Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

Autor: Agnieszka Szwajgier

Data publikacji: 31.03.2014 00:36

Liczba odwiedzin: 5516

Tagi: azja, ameryka południowa, europa, indie, peru, hiszpania, francja, meksyk, kolumbia, inspiracje, artykuły, agnieszka szwajgier, inspiracje artykuły

Podróże to nie tylko zwiedzanie masywnych zabytków, czy żądza niebezpiecznych przygód w dzikich zakątkach kuli ziemskiej. Niewielu odbywających wyprawy w celu posłuchania ulubionego zespołu, czy też uczestnictwa w kolorowych karnawałach zdaje sobie sprawę, że kupując bilet na wszelkiego typu festiwale filmowe, muzyczne, teatralne, właśnie zasilili grono turystów podróżujących w ramach tzw. „turystyki festiwalowej”. Wśród wielkiej liczby festiwali na całym świecie nie można nie znać tych najważniejszych, przyciągających wręcz kolosalne liczby uczestników.

Festiwal Białych i Czarnych
 
Festiwal Białych i Czarnych
fot. .


Carnaval de Blancos y Negros – Karnawał Białych i Czarnych – Pasto – Kolumbia – Ameryka Południowa

Każdego roku na początku stycznia, w mieście Pasto, możesz za darmo zmienić kolor skóry. Europejczyk za pomocą odrobiny czarnego tłuszczu staje się hiszpańskim niewolnikiem, a człowiek z ciemną skórą za pomocą czarów (zwanych nie inaczej jak po prostu mąką) staje się biały. Tradycja festiwalu sięga czasów konkwistadorów, kiedy to po buncie w Bogocie (1607 r.) władze kolonialne pozwoliły hiszpańskim niewolnikom świętować jeden dzień w roku wolny od pracy. Lepsze to, niż nic!

Festiwal Białych i Czarnych
 
Festiwal Białych i Czarnych
fot. .

Każdego roku mieszkańcy Pasto malują się nawzajem używając: tłuszczu, kredy, talku, mąki i innych substancji barwiących. Pierwszy dzień, 5 stycznia, poświęcony jest Negros – to dzień, w którym niewolnicy byli wolni. Motto dnia? Niech żyje czarny! Kolejny dzień to święto białych, w którym atrakcją jest wielka parada, długości prawie 7 km. Swoją nową białą twarz uczestnik karnawału nosi przez cały dzień. Festiwal jest największym i najważniejszym świętem w południowej Kolumbii, symbolizuje jednoczenie się różnych kultur i równość wszystkich ras.

Holi – Festiwal Kolorów – Północne Indie – Nepal

Festiwal Kolorów to marcowy odpowiednik naszego święta wiosny. Podczas gdy my topimy Marzannę, Hindusi żegnają zimę kolorami tęczy. Obsypują się nawzajem kolorowymi proszkami, a różnorodne barwy symbolizują radość z życia. Ten wielobarwny event polega na wyrzucaniu w górę tysięcy kolorowych proszków, tworzących chmurę barw. Znikają wszelkie podziały społeczne, różnice kulturowe i wiekowe przestają mieć znaczenie. Festiwal udało się wielokrotnie zorganizować w Polsce, m.in. w Warszawie i we Wrocławiu. Na swoją kolej czekają Kraków i Lublin. Już niedługo!

Festiwal Kolorów
 
Festiwal Kolorów
fot. .

Inti Raymi – Święto Słońca – Cuzco – Peru

Inti Raymi
 
Inti Raymi
fot. .


W dawnym Imperium Inków obchodzono to święto składając bogom w ofierze lamę, której krew miała zapewnić płodność i urodzaj. Procesje trwały dziewięć dni i odbywały się w czasie zimowego przesilenia, kiedy Słońce było najdalej od ziemi. Inkowie obawiali się głodu i zimna, dlatego krwią zwierząt błagali boga Słońce o powrót. Po podbiciu Peru konkwistadorzy zakazali takich pogańskich zwyczajów. O 1944 roku zamiast rozlewu krwi w czerwcu odbywają się teatralne przedstawienia przedstawiające rekonstrukcje zwyczajów sprzed kilkunastu wieków, a dookoła ustawione są wygodne krzesełka dla turystów. W Sacsayhuaman trzeba spędzić co najmniej pięć godzin. Wejście do twierdzy jest bezpłatne, można kupić jedzenie i napoje. Noclegi rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem, dlatego warto zainteresowań się tym wcześniej.

La Tomatina – Bunol – Walencja – Hiszpania

La Tomatina
 
La Tomatina
fot. .


W ostatnią środę sierpnia turysta goszczący w Hiszpanii nie powinien się dziwić, że pomidory fruwają mu nad głową. Dawniej obrzucenie tym zacnym owocem było karą za przewinienia, a cały proceder kojarzono najczęściej z dybami. Aktualnie w małym miasteczku Bunol można być świadkiem zbiorowej bitwy pomidorowej, kiedy około 150 ton pomidorów wykorzystywane zostaje do obsmarowania twarzy znajomych i zgromadzonych na ulicy. Tradycja festiwalu nawiązuje do bójki ulicznej, która miała miejsce w 1945 roku, podczas parady związanej z historią i mitologią). Jeden z młodzieńców sięgnął po owoc z najbliższego stoiska warzywnego i rozpoczął bitwę na pomidory, którą zatrzymały siły porządkowe. Rok później te same osoby powtórzyły swój wyczyn, tym razem przynosząc pomidory ze swoich domów. Każdego dnia przybywało coraz więcej uczestników. W 1957 roku Tomatina została oficjalnie uznana przez władze i weszła w skład uroczystości związanych ze świętem miasta. Organizatorzy zalecają uprzednie zmiażdżenie pomidora w dłoniach. Bitwa trwa godzinę, rozpoczynana i kończona jest wystrzałem z armaty. Po zabawie można wziąć prysznic, a strażacy spłukują resztki pomidorów, które pozostały na ulicach.

Festiwal Filmowy w Cannes – Lazurowe Wybrzeże – Francja

Cannes w połowie maja staje się światową stolicą kina. Po zaszczytnym czerwonym dywanie kroczą największe sławy filmu, producenci, dystrybutorzy, dyrektorzy, dziennikarze… Tłum fanów zaklina się i macha czarnymi flamastrami w kierunku gwiazd, aby dostać wymarzony podpis Brada Bitta, czy Quentina Tarantino. Główną nagrodą przyznawaną na festiwalu jest Złota Palma dla najlepszego filmu fabularnego. Inne to m.in.: Grand Prix, nagroda za najlepszą aktorkę, najlepszego aktora, najlepszego reżysera, scenariusz, nagroda techniczna, czy też specjalna nagroda jury.

Festiwal Filmowy w Cannes
 
Festiwal Filmowy w Cannes
fot. .


Na czas festiwalu bardzo trudno o jakikolwiek hotel w Cannes, dlatego warto poszukać noclegu w Nicei, Antibes lub Juan-Les-Pins. Nie wydamy tylu pieniędzy, a dojazd autobusem nie powinien sprawiać problemów. Na stronach internetowych polecany jest także skuter, zmniejszający ryzyko korków. Niestety bardzo ciężko dostać się na główny festiwal filmowy – zwykłym zjadaczom chleba poleca się te mniej osławione, jednak z równie dobrymi filmami, które często można obejrzeć jedynie tam. Ciekawym miejscem jest hotel Palais Stephanie, gdzie filmy wyświetlane są codziennie od 10:00 do późnej nocy.

Día de Muertos – Dzień Zmarłych – Oaxaca – Meksyk

Meksykańskie Zaduszki również obchodzone są w listopadzie, jednak to jedyna wspólna cecha, dalej są już tylko różnice. Zmarłych wspomina się tam bardzo radośnie – na ulicach ustawiane są szkielety w kolorowych strojach oraz marcepanowe trumny. Pierwszego dnia czczone są duchy małych dzieci. Na ołtarzach Meksykanie układają zabawki. Drugi dzień to piknik i tańce. Rodziny próbują pomóc swoim wędrującym duchom znaleźć drogę z duchowej poczekalni do domu. Zostawiają im kwiaty, wstążki, kolorowe świece, owoce oraz kukurydzę, a także wodę, aby duchy nie czuły pragnienia.

Dia de Muertos
 
Dia de Muertos
fot. .

Każdy festiwal niesie za sobą inne doświadczenia i przeżycia, dlatego wybierając się do danego kraju warto najpierw sprawdzić, czy nie może się on poszczycić jakąś charakterystyczną imprezą, w której udział zapewni nam wrażenia i wspomnienia na całe życie.

Komentarze (3)

 • 25.11.14, 19:15

  Komentarz usunięty

 • 13.10.14, 02:40

  Komentarz usunięty

 • 09.08.14, 03:03

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6597

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6085

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22174

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7563

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9229

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7986

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8560

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6756

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7615

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6822

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5287

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 40574

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96817

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6691

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 143700

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze