Dziś jest 24.05.2024

Imieniny obchodzą Joanna, Maria, Zuzanna, Cieszysława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Krótki przewodnik po wyprzedażach w Europie

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 18.07.2011 13:31

Liczba odwiedzin: 27950

Tagi: europa, francja, włochy, niemcy, wielka brytania, zakupy, aleksandra hołowienko

Modowa gorączka opanowała już chyba większą część świata. Jednakże to właśnie Europa jest kontynentem, na którym wyznaczane są trendy. Stąd pochodzą najznakomitsi projektanci i tu odbywają się najgorętsze pokazy mody. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na kreację rodem z mediolańskiego wybiegu, możemy w zamian zafundować sobie mały wypad na wyprzedaże i w którejś z europejskich stolic mody połączyć przyjemne z... przyjemnym. Zakupy oraz podróż w jednym.

Zakupy
Fot. pipp/sxc.hu

Gdzie i kiedy

W poszczególnych europejskich państwach wyprzedaże zaczynają i kończą się w innym terminie. Zazwyczaj jest to jednak okres zimy – po świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku. Zimowy (lecz nie tylko) asortyment wyprzedawany jest z nawet 80% zniżką. Najpopularniejszym do niedawna państwem (choć zaczynamy otwierać się na nowe kierunki tj. Paryż, Londyn, Rzym czy Barcelona), do którego Polacy wybierają się na zakupy są Niemcy. Tam jednak wyprzedaże trwają stosunkowo krótko. W większości sklepów towar po obniżonej cenie możemy zakupić jedynie przez około 14 dni – rozpoczynając od ostatniego tygodnia stycznia.

We Francji wyprzedaże startują nieco wcześniej. Inaugurowane są 12 stycznia i trwają maksymalnie do 15 lutego. W krajach skandynawskich, takich jak Dania czy Norwegia, nie ma konkretnie ustalonego terminu wyprzedaży. Sprzedawcy decydują o nim według własnego uznania. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie obniżki zaczynają się zwykle drugiego dnia świąt, 26 grudnia, czyli tzw. Boxing Day. Pierwotnie, podczas tego święta mieszkańcy wysp dawali służbie oraz biednym prezenty opakowane w pudełka (z ang. box), współcześnie oznacza ono jednak wielki wyprzedażowy szał.

Najdłużej wyprzedaże trwają we Włoszech – tam rozpoczynają się one w pierwszą sobotę stycznia i mogą zakończyć się dopiero pod koniec marca. Sytuacja wygląda tak w popularnych rejonach narciarskich – Piemoncie czy Trydencie, a także w Mediolanie.

Wyprzedaże w pigułce

Francja: początek lutego, przez 4 tygodnie; koniec czerwca, przez 6 tygodni.
Hiszpania: 7 stycznia, przez 7 tygodni; koniec czerwca, przez 6 tygodni.
Niemcy: koniec stycznia, przez tydzień; koniec sierpnia, przez 4 tygodnie.
Wielka Brytania: 26 grudnia; brak konkretnego terminu, nieokreślony czas trwania.
Włochy: pierwsza sobota stycznia, 8 tygodni; początek lipca, 8-10 tygodni.
Szwecja: 25 grudnia, 6 tygodni; koniec czerwca, 4 tygodnie.
Austria: 27 grudnia, 4 tygodnie; początek lipca, 8 tygodni (w przypadku złej pogody rozpoczynają się wcześniej).
Czechy: 27 grudnia, 8 tygodni; 1 lipca, 8 tygodni.
Luksemburg: co roku w innym czasie. W 2010: 3 – 22 stycznia; 26 czerwca – 10 lipca.
Portugalia: 28 grudnia do 28 stycznia; 15 lipca do 15 września.
Litwa: 27 grudnia do 31 stycznia; początek czerwca, 30 dni.
Holandia: 27 grudnia do 31 stycznia; koniec czerwca, 8 tygodni.

Prawa konsumenta

Shopping Mall
 
Shopping Mall
fot. iStockphoto

Kupując podczas wyprzedaży, należy pamiętać o tym, że mamy takie same prawa jak podczas "normalnych" zakupów bez obniżek. Warto wiedzieć, że każdy towar kupiony na terenie Unii Europejskiej, czy to w Norwegii, czy w Islandii, niezależnie od jego ceny, można reklamować w terminie do 2 lat od dnia zakupu. Nie dotyczy to jednak asortymentu, który został przeceniony ze względu na posiadany defekt. Reklamować produkt możemy nie tylko z powodu jego wadliwość, ale też niezgodność z umową. Jeżeli towar został zakupiony za granicą, pismo reklamacyjne należy wypełnić w języku zrozumiałym dla przedsiębiorcy i dołączyć do niego paragon.

Musimy też wiedzieć, iż sprzedawcy nie są zobowiązani do przyjmowania zwrotów asortymentu nieuszkodzonego. Owszem, większość sieciowych sklepów oferuje taką możliwość i przyjmuje towary wolne od wad w określonym terminie. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto jednak upewnić się, czy będziemy mogli produkt zwrócić, aby nie narażać się na potencjalne, nieprzyjemne niespodzianki. W przypadku, gdy sprzedawca nie będzie chciał uznać reklamacji towaru, możemy zwrócić się do ECK, czyli Europejskiego Centrum Konsumenta z siedzibą w danym kraju lub po powrocie do Polski skontaktować się z Centrum w Warszawie. Niezadowoleni z zakupu mogą pobrać formularz reklamacji ze strony internetowej konsument.gov.pl – zakładka złóż skargę do ECK.

Jak wyjechać

Najtańszym sposobem na wyjazd, którego celem będą wyprzedaże, jest jego samodzielna organizacja. Tanie linie lotnicze prześcigają się obecnie w ofertach wylotów do największych europejskich miast, dlatego nie powinno być problemu z zakupem relatywnie taniego biletu w interesującym nas okresie. Niektóre biura podróży w swojej ofercie mają też specjalne „zakupowe” wycieczki. Jedno z warszawskich biur proponuje swoim klientom 3-dniowy wypad do największego włoskiego outletu, w którym mieszczą się m.in. butiki Prady czy Salvattore'a Ferragamo. Cena? 3985 zł. Oczywiście, jest to wycieczka luksusowa. Zorganizowany dla studentów wypad do tego samego centrum kosztuje już tylko 1000 zł, podobną cenę zapłacimy za 3-dniową wycieczkę do Mediolanu, a za 2000 zł możemy wyjechać na 4 dni do Londynu.

Tzw. shopping tours stają się coraz popularniejsze nie tylko pośród wielbicieli markowych ubrań czy designerskich gadżetów. Często w sklepach takich sieci jak H&M czy Zara na Zachodzie znajdziemy inną lub znacznie bogatszą kolekcję niż ta dostępna w Polsce. Ponadto zakupy to przecież nie tylko ubrania. Polacy wyjeżdżają także po tańszą chemię gospodarczą czy choćby słodycze.

Komentarze (1)

 • aaa (gość)

  aaa (gość)

  23.06.15, 20:14

  Kiedy online we francji

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6637

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6098

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22265

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7599

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9270

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8002

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8595

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6774

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7662

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5949

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6881

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5304

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41751

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 99105

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6701

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 146605

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze