Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

BUSiMY po krajach bałkańskich!

Autor: Agnieszka Szwajgier

Data publikacji: 02.03.2014 20:03

Liczba odwiedzin: 3564

Tagi: europa, bałkany, inspiracje, agnieszka szwajgier, artykuły, inspiracje artykuły

„Koniec lat osiemdziesiątych, wschodnia Polska. W powietrzu unosi się jeszcze zapach Czarnobyla i upadającego komunizmu. Na świat przychodzi kilku nieprzeciętnych obywateli. Nasi bohaterowie nie są jeszcze świadomi, że połączy ich wspólny cel. Dwadzieścia kilka lat później los skrzyżował ich drogi. W głowach narodziła się odważna idea. Weszli w posiadanie busa, którym przemierzą świat. Mamy Transita i (nie) zawahamy się go użyć.”

BUSiMY po Bałkanach!
 
BUSiMY po Bałkanach!
fot. BUSiMY


Tak opisują swoją inicjatywę BUSiMY, lubelscy studenci, którzy naoglądali się sporo ciekawych zdjęć w Internecie i pewnego dnia postanowili kupić starego busa, aby wyruszyć w daleki świat. Co prawda wcześniej bus służył do transportu warzyw, ale po wyremontowaniu mogli swobodnie podróżować nim po Europie Zachodniej. Remont wyniósł po 1000 zł na osobę, paliwo – 450 zł na osobę. Do tego doszło wyżywienie i inne atrakcje. Ich portfele zniosły to całkiem nieźle, dlatego postanowili dalej podróżować.

Pierwsze pieniądze zarobili dzięki udziałom w konkursach, m.in. Familiadzie. Koszty ograniczają do minimum. Rolę pięciogwiazdkowego hotelu pełni pole namiotowe, ewentualnie ziemia. Oni sami mówią, że nocują na dziko.
– Przygotowania to jedna wielka masakra… ale nie mówimy tego, żeby Was zniechęcić!

Polska zima nie chciała odpuścić, więc postanowili pojechać tam, gdzie jest ciepło. Padło na Chorwację i Bałkany. Wszystko odbyło się spontanicznie, jak zwykle zresztą.Sprawdzonym sposobem na granicy, czy podczas kontroli drogowej, jest tłumaczenie policjantom, że nie ma gotówki, są tylko karty kredytowe. Dzięki temu załoga BUSiMY zaoszczędziła sporo pieniędzy.

Amfiteatr w Puli, Chorwacja
 
Amfiteatr w Puli, Chorwacja
fot. BUSiMYPierwszym przystankiem był amfiteatr w Puli, przypominający rzymskie Koloseum. Budowa amfiteatru trwała mniej więcej 16 lat. Dawniej amfiteatr był miejscem walk gladiatorów i mógł pomieścić 23 tys. widzów. Od średniowiecza w środku organizowano targi i turnieje rycerskie. Jest szóstym co do wielkości obiektem tego typu. Za bilety zapłacili około 20 zł.


Jeziora Plitwickie, Chorwacja
 
Jeziora Plitwickie, Chorwacja
fot. BUSiMY

Jeziora Plitwickie to 16 jezior krasowych, połączonych ze sobą wodospadami. Położone są około 140 km od Zagrzebia. Dla turystów udostępniono kilkanaście tras, poukładanych wg stopnia trudności. Najkrótsze z nich zajmują dwie godziny, najdłuższe – do ośmiu. Biwakowanie i kąpiel w jeziorach są niedopuszczalne. Po stwierdzeniu tego faktu chłopaki wyświetlają zdjęcie, na którym dwaj z nich pływają w wodzie, i widać tylko ich głowy.
– Ale mówiliście, że tam chyba nie wolno pływać? – pyta ktoś z sali.
– Taaaak… Bo to jest już w Bośni, kąpiel w wodospadach Kravica…
Przyjmijmy zatem takie wytłumaczenie.
– A zabytków tam nie widzieliście? – pyta głos z widowni – Jakichś pomników przyrody?
– No coś było…
Za chwilę wyświetlają zdjęcie jego z nich, otwierającego pasztet podlaski.
– A jedliście potrawy regionalne?
– Eee czasami…Mostar, Hercegowina
 
Mostar, Hercegowina
fot. BUSiMY

Po tej wymianie zdań z publicznością BUSiMY przechodzą do opisywania XVI-wiecznego Mostu Starego w Mostarze, słynnego ze skoczków, którzy najpierw zbierają 30 euro, a jak już zbiorą, to skaczą z góry prosto do chłodnej wody. Co dziwne, zamiast ostrzegać, czy napominać, wszyscy chętnie dają im te pieniądze…

Ostatnim punktem wyprawy jest Zatoka Kotorska w Czarnogórze, kamieniste plaże:
– Konieczne jest specjalne obuwie. Można zrobić sobie krzywdę, albo stanąć na jeżowca…

Czyli też zrobić sobie krzywdę.

Spotkanie zakończył krótki filmik, dostępny pod tym linkiem:
http://www.youtube.com/watch?v=2NRoo9_MFlM

Po wyjściu publiczności udało się zamienić kilka słów z podróżnikami:

BUSiMY po Bałkanach!
 
BUSiMY po Bałkanach!
fot. BUSiMY

– Busiliście już w 33 państwach. Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Skandynawia oraz Południe – Bałkany. Mówiąc krótko, planowanie czy „spontan”?
– Zarys wyprawy jest planowany, ale ustalamy jedynie państwa, po których będziemy podróżować. Natomiast miejsca, zabytki, miasta, wszystko to wychodzi totalnie spontanicznie.

– Najbardziej mrożąca krew w żyłach przygoda?

Raz odpadło nam koło na autostradzie… Na szczęście było to koło zapasowe, chociaż i tak sytuacja wyglądała nieciekawie. Za nami jechał sznur samochodów, które musiały to koło omijać. Innym razem rozbiliśmy się na Krymie, gdzie w tamtym okresie były pożary. Przyjechała straż pożarna i nas – krótko mówiąc – pogoniła!

– Były samoloty, były bunkry. Natomiast nie mówiliście nic o życiu tamtych ludzi, o zwyczajach, o potrawach… Czego poszukujecie w podróży?
– Na pewno dobrej zabawy. Chcemy odciąć się od codziennych problemów. Nie szukamy atrakcji dla przeciętnych turystów. Staramy się znaleźć takie miejsca, które dadzą nam ogólny pogląd na dane państwo.

– Do jakiego państwa na pewno wrócicie?

– Na pewno wrócimy do Polski! A tak naprawdę, to Albania i Gruzja, piękne kraje. Natomiast następna podróż to znowu będą Bałkany. Bardzo spodobał nam się ten kierunek.

– A jak to jest, podróżować z chłopakami?

Dziewczyny: Wbrew pozorom to jest bardzo przyjemne! Nie musimy się o nic martwić. Zawsze wiemy, że będziemy miały zapewniony nocleg i coś do zjedzenia, bo na pewno nam ugotują! Jak się zepsuje bus, to go naprawią. Chociaż na początku musiałyśmy się nauczyć, jak użytkować wodę w busie…

– Jak użytkować?

– Jak najmniej! Na szczęście chłopcy nas wszystkiego nauczyli. Bardzo się nami opiekowali. Za to dziewczyny mają sporo kosmetyków i zawsze można coś pożyczyć w podróży! Chłopcy śmiali się z naszych kosmetyczek, szczególnie z jednej, która wielkością dorównywała torbie podróżnej, ale potem bardzo chętnie z niej pożyczali to i owo!

– To teraz ostatnie, zaskakujące pytanie. Jak to jest podróżować z dziewczynami?

Chłopaki: Na pewno wszystko trwa dłużej… Dziewczyny lubią się wypindrzyć… (tutaj wzrok dziewczyn) Żarty, żarty! Z dziewczynami podróżuje się super! Dobrze gotują, jeśli już gotują… Urozmaicają nam podróż i jest dużo milsza atmosfera. Faceci zawsze w towarzystwie dziewczyn bardziej się starają.


BUSiMY po Bałkanach!
 
BUSiMY po Bałkanach!
fot. BUSiMY

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8812

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5026

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77626

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116436

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze