Dziś jest 19.05.2024

Imieniny obchodzą Piotr, Celestyn, Augustyn, Bernarda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Terapia komórkami macierzystymi a turystyka medyczna

Autor: Madzik

Data publikacji: 12.04.2014 10:37

Liczba odwiedzin: 8236

Tagi: azja, chiny, malezja, tajlandia, japonia, turystyka zdrowotna, magda mroczek, artykuły

Leczenie komórkami macierzystymi jest często wykonywane za granicą. Należy jednak być bardzo ostrożnym i świadomym szans i zagrożeń niesionych przez tę procedurę.Trzeba pamiętać, że w ogromnej większości przypadków jest to jedynie terapia eksperymentalna, o niepotwierdzonej skuteczności. Nie zawsze jest również bezpieczna.

Od lat w terapii komórkami macierzystymi pokładane są duże nadzieje. Z uwagi na uregulowania prawne i etyczne często leczenie nimi wykonywane jest poza granicami kraju, w którym mieszkają turyści medyczni. Czy terapia komórkami macierzystymi zawsze jest bezpieczna? Czy przynosi efekty?

Terapia komórkami macierzystymi niesie ze sobą nie tylko szanse ale również zagrożenia.
 
Terapia komórkami macierzystymi niesie ze sobą nie tylko szanse ale również zagrożenia.
fot. CodonAUG (lic. CC BY-SA 3.0)

Rodzaje komórek i ich zastosowanie

Komórki macierzyste to komórki mające zdolność do nieograniczonej liczby podziałów oraz do różnicowania. Ze względu na pochodzenie można podzielić je na embrionalne (ESC) pochodzące z komórek embrionalnych, jak i dorosłe (somatyczne) znajdowane w tkankach dorosłych organizmów. Użycie w terapii embrionalnych komórek macierzystych budzi wiele kontrowersji i w części krajów zostało zakazane. Jednak systemy legislacyjne niektórych państw pozwalają na ich zastosowanie w leczeniu.

Choć od lat w komórkach macierzystych pokładane są wielkie nadzieje, do dnia dzisiejszego skuteczność ich zastosowania została udowodniona jedynie w przypadkach kilku wybranych chorób. Na chwilę obecną zaaprobowano je do leczenie chorób układu krwiotwórczego i immunologicznego. Możliwość terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych jest jednak badana w przypadku całej serii innych chorób, takich jak: choroby Alzheimera, stwardnienia zanikowego bocznego, miażdżycy, autyzmu, uszkodzeń mózgu, nowotworów, ataksji móżdżkowej, mózgowego porażenia dziecięcego, przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, choroby Crohna, cukrzycy, chorób oczu, chorób genetycznych, choroby Huntingtona, chorób nerek, tocznia, zaników mięśniowych i dystrofii mięśniowej, choroby Parkinsona, reumatoidalnego zapalenia stawów, uszkodzeń rdzenia kręgowego, zawałów czy choroby Tay-Sachsa. Komórki macierzyste są też wykorzystywane w zabiegach chirurgii estetycznej. Jest to jednak leczenie eksperymentalne, o niepotwierdzonej naukowo skuteczności.

Turystyka medyczna

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na podróże w poszukiwaniu terapii komórkami macierzystymi. Po pierwsze, coraz większa jest populacja ludzi starszych, wśród których często występują choroby degeneracyjne i przewlekłe, w leczeniu których tradycyjne terapie nie są skuteczne. Po drugie, terapia komórkami macierzystymi jest kosztowna, a turystyka medyczna pozawala na obniżenie jej ceny. Wreszcie kraje będące popularnymi celami turystyki medycznej często mają dużo bardziej liberalne prawodawstwo dotyczące terapii komórkami macierzystymi niż kraje pochodzenia pacjentów.

Według portalu MyMedHoliday.com do krajów najczęściej odwiedzanych przez turystów medycznych w celu terapii komórkami macierzystymi należą: Chiny, Singapur, Malezja, Tajlandia i Japonia. Popularne kliniki zajmujące się tego typu leczeniem znajdują się też na Wyspach Karaibskich, w Indiach, w Ameryce Łacińskiej i w krajach byłego ZSRR (Ukraina, Rosja). Niektóre państwa, takie jak Chiny, starają się obecnie zaostrzyć przepisy dotyczące terapii komórkami macierzystymi (np. poprzez wymóg rejestracji placówek oferujących tego typu zabiegi). Pomimo tego nowe prawa nie zawsze są respektowane.

Należy bardzo uważnie dobierac ośrodek, w którym przeprowadza się terapię. Warto też znac swoje prawa jako pacjenta.
 
Należy bardzo uważnie dobierac ośrodek, w którym przeprowadza się terapię. Warto też znac swoje prawa jako pacjenta.
fot. CodonAUG (lic. CC BY-SA 3.0)Kontrowersje w terapii

Niektórzy lekarze, zwłaszcza z krajów rozwijających się, oferują pacjentom terapię komórkami macierzystymi jako „pewną i sprawdzoną”. Tymczasem często jest to leczenie w stadium eksperymentalnym, o nieudowodnionej naukowo skuteczności. Wykonywane przez lekarzy bez odpowiednich uprawnień czy w nieprzygotowanych do tego placówkach może nawet skończyć się tragicznie.

Jednym z najbardziej dramatycznych przykładów komplikacji po leczeniu komórkami macierzystymi jest przypadek nowotworu mózgu u izraelskiego chłopca cierpiącego na rzadką degeneracyjną chorobę mózgu, ataksję teleangiektazję [1.Amariglio, N. et al. Donor-derived brain tumor following neural stem cell transplantation in an ataxia telangiectasia patient. PLoS Med. 6, e1000029 (2009)]. W 2001 roku otrzymał on w Moskwie serię iniekcji z płodowych komórek macierzystych. W 2005 roku u dziecka przeprowadzono badania obrazowe mózgu ze względu na nawracające bóle głowy. Wykazano patologiczny rozrost w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Dalsza diagnostyka udowodniła istnienie nowotworu o pochodzeniu odmiennym niż gospodarza. Guz prawdopodobnie pochodził z przeszczepionych nerwowych komórek macierzystych.

Bezpieczne leczenie

Ponieważ leczenie komórkami macierzystymi może nieść ze sobą duże ryzyko, należy zastosować jak najszerzej zakrojone środki ostrożności. W sieci można znaleźć przewodnik dla pacjentów napisany przez wiodące organizacje zajmujące się problemem komórek macierzystych: Przewodnik. Przed rozpoczęciem terapii zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Przed leczeniem należy też zapoznać się z formularzem świadomej zgody i go podpisać. Trzeba też dowiedzieć się, jak będzie przebiegac procedura, czy ośrodek i badanie posiadają odpowiednie akredytyacje, w jaki sposób monitorowane będą efekty leczenia oraz kto poniesie koszty leczenia ewentualnych komplikacji.

Terapia komórkami macierzystymi niesie duże nadzieje, ale i pewne zagrożenia. Dla pacjenta najważniejsze powinno być bezpieczeństwo leczenia, dlatego należy starannie wybrać ośrodek i dokładnie zapoznać się z procedurą zabiegu.

Komentarze (6)

 • 10.09.19, 07:19

  Komentarz usunięty

 • 03.09.19, 14:22

  Komentarz usunięty

 • 28.08.19, 19:31

  Komentarz usunięty

 • 22.08.19, 20:34

  Komentarz usunięty

 • mircio62 (gość)

  mircio62 (gość)

  01.06.17, 10:30

  lesnaz1212@yahoo.comnic nie moge napisac dzisiaj ale za 10 dni kto jest zainteresowany niech wysle mi na e-mIE w GA mialem pojechac na zabieg do EXIXU miasto jest kolo SANDIEGO w el to mu odpowiem wiaze z tym leczeniem duza nadzieje a mozse za duza ale to jest jakas nadzieja mieszkam w ATLANICIE mialem jechac do TICHUANY to jest miasto sasiadzujace z SAN DIEGO w CALIFORNI ale to jest MEXIX ibalem sie i zaproponowai mi w USA i DENWER CO wole w USA niz w MEXIXU sami wiecie dlaczego bo inaczrj byscie tu nie byli wiec dzisiaj jest 6-1 2=2017 jak ktos jest ciekawy jak sie czuje po zabiegu i czy pomaga zapraszam wyslijmi e-mela to odpowiem i mozesz podac # telefonu moze zadzwonie na rekonwalescencje wybieram sie do KRASNIKA bo z tamtad pochodze trzymajcie kciuki bo mnie juz nadgarski bola bo ja trymama mocno

  Zgłoś

 • 29.10.14, 01:55

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6544

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6051

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22088

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7539

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9186

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7975

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8523

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6725

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7536

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5923

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6790

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5280

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39476

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 94327

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6678

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 139721

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze