Dziś jest 17.04.2024

Imieniny obchodzą Robert, Rudolf, Stefan, Anicet

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wysoka jakość w niskiej cenie, czyli turystyka zdrowotna w Polsce

Autor: Madzik

Data publikacji: 09.02.2014 19:39

Liczba odwiedzin: 5220

Tagi: turystyka zdrowotna, polska, artykuły, magda mroczek

Polska jest coraz bardziej popularnym celem turystyki medycznej. Z powodu dużej liczby odwiedzających ją turystów zdrowotnych zyskała sobie przydomek „Szpital Europy”. Niskie ceny, wyspecjalizowana kadra, wysoki standard opieki medycznej oraz centralne położenie są niewątpliwie atutami naszego kraju. Dowiedz się więcej o turystyce medycznej w Polsce!

Polska jest popularnym celem turystyki medycznej
 
Polska jest popularnym celem turystyki medycznej
fot. VishaKapoorMD (lic. CC BY- SA 3.0)

Dlaczego turyści medyczni wybierają Polskę?

Chociaż przeciętny Polak często nie jest zachwycony systemem ochrony zdrowia we własnym państwie, turyści medyczni chwalą sobie nasz kraj. Dużym poważaniem cieszy się personel, a ceny w Polsce nadal pozostają nawet o 50 —80% niższe niż poza granicami. Chociaż dla zwykłego Polaka okres oczekiwania na zabieg jest długi, dla turystów medycznych, którzy zazwyczaj wybierają prywatne szpitale, jest on relatywnie krótki. Nasz kraj oferuje najnowocześniejsze metody leczenia wielu dolegliwości: Gamma Knife (neurochirurgia), przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej (TAVI) czy leczenie nowotworu gruczołu krokowego ultradźwiękami (HIFU). Poza tym Polska, jako członek Unii Europejskiej, zobowiązana jest do przestrzegania wysokich standardów, dzięki czemu leczenie jest bezpieczne.

Dodatkowym atutem naszego państwa jest bogata kultura, ciekawa historia i wiele miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym (Białowieża, Wieliczka, Zakopane etc.)

Największe miasta i uzdrowiska

Polska słynie z leczenia uzdrowiskowego (na zdjęciu Nałęczów)
 
Polska słynie z leczenia uzdrowiskowego (na zdjęciu Nałęczów)
fot. PolandMFA (CC BY-SA3.0)

Zagraniczni pacjenci najczęściej wybierają duże polskie miasta — Warszawę, Kraków, Łódź czy Wrocław. Na popularności, zwłaszcza wśród Niemców i Skandynawów, zyskuje Szczecin i Gdańsk. Najwięcej turystów uzdrowiskowych odwiedza województwo zachodniopomorskie, Dolny Śląsk oraz Małopolskę. Do sanatorium w Nałęczowie przyjeżdżają pacjenci po transplantacji serca, a dużą atrakcją kurortu jest komora klimatyczno-inhalacyjna. W Busku Zdroju leczy się reumatyzm i stany pourazowe narządów ruchu, miejscowość tę chętnie odwiedzają sportowcy.

Z kolei w Ciechocinku znajduje się jedna z największych w Europie tężni, która korzystnie działa na schorzenia układu krążenia, dróg oddechowych i chorób kobiecych. Turyści z Niemiec często wybierają Świeradów-Zdrój, Duszniki, Ciechocinek i kurorty nadmorskie.

Konkurencyjna cena

Polska nadal pozostaje krajem tańszym nie tylko od wielu państw zachodnich, ale również od innych celów turystyki medycznej. Ceny w Polsce są nawet o 80 % niższe niż poza granicami. Szczególnie dużą różnicę można zauważyć przy zabiegach bariatrycznych, ortopedycznych i kardiologicznych. Poniższa tabela (źródło: http://www.polandmedicaltourism.com/33.html) ilustruje ceny najpopularniejszych w Polsce zabiegów w porównaniu do analogicznych cen w państwach zachodnich (USA, Anglii) oraz w innych popularnych destynacjach turystyki medycznej (Turcji, Tajlandii, Kostaryce i w Indiach).

RODZAJ ZABIEGU

Polska

Stany Zjednoczone

Kostaryka

Indie

Wielka Brytania

Tajlandia

Turcja

Wstawienie protezy stawu biodrowego

11 500 $50 000 $13 500 $10 000 $14 500 $12 000 $7500 $

Powiększenie piersi

3700$10 000 $3500 $2900 $7000 $3500 $3500 $

Wstawienie implantu zęba

780 $4000 $900 $800 $4200 $2000 $1500 $

Bypass tętnicy wieńcowej

9800$44 000 $25 000 $11 000 $21 890 $15 000 $12 000 $

Bandażowanie żołądka (chirurgia bariatryczna)

6300 $30 000 $8500 $5000 $30 400 $5000 $6000 $Denturyzm i chirurgia bariatryczna

W Polsce bardzo prężnie rozwija się turystyka stomatologiczna, którą zaczęto nawet nazywać „denturyzmem”. Zagraniczni pacjenci najczęściej decydują się na zabiegi z zakresu implantologii oraz na korony, mostki, licówki oraz na wybielanie zębów. Ceny w naszym kraju są blisko 50-80% niższe od cen analogicznych procedur wykonanych w Niemczech. Polska jest także atrakcyjnym celem dla pacjentów chcących poprawić defekty urody. Chirurgia estetyczna chętnie łączona jest z późniejszym wypoczynkiem w SPA. Najczęściej wykonywanymi zabiegami są: operacje powiększania i pomniejszania piersi, liposukcja, korekcje uszu, nosa i powiek oraz lifting twarzy. Duże różnice w cenach widoczne są również przy terapiach specjalistycznych w dziedzinie chirurgii ogólnej, kardiologii, ortopedii i okulistyki.

Popularnymi zabiegami są wstawianie endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego — można wykupić je w pakiecie razem z późniejszą rehabilitacją. W Polsce często wykonuje się też laserowe usuwanie żylaków, operacje usunięcia woreczka żółciowego i oraz zabiegi bariatryczne (leczenie otyłości) z zastosowaniem opaski i balonu żołądkowego. Popularne są również interwencje okulistyczne: leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji oraz laserowa korekcja wad wzroku. Oddzielną gałęzią turystyki zdrowotnej w Polsce stała się turystyka uzdrowiskowa i relaksacyjna, czyli ośrodki SPA i Wellness. Nasz kraj ma bardzo duże złoża termalne, oferuje bogata gamę zabiegów oraz może pochwalić się profesjonalną kadrą.

Turyści z Niemiec i Skandynawii

Najliczniejszą grupę wśród zagranicznych turystów medycznych stanowią mieszkańcy Europy Zachodniej: Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie, Irlandczycy i Szwajcarzy, którzy wybierają nasz kraj ze względu na bliskość geograficzną (około 2 godzin lotu od największych europejskich metropolii), niskie ceny i wysoki standard terapii. Z leczenia ortodontycznego chętnie korzystają Norwegowie, u których bardzo niewielu jest specjalistów z tej dziedziny. Mimo wysokich cen biletów lotniczych, coraz częściej na leczenie do Polski przyjeżdżają też Amerykanie. Leczenie uzdrowiskowe także cieszy się ogromną popularnością wśród turystów medycznych. Według serwisu ŻyjDługo.pl, w polskich sanatoriach co dziesiąty pacjent jest obcokrajowcem. Do uzdrowisk najczęściej przyjeżdżają pacjenci z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Polska ma wiele atutów, dzięki którym wkrótce może stać się liderem turystyki zdrowotnej.
 
Polska ma wiele atutów, dzięki którym wkrótce może stać się liderem turystyki zdrowotnej.
fot. krzysztof.baraniak (lic. CC BY-SA 3.0)Turystyka medyczna — biznes z potencjałem

Pomimo silnej konkurencji ze strony Węgier, Czech i Słowacji, turystyka zdrowotna w Polsce ciągle się rozwija. Z badań portalu Tretament Abroad z 2012 roku wynika, że aż 7% pacjentów, decydujących się na leczenie za granicą, wybrało zabiegi w naszym kraju. Daje nam to trzecie miejsce po Węgrzech (12%) i Belgii (11%). Wydaje się, że przy odpowiedniej reklamie i zwiększeniu wsparcia finansowego, Polska może stać się europejskim liderem turystyki medycznej.

Komentarze (4)

 • Joanna (gość)

  Joanna (gość)

  31.05.14, 14:52

  Wg. European Observatory on Health System and Policies ponad 6% samych tylko Niemców nie mogło przynajmniej raz pozwolić sobie na leczenie takie jakby chciało. To samo dotyczy innych krajów Europy Zachodniej jak i również Skandynawii. Polska to dostrzega, powstaje coraz więcej prywatnych klinik zorientowancyh na zagranicznego pacjenta. Więcej informacji można znaleźć na serwisie turystyki medycznej www.medi-tour.pl

  Zgłoś

 • pik286 (gość)

  pik286 (gość)

  12.02.14, 15:13

  Ciekawe, że o cudzoziemcach operujących sobie coś w Polsce mówi się w mediach dopiero wtedy, gdy coś się nie uda, np. gdy ktoś się nie wybudzi ze znieczulenia ogólnego, a nie pisze się o sukcesach naszych lekarzy.

  Zgłoś

 • Troll (gość)

  Troll (gość)

  11.02.14, 20:36

  Żeby za tą cenę zoperowac sobie w Polsce biodro musiałbym przez 2 lata odkładac wszystkie zarobione pieniądze i nie wydac nawet złotówki. Zazdroszczę Norwegom!

  Zgłoś

 • lili (gość)

  lili (gość)

  11.02.14, 17:55

  Szkoda, ąe Polacy nie są tak zadowoleni z naszej słuzby zdrowia jak cudzoziemcy.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6151

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5757

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17993

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7192

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8816

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7794

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8035

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6481

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7040

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5697

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6270

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5038

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35848

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78507

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6435

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117358

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze