Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

W poszukiwaniu piękna, czyli turystyka plastyczna

Autor: Madzik

Data publikacji: 22.02.2014 16:44

Liczba odwiedzin: 6778

Tagi: turystyka zdrowotna, artykuły, magda mroczek

Operacje plastyczne są częstym motywem turystyki medycznej. Na każdym kontynencie i w każdym kraju ideał piękna różni się od siebie, w związku z czym niektóre zabiegi praktykowane są w pewnych rejonach znacznie częściej niż w innych. Zobacz jakie interwencje plastyczne wykonywane są w różnych częściach świata i w jakich dziedzinach chirurgii plastycznej "specjalizują się" poszczególne kraje!

Zabiegi estetyczne są często wykonywana w ramach turystyki zdrowotnej.
 
Zabiegi estetyczne są często wykonywana w ramach turystyki zdrowotnej.
fot. Tracheotomy Bob (lic. CC BY- SA 3.0)Po nos do Iranu

W Iranie plaster po operacji nosa jest symbolem statusu.
 
W Iranie plaster po operacji nosa jest symbolem statusu.
fot. uncorneredmarket (lic. CC BY-SA 3.0)

Operacja nosa czyli rynoplastyka jest najczęściej wykonywaną operacją plastyczną w Iranie. W kraju mieszka ponad 3 tys. chirurgów plastycznych, których pacjenci przyjeżdżają aż z 85 państw. Najwięcej operacji nosa wykonuje się w Teheranie. W 75-milionowym Iranie przypada statystycznie więcej rynoplastyk na liczbę mieszkańców niż w 300-milionowych Stanach Zjednoczonych. O ile jednak w USA i w Europie "poprawianie" nosa jest zjawiskiem marginalnym, w Iranie stało się powszechne. Tzw. „turystyka nosowa” napędza również inne gałęzie gospodarki tj. hotelarstwo czy gastronomię. Iran jest wybierany przez turystów medycznych, ponieważ oferuje ceny porównywalne z azjatyckimi przy zachowaniu standardów opieki zbliżonych do zachodnich. Średni koszt rynoplastyki to 1,5 tys. euro . Same Iranki również bardzo chętnie poddają się operacjom plastycznym nosa (przede wszystkim zmniejszeniu). Poprawić urodę chcą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Operacja nosa jest w Iranie, inaczej niż w USA czy w Europie, postrzegana jako symbol nowoczesności i statusu. Po zabiegu popularne jest noszenie plastra na nosie nawet dłużej niż to konieczne. Zaczęto też obchodzić nowe święto – damagh party, czyli „nos party”, co oznacza przyjęcie zorganizowane w celu uczczenia z rodziną i z przyjaciółmi udanej operacji nosa.

Nowy biust w Meksyku

Specjalna oferta kliniki chirurgii plastycznej w Meksyku.
 
Specjalna oferta kliniki chirurgii plastycznej w Meksyku.
fot. permanently scatterbrained (lic. CC BY-SA 3.0)

Meksyk znany jest z zabiegów powiększania piersi. Obok Brazylii i USA jest krajem, w którym wykonuje się najwięcej tego typu operacji. W 2011 w Meksyku przeprowadzono 72 tys. zabiegi powiększenia piersi. Większość zagranicznych pacjentek stanowią obywatelki USA i Kanady. Powiększenie piersi w Meksyku jest znacznie tańsze niż wykonanie analogicznego zabiegu w Stanach: koszt w USA to około 9000 dolarów, w Meksyku 2500 dolarów. Najbardziej popularne są kliniki położone w pobliżu granicy. Meksykanki również bardzo chętnie poddają się operacji powiększenia piersi.

Rozjaśnianie skóry w Indiach

Chociaż Europejki chętnie chodzą na solarium, w Azji to jasna karnacja uważana jest za piękną. Wybielanie lub rozjaśnianie skóry stało się w Indiach niemal obowiązkiem. Około. 40 proc. Hindusów używa preparatów wybielających lub korzysta z zabiegów rozjaśniających skórę. Jasna karnacja to nie tylko wyznacznik piękna, ale też symbol statusu społecznego. Wiąże się z perspektywą znalezienia lepszej pracy i z możliwością „dobrego” wyjścia za mąż. Wiele preparatów można kupić bez recepty, ale ich stosowanie jest niebezpieczne, ponieważ wiąże się z powstaniem blizn i przebarwień skóry. Z kolei w klinikach można poddać się specjalnym zabiegom rozjaśniającym skórę. Ostatnio na rynku pojawiły się dezodoranty z kremem rozjaśniającym skórę pod pachami oraz preparaty do rozjaśniania części intymnych.

Poprawa kształtu oczu i żuchwy w Korei

Ideał piękna w Azji różni się od tego w Europie.
 
Ideał piękna w Azji różni się od tego w Europie.
fot. Bridget O’Donnell (lic. CC BY-SA 3.0)


Azjatki często decydują się na operacje plastyczne, ale zazwyczaj są one mniej inwazyjne niż te wykonywane w Europie. W Korei popularnym zabiegiem są zmiany kształtu oczu: nadawanie załamania w powiece i usuwanie załamania skóry w wewnętrznym kąciku oka. Zabiegi można wykonać bezpośrednio po konsultacji z lekarzem i trwają one około 15-30 minut. W dolną powiekę wstrzykuje się kwas hialuronowy, aby stworzyć iluzję uroczego wałeczka pod okiem. Efekt jest nietrwały, ponieważ kwas rozpuszcza się po kilku miesiącach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Kolejną popularną w Korei procedurą jest plastyka żuchwy. Ostrzej zarysowana broda daje iluzję kobiecej i młodzieńczej twarzy. Ponieważ Azjaci mają z natury mniejsze i bardziej szerokie żuchwy niż Europejczycy, część Azjatek decyduje się na wstrzyknięcie w brodę żelu – już to nadaje ich twarzom bardziej trójkątny kształt.

Czasami praktykuje się też wstrzykiwanie botoksu w mięśnie żuchwy, aby poprzez paraliż zmniejszyć ich widoczność.
Ponieważ Korea słynie ze swojej chirurgii plastycznej, odwiedzana jest przez turystów medycznych z całej Azji.

W różnych częściach świata inny jest zarówno stosunek do „poprawiania” urody, jak i spektrum zabiegów oferowanych przez chirurgów plastycznych. Motywacja do operacji plastycznych też może się diametralnie różnić. Piękno i stopień poświęcenia, aby je zdobyć, nie są uniwersalne, ale wyznaczane poprzez kulturę poszczególnych społeczeństw.

Komentarze (2)

 • rinko (gość)

  rinko (gość)

  27.02.14, 13:22

  Myślałem, że Iran jest konserwatywnym krajem, a tu okazuje się, że nie w kwestii chirurgii plastycznej.

  Zgłoś

 • kasiula (gość)

  kasiula (gość)

  26.02.14, 10:34

  Ciekawe jakie operacje plastyczne najczęściej wybierają Polki?

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6173

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5777

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18033

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7211

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8838

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7815

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8070

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6498

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7089

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5707

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6305

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5050

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35964

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 79389

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6448

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 118348

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze