Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podróże na emeryturze

Autor: Agnieszka Szwajgier

Data publikacji: 16.03.2014 13:25

Liczba odwiedzin: 5622

Tagi: inspiracje, artykuły, agnieszka szwajgier, autostop, autostop artykuły, inspiracje artykuły

– Bo na starość to się nic już nie chce. Tylko by człowiek siedział na kanapie i telewizor oglądał – mówi mój znajomy, a ja na przekór takiemu „zrzędzeniu” odpowiadam mu: – Najlepsze zajęcie na emeryturze to podróżowanie! Popatrz tyko na Teresę Bancewicz. 80-letnia kobieta wciąż nie ma dosyć. Nie chciała podporządkowywać się z góry ustalonym zasadom, dlatego podróże z biurami turystycznymi odpadły. Skończyło się na tym, że w wieku 62 lat wyruszyła autostopem do Skandynawii, przez Rosję, Litwę i Estonię.

Teresa Bancewicz
 
Teresa Bancewicz
fot. archiwum Teresy Bancewicz

Mówią o niej „królowa autostopu”. Pierwszy raz jechała „autostopem” w 1937 roku, jeszcze jako czterolatka. Wtedy zamiast samochodu łapało się furmankę.

„Pierwsza podróż to był rok 1996, miałam depresję, żyliśmy biednie, nie radziłam sobie z życiem. Wyjechałam stopem do Finlandii i tak się zaczęło”.

Na decyzję o kolejnej podróży w wieku senioralnym ma wpływ także sugestia lekarza, aby zmienić otoczenie. Wyprowadzka na stałe nie wchodzi w grę. W pożyczonych butach absolwentka Wyższej Szkoły Plastycznej, matka dwójki dzieci i jednocześnie była projektantka wyrusza w drogę, aby samotnie przeżyć przygodę życia. 300 złotych emerytury plus pieniądze za sprzedane prace – oto cały dobytek, który zabiera ze sobą.

Po pierwszej podróży następuje rzecz niesamowita – znikają wszelkie choroby! Zdziwiona jest przede wszystkim pani Teresa:

„Serce mi nie migotało, ani wrzody nie dokuczały, właściwie nie musiałam używać zabranych ze sobą leków. Ta przymusowa głodówka, którą ze względów finansowych odbyłam w podróży, oczyściła organizm i tym lekarze tłumaczyli ten cud.”

Teresa Bancewicz
 
Teresa Bancewicz
fot. archiwum Teresy Bancewicz


Zaczęły więc pojawiać się plany na kolejne podróże. Była już w Ameryce Północnej, Afryce, Azji, Japonii, pojechała nawet na Kubę. W 20-kilogramowym plecaku oprócz niezbędnego prowiantu nosi także kartki wyklejane kwiatami na sprzedaż. Co wchodzi w skład wspomnianego prowiantu?
– 10 kg płatków i mleko w proszku
– 250 kostek suchego paliwa do kuchenki
– garnuszek
– śpiwór
– namiot
– ubrania
– sztućće

Nie boi się nieznanego, choć nie może liczyć na asekurację w postaci dużej gotówki, i zna jedynie kilka zwrotów po niemiecku. Nie stanowi to dla niej żadnej przeszkody.

„Istotą podróżowania jest oczekiwanie na to, co może mnie spotkać. To adrenalina, zaskoczenie, niespodzianka. Nie mam żadnych obowiązków. Jestem wolna. Moim pragnieniem jest poznawanie człowieka pod wszystkimi szerokościami geograficznymi.”

Wbrew pozorom, istnieje wiele zalet podróżowania w „wieku senioralnym”. Pani Teresa tłumaczy: „Młodej kobiecie trudno zmienić temat, kiedy kierowca zaczyna z nią rozmawiać o seksie albo prawić jej komplementy… W moim wieku już się nad tym panuje”.

Nie oznacza to jednak, że może zapomnieć o czujności i zdać się na los. Wspomina historię, gdy uczynni mężczyźni w dolinie Nilu pomogli jej, a następnie wrócili w nocy, wykręcili jej ręce i ukradli aparat fotograficzny. Zagrożeniem są też wilki (podczas podróży po Kazachstanie), które tylko czekają przy drogach na potrącone zwierzęta. Wystarczyłoby, że ktoś wysadziłby ją w nocy na stepie, albo zatrzymaliby się, żeby naprawić koło w samochodzie… Mimo to przez myśl nie przechodzi jej, że mogłaby z tego powodu zaprzestać podróżowania.

Zwiedziła całą Azję, była w Japonii i na Syberii, widziała wiele mórz, w niektórych się kąpała. Ma mnóstwo pomysłów na przyszłe wyprawy. Czasami zdarza jej się zapomnieć nazwę zabytku, który właśnie zwiedza, albo wysokości góry, na którą wchodzi. Nigdy jednak nie zapomina przeżyć i rozmów z ludźmi, których spotyka na drodze.

"Nauczyłam się tego, że do ludzi wszędzie i zawsze trzeba się uśmiechać. Bo za uśmiech każdy się odwdzięcza."

Teresa Bancewicz
 
Teresa Bancewicz
fot. Kadr z filmu „Mogę wszystko” w reżyserii Lidii Dudy

Komentarze (6)

 • Kamila (gość)

  Kamila (gość)

  07.06.18, 12:09

  Uwielbiam ludzi, dla których podróż to sens życia i sama chciałabym żeby moi rodzice na emeryturze zwiedzili trochę świata. Kiedyś razem z CT Poland byłam na zorganizowanej wycieczce w Japonii i chyba nigdy tego nie zapomnę. Chciałabym, żeby mieli podobne wspomnienia i chyba siłą ich wyślę w taka podróż :)

  Zgłoś

 • ula (gość)

  ula (gość)

  03.09.14, 08:20

  Podziwiam i .. tez tak chcę...

  Zgłoś

 • TRUE (gość)

  TRUE (gość)

  06.07.14, 00:36

  Młodej kobiecie trudno zmienić temat, kiedy kierowca zaczyna z nią rozmawiać o seksie albo prawić jej komplementy… W moim wieku już się nad tym panuje”. ALE JA I TAK BYM Z PANIĄ ZGRZESZYŁ

  Zgłoś

 • anntar (gość)

  anntar (gość)

  26.03.14, 00:50

  Nic tylko pogratulować !!!! Można panią Teresę dawać za przykład młodym, sfrustrowanym ludziom przyzwyczajonym do wygód, pędzącym za luksusem i po drodze zatracającym sens życia.

  Zgłoś

 • lucy (gość)

  lucy (gość)

  25.03.14, 19:53

  Gdzie można obejrzeć wspomniany film ,,Mogę wszystko''?

  Zgłoś

 • lucy (gość)

  lucy (gość)

  25.03.14, 19:50

  Pani Tereso, jest pani fantastyczna!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6596

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6085

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22174

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7563

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9229

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7986

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8560

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6756

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7615

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6822

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5287

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 40572

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96815

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6691

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 143695

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze