Dziś jest 21.07.2024

Imieniny obchodzą Daniel, Dalida, Benedykt, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wolontariat zawodowy

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 09.08.2011 15:10

Liczba odwiedzin: 22656

Tagi: wolontariat

Egzotyczne podróże i poznawanie obcych kultur, połączone z pomaganiem potrzebującym, które staje się sposobem na życie… Jeśli taka wizja wydaje ci się pociągająca, zawodowy wolontariat jest dla ciebie!

Wolontariat bywa też zawodem
 
Wolontariat bywa też zawodem
fot. iStockphoto

Wolontariat cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim na Zachodzie, jednak możliwości udzielania dobrowolnej pomocy nie brakuje również w Polsce. Do wyboru mamy nie tylko pracę w hospicjum czy muzeum, ale również bardzo modny ekowolontariat bądź wolontariat turystyczny, wiążący się z odwiedzaniem obcych krajów.

Krótkie wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza do tak egzotycznych miejsc jak Brazylia czy Nepal, są zawsze ogromną atrakcją dla osób chcących się zaangażować w wolontariat turystyczny. Choć za udział w projektach nie otrzymuje się wynagrodzenia, a czasami trzeba wręcz dopłacić, na miejscu zaś uczestnicy wykonują nieraz ciężką pracę, wrażenia są niezapomniane, a poczucie satysfakcji – niezastąpione.

Zobaczyć kawałek świata, a przy tym zrobić dobry uczynek – brzmi nieźle, jednak dla niektórych to za mało. Niesienie pomocy w odległych zakątkach kuli ziemskiej może stać się stałym zajęciem, jeśli zgłosimy się do jednej ze znanych i poważanych organizacji polskich lub międzynarodowych, jak Lekarze Bez Granic czy Polska Akcja Humanitarna.

Nie mamy wówczas zwykle możliwości wyboru kraju, który chcemy odwiedzić czy terminu wyjazdu – należy wysłać zgłoszenie i cierpliwie czekać na wolne miejsce. Misje trwają zwykle od 6 miesięcy do 8 lat, na miejscu otrzymujemy jednak stałą pensję, ubezpieczenie i zwrot kosztów utrzymania. W takich krajach jak Sudan, Palestyna czy Kambodża potrzebni są głównie specjaliści, na przykład lekarze czy inżynierowie, jednak wszyscy chętni do pomocy mogą się przydać przy organizowaniu projektów edukacyjnych, prowadzeniu biura czy podziale żywności.

ONZ pomaga

Jedną z największych organizacji międzynarodowych jest United Nations Volunteers działająca w ramach ONZ. Począwszy od 1971 UNV mobilizuje co roku ponad 7, 5 tysiąca ochotników z całego świata do pomocy przy akcjach podejmowanych w ponad 100 różnych państwach, przede wszystkim w tych biednych i rozwijających się. Między innymi pomagają oni w organizowaniu i przeprowadzaniu lokalnych wyborów i wspierają szereg pokojowych projektów humanitarnych. Duża część akcji UNV obejmuje przede wszystkim działalność edukacyjną, promującą pokój, demokrację i współpracę sąsiedzką.

Wolontariusze muszą mieć ukończone 25 lat, jednak średni wiek osób angażujących się w działalność tej organizacji wynosi 37 lat. Gdy ochotnicy wyjeżdżają na misję, mogą zabrać ze sobą swoją rodzinę i liczyć na pensję w wysokości około 1 600 dolarów miesięcznie oraz ryczałt na podstawowe opłaty, na przykład gaz. Ponieważ zostają ubezpieczeni w renomowanym konsorcjum Van Breda, w razie choroby lub wypadku są natychmiast ewakuowani do kraju, w którym mogą otrzymać profesjonalną opiekę medyczną. Praca dla UNV oznacza więc zwykle długoterminowe zaangażowanie w działalność charytatywną.

Leczyć bez granic

Médecins Sans Frontières to międzynarodowa organizacja, założona przez francuskich lekarzy w wierze, że wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej i że jest to prawo naturalne ważniejsze niż granice państwowe. Lekarze bez Granic już od 40 lat ryzykują życiem, by udzielać pomocy medycznej w rejonach objętych działaniami wojennymi, dawno opuszczonych przez przedstawicieli innych organizacji, jak Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Pomagają również w walce ze stałymi zagrożeniami, głównie endemiami takimi jak malaria. Na forum ONZ wielokrotnie protestowali oni przeciwko zbrodniom wojennym w imieniu ludności pozbawionej własnej reprezentacji, na przykład mieszkańców Kosowa.

Ogromny wysiłek został włożony przez lekarzy z MSF chociażby w pomoc uchodźcom czeczeńskim, mieszkającym w obozach w Inguszetii. Następnie kontynuowali oni prowadzenie działalności medycznej w Czeczenii, choć przebywający tam cudzoziemcy są bezustannie zagrożeni porwaniem. Ich działalność zdołała jednak pokryć zaledwie około 40% potrzeb tamtejszej ludności.

Duża część misji MSF obejmuje pomoc krajom Trzeciego Świata. Na przykład w 2005 roku Lekarze Bez Granic wyleczyli w Nigrze 63 000 dzieci cierpiących na ostre niedożywienie, zwracając jednocześnie uwagę całego świata na problem nieskuteczności akcji podejmowanych przez ONZ w tym kraju oraz brak finansowania programów pomocowych.

Lekarze Bez Granic otrzymali za swe działania wiele wyróżnień, wśród których największym sukcesem była Pokojowa Nagroda Nobla w 1999. Choć praca w MSF może wydawać się ciężkim kawałkiem chleba, czy jest lepszy sposób by wypełniać przysięgę Hipokratesa?

Polacy też działają

Nasi rodacy również dokładają sporą cegiełkę do dzieła światowego wolontariatu, nie tylko w ramach polskich oddziałów zagranicznych organizacji. Równie imponująca jest chociażby różnorodna działalność Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, pomagającego ludziom dotkniętym skutkami zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych.

PCPM od 2005 roku realizuje rozmaite projekty humanitarne, edukacyjne, rozwojowe i techniczne w Afryce, Azji Środkowej oraz innych regionach świata. Budowa i remont szkół w Sudanie, Zambii i Tadżykistanie, pomoc medyczna w Gruzji czy próby rozwoju obszarów wiejskich poprzez podnoszenie wydajności rolnictwa w Palestynie i Tanzanii – to tylko niektóre z akcji podejmowanych przez polskich pracowników i wolontariuszy.

Obecnie uwaga PCPM skierowana jest na Libię, gdzie rewolucja i prowadzane działania wojenne doprowadziły do pogorszenia się sytuacji humanitarnej. Do bieżącej działalności organizacji zaliczyć można również trwający od 2010 roku projekt elektryfikacji wsi w Południowym Sudanie, którego efektem już teraz jest założenie oświetlenia w 152 domach, 2 przychodniach, szkole, internacie i w miejscach publicznych takich jak bazar.

Uczynić świat lepszym

Ogromne sukcesy na koncie ma założona w 1994 roku przez Janinę Ochojską Polska Akcja Humanitarna. Organizacja ta zbiera pieniądze i przeprowadza zakrojone na szeroką skalę akcje mające na celu pomoc zarówno dzieciom (Program Pajacyk), jak i mieszkańcom najbiedniejszych krajów (Woda dla Sudanu, misja edukacyjna w Afganistanie), a także uchodźcom i repatriantom na całym świecie.

Wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia, która identyfikuje się z misją PAH brzmiącą: „uczynić świat lepszym przez zmniejszenie cierpienia i niesienie wartości humanitarnych”. Z organizacją współpracują przede wszystkim studenci, ale także specjaliści – prawnicy, finansiści, graficy, tłumacze. Ponieważ PAH na razie ma swoje siedziby jedynie w Warszawie, Krakowie i Toruniu, głównie mieszkańcy tych miast mogą angażować się w działalność organizacji.

Wyjazd na kilka lat, gdzieś w głąb Afryki, codzienna ciężka praca i obcowanie z ludzkim cierpieniem – to ogromne wyzwanie, któremu nie każdy będzie w stanie sprostać. Nie ma co ukrywać, wolontariat zawodowy wymaga wielkiej siły charakteru, wytrwałości i energii, a także rozmaitych zdolności, na przykład organizacyjnych. Nie bez znaczenia jest również znajomość języków obcych i sytuacja finansowa, ponieważ zaangażowanie w daną misję często wymaga poświęcenia własnych funduszy.

Wolontariat zawodowy nie jest czymś, czego warto się podejmować tylko dlatego, że nie wiemy co zrobić ze swoim życiem. Jeśli jednak czujemy prawdziwe powołanie, nie ma co się wahać. Jest to niesamowita przygoda, która gwarantuje taką satysfakcję z pracy, jakiej nie spotkamy w żadnym innym zawodzie.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7481

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6613

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27140

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8247

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10294

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9671

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7368

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8770

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7839

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6058

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50736

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128858

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7276

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195703

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze