Dziś jest 15.04.2024

Imieniny obchodzą Anastazja, Wacław, Leonid, Abel

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Poznaj Polskę wielu kultur – zasmakuj w letnich festiwalach mniejszości narodowych

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 17.03.2014 09:11

Liczba odwiedzin: 4434

Tagi: europa, polska, inspiracje, artykuły, ewelina szłapa, inspiracje artykuły

Niegdyś Polska była krajem wielonarodowym, gdzie, w pokoju, obok siebie, żyli przedstawiciele różnych nacji i wyznań. Po zmianie granic w roku 1945 nasz kraj stał się jednonarodowy i jednolity. Mimo to, na jego terenie wciąż można spotkać wiele mniejszości narodowych, pielęgnujących swoją tradycję i kulturę na wiele sposobów. Turyści poznają ją podczas corocznych, letnich festiwali.

Jeśli nie mamy pomysłu na to, jak spędzić wakacje i chcielibyśmy zobaczyć i poznać coś więcej niż zwykle, możemy rozważyć opcję polegającą na poznaniu kultury mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę poprzez udział w imprezach folklorystycznych i kulturalnych. Odbywają się one cyklicznie, raz w roku, w lecie i przyciągają tłumy wielbicieli oraz członków danej społeczności.

Każdy może wybrać to, co go najbardziej interesuje i, w ciągu zaledwie kilku weekendów, dostarczyć sobie owocnych przeżyć. Warto również dodać, że są to wyjazdy niskobudżetowe, ponieważ obejmują wyłącznie opłaty za transport (można zorganizować większą grupę i pojechać jednym samochodem), ewentualny nocleg, wyżywienie i wstęp na daną imprezę. Niekiedy można też zakupić pamiątki.

Letni cykl imprez kulturalnych otwiera Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który trwa nieprzerwanie od dwudziestu sześciu lat. Przybywają na niego nie tylko Żydzi z całego świata, ale również turyści. Zwykle odbywa się on na przełomie czerwca i lipca, na krakowskim Kazimierzu, czyli w dzielnicy żydowskiej. W trakcie jego trwania turyści mają okazję poznać krakowskie synagogi, wziąć udział w dyskusjach, happeningach, wystawach i warsztatach, posłuchać zespołów klezmerskich, a także degustować tradycyjne, żydowskie potrawy, jak np. czulent, czyli rodzaj gulaszu z koszernym mięsem, fasolą, cebulą i kaszą jaglaną. Imprezę wieńczy główny koncert, zwany „Szalom na Szerokiej”. Ulica Szeroka to jedna z najbardziej znanych ulic krakowskiego Kazimierza, która swoim wyglądem przypomina plac.

Szalom na Szerokiej - wydarzenie wieńczące Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
 
Szalom na Szerokiej - wydarzenie wieńczące Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
fot. mamik (Creative Commons)

W czasach przedchrześcijańskich najważniejszym świętem Słowian była tzw. Noc Kupały, czyli najkrótsza noc w roku. Wtedy to poszukiwało się kwiatu paproci, młodzi chłopcy skakali przez ogień, a dziewczęta puszczały wianki na wodę. Echem i pozostałością dawnych praktyk stały się imprezy folklorystyczne polskich Białorusinów i Ukraińców, o nazwie Noc Kupały. Obchodzą oni to święto dwa tygodnie po najkrótszej nocy w roku, co ma związek z kalendarzem juliańskim.

Białorusini gromadzą się w Białowieży oraz Narwi na Podlasiu, a Ukraińcy – w Dubiczach Cerkiewnych koło Hajnówki. Podczas Nocy Kupały można zapoznać się z twórczością miejscowych zespołów ludowych i poczuć dawny, słowiański klimat.

Polscy Białorusini, których jest około pół miliona i zamieszkują głównie Podlasie, mają jeszcze jedną, dużą imprezę folklorystyczną. Jest nią „Siabrouskaja Biasieda”, czyli Przyjacielska Biesiada, która co roku, pod koniec lipca, odbywa się w Gródku koło Białegostoku, w uroczysku Boryk; tydzień po koncercie rockowym „Basowiszcza”. Przybywa na nią wiele zespołów białoruskich oraz ukraińskich, zarówno z Polski, jak i zza wschodniej granicy. Goście bawią się do białego rana, a wspomnienia pozostają na długo w pamięci przybyłych. Wstęp na to wydarzenie zawsze jest wolny.

Polscy Ukraińcy, którzy, z racji akcji Wisła w 1947 roku oraz nowej emigracji zarobkowej, są znacznie bardziej rozproszeni po Polsce niż Białorusini, świętują nie tylko Kupałę. Oni również posiadają swój własny Festiwal Kultury Ukraińskiej. Co ciekawe, wydarzenie to nie ogranicza się do jednego, stałego miejsca, ale „wędruje”, tak, jak wędrowali Ukraińcy, Pierwsza edycja Festiwalu Kultury Ukraińskiej miała miejsce już w 1967 roku w Sanoku; najnowsza – w roku 2011 w Koszalinie. Zwykle odbywają się one na początku lipca. Często towarzyszą im imprezy towarzyszące. Podczas festiwalu można zapoznać się z ukraińskim rękodziełem, współczesnym malarstwem, a także posłuchać ukraińskojęzycznych zespołów z Polski oraz z Ukrainy.

Przedmioty codziennego użytku w typowej, białoruskiej chacie - wioska Narew na Podlasiu
 
Przedmioty codziennego użytku w typowej, białoruskiej chacie - wioska Narew na Podlasiu
fot. Ludwig Schneider (Creative Commons)

Łemkowie, czyli ukraińska grupa etniczna wywodząca się z Beskidu Niskiego, każdego roku, w trzeci weekend lipca, zjeżdżają się w Zdyni koło Krynicy Górskiej, aby rozpocząć kolejną Łemkowską Watrę. Choć większość Łemków osiedliła się w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, a także Olsztyna, wielu z nich chętnie przybywa w rodzinne strony i uczestniczy w kolejnej Watrze. Wydarzenie to obfituje w koncerty muzyki ludowej, warsztaty, a także wystawy.

W połowie lipca, w roku 2014 – na początku sierpnia, do Ciechocinka, miasteczka będącego słynnym uzdrowiskiem, przybywają rzesze polskich Romów, a także wielbiciele ich kultury. Powodem przyjazdów jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Na imprezie pojawiają się Romowie z całego świata. Choć podróżowanie w taborach zostało zakazane w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a dziś mało kto wykonuje tradycyjne romskie zawody, jak kowalstwo czy wróżenie, spragnieni gawęd, niezwykłych opowieści, a także żywej, barwnej muzyki, tańców i śpiewów, z pewnością będą świetnie się bawili podczas festiwalu. Podobna impreza, zwana Romane Dyvesa, odbywa się również w Gorzowie Wielkopolskim. Prezentuje się tam głownie muzykę, a także stroje romskie oraz potrawy.

Plakat Festiwalu Kultury Romskiej w Gorzowie Wielkopolskim
 
Plakat Festiwalu Kultury Romskiej w Gorzowie Wielkopolskim
fot. Stiopa (Creative Commons)

Jak widać, Polska ma wiele do zaoferowania, a jej bogactwo stanowi również dorobek kulturalny mniejszości narodowych, jakie od wieków tworzyły i tworzą polskie społeczeństwo. Dlatego też przyjrzenie się wydarzeniom kulturalnym z bliska pozwoli nam na połączenie przyjemnego z pożytecznym - lepsze, ciekawsze i pełniejsze poznanie narodów, jakie przewinęły się przez nasz kraj oraz na spędzenie wolnego czasu w atrakcyjny sposób. Nasze dzieci mogą, dzięki uczestnictwu w tego rodzaju wydarzeniach, stać się bardziej otwarte na świat oraz ludzi.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (2)

 • Jimmy K (gość)

  Jimmy K (gość)

  07.04.14, 11:39

  Nie uważam, że Festiwal w Ciechocinku jest zły. W tym roku to 18 edycja. Co roku jest tam TVP. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zresztą sami możecie wszystko zobaczyć na www.tabory.pl

  Zgłoś

 • Muzyka Cygańska (gość)

  Muzyka Cygańska (gość)

  03.04.14, 19:19

  Romane Dyvesa to impreza całkowicie różniąca się od festiwalu w Ciechocinku. W Gorzowie prezentuje się tradycyjną muzykę cygańską i współczesną twórczość muzyczną bardzo silnie zakorzenioną w tradycji. Festiwal w Ciechocinku pogubił się treściowo i emituje bezwartościową muzykę estradową i dyskotekową. Brak w nim jednolitego zamysłu. Brak idei przewodniej. I taki zlepek bylejakości dostarcza się widzom TV, utrzymując ich w przekonaniu, że muzyka cygańska musi być bezwartościowa.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6143

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5747

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17984

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7188

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8815

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7788

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8022

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6477

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7028

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5694

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6266

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5035

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35839

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78224

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6432

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116903

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze