Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa w Polsce

Autor: Madzik

Data publikacji: 08.03.2014 16:18

Liczba odwiedzin: 7189

Tagi: turystyka zdrowotna, europa, polska, artykuły, magda mroczek

Turystyka uzdrowiskowa i sanatoryjna stała się w Polsce oddzielną gałęzią turystyki medycznej. Nasz kraj kusi zagranicznych gości nie tylko niskimi cenami, ale również bogatą ofertą zabiegów i dobrymi warunkami naturalnymi. Dowiedz się więcej o sanatoriach, SPA i uzdrowiskach i oferowanych w Polsce zabiegach!

Turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa stała się w Polsce oddzielną gałęzią turystyki medycznej.
 
Turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa stała się w Polsce oddzielną gałęzią turystyki medycznej.
fot. Dennis Wong (lic. BB CY - SA 3.0)


Profile uzdrowisk

Tężnie w Ciechocinku.
 
Tężnie w Ciechocinku.
fot. jbquig (lic. BB CY - SA 3.0)

W Polsce 45 miejscowości posiada status uzdrowiska, co daje nam siódme miejsce w Europie pod względem ich ilości. Najwięcej, bo aż 11 uzdrowisk, znajduje się w województwie dolnośląskim. Każdy polski kurort „specjalizuje się” w innej dziedzinie. Najstarszym uzdrowiskiem w naszym kraju jest Lądek-Zdrój, słynący z wód termalnych. Z kolei do najbardziej znanych sanatoriów należy Ciechocinek. Duży wpływ na klimat tego miejsca mają tężnie solankowe, które rozpylają aerozol zawierający cenne pierwiastki. Do Ciechocinka przyjeżdżają pacjenci ze schorzeniami układu krążenia, dróg oddechowych i chorób kobiecych. W Busku Zdroju leczy się za to reumatyzm i stany pourazowe narządów ruchu, co szczególnie przyciąga sportowców. Z kolei Kamień Pomorski "specjalizuje się" we wczesnej rehabilitacji kardiologicznej po zawale serca oraz we wczesnej rehabilitacji ortopedycznej.

Unikalne zabiegi

Niektóre ośrodki oferują swoim klientom coraz bardziej wyszukane zabiegi.
 
Niektóre ośrodki oferują swoim klientom coraz bardziej wyszukane zabiegi.
fot. goldener-adler (lic. BB CY - SA 3.0)

Polskie sanatoria i ośrodki wellness oferują swoim klientom bogatą gamę zabiegów. Jednym z atutów naszych rodzimych sanatoriów jest wykonywanie kuracji z użyciem surowców naturalnych tj. borowiny, czego nie praktykuje się np. w Niemczech. Poza standardowymi procedurami z zakresu hydroterapii, fizykoterapii i masażami, w polskich ośrodkach SPA i wellness można spróbować też znacznie bardziej oryginalnych zabiegów. W Szczecinie oferowany jest na przykład masaż ciepłym jabłkiem oraz innymi ciepłymi owocami. Wiele ośrodków SPA na terenie całej Polski oferuje swoim klientom relaksującą kąpiel w ciepłym piwie. W naszym kraju bardzo duża sławę zdobył też masaż kijami bambusowymi. Jednym z bardziej luksusowych zabiegów wykonywanych w Polsce jest tzw. złota maska poprawiająca kondycję skóry i stymulująca powstawanie kolagenu. Ciekawą ofertę przygotowało dla osób ze schorzeniami układu krążenia i ze zmianami w obrębie stawów miasto Kowary. Mieści się tu pierwsze w Polsce i piąte w Europie podziemne inhalatorium radonowe. W unikalnej, zabytkowej sztolni powyrobiskowwej kopalni uranu i żelaza w Kowarach, pod opieką lekarzy, pacjenci mogą korzystać z antroterapii, czyli leczenia powietrzem sztolni i grot.

Dla kogo Polska?

Polskie sanatoria chętnie odwiedzane są przez Niemców, Szwedów i Anglików.
 
Polskie sanatoria chętnie odwiedzane są przez Niemców, Szwedów i Anglików.
fot. colinlogan (lic. BB CY-SA 3.0)

Chociaż w przeszłości na tzw. „wyjazd do wód” stać był jedynie zamożne osoby, teraz jest on w zasięgu nawet przeciętnie zarabiających obywateli. Polskie uzdrowiska i sanatoria przyciągają wielu obcokrajowców. W 2010 roku z oferty polskich uzdrowisk korzystało ponad 300 tys. zagranicznych turystów medycznych. Cena pobytu w sanatorium w Polsce jest o około 30-40 proc. niższa niż np. w Niemczech. Szacuje się, że co dziesiąty odwiedzający pochodzi zza granicy. Z danych GUS wynika, że najchętniej odwiedzane jest województwo zachodniopomorskie, Dolny Śląsk oraz Małopolska. Gośćmi polskich uzdrowisk i sanatoriów najczęściej są Niemcy, Szwedzi i Anglicy. Anglicy szczególnie upodobali sobie zabiegi rehabilitacyjne i balneologiczne, a Szwedzi preferują kąpiele i masaże. Poza tym do polskich uzdrowisk coraz częściej przyjeżdżają też Rosjanie, Irlandczycy, Norwegowie, Australijczycy, Duńczycy, Kanadyjczycy i Egipcjanie.

W Polsce turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa jest przyszłościową gałęzią turystyki medycznej. Według prognoz Instytutu Turystyki, rynek turystyki uzdrowiskowej będzie rozwijać się w tempie około 3 – 5 proc. rocznie. Wzrost zainteresowania spowodowany będzie nie tylko powiększającą się grupą osób starszych w Europie, ale również wzrostem zainteresowania ze strony ludzi młodych.

Komentarze (3)

 • adelka (gość)

  adelka (gość)

  15.03.14, 08:49

  Moim zdaniem turystyka uzdrowiskowa jest bardziej powszechna niz turystyka medyczna (czyli leczenie sensu stricte). Wydaje mi się, ze cudzoziemcy nadal mają opory przed leczeniem się w Polsce, ale do sanatorium pojadą.

  Zgłoś

 • miki (gość)

  miki (gość)

  13.03.14, 18:55

  leczenie powietrzem sztolni i grot-ciekawe czy pomaga...

  Zgłoś

 • Pola (gość)

  Pola (gość)

  11.03.14, 18:04

  Ciekawe na czym polega masaż kijami bambusowymi, bo kojarzy się on z biciem po plecach. Interesujący tekst i zaskakujące informacje, np. masaż ciepłym jabłkiem:)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7661

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4859

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111585

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze