Dziś jest 23.07.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Sławosz, Żelisław, Apolinaria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Krótki poradnik medycznego turysty

Autor: Madzik

Data publikacji: 02.02.2014 01:26

Liczba odwiedzin: 3235

Tagi: turystyka zdrowotna, poradnik, magda mroczek

Czy leczenie za granicą jest dobrym pomysłem dla Ciebie? Jak wybrać odpowiedni szpital? Kiedy zapłacić za leczenie? Poradnik dla osób, które planują wyjazd turystyczno-medyczny: o czym pamiętać, na co uważać, ubezpieczenie i przepisy.

Pod uwagę należy wziąć renomę danego ośrodka, rodzaj wykonywanej operacji oraz profesjonalizm kadry.
 
Pod uwagę należy wziąć renomę danego ośrodka, rodzaj wykonywanej operacji oraz profesjonalizm kadry.
fot. Army Medicine (CC BY-SA 3.0)

1. Zdecyduj, czy leczenie za granicą jest odpowiednie dla Ciebie

Przed zaplanowaniem wyjazdu zapytaj się swojego lekarza czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na dalszą podróż. Czasami, ze względów zdrowotnych, lepszy jest krótszy lot do ośrodka, który oferuje wyższą cenę niż dłuższy lot do tańszego i bardziej oddalonego ośrodka. Chociaż podróżowanie samemu jest tańsze, warto zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, bo powrót samolotem po zabiegu może być trudny i wycieńczający.

2. Wybierz ośrodek

Wiele informacji dotyczących turystycznych wyjazdów medycznych można znaleźć w internecie.
 
Wiele informacji dotyczących turystycznych wyjazdów medycznych można znaleźć w internecie.
fot. Phil and Pam (CC BY-SA 3.0)


W internecie można znaleźć wiele ofert ośrodków specjalizujących się w turystyce medycznej. Warto skorzystać ze stron internetowych takich jak www.patientsbeyondborders.com czy http://www.medicaltourism.com. Istnieją również certyfikaty nadawane placówkom jako poświadczenie ich jakości np. certyfikat Joint Commission International. Zdecyduj się, jaki kraj jest dla Ciebie najlepszy. Przeanalizuj ceny zabiegu i możliwości podróży do danego państwa. Niektóre agencje oferują pakiety all-inclusive: wiza, transport, zwiedzanie i zakwaterowanie. Nie zawsze jednak Twój stan zdrowia po zabiegu będzie pozwalał na skorzystanie ze wszystkich atrakcji! Przy wyborze kliniki nie warto sugerować się jedynie stroną internetową. Przydane może być poznanie opinii byłych pacjentów. Dobra klinika powinna umieć zapewnić odpowiedź na następujące pytania: Ile tego typu procedur wykonano w klinice w zeszłym roku? Ile było zdarzeń niepożądanych? Co stanie się, jeśli coś pójdzie źle? Czy jeżeli po powrocie do kraju będę wymagał rutynowego leczenia, kto za nie zapłaci i kto je zorganizuje? Czy w klinice jest ktoś, kto mówi w moim języku? Warto sprawdzić czy lekarz pracujący w szpitalu ma odpowiednie kwalifikacje. Przykładowo rejestr chirurgów plastycznych można znaleźć na stronie www.isaps.org.

3. Wykup ubezpieczenie

Międzynarodowe ubezpieczenie medyczne jest bardzo ważnym aspektem zagranicznego leczenia. Oczywiście żaden ubezpieczyciel nie pokryje kosztów planowanej procedury. Ubezpieczenie jest za to przydane na wypadek jakiegoś niezaplanowanego zdarzenia w czasie leczenia. Wykupienie polisy jest szczególnie istotne przy skomplikowanej operacji, kiedy to ryzyko powikłań wzrasta. Można wykupić specjalne ubezpieczenie od medycznych powikłań. Chociaż międzynarodowe ubezpieczenie medyczne nie daje żadnych podstaw prawnych do dociekania swoich racji, w razie niepowodzenia zaplanowanej procedury medycznej, stanowi jakiekolwiek zabezpieczenie na wypadek, kiedy coś pójdzie nie tak.

4. Zapłać za zabieg

Większość klinik akceptuje zapłaty kartą kredytową, ale przy zapłacie gotówką mogą by oferowane zniżki.
 
Większość klinik akceptuje zapłaty kartą kredytową, ale przy zapłacie gotówką mogą by oferowane zniżki.
fot. epSos.de (lic. CC BY-SA 3.0)

Niezwykle ważne jest ustalenie tego, co zawarte jest w cenie. W zależności od procedury koszty mogą objąć opłatę za pobyt w szpitalu, opłatę za pielęgniarkę, anestezjologa, leki, badania laboratoryjne oraz wynagrodzenie za pracę lekarza. Jeżeli wyjazd organizowała agencja, w cenę mogą być wliczone również koszty podróży, zakwaterowania i lotu. Większość klinik akceptuje zapłaty kartą kredytową, ale przy płatności gotówką mogą być oferowane zniżki. Nie jest powszechnie przyjęte płacenie za procedurę przed jej wykonaniem, ale pewien depozyt może być wymagany.

5. Przygotuj się do podróży

Sprawdź, czy masz odpowiednią wizę i ważny paszport. Niektóre państwa wymagają, żeby paszport był ważny co najmniej przez pół roku w momencie przekraczania granicy danego kraju. Jeśli masz zamiar poddać się poważnej operacji, poinformuj o tym twojego lekarza rodzinnego. Dowiedz się, ile czasu po operacji trzeba będzie spędzić w szpitalu lub czy możliwy jest natychmiastowy wylot do domu. Sprawdź, co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak po zabiegu. Niektóre najbardziej renomowane placówki godzą się w takim przypadku na pokrycie kosztów dodatkowych wizyt lekarskich, chociaż niekoniecznie pokryją koszty przylotu i zakwaterowania w czasie powtórnej wizyty.

Niektóre państwa wymagają, żeby paszport był ważny co najmniej przez pół roku w momencie przekraczania granicy danego kraju.
 
Niektóre państwa wymagają, żeby paszport był ważny co najmniej przez pół roku w momencie przekraczania granicy danego kraju.
fot. Christopher Elison (lic. CC BY-SA 3.0)

6. Na co uważać?

Nie wszystkie zabiegi kończą się powodzeniem. Złe doświadczenia z terapii komórkami macierzystymi ma jedna z angielskich rodzin. Terapii poddany był 4-letni chłopiec chory na autyzm i cierpiący na zaburzenia mowy. Zdesperowana rodzina zdecydowała się na miesięczną terapię komórkami macierzystymi w Pekinie i przeznaczyła na ten cel 20 000 funtów. Oto relacja matki chłopca:

„Mojemu synowi podano w sumie cztery serie komórek macierzystych. Jedną serię na tydzień... Na zabieg zabierali go samego do pokoju. Syn wracał z powrotem po pięciu minutach. Kiedy starałam się zaobserwować jakie reakcje na komórki macierzyste w okolicach kręgosłupa, nie widziałam nawet śladu krwi ani miejsca wkłucia... Często wraz z mężem mieliśmy wrażenie, że nasz syn nigdy nie otrzymał komórek macierzystych” (źródło: http://www.imtj.com/blog/2013/stem-cell-therapy-40184/).

Rodziców dziecka nie poinformowano o tym, że nawet prawidłowo wykonane podanie komórek macierzystych ma niewielkie szanse powodzenia w przypadku autyzmu.

Znaczenie mogą mieć też kwestie kulturowe. Jeden z lekarzy twierdzi, że w Azji popularne przy operacjach plastycznych nosa jest nadawanie mu zadartego kształtu. Odpowiada to gustom estetycznym Azjatek, ale niekoniecznie Europejek czy Australijek. Zdarza się też, że lekarze myślą, iż w przypadku operacji powiększenia piersi Amerykanki kierują się zasadą „czym większe tym lepsze”. W praktyce jednak wiele amerykańskich kobiet chce powiększyć jedynie nieznacznie piersi i nadać im naturalny wygląd.

W turystyce medycznej obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Warto pamiętać, że to nie cena powinna być głównym determinantem naszego wyboru. Pod uwagę należy wziąć także renomę danego ośrodka, rodzaj wykonywanej operacji oraz profesjonalizm kadry.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7490

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6620

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27272

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10302

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8337

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9691

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7374

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8782

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6277

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7848

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6062

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51102

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129419

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7285

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196762

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze