Dziś jest 27.02.2024

Imieniny obchodzą Gabriel, Anastazja, Honoryna, Aleksander

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bądź gotowy dziś do drogi, czyli szybkie i sprawne pakowanie

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 02.03.2014 21:13

Liczba odwiedzin: 4520

Tagi: inspiracje, artykuły, ewelina szłapa, inspiracje artykuły

Choć większości ludzi podróże dobrze się kojarzą, nie każdy lubi się pakować. Wielu osobom zajmuje to nawet kilka godzin, a efektem takich działań jest zapełnienie wielkiej walizy, którą ciężko podnieść. Jednakże, wystarczy odrobina kreatywności i organizacji, żeby pakowanie stało się łatwe i przyjemne.

Czy pakowanie bagażu na podróż może być przyjemną czynnością?
 
Czy pakowanie bagażu na podróż może być przyjemną czynnością?
fot. katerha (CC BY/Flickr.com)


Stres, wywołany pakowaniem i podróżą, wielogodzinne poszukiwanie rzeczy, wypchana walizka, którą z trudem podnosimy, a potem – olśnienie, że połowa z zabranych przez nas gadżetów nie przyda nam się podczas pobytu. Czy można to zmienić i sprawić, że pakowanie stanie się miłym przygotowaniem do wyjazdu, a nie tylko źródłem frustracji? Oczywiście, że można. Wystarczy tylko zastosować kilka prostych trików.

Sporządź listę podróżnika


Sposobem na szybkie, sprytne i skuteczne pakowanie jest lista rzeczy potrzebnych w czasie wyjazdu. Zanim wyruszymy w drogę, powinniśmy sporządzić sobie taki dokument. Do tego celu należy wykorzystać któryś z programów kalkulacyjnych (możemy w nim zrobić tabelkę) lub kalendarz, notes czy brulion. Pamiętajmy też o tym, że inny zestaw zabieramy na wyprawę survivalową, a inny – na jednodniowe szkolenie biznesowe. Dlatego też możemy przygotować sobie kilka list, nazywając poszczególne arkusze w używanym przez nas programie, uwzględniając kryteria tematyczne i czas pobytu, np.: „wyprawa survivalowa”, „szkolenie biznesowe”, „rodzinny weekend w górach”, „wyjazd na narty do Austrii” lub „wycieczka dwudniowa”, „wycieczka tygodniowa”, „wczasy dwutygodniowe” albo „wyjazd do pracy sezonowej” itd. Taki manewr dodatkowo usprawni proces pakowania.

Pobierz listę rzeczy niezbędnych na wyjazd

Podziel listę na rodzaje produktów i gadżetów


Listę rzeczy na podróż opracowujemy wtedy, kiedy mamy sporo wolnego czasu i w miarę świeży umysł, po to, aby wpisać wszystkie potrzebne rzeczy. Jeśli wykorzystujemy do tego urządzenia elektroniczne, jak komputer czy notebook, zaczynamy od wstawienia tabeli i nazwania poszczególnych działów. Jeśli wolimy zrobić notatki ręcznie, rysujemy tabelę. Wszystko to, co zostanie spakowane, dzielimy tematycznie na: „jedzenie i picie”, „kosmetyki”, „ubrania”, „lekarstwa”, „książki”, „materiały szkoleniowe i artykuły papiernicze”, „dokumenty i rzeczy cenne”, można też wydzielić narzędzia oraz akcesoria samochodowe, a także sprzęt elektroniczny. Nagłówki wpisujemy w kolumny, aby wszystko było widoczne. Do tła każdej kolumny możemy wybrać kolor, aby je odróżnić i tabelka ładnie wyglądała.

Stwórz oddzielne pliki dla każdego członka rodziny

Zdarza się, że czasami wyjeżdża tylko jedna osoba (np. na wycieczkę szkolną), a w innym przypadku w podróż wybiera się cała rodzina. Dlatego też najłatwiej będzie zrobić po jednym pliku dla każdego członka rodziny, który nazywamy, np. „lista rzeczy – Halina”, „lista rzeczy – Mirosław” itd. Jeśli posiadamy małe dziecko, tworzymy osobny plik z myślą o nim, który dzielimy na „zabawki”, „jedzenie i picie”, „ubranka”, „produkty do pielęgnacji” i „pozostałe”, w zależności od potrzeb i kreatywności rodziców.

Wypisz wszystkie przedmioty potrzebne na dany wyjazd

Kiedy mamy już tabelę z podziałem na ubranie, jedzenie itd., w każde okienko wpisujemy nazwy poszczególnych przedmiotów i produktów. W przypadku jedzenia i picia, będą to, np. termos z kawą, kanapki, herbatniki, owoce itd. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są również pojemniki na kanapki, które można kupić niemal wszędzie. Pozwalają one na dłuższe przechowywanie żywności oraz przewożenie jej w czasie podróży. Nie zapominamy też o sztućcach, talerzykach i kubkach.


Większość podróżujących nie wyobraża sobie wycieczki bez swoich ulubionych kosmetyków, dlatego też na takiej liście powinny znaleźć się: szczotka lub grzebień, szampon do włosów, odżywki, pianka, lakier, żel pod prysznic, papier toaletowy, olejek do opalania, krem z filtrem, wybrane przybory do makijażu i do golenia, a nawet ręczniczek i parasol itd. Wszystko jest uzależnione od rodzaju wyjazdu i czasu jego trwania. Chodzi bowiem o to, aby na wyjazd kilkudniowy nie brać i nie nosić bagażu dwutygodniowego. Nasz kręgosłup będzie nam za to wdzięczny. Pamiętajmy też o tym, aby zabierać ze sobą wyłącznie to, co zwykle bywa nam potrzebne. Jeśli mamy trudność z wyborem, prosimy drugą osobę o konsultację. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są wszelkiego typu kosmetyczki.

Liczba ubrań zależy od czasu wyjazdu i pory roku. Wpisujemy tutaj: pelerynę, bieliznę, piżamę, podkoszulki, żakiety, marynarki, swetry, bluzki, koszule, chustki krawaty oraz obuwie. Jeśli posiadamy lekarstwa, które musimy codziennie zażywać, umieszczamy je w dziale „leki”. Dodajemy tam tabletki przeciwbólowe, krople na żołądek oraz serce, watę, spirytus, plastry na odciski, bandaż, wapno, kremy na oparzenia, środki przeciw komarom – jest to uzależnione od pory roku i rodzaju wyjazdu.

Przykładowa lista gadżetów na podróż
 
Przykładowa lista gadżetów na podróż
fot. Ewelina Szłapa

Interesująca lektura potrafi umilić niejedną długą podróż, dlatego też warto zabrać przynamniej jedną książkę do pociągu lub samolotu. Sprawdzi się ona również w przypadku niepogody. Jeśli posiadamy materiały szkoleniowe czy edukacyjne, które będą nam potrzebne, pamiętajmy o zabraniu ich wszystkich. Nie zaszkodzi nam również zeszyt, kartka i długopis po to, żeby np. zanotować adresy naszych nowych znajomych.


Ważny dział stanowią dokumenty i rzeczy cenne, jak: pieniądze w gotówce, karty bankomatowe, dokumenty; czyli dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna i studencka, bilety – lotnicze, kolejowe, autobusowe; na koncert, wstępu do różnych miejsc itd. Możemy tutaj dopisać aparaty fotograficzne, lustrzanki, tablety, telefony, ładowarki, pendrive’y, odtwarzacze mp3 i mp4, lornetkę, okulary, kluczyki, klucze. Można nawet stworzyć sobie osobny dział o nazwie „sprzęt elektroniczny”. Tak przygotowany plik zapisujemy na dysku, w widocznym miejscu, aby łatwo było go znaleźć.

Zachęć kogoś do pomocy i zaznacz spakowane rzeczy

Proces pakowania zaczynamy na dzień przed wyjazdem. Rezerwujemy sobie na niego od pół godziny do godziny czasu, w zależności od potrzeb. Jeśli jest nam trudno, prosimy drugą osobę o pomoc w wykonaniu tej czynności. Zaczynamy od przygotowania pliku z listą, odpowiednią na dany wyjazd, a także od wyboru bagażu. Na kilkudniowe wycieczki wystarczy plecak, a na wczasy lepiej sprawdzi się walizka lub torba podróżna. Pamiętajmy również o tym, aby, w miarę możliwości, spakować jedzenie do oddzielnej siatki i nie kłaść go tam, gdzie ubranie. Każdą rzecz, widoczną na liście, która została przez nas spakowana, „odhaczamy”, czyli zaznaczamy na np. żółto (patrz zdjęcie). Dzięki temu widzimy, co już mamy, a czego jeszcze nam brakuje. W przypadku dokumentu sporządzonego na papierze, podkreślamy każdy spakowany przedmiot oraz produkt. Jeśli pakuje się większa grupa osób, najpierw otwieramy plik z rzeczami jednej, potem drugiej osoby; dzięki temu wszyscy mogą szybko i sprawnie spakować się. Wadą wersji papierniczej jest konieczność robienia coraz to nowych list na wyjazdy; jednakże; jeśli bazujemy na pierwszej liście, później jest nam łatwiej tworzyć takie dokumenty.


Wiele osób zapomina o zabraniu rzeczy z wyjazdów. W takiej sytuacji; jeśli nie bierzemy ze sobą laptopów, warto jest mieć przy sobie pendrive oraz listę rzeczy w notesie, skorzystać z komputera na miejscu lub posłużyć się tradycyjnym, papierowym dokumentem. Tym razem, kiedy pakujemy je na drogę powrotną, odznaczamy je z żółtego na biały. Dzięki takiemu manewrowi unikniemy pozostawienia rzeczy w hotelu czy u znajomych. Nasze pliki z listami możemy dowolnie modyfikować, w zależności od potrzeb.

Choć, początkowo, przestawienie się na nową metodę może być trudne, w miarę jej stosowania ludzie powoli przyzwyczajają się do niej i doskonalą organizację swoich wyjazdów. Po pewnym czasie korzystanie z listy, podział na arkusze z rodzajami wyjazdów, podział tematyczny, zaznaczanie zabieranych rzeczy oraz umiejętność pakowania tylko tego, czego naprawdę potrzebujemy, wejdzie nam w nawyk. Dzięki temu przygotowanie do wyjazdu stanie się równie wielką przyjemnością jak sam wyjazd i unikniemy niepotrzebnego stresu.

Spakowany? Spakowana? Czas ruszać w drogę!
 
Spakowany? Spakowana? Czas ruszać w drogę!
fot. Billy Frank Alexander (CC BY/sxc.hu)
 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5915

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5551

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14153

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8548

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7655

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7735

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6253

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6701

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5531

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6044

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4856

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32906

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73717

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6222

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111445

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze