Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Turystyka reprodukcyjna

Autor: Madzik

Data publikacji: 21.03.2014 12:33

Liczba odwiedzin: 8325

Tagi: turystyka zdrowotna, europa, azja, ameryka północna, ameryka południowa, magda mroczek

Turystyka reprodukcyjna, w związku z pojawieniem się nowych możliwości leczenia bezpłodności, staje się coraz bardziej popularna. Pacjenci podróżują głównie do krajów tańszych, oferujących wyższą jakość zabiegów oraz do tych, o bardziej liberalnym systemie prawnym.

Za granicą leczenie bezpłodności może być tańsze, a uregulowania prawne bardziej liberalne.
 
Za granicą leczenie bezpłodności może być tańsze, a uregulowania prawne bardziej liberalne.
fot. Joshua Rappeneker (lic. CC BY SA3.0)

Co roku między 20 tys. a 25 tys. par podróżuje za granicę w celu leczenia bezpłodności. Najczęściej wybieranymi rodzajami zabiegów są: zapłodnienie in vitro (IVF), mikroiniekcja plemnika do komórki jajowej (IVF-ICSI) oraz sztuczna inseminacja. Wielu turystów reprodukcyjnych za granicą poszukuje surogatki.


Najczęściej wybierane kraje

Jednym z najbardziej popularnych celów turystyki reprodukcyjnej, jeśli chodzi o zapłodnienie in vitro, jest Izrael, w którym znajduje się najwięcej klinik leczących bezpłodność w przeliczeniu na mieszkańca. Amerykanie często wybierają za to kliniki w Azji i w Indiach. Ma na to wpływ przede wszystkim cena zabiegu. Z kolei w Europie do najpopularniejszych destynacji, w których leczy się bezpłodność przy pomocy zapłodnienia in vito, należy Hiszpania. Liberalne prawo tego kraju dopuszcza prawie wszystkie zabiegi medyczne, poza wyborem płci dziecka i wynajęciem surogatki. Hiszpańskie kliniki chwalą się wysokim poziomem skuteczności. W Europie w celu leczenia przy pomocy techniki in vitro kobiety coraz chętniej wybierają też Czechy. Prawo dopuszcza w tym kraju donacje komórek jajowych, a placówki świadczą usługi na coraz lepszym poziomie. W przypadku sztucznej inseminacji, częstym celem turystek reprodukcyjnych jest Dania. Pacjentkami są głównie Szwedki i Brytyjki, ponieważ w tych krajach brakuje dawców. Podczas gdy uregulowania prawne większości państw zabraniają wynajęcia surogatki, istnieją miejsca gdzie jest to legalne. Są to między innymi Indie, gdzie "zastępcza matka" kosztuje od 10,000 do 28,000 dolarów. Na wynajęcie surogatki zezwalają też Rosja i Stany Zjednoczone. W USA zdarza się, że do chodzi do absurdalnych sytuacji, kiedy to rodzice decydują się na surogatkę tylko po to, aby dziecko mogło w przyszłościć wystąpić dla nich o Kartę Stałego Rezydenta.

Dlaczego za granicą?

W wielu przypadkach na decyzję o wyjeździe za granicę wpływa ustawodawstwo kraju, w którym zamieszkują rodzice. W Europie jest ono bardzo zróżnicowane. Najczęstszymi turystkami reprodukcyjnymi są Włoszki, ze względu na bardzo surowe prawo obowiązujące w ich państwie. Ustawa z 2004 zabrania między innymi diagnostyki przed-implantacyjnej oraz oddawania nasienia i komórek jajowych poza partnerami. W Niemczech, choć możliwe jest dawstwo nasienia, nie jest dopuszczalna donacja komórek jajowych. Ograniczenia w tych krajach dotyczą też ilości zapładnianych komórek jajowych, ilości komórek jajowych implantowanych do macicy oraz mrożenia zarodków. Przy sztucznej inseminacji, ustawodawstwo wielu krajów reguluje ilość dzieci, która może być poczęta przez jednego mężczyznę. W Belgii i Hiszpanii można zachować anonimowość w przypadku donacji nasienia. Anonimowości nie gwarantuje za to Wielka Brytania. W związku z tym, choć oferuje ona duży wybór usług medycznych, zniechęca potencjalnych dawców i ewentualnych turystów medycznych. Niektóre kraje, takie jak Czechy i Hiszpania, dopuszczają też wynagrodzenie pieniężne za "niedogodności" związane z byciem dawcą. W Hiszpanii dawczynie komórek jajowych otrzymują około 900 euro, w Czechach około 1300 euro.

Drugim motywem turystów medycznych jest cena. Na przykład na procedurze IVF wykonanej za granicą można zaoszczędzić nawet do 50-75 proc. . Poniższa tabela (źródło:http://fertility.treatmentabroad.com/costs) pokazuje koszty pojedynczego zabiegu in vitro wykonanego w kilku przykładowych krajach. Konsultacja lekarska została wliczona.

CzechyWęgryLitwaRosjaUkrainaHiszpaniaTurcjaIndie
€2250€1800€1,506€2400€1385€4,200-€5,000€1500€1,525- €2,285

Poza ceną i ustawodawstwem o popularności danego kraju decydują jeszcze inne czynniki: doświadczenie w leczeniu daną metodą, jakość oferowanej terapii, fachowość kadry medycznej oraz położenie geograficzne.

Kontrowersje

Turystyka reprodukcyjna wciąż niesie ze sobą wiele zagrożeń. Niektóre państwa nie określają ile zarodków może być jednorazowo wszczepionych do macicy. Może to prowadzić do ciąż mnogich. Brak jest jednolitych standardów bezpieczeństwa oraz standardów klinicznych. Pacjenci po powrocie często napotykają przeszkody prawne, kiedy dojdzie do powikłań w leczeniu. Zdarza się, że lokalni lekarze nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za terapię rozpoczętą za granicą. Nie wszystkie zagraniczne ośrodki gwarantują usługi na tym samym poziomie, a część z nich może nawet nie ostrzegać swoich pacjentów przed ubocznymi efektami leczenia (np. skutkami ubocznymi hiperstymulacji jajników).

Turystyka reprodukcyjna budzi wiele kontrowersji.
 
Turystyka reprodukcyjna budzi wiele kontrowersji.
fot. mahalie (lic. CC BY SA 3.0)

Turystyka reprodukcyjna wciąż budzi wiele kontrowersji, nie tylko ze względu na charakter oferowanych zabiegów, ale również ze względu na różnice w uregulowaniach prawnych pomiędzy krajami. Eksperci prognozują jednak, że ustawodawstwo obowiązujące w wielu państwach może stać się wkrótce bardziej liberalne, co zmniejszy popyt na tę gałąź turystyki zdrowotnej.

Komentarze (4)

 • bibi (gość)

  bibi (gość)

  31.08.15, 16:28

  A co mają zrobić dziecko i nie mieć nic włożyć do gardła albo żerować na rodzicach. Ludzie nie mają pracy mieszkania a wy chcecie żeby zaraz dzieci płodzili?

  Zgłoś

 • Ala (gość)

  Ala (gość)

  22.04.14, 11:33

  Najpierw młodzi ludzie nie myślą o tym żeby miec dziecko, a potem stają na głowie żeby urodzic własne dziecko. Może szkoda, że wszystko musi byc planowane.

  Zgłoś

 • grott (gość)

  grott (gość)

  08.04.14, 10:14

  Jedni zrobią wszystko, żeby mieć dzieci, a inni mają problem jak utrzymać te, które już są na świecie.

  Zgłoś

 • wink (gość)

  wink (gość)

  27.03.14, 15:56

  Ciekawe czy Polki gdzieś jeżdżą?

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6173

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5777

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18033

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7211

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8838

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7815

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8071

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6498

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7090

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5707

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6306

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5050

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35966

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 79393

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6448

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 118355

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze