Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rowerem, kajakiem, a może na rolkach? Jak pielgrzymujemy

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 28.07.2011 15:49

Liczba odwiedzin: 5907

Tagi: europa, polska, religia, anna wiśniewska, turystyka religijna artykuły

W większości religii znajdziemy miejsca kultu, które jak magnes przyciągają rzesze pielgrzymów. Miejsca święte odwiedzali już poganie, starożytni Grecy bądź Rzymianie i robią to obecnie wyznawcy chrześcijaństwa, islamu, judaizmu czy buddyzmu. Jeśli podróż do miejsca świętego podejmuje się z pobudek religijnych, mówimy wtedy o pielgrzymce. Motywem wyruszenia do takiego miejsca może być zadośćuczynienie za popełnione czyny, wyrażenie prośby czy wdzięczności. Przez wieki zmieniał się jedynie sposób pielgrzymowania, ale nigdy cel.

Camino de Santiago, przystanek w drodze
Pielgrzymka to przede wszystkim ogromny wysiłek. Fot. Jule_Berlin

Pielgrzymki indywidualne i zorganizowane

Wiele osób wybiera się indywidualnie do miejsc świętych. Nie oznacza to, że wyruszają samotnie, ale na przykład w gronie rodziny bądź przyjaciół. Wyjazd zorganizowany jest nie przez biuro podróży, ale na własną rękę. Daje to swobodę wyboru zarówno sposobu pielgrzymowania, jak i miejsc noclegowych i, co ważniejsze, ram czasowych. Indywidualni pątnicy muszą jednak włożyć więcej trudu w planowanie podróży, dlatego coraz bardziej popularne stają się pielgrzymki zorganizowane. Znajdziemy je w ofertach biur podróży, biur pielgrzymkowych, diecezji, parafii czy stowarzyszeń. Sposobów na pielgrzymowanie jest bardzo dużo i generalnie nie ma tu znaczenia, czy jest to podróż indywidualna, czy zorganizowana. A oto kilka przykładów jak można podróżować do miejsc świętych.

Samolotem

Może się to wydać banalne, ale dla wielu osób jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób podróżowania. Szczególnie jeśli nie ma się długiego urlopu i czas odgrywa ważną rolę. Wszak samolotem można dolecieć do odległych krajów, gdzie znajdują się miejsca święte. Wyznawcy wielu religii są rozproszeni po świecie i niekiedy chcąc żyć w zgodzie ze swoja wiarą, muszą udać się do konkretnych miejsc, jak na przykład muzułmanie, którzy co roku pielgrzymują do Mekki, czy hindusi udający się do Waranasi.

Pielgrzymka lotnicza jest więc głównie skierowana do ludzi, którzy mieszkają daleko od miejsc kultu, ale ze względów religijnych chcą je odwiedzić. Można w ten sposób podróżować zarówno indywidualnie, jak i w grupie zorganizowanej. W Polsce wiele biur podróży oferuje tego typu pielgrzymki po Europie i do Ziemi Świętej.

Autokarem

Pielgrzymka autokarowa jest typowym przykładem pielgrzymki zorganizowanej. Często łączy się ją z lotniczą. Pasażerowie samolotu, po wylądowaniu, wsiadają do autokaru, ten zabiera w objazd po miejscach świętych i turystycznych. Jest to wygodny sposób pielgrzymowania dla osób, które nie chcą się martwić sprawami organizacyjnymi. W autokarze zawsze jest pilot, często również duchowny. Opiekują się oni grupą, opowiadają o ciekawych zabytkach, mijanych krajobrazach czy historii danego miejsca. Często odprawiana jest msza św. bądź inne nabożeństwo dla pielgrzymów w miejscu świętym. Na tego typu pielgrzymki wybierają się najczęściej osoby w średnim i starszym wieku, które cenią sobie wygodę i komfort.

Samochodem

Samochód stanowi zwykle środek transportu dla mniejszej grupy osób, dlatego też decydują się na niego głównie pielgrzymi indywidualni. Jest to wygodny sposób, gdyż pozwala dotrzeć do wielu, często trudno dostępnych miejsc.

Przeglądając strony internetowe, nietrudno trafić na blogi, w których opisywane są pielgrzymki samochodowe. Trasy, miejsca, koszty, czyli wszystko to, co może być przydatne w planowaniu takiego wyjazdu. Polska jest krajem szczególnie bogatym w miejsca kultu, zarówno chrześcijańskiego jak i żydowskiego czy muzułmańskiego. Wiele miejscowości może się pochwalić mało znanymi, acz pięknymi sanktuariami, kalwariami czy miejscami męczeństwa bądź pochówku świętych. Często wystarczy uważniej się rozejrzeć dookoła, by i we własnej okolicy znaleźć takie ciekawe miejsca. Im mniejsza miejscowość, tym oczywiście trudniejszy dojazd. Stąd duży plus samochodu, jako środka transportu dla pielgrzyma.

Zdarzają się oczywiście także samochodowe pielgrzymki zorganizowane. Jedną z nich jest pielgrzymka strażaków Drogą Papieską z Krzeptówek do Ludźmierza. Trasa jest bardzo krótka, ale biorą w tej wyprawie udział dość niezwykłe samochody, mianowicie dawne wozy strażackie, zabytkowe samochody oraz te współczesne. Chętni do obejrzenia przejazdu tej pielgrzymki powinni zaplanować podróż na południe kraju na początku czerwca.

Motocyklem

Fani Harleyów, Jaw, Yamah, kultowych Junaków czy SHL-ek też organizują wspólne pielgrzymki. W kwietniu spotykają się na Jasnej Górze, gdzie zostają poświęcone ich maszyny, inaugurując sezon motocyklowy. Miłośnicy dwóch kółek z całej Polski często wspólnie jeżdżą do polskich sanktuariów. Oto kilka przykładów: Ogólnopolska Pielgrzymka Motocyklistów Śladami Jana Pawła II (Wadowice-Kalwaria Zebrzydowska), Pielgrzymka Motocyklistów na Górę św. Anny czy Pielgrzymka Motocyklistów z Podlasia na Wileńszczyznę.

Pielgrzymki motocyklowe nie są jedynie polskim ewenementem. Zwyczaj ten przeniósł się także do innych krajów. Przykładem jest choćby Motocyklowa Pielgrzymka Polonijna z Chicago do Amerykańskiej Częstochowy.

Pieszo

Polska słynie z pieszych pielgrzymek, z których najwięcej rusza w okresie wakacyjnym. Najsłynniejsze to oczywiście te na Jasną Górę czy do Lichenia. Organizowane są głównie przez diecezje czy parafie. Tutaj ważna jest silna motywacja, bo takie pielgrzymowanie wymaga podjęcia trudu maszerowania nawet kilkudziesięciu kilometrów dziennie. Warunki są raczej skromne: noclegi najczęściej w namiotach bądź szkołach, zaś posiłki to zwykle zupa przygotowywana przez kuchnię pielgrzymkową oraz chleb. Często w zaopatrzeniu można kupić podstawowe artykuły żywieniowe. Pątnik jednak musi być przygotowany na wszelkie niedogodności, włącznie z upałem, deszczem i burzami. Organizatorzy dbają jednak o to, by pielgrzym szedł bezpiecznie i zdrowo, zapewniają mu opiekę duszpasterską, i oczywiście miejsce na nocleg.

Opieka duszpasterska pielgrzymek pieszych to przede wszystkim codzienne msze św., nabożeństwa, konferencje, wspólne odmawianie różańca czy innych modlitw. Nie można bowiem zapomnieć, że piesza pielgrzymka to rekolekcje w drodze, a nie tylko turystyczna wędrówka.

Piesze pielgrzymki bywają kilku- nawet kilkunastodniowe bądź zupełnie krótkie, na przykład kilkugodzinne. W wakacje większość ludzi zmierza na Jasną Górę, do Lichenia bądź do Ostrej Bramy w Wilnie. Corocznie z Warszawy wyrusza ponad 17 tysięcy pątników do Częstochowy. Najdłuższa pielgrzymka rusza z Helu i ze Szczecina, pątnicy mają do przejścia ponad 600 km! Zdarzają się też regularne comiesięczne pielgrzymki jak ta z Błonia do Niepokalanowa, która odbywa się w każdą drugą sobotę miesiąca lub z Konina do Lichenia – w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Bez względu na pogodę i nocną porę nawet kilkaset osób rusza na ten krótki szlak (ok.17 – 20 km).

Coraz częściej jednak spotyka się osoby, które decydują się na samotne pielgrzymowanie. Część wybiera się na Camino de Santiago w Hiszpanii, gdzie szlak wyznaczają żółte strzałki, a co kilka czy kilkanaście kilometrów czekają schroniska dla pątników. Inni decydują się na o wiele dalsze cele, jak choćby Rzym czy Jerozolimę. W tym wypadku należy jednak być dobrze przygotowanym do drogi, samemu wyznaczyć trasę i znaleźć w sobie odwagę, by wyruszyć w nieznane.

Biegowo

Nie wszystkim odpowiada wolne tempo marszu w trakcie pieszej pielgrzymki. Niektórzy, a szczególnie ci, dla których bieganie jest pasją, chcą szybciej dotrzeć do celu. Już od ponad dwudziestu lat odbywają się pielgrzymki biegowe na Jasną Górę. Pielgrzymi biegną między innymi z Bytowa czy Poznania. Od kilku lat odbywa się także biegowa pielgrzymka z Katowic do grobu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Niezbędne jest odpowiednie zaplecze: potrzeba tu bowiem samochodu towarzyszącego, który przewozi bagaże, opieki medycznej i także duszpasterskiej. Jak powiedział jeden z biegaczy: „Połączenie sportu i modlitwy jest idealnym sposobem pielgrzymowania”.

Na kolanach

Pielgrzymka odbywa się często jako zadośćuczynienie bądź błaganie, dlatego pątnicy próbują „utrudnić” sobie drogę do miejsca świętego. W przeszłości, głównie w średniowieczu, praktykowano pielgrzymki na kolanach. Obecnie jednak bardzo rzadko spotyka się pątników decydujących się na tak drastyczną formę pielgrzymki. Meksykańskie Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe słynie z tego, że ostatnią część trasy pielgrzymi pokonują na kolanach. Jest to tylko kilkaset metrów, jednak w upale i skwarze musi to być szczególnie trudne kilkaset metrów.

Rowerowo

Cel, by połączyć sport i modlitwę przyświeca również pielgrzymom rowerowym. Wiele parafii bądź klubów sportowych organizuje tego typu pielgrzymki. Zapewniają przewóz bagażu, opiekę medyczną i duszpasterską. Najwięcej jest możliwości udania się na Jasną Górę bądź do innych polskich sanktuariów. Coraz częściej rower pozwala jednak na przebycie większych odległości, dlatego pielgrzymi wybierają się do innych miejsc świętych w całej Europie. Najbardziej popularne destynacje to Rzym, Fatima czy Jerozolima.

Podobnie jak w przypadku pieszych pielgrzymek wielu rowerzystów decyduje się na indywidualne pielgrzymowanie. W tym wypadku bagaż musi zmieścić się w sakwach, często wraz z namiotem. Taka wędrówka pozwala na jazdę własnym tempem i ustalanie ilości przebytych kilometrów każdego dnia.

Konno

W długiej tradycji pielgrzymowania, konie odgrywały ważną rolę. Niegdyś był to najszybszy środek transportu, który ułatwiał dotarcie do wielu miejsc, również świętych. Obecnie powraca się do tradycji ułańskich. Pielgrzymki konne nie są dla wszystkich, trzeba bowiem przede wszystkim być dobrym jeźdźcem i posiadać własnego bądź wypożyczonego wierzchowca.

W Polsce istnieje już kilka zorganizowanych pielgrzymek, oto przykłady: Pielgrzymka Konna z Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, Konna Pielgrzymka z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę czy Podlaska Konna Pielgrzymka do Kodnia. Istnieje nawet jednodniowa pielgrzymka z Marydołu do Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie (w tej pielgrzymce biorą udział powozy konne).

Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela też jest otwarta na pielgrzymów konnych. Warunkiem otrzymania paszportu pielgrzyma (credencial) jest bowiem deklaracja, w jaki sposób będzie się zmierzało do grobu św. Jakuba. Można iść pieszo, jechać na rowerze bądź właśnie konno.

Na rolkach

Oprócz starych tradycyjnych form pielgrzymowania pojawiają się nowe pomysły. Jednym z nich jest pielgrzymka na Jasną Górę na rolkach organizowana przez michalitów z warszawskiego Bemowa. Na początku były wieczorne spotkania z księdzem, podczas których po osiedlu jeżdżono właśnie na rolkach. Z tych spotkań zrodziła się idea pielgrzymki do Częstochowy, na którą obecnie wyrusza już ponad 50 osób. Trasę z Warszawy na Jasną Górę przemierzają w ciągu 5 dni. Do pokonania mają niemało, bo 270 kilometrów. Średni dzienny dystans to 60 kilometrów, zaś tempo – 20 km/h.

W kajaku

Rolki udowadniają, że nie ważne jak liczy się intencja pielgrzymowania. Dlatego zaczęły się pojawiać nawet pielgrzymki kajakowe. Zazwyczaj są to spływy kajakowe do miejsc świętych, np. pielgrzymka Bugiem ze Sławatycz do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia w Kodeniu.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (1)

  • NadBugiem.PL (gość)

    NadBugiem.PL (gość)

    16.02.13, 00:11

    Zapraszamy na kolejną pielgrzymkę kajakową do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia w Kodniu. Szczegóły na stronie http://kajaki.nadbugiem.pl

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6904

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6215

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34269

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76553

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6382

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115093

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76553

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny