Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nomadyzm to stan umysłu – wywiad z Beatą Jakuszewską

Autor: Magdalena Dietrich

Data publikacji: 09.02.2014 15:21

Liczba odwiedzin: 5514

Tagi: afryka, sahara, wywiady, inspiracje, indie, nepal, autostop, magdalena dietrich, inspiracje wywiady

„Skończyła studia, spakowała plecak i pojechała do Afryki. Tak to się zaczęło i tak trwało: bez planu, bez terminu, bez konkretnego celu. Wreszcie, po przejechaniu autostopem i przewędrowaniu pieszo łącznie ok. 13 tys. km, Beata Jakuszewska się zatrzymała. Było to w małej marokańskiej wiosce M'hamid el Ghizzlane, nazywanej „wrotami Sahary”

Przez sześć kolejnych miesięcy mieszkała wraz z Nomadami z plemienia Arib, którzy stopniowo się z nią oswajając, coraz bardziej wtajemniczali ją w swoje życie. Z nimi wędrowała po pustyni, gotowała na ogniskach, uczyła się piec chleb w piasku, śpiewała i tańczyła. Była prawie jedną z nich. W tym czasie, w kontakcie z inną, zanikającą już kulturą, poznawała siebie i odkrywała to, co naprawdę ważne."

Te słowa opisywały Beatę Jakuszewską na stronie Kolosów w 2009 r. Trudno stworzyć coś równie trafnego. Poznałyśmy się kilka lat temu, gdy wróciła do Trójmiasta z Indii. Nasze drogi zataczały różne koła, by w grudniu ubiegłego roku spotkać się na moment, przed jej przeprowadzką do Tajlandii. O swoich podróżach i doświadczeniach opowie nam Kobieta, która Wolność i Nomadyzm ma w sercu prawdopodobnie od zawsze.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Malezja – Cameron= Higlands. Fot. Beata Jakuszewska

Magdalena Dietrich: Pamiętam naszą rozmowę przed moją pierwszą samotną podróżą do Rumunii. Czułam, że jest to miejsce dla mnie oraz że jestem gotowa do tego wyjazdu. Bardzo tego chciałam, a z drugiej strony było we mnie sporo wątpliwości. Wówczas Twoje doświadczenia oraz opowieści bardzo mnie zainspirowały. Ciekawi mnie jak to wyglądało u Ciebie. Kto, lub co, Tobie pomogło bądź stanowiło inspirację?

Beata Jakuszewska: Miło mi. Najbardziej mi pomogły marzenia, które zawsze z dużą siłą gnały mnie do przodu. Marzenia, dzięki którym nie czułam barier, przeszkód, strachu. I choć w podróży zawsze zachowuję zdrowy rozsądek i uważność, to siła marzeń jest najsilniejszą, jaką do tej pory poznałam. To, by żyć w zgodzie ze sobą, ze swoimi pragnieniami. Banalne, prawda? Ale nie. Bo dochodzi kwestia mierzenia siły na zamiary. Życie dobrej jakości, wypełnione marzeniami, zmianą i ruchem – to wszystko stanowi dla mnie największą inspirację i siłę napędową.

– Te marzenia, o których wspominasz realizujesz także w czasie samotnych podróży. Skąd pomysł, by bez towarzystwa ruszyć w świat?

– Samotne podróże wzięły się... same z siebie. Może ładniej by brzmiało: z podróżniczych książek, z opowieści inspirujących ludzi – ale nie. Tak po prostu. Nomadzka część mnie zawsze gnała mnie do przodu, sprawiała, że ruch i zmiana były stałymi pojęciami w moim życiu. I pewnego dnia po prostu złapałam pierwszy autostop, wybrałam się po raz pierwszy za granicę, utwierdziłam się w przekonaniu, że świat, jak i ludzie są dobrzy przy odrobinie czujności i uważności. I tak to trwa od lat. Czasami były to podróże samotne, czasami z kimś bliskim. To różne podróże, każda inna na swój sposób. Te z kimś bliskim niosą za sobą dużo wspólnych przeżyć, które cementują, pozwalają się poznać w różnych sytuacjach. Te samotne to taki czas ze sobą sam na sam – bo mimo że w podróży człowiek nie często bywa samotny, to jednak w tej sytuacji ma możliwość poznać lepiej siebie, złapać ze sobą fajny kontakt. Coś w tym jest, że podróżując samotnie zawsze więcej pisałam na swoim blogu – chciałam się dzielić tym, co przeżywam, co przytrafia mi się po drodze. Bo świat całkiem inaczej reaguje na samotnie podróżującą osobę.

– Co ma w sobie autostop, że za jego pomocą realizujesz swoje podróżnicze pasje?

– Zawsze czułam, że podróże autostopem dadzą mi dużo wolności poprzez spontaniczność, elastyczność na to, co może się wydarzyć. Wychodzisz na drogę, wystawiasz kciuk, zatrzymuje się samochód. Spotykasz człowieka, który zaistnieje w twoim życiu na chwilę, a może na lata. Słowa, wymiana myśli, spojrzeń na świat. A czasem po prostu zwykłe wspólne milczenie. Autostop ma w sobie magię. Pierwsze podróże autostopowe były po Polsce, ale dość szybko ruszyłam dalej – ku kolejnym krajom, kontynentom, przygodom.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Afryka, Sahara. Fot. Beata Jakuszewska


– Podróżując autostopem spotykam się z opinią, że jest on bardzo niebezpieczny. Dość często słyszę to od pomocnych kierowców, z którymi akurat jadę. Ostatnio rozmawiałam na ten temat z innymi kobietami. Niektóre z nich biorą zawsze ze sobą w drogę gaz. Ty podróżujesz bez takich środków. Jakie porady związane z bezpieczeństem dałabyś innym osobom?

– Wszędzie może się coś wydarzyć – nikt nikomu nie obieca, że autostop jest i będzie bezpieczny. Ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku i uważności nagle okazuje się, jak wielu dobrych i pomocnych ludzi jest na świecie. Budzi się zaufanie. Na pewno warto zastanowić się nad swoim ubiorem przed wyjściem na drogę i wystawieniem kciuka. Reguły kulturowe danego kraju powinny stać tu na pierwszym miejscu. To chyba, poza zachowaniem uważności, najlepsza wskazówka.

– Jakie miejsca poleciłabyś podróżującym kobietom?

– Indonezyjską wyspę Bali (pomijając jej turystyczną południową część), Malezja, Europa – to dobre i przyjazne miejsca na kobiece autostopowanie. W Polsce też jest całkiem przyjemnie.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Indonezja, Bali, Ubud. Fot. Beata Jakuszewska

– Co takiego ma w sobie Bali?

– Bali to mieszanka smaków, zapachów, kolorów, wspaniałych ludzi i magii, jaka tkwi w tej wyspie. Pomijając południową, mocną turystyczną część, na podstawie której wyobrażamy sobie ten indonezyjski raj, Bali różni się mocno od katalogowych zdjęć. Pozostała część wyspy to czarne, wulkaniczne plaże, małe domki w dżungli, ludzie utrzymujący się z produkcji soli, magia obrzędów, balijskich rytuałów i gościnność, jaką czuje się na każdym kroku autostopując po wyspie. Urzekli mnie ludzie – wdzięczni i ciepli. Urzekły obrzędy. Zapachy i smaki pozwalały sięgnąć nieba, a widoki, wcale nie katalogowe, przyprawiały o szybsze bicie serca.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Indonezja, Bali. Fot. Beata Jakuszewska

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Indonezja, Bali. Fot. Beata Jakuszewska

– A czy jest jakiś kraj, do którego obawiałabyś się pojechać bez towarzystwa?

– Dwa razy zastanawiałabym się, gdybym miała podróżować samotnie po Syrii i Jawie. Pomimo nie tylko złych wrażeniach z tamtych miejsc, bo spotkań życzliwych było niemało, nie polecam samotnym kobietom podróży autostopowych po tych rejonach.

– Poznawałaś wiele miejsc. Ciekawa jestem Twoich wrażeń z Indii i Maroko…

– Po Maroko podróżowałam autostopem pół roku, po Indiach i Nepalu 2 miesiące. Zupełnie różne miejsca. O Indiach marzyłam od lat i były dla mnie niemałym zawodem. Za to odkryłam tam tereny górskie, gdzie, w wysokich Himalajach, czułam się najlepiej. Maroko natomiast to czysty przypadek, spontaniczna decyzja o pozostaniu tam, na pustyni, na dłuższy czas. To piękna, surowa Sahara.

– Indie są krajem, o którym wiele osób marzy. W jaki sposób Ciebie rozczarowały?

– Jak już wspomniałam, Indie to było moje marzenie od lat. Nie miałam jakiś wielkich wymagań co do tego, co mogę tam zobaczyć, z czym się zetknąć. Chciałam brać ten kraj czysto, bez wielkich oczekiwań. I nie poczułam go jakoś szczególnie. Jako samotnie podróżująca kobieta nie czułam się tam najlepiej. Za to dzięki tej podróży trafiłam na jedno z najładniejszych miejsc, w jakich w życiu byłam. Pojechałam na północ Indii, w wysokie Himalaje, do Ladakhu. To buddyjskie królestwo to osobna część Indii, tak różna od reszty kraju. Ludzie, styl życia, obrzędy, widoki, świątynie – byłam zachwycona. Dlatego mówiąc o Indiach mam mieszane uczucia. Kraj jako taki mi do końca nie odpowiada, choć cieszę się, że mogłam go poznać, zobaczyć na własne oczy. Górska, północna część natomiast była spełnieniem wielkiego marzenia o zobaczeniu tak pięknej krainy w samym sercu Himalajów.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Ladakh. Fot. Beata Jakuszewska

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Fot. Beata Jakuszewska

– Na czym polegał przypadek, dzięki któremu znalazłaś się w Maroko?

Maroko to było szaleństwo, spontaniczność, wielki apetyt na życie i głód przeżyć! Od lat marzyły mi się Indie, więc gdy skończyłam pierwsze studia magisterskie, spakowałam plecak i... trafiłam na pierwsze tanie loty do Maroka z Polski. To był listopad 2007. Spontanicznie kupiłam bilet, zaplanowałam drogę autostopową z Maroka do Indii i poleciałam! Nie wpadłam jedynie na to, że tak zakocham się w Saharze, na którą powiodła mnie droga i spotkani na niej ludzie, że zabawię tam 6 miesięcy Do Indii natomiast dotarłam prawie rok później – z Polski autostopem do południowo-wschodniej granicy Kazachstanu, przez Ukrainę i Rosję, a stamtąd tanimi liniami do Delhi. Po kraju jeździłam głównie autostopem, ale też lokalnymi autobusami z miejscowymi.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Sahara. Fot. Beata Jakuszewska

– Mogłabyś powiedzieć coś więcej o swoim pobycie na Saharze? Jak wyglądał tam Twój dzień?

Mieszkając z saharyjskimi Nomadami żyłam przez większą część dnia tak jak oni. Wstawaliśmy wcześnie, gotowaliśmy, piliśmy herbatę, sprzątaliśmy, odwiedzaliśmy krewnych i znajomych. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Sahara. Fot. Beata Jakuszewska

– Co takiego ma w sobie Sahara, że zdecydowałaś się tam zostać pół roku?

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Sahara. Fot. Beata Jakuszewska

Sahara urzekła mnie wszechogarniającą ciszą i gwiazdami tak widocznymi na niebie jak nigdzie i nigdy przedtem. Sahara zaczarowała mnie swoją surowością, ale i pierwotnością, naturalnością. Było w tym coś z poezji. A czas sam na sam ze sobą na pustyni to doświadczenie nie do opisania. Nie ma już gdzie i w co uciec, choć umysł się rwie. Wtedy tak naprawdę można stanąć naprzeciw siebie, skonfrontować się, swoje myśli, to co robimy i jak działamy. Pustynia daje wytchnienie, daje głęboki oddech.

– Wydaje mi się, że Nomadzi nie stanowią społeczności otwartej na osoby z zewnątrz. Jak Tobie udało się wzbudzić ich zaufanie?

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Sahara. Fot. Beata Jakuszewska

– Nomadów, tych pracujących z turystami, siedzących w tak zwanej branży, spotkać można niemało. Ale ci nie mający kontaktu z turystami, niepracujący z nimi to społeczność zamknięta. Przez długi czas, od momentu, gdy ich zauważyłam, fascynowałam się nimi i wypytywałam wszystkich wokół o szczegóły na temat tej grupy ludzi. Po jakimś czasie ich równie dziwił już widok samotnej dziewczyny, która zamieszkała w ich wiosce. Przełomem było zaproszenie mnie przez jedną z rodzin na obiad. Ciekawość wzięła górę. I tak poszło – od jednej rodziny do drugiej. Po jakimś czasie już żyłam z nimi, wsiąkłam w tę społeczność, stałam się poniekąd jej częścią...

– Życie z nomadami to także kontakt z ich kobietami. Mam poczucie, że tworzą dość zamknięty krąg. Jak Ciebie odebrały?

– Nomadzkie kobiety po jakimś czasie dopuściły mnie do swojego kręgu, uczyły przyrządzać lokalne potrawy, śpiewać piosenki, tańczyć. To niesamowite, jak taki kobiecy nomadzki krąg jest ze sobą blisko, jak się wspiera, jak solidaryzuje. Pod tymi długimi szatami, które zarzucają na siebie tamtejsze kobiety, kryje się często niemały urok i zmysłowość. Gdy nomadki śpiewają, śpiewa całe ich ciało. Tańczą ramiona, twarz żyje tą pieśnią, a muzyka wypełnia wszystko wokół.

Zdjęcia z podróży Beaty Jakuszewskiej
Sahara. Fot. Beata Jakuszewska

Rozmowa z Beatą mogłaby się nie kończyć. Każdy opis i miejsce budzą ciekawość i chęć kolejnych pytań, by za jej pośrednictwem doświadczać i odkrywać inną rzeczywistość. Teraz przebywa w Tajlandii. To kolejny, otwarty rozdział, który możemy poznawać dzięki relacjom na jej stronie: lalla.pl. Tam też możemy przenieść się wraz z nią na Saharę lub do Indii. Przemierzać Gruzję, spotykać Beduinów na Bliskim Wschodzie czy odkrywać (nie-)codzienność.


[/align]

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (2)

  • ilona (gość)

    ilona (gość)

    21.02.14, 07:51

    super wywiad i wspaniałe zdjęcia :) ach, te wrzenia z Twoich podróży - zapewne nie do opisania... jesteś dzielną kobietą w której na pewno jest część Beaty z Rzyszczewa :) Trzymamy za Ciebie kciuki :)

    Zgłoś

  • Justyna | one-penny-trip.com (gość)

    Justyna | one-penny-trip.com (gość)

    15.02.14, 17:24

    Świetny wywiad! :)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5578

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14186

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7010

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8585

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7672

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7757

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6287

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6757

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5547

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6077

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4871

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33170

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74354

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6239

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112343

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze