Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Car Mikołaj, cerkwie, matrioszki – opowieść o tym, jak rodziła się pasja

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 23.01.2014 16:00

Liczba odwiedzin: 3834

Tagi: azja, europa, rosja część europejska, rosja część azjatycka, inspiracje, artykuły, ewelina szłapa, inspiracje relacje z podróży

Każdy podróżnik posiada swoje ulubione kierunki oraz miejsca, do których najchętniej wraca. Wywołują one w nim jak najlepsze wspomnienia. Początki naszych fascynacji danymi miejscami bywają różne – czasami jest to wizyta w nim, poznanie ludzi z danego kręgu kulturowego, jakaś piosenka, książka, artykuł, wydarzenie; cokolwiek. Bywa, że przydarza się to niespodziewanie. Trzeba przyznać, że niemal każda osoba, która jest zainteresowana podróżami, przechodziła po kolei różne etapy wtajemniczenia i poznania kultury – wszak nikt z nas nie rodzi się wytrawnym podróżnikiem z ogromną wiedzą na temat danego kraju czy regionu. A moja historia rozpoczęła się równo szesnaście lat temu…

Kolekcja rosyjskich matrioszek
 
Kolekcja rosyjskich matrioszek
fot. Ewelina Szłapa

Był spokojny, leniwy, zimowy, piątkowy wieczór, dwudziestego trzeciego stycznia 1998 roku. Uczniowie rozpoczynali właśnie ferie zimowe (wszystkie województwa w jednym terminie). Mój wujek Edward z Gorzowa Wielkopolskiego, który przyjechał na uroczystość rodzinną, przywiózł ze sobą jeden z ogólnopolskich dzienników. Ja, z nudów, zaczęłam go przeglądać. Pojawił się tam artykuł o premierze bajki „Anastazja”, jaka miała być jedną z wersji dalszych losów najmłodszej córki ostatniego cara Rosji.

Fragment, „choć od morderstwa ostatniego cara minęło wiele lat, nadal nie wiadomo, co stało się z Anastazją”, wywarł na mnie piorunujące wrażenie. Moja ponadprzeciętna intuicja, która powiedziała mi, że to jest TO, czym chcę się w życiu zajmować. Chwilę później zaczęłam rozmawiać o tym z szanownym wujkiem Edwardem, a on opowiedział mi historię pewnej kobiety z Czyż koło Hajnówki na Podlasiu, która służyła właśnie u cara Mikołaja II… Wysłuchałam jej ze szczerym zainteresowaniem, a kilka lat później zapisałam ją dla potomnych.

Począwszy od tego pamiętnego dnia, zaczęłam gromadzić wszelkie informacje na temat Rosji, Romanowów, miejsc, jakie z nimi się wiązały, a w późniejszym okresie również krajów ościennych oraz regionu naszej służącej – Podlasia. W latach dziewięćdziesiątych nie było jeszcze tak swobodnego dostępu do Internetu jak dziś, więc większość wiadomości zdobywało się przy pomocy książek, czasopism, radia oraz telewizji. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego też, im głębiej wchodziłam w ten przesycony rosyjską duszą las, tym bardziej chciałam region ten poznawać. Zależało mi na nauce języka rosyjskiego, a także białoruskiego. W tym celu zaczęłam odszyfrowywać literki, słuchać piosenek i zapamiętywać słówka. Fascynowała mnie historia, kultura, język, a także sami ludzie. Ogromną radością stała się możliwość rozmowy na ten temat z osobami, które również się tym interesują i znają się na tym. Jednakże, najbardziej pragnęłam pojechać na Wschód – zarówno bliżej – na Podlasie, jak i dalej, do Rosji. [/align]

Marzenia są po to, aby je spełniać, więc w końcu udało się je zrealizować. Kiedy nareszcie miałam okazję zacząć poznawać Wschód słowiański od strony praktycznej, zachwycili mnie ci niezwykle szczerzy, wylewni oraz gościnni ludzie obdarzeni wyjątkowym słuchem muzycznym. Atmosfera odwiedzonych miejsc urzekła mnie do tego stopnia, że wielokrotnie tam powracałam i powracam do dziś dnia, a znajomość języków, historii, kultury oraz geografii bardzo mi te podróże ułatwia.

Święta Góra Grabarka – niezwykłe prawosławne sanktuarium na Podlasiu
 
Święta Góra Grabarka – niezwykłe prawosławne sanktuarium na Podlasiu
fot. Ewelina Szłapa

Wybrałam sobie nawet związane z tym wykształcenie. Mam również świadomość, że moje zacięcie udziela się innym i w tej chwili jestem kojarzona głównie ze Wschodem słowiańskim, choć nie posiadam żadnych korzeni rosyjskich, ukraińskich ani białoruskich.

Wielu zapewne zapyta: „Na czym polega fenomen Rosji, Ukrainy, Białorusi, wschodniej Polski i wschodnich klimatów?” Wielu powie, że te tereny kojarzą im się z biedą, przestępczością, z trudną historią i polityką. U mnie, przed rokiem dziewięćdziesiątym ósmym, również było podobnie. Jednakże, religia prawosławna, (np. człowiek prawosławny, w odróżnieniu od wielu katolików, podczas nabożeństwa skupia się wyłącznie na rozmowie z Bogiem, a nie na ocenie wyglądu i ubioru swoich sąsiadów w ławkach); piękne, bajkowe cerkwie, śpiewność akcentu i melodyjność języka rosyjskiego oraz białoruskiego, nieskażona przyroda, do której czuje się tam ogromny szacunek; folklor ludowy, okraszony dawnymi, słowiańskimi przesądami oraz urokliwie miasta i miasteczka – świadkowie historii i styku kultur, na zawsze zmieniły moje przekonania.

Katedra w Smoleńsku
 
Katedra w Smoleńsku
fot. Fisss (Wikipedia.org/Public domain)

[align="left"]Na pytanie „Co jest dla Ciebie największą atrakcją Wschodu słowiańskiego?”, odpowiadam: „ludzie”. Szczerość, wylewność, przekazywanie emocji tańcem, śpiewem, gościnność i ogromna życzliwość dla drugiego człowieka, wyróżniają ich spośród innych. Człowiek Wschodu nierzadko doświadczał biedy, głodu, śmierci, wielu nieszczęść, lecz, mimo to, pozostawał sobą i umiał cieszyć się życiem. I, choć historia nie oszczędzała tych ziem, pozostali na nich serdeczni, wrażliwi ludzie. Romantyczne pieśni i piosenki, samowary „na duszę”, kolorowe matrioszki oraz barszcz z pierogami stanowią tylko tło dla tych osób o wielkim sercu prawdziwie słowiańskiej duszy. Coraz trudniej znaleźć takie miejsca, jak Podlasie, Bieszczady czy Syberia, z ogromnym bogactwem wpływów i kultur, piękną przyrodą i niezwykle wartościowymi ludźmi. Dlatego też spieszmy się kochać je i odwiedzać, póki jeszcze one trwają w takiej formie. Będzie to dla wielu niesamowite przeżycie.

Posiadanie prawdziwej pasji to ogromna wartość i kawał historii życia. Można ją zmierzyć w liczbie odwiedzonych miejsc, niezwykłych przeżyć i poznanych ludzi – zarówno tych, którzy mają coś wspólnego ze Wschodem słowiańskim, jak i takich zapaleńców, jak ja. I, choć minęło szesnaście lat, głód pasji nie ustaje, a w mojej głowie rodzą się kolejne plany na wyprawy. Krym, Kijów, Lwów, Grodno, podróż koleją transsyberyjską, to tylko nieliczne z nich. Ciężko mi sobie wyobrazić, jak wyglądałoby moje życie bez Wschodu słowiańskiego… I takich wartości życzę wszystkim Czytelnikom.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6255

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6704

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73729

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111458

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze