Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nielekkie życie singla w podróży

Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

Data publikacji: 02.01.2012 12:54

Liczba odwiedzin: 6324

Tagi: europa, afryka, tunezja, inspiracje, artykuły, inspiracje artykuły

Wyjazdy singli to niestety zawsze dodatkowe koszty. Czy można się ich ustrzec? Touroperatorów jest mnóstwo, ale wystarczy pogrzebać w ofertach, a już mina nam rzednie. Czy singel to człowiek innej kategorii?

Sidi Bou Said – odpoczynek przy plaży
 
Sidi Bou Said – odpoczynek przy plaży
fot. Jadwiga Pawełkiewicz

Od lat na wyjazdy zagraniczne wybieram się sama. Jestem singlem z wyboru. Mam zasadę, że najpierw przeglądam oferty biur podróży wg przystępnej dla mnie ceny. Mam już wtedy mniej więcej sprecyzowane plany, dokąd chcę lecieć. Z reguły wybieram hotele 3-gwiazdkowe z bardzo prozaicznego powodu – ograniczenia środków. I tu zaczyna się dylemat...

Ile przepłacamy za samotność?

Niemal wszystkie biura podróży żądają od singli dopłaty do pokoju. Co więcej, są też biura, której takiej opcji nawet nie mają. Owszem, zawsze można zapłacić za drugą osobę i lecieć samemu. W trakcie moich prywatnych poszukiwań znalazłam kilka ofert, które dla par były jak najbardziej korzystne, ale dla singli – już nie. W pierwszym biurze podróży, które odwiedziłam, zaproponowano mi tygodniowy pobyt z opcją all inclusive w hotelu 3-gwiazdkowym za 2888 zł, a singel płaci 3338 zł, w innym oferta wynosi 1876 zł, przy czym cena dla singla wynosi 2025 zł, w kolejnym usłyszałam: „1625 zł dla dwóch osób”, a po chwili: „Pani sama? To trochę więcej, 1925 zł”.

Można by powiedzieć, że ile biur podróży, tyle różnic w dopłatach. A czym w ogóle różnią się te hotele: wyposażeniem pokoju, możliwością uprawiania sportów ekstremalnych, różnorodnym menu? Czy faktycznie to jest takie istotne? Mnie hotel służy przede wszystkim do spania. W restauracji hotelowej zawsze jest szwedzki bufet i jeśli ktoś twierdzi, że nie ma w czym wybierać... Cóż, chyba niepotrzebnie kaprysi. Bo nawet jeśli menu codziennie jest niemal takie samo, to zawsze można znaleźć coś dla siebie.

A towarzystwo? Niewykluczone, że poznamy kogoś np. na lotnisku czy w samolocie. Poza tym na początku każdego turnusu jest obowiązkowe spotkanie z rezydentem, na którym zbierają się wszyscy urlopowicze. A więc pojawia się kolejna okazja na zadzierzgnięcie nowych znajomości, co nie zmienia faktu, że single mają chyba najgorzej ze wszystkich turystów.

55+, czyli seniorzy na wakacjach

Wycieczka fakultatywna na Kartaginę
 
Wycieczka fakultatywna na Kartaginę
fot. Jadwiga Pawełkiewicz

Do szewskiej pasji doprowadzają mnie oferty dla seniorów 55+. Podobno bardzo atrakcyjne. Przeglądałam je wielokrotnie i niestety muszę stwierdzić, że niewiele różnią się od pozostałych ofert. Różnice jeśli są, to naprawdę niewielkie: pobyt jest ewentualnie 21-dniowy, ale w opcji HB (ang.: Half Board; forma wyżywienia w zagranicznym hotelu, na które składają się dwa posiłki: śniadanie i obiadokolacja – przyp. red.) i jego koszt dla 2 wynosi 2159 zł, podczas gdy senior wypoczywający w pojedynkę musi zapłacić 2379 zł. Opcja all inclusive jest wygodniejsza dla każdego turysty. W tym przypadku pozostaje martwić się jedynie o zakup drobiazgów, pamiątek, owoców, napojów. Liczby nie kłamią, a wnioski nasuwają się same – wybierając opcję HB, musimy zwiększyć kieszonkowe. Pytam zatem: gdzie te szumnie zapowiadane atrakcje? Kwota za wyjazd jest taka sama jak dla innego turysty. Żadnej zniżki. Nic.

Czy senior to z definicji starzec, niedołężny człowiek – taki, który nie lata za granicę? Mnie sił nie brakuje, nie czuję się staruchą, mam otwarty umysł i dość sił, żeby zwiedzać. Średnia dopłata do pojedynczego pokoju to kwota rzędu 250 zł. A kieszonkowe? Dlaczego biura podróży w ten sposób traktują singli i osoby starsze?
Dlaczego ogranicza się nam możliwości korzystania z życia,
przeżywania przygód, rozwijania swoich pasji?! Przyznaję, że z ekonomicznego punktu widzenia nie jestem w stanie tego zrozumieć.
Czy nie lepiej, żeby pokój był zajęty, choćby i bez dopłaty, przez jedną osobę niż miałby stać pusty? Dziś wszyscy dyskutują o budżecie. Szkoda tylko, że z tych dyskusji nic nie wynika.

Może warto się odmłodzić?

Jestem seniorem. Co to dla mnie znaczy i jak wyobrażam sobie dalsze podróże? Touroperatorzy muszą się liczyć z tym, że i oni kiedyś przejdą na emerytury. I pewnie dopiero wtedy dostrzegą utrudnienia i zaczną na nie narzekać. Żebym mogła latać jako senior i z tego „przywileju” korzystać, ceny powinny być konkurencyjne tzn. 30-40% niższe niż pozostałe oferty. Wtedy z naszych emerytur można by cokolwiek zainwestować w wyjazd wypoczynkowy. Chętnie zwiedziłabym jeszcze inne kraje niż moja ukochana Tunezja, ale ceny trochę stopują moje plany.

I co najgorsze nie zawsze można skorzystać z pozasezonowych obniżek z prostego powodu – nie ma znaczącej różnicy w cenie.
Zastanawia mnie, czym to jest spowodowane... Przykre jest dla nas wszystkich, że nie tylko życie, ale i wypoczynek od niego kręcą się wokół pieniędzy.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (6)

 • Ela-hafciarka z zamiłowania (gość)

  Ela-hafciarka z zamiłowania (gość)

  18.03.12, 08:34

  mnie tez denerwuje takie nierówne traktowanie singli ,chyba płacą za komfort bycia bez kompromisów ..

  Zgłoś

 • Nefre (gość)

  Nefre (gość)

  07.03.12, 21:57

  Jasne, że wychodzi taniej - zwłaszcza Azja. Nigdy jeszcze nie organizowałam sama podrózy ale w tym roku na pewno to zrobię, jestem w ciagłym liczeniu przeliczaniu itp. Siedzą na stronach tanich lini oraz na booking.com. Wczoraj Egipt na tydzień wylot z Gdańska, pobyt w Sharm ze śniadaniami w hotelu 4**** - wyszła na dwie osoby jakies 1300 - wiadomo plus wiza i jakas kasa na wydatki- takze sadze że trzeba próbować- bo widzę ze biura koszą teraz takie ceny ze szoking...

  Zgłoś

 • Jagoda

  Jagoda

  12.01.12, 14:01

  witaj Ciekawy świata. Ja zawsze 5 razy wszystko przeliczam. Na wyjazd na własną rękę to mogę sobie pozwolić ew. w Polsce, a i to nie zawsze.

  Zgłoś

 • ciekawy swiata (gość)

  ciekawy swiata (gość)

  12.01.12, 08:01

  Na własną rękę jest jednak drożej. Sprawdzałem kilkakrotnie ale za to pewniej i wg własnych potrzeb.

  Zgłoś

 • Jagoda

  Jagoda

  11.01.12, 17:17

  Czuję się lepiej na wycieczce zorganizowanej. Pewnie gdybym przeliczyła koszty wyszłoby jednak na to samo.

  Zgłoś

 • Magdzik (gość)

  Magdzik (gość)

  11.01.12, 16:08

  Pani Jadwigo, ja też dużo wyjeżdżam, akurat nie do Tunezji, tylko do Grecji czy na Cypr. Zawsze każdy wyjazd staram się organizować na własną rękę. Nie chce, żeby biura podrózy zarabiały na mnie. Może zamiast jeżdzić z biurem o doplacać za drugą osobe, sprobuje Pani na własna rękę? Może taniej? Czy to chodzi o coś innego?

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8812

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5026

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77625

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116436

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze