja nazywa się poznaja. Czym jednak są te pozy? Ano są to takie jakby pierogi, wypełnione w środku mięsnym farszem. Mięsa występują różnego rodzaju. Farsz może być wieprzowy, wieprzowo- wołowy, bądź barani. Im bliżej granicy z Mongolią, tym coraz częściej spotykany jest wariant ostatni. Mięso jest również mocno przyprawiane, tak, aby w trakcie pieczenia tłuszcz wytapiający się zeń stworzył wewnątrz pozy swoisty bulion. Upieczoną pozę je się rękami. Najpierw należy odgryźć kawałek ciasta, uważając przy tym, aby nie zachlapać się bulionem. Następnie wypija się ów bulion właśnie i dopiero wtedy można przystąpić do konsumpcji właściwej. Do poz podawany jest standardowo sos sojowy oraz pikantny chilli. Jedna poza kosztuje standardowo 30 rubli (ok. 3 zł).

Wśród lokalnych specjałów są również napoje. Wódka Bajkalskaja, piwo Sibirskaja korona (występujące w zasadzie wszędzie na Syberii, nie tylko w okolicach Bajkału), czy herbata mongolska. W moim odczuciu nie mają one jednak takiej wyjątkowości jak wspomniane wyżej potrawy. Herbata mongolska, jak nazwa wskazuje, jest specyfikiem mongolskim. A wódka bajkalska jest chyba po prostu chwytem marketingowym. Najlepiej więc skupić się na jedzeniu, choć jak ze wszystkim, każdy musi ocenić i zdecydować sam.

Komentarze (3)

 • ** (gość)

  ** (gość)

  17.03.21, 07:34

  Jestem w drodze - mijam Jabłonowo Pomorskie, za jakies 2 dni odwiedzę Toruń...

  Zgłoś

 • gece1 (gość)

  gece1 (gość)

  07.06.19, 18:30

  jadłem omula w sierpniu 1971 roku,będąc 3 tygodnie w Irkucku

  Zgłoś

 • * (gość)

  * (gość)

  05.09.16, 09:10

  Jadę jeść ...................

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7490

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6620

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27267

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10302

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8337

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9691

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7374

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8782

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6277

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7848

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6062

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51098

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129413

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7285

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196754

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze