Dziś jest 12.06.2024

Imieniny obchodzą Janina, Onufry, Leon, Antonina

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

„Przygoda – to słowo klucz”. O podróżowaniu opowiada Bartek Szaro

Autor: Agnieszka Szwajgier

Data publikacji: 09.03.2014 18:46

Liczba odwiedzin: 4560

Tagi: europa, azja, wywiady, inspiracje, agnieszka szwajgier, paragon z podróży, inspiracje wywiady

Bartek Szaro to nałogowiec, uzależniony od podróży, specjalista w tanich wyprawach, współautor książki „Poradnik taniego podróżowania” oraz zdobywca nagrody Blog Roku 2011. W środowisku znany również jako współtwórca Lubelskich Spotkań Podróżniczych „Kontynenty”. Jak sam twierdzi, stara się obalić mit, jakoby podróżowanie było czymś niesamowicie kosztownym, wręcz ekskluzywnym. O swojej pasji pisze na blogu: www.paragonzpodrozy.pl.

Łapanie stopa
 
Łapanie stopa
fot. paragonzpodrozy.pl

Agnieszka Szwajgier: Ciężko Cię złapać! Jak myślisz, częściej bywasz w domu czy w rozjazdach?

Bartek Szaro: Jednak w domu. Szczerze mówiąc, nie marzę o tym, by być cały czas w drodze.

A.Sz.: Podróżowanie zwykle wiąże się z przygotowaniami i gromadzeniem niezbędnych do wyprawy rzeczy. Co pakujesz w swój plecak?

B.Sz.: Nic, co zasługiwałoby na specjalną uwagę. Gdy pakowałem się na dwumiesięczny wyjazd do Indii i Nepalu mój plecak ważył 13 kilo. Kilka koszulek, kurtka, szczoteczka do zębów, mydło, mapa, nóż, paszport, mini apteczka i oczywiście papier toaletowy.

Bartek Szaro
 
Bartek Szaro
fot. paragonzpodrozy.pl

A.Sz.: Planujesz swoje podróże, czy raczej zdajesz się na los?

B.Sz.: Gdzieś pomiędzy. Jakiś czas na blogu przeprowadziliśmy z moim kolegą Patrykiem Świątkiem dyskusje na temat „Czy lepiej podróżować spontanicznie czy z planem?”. Najcześciej wychodzi to tak, że mamy orientacyjnie zaplanowanych kilka miejsc, na których zobaczeniu nam zależy. W luźnej formie, bez przymuszania się do odwiedzania ich w jakiejś kolejności czy dążęnia do tego za wszelką cenę. Zostawiamy sobie margines swobody. Jeśli po drodze coś nam się wyjątkowo spodoba albo nagle wpadniemy na lepszy pomysł, to rezygnujemy z tego, co wcześniej wymyśliliśmy. Wiele rzeczy zauważa się dopiero będąc na miejscu, więc sztywne planowanie nie ma sensu.

A.Sz.: Jak to jest z budżetem? Najpierw określacie z góry z jaką sumą pieniędzy jedziecie? Zawsze się udaje?

B.Sz.: Przeważnie jest tak, że mamy określoną sumę pieniędzy i podróżujemy, dopóki nam się nie skończą. Przed wyjazdem szacujemy mniej więcej na ile wystarczą nam zgromadzone pieniądze. Chyba że mamy kupiony już bilet lotniczy z powrotem. Wtedy staramy się, na tyle na ile jest to możliwe, kontrolować na bieżąco wydatki.

Włochy, Florencja
 
Włochy, Florencja
fot. paragonzpodrozy.pl

A.Sz.: Nie miałeś czasem takiej myśli, żeby zamienić namiot, w którym właśnie śpisz, na trzygwiazdkowy hotel?
B.Sz.: Miałem i wcale nie skazuję się na spanie w namiocie czy na dziko. Podczas podróży po Maroku, Indiach i Nepalu spaliśmy głównie w hotelach, ponieważ jest tam to tak tanie, że nie ma sensu dźwigać ze sobą namiotu. Nie były to hotele trzygwiazdkowe o europejskim standardzie, ale i tak było w nich wszystko, czego potrzebowałem. Hotel to miejsce, w którym śpię i w którym mogę zostawić swoje rzeczy. Nic więcej.

A.Sz.: Gruzja – 1000 zł. Maroko – 700 zł. Liverpool (Twój kolega Patryk) – 40 zł. Da się jeszcze mniej?

B.Sz.: Da się, ale podróżowanie tanio ma być sposobem a nie celem. Nasza działalność i przykłady tanich podróży mają pokazać ludziom, że wyjazdy o jakich marzą, są w zasięgu ich ręki i nie muszą zdawać się na drogie oferty biur podróży.

A.Sz.: Nazwa Waszego bloga „Paragon z podróży” powstała zupełnie przypadkiem, w jednej z restauracji, gdzie jedliście obiad. Później rozwinął się z tego konkurs na najlepszy paragon z podróży. Jakie były zasady?

B.Sz.: Konkurs na najlepszy paragon z podróży ma cele praktyczne. Chcemy, by jego rezultatem był zbiór cennych informacji, z których mogą korzystać inni podróżujący. Paragon to wymyślona przez nas forma opisu podróży zawierająca informacje o tanich noclegach, środkach transportu i przede wszystkim o cenach. Oceniamy ich przydatność, rzetelność oraz pomysłowość autorów. Choć co edycję zmieniamy lekko jego formę, by było ciekawiej.

Ludziom jeszcze parę lat temu wydawało się, że trzeba rozbić bank albo mieć ciocię w Chicago, żeby móc pojechać dalej niż Słowacja. Teraz w dużej mierze się to zmieniło, ludzie są świadomi z czego mogą skorzystać.

A.Sz.: Jaki paragon wygrał konkurs?

Do tej pory zorganizowaliśmy 4 edycje. Za każdym razem konkurs ma trochę inne zasady. W ostatniej edycji były dwie kategorie „Polska” oraz „Świat”. W tej pierwszej wygrał Jędrzej Karpiński, który opisał swoje solowe przejście bałtyckiego wybrzeża, a Patrycja Ignaszak napisała paragon na bazie swojej autostopowej podróży po Brazylii, wygrywając nim drugą kategorię.

A.Sz.: Zwycięzcom konkursu z pewnością właśnie te miejsca zapadły w pamięć. A jak jest z Tobą? Zdarzyło Ci się pomyśleć kiedykolwiek podczas swoich podróży: tu mógłbym zostać na stałe? Jest takie miejsce?

B.Sz.: Nie mam emigracyjnych zapędów, choć jeszcze niedawno takie pojawiały się u mnie. Chcę na stałe przebywać w swoim kraju, on jest dla mnie najpiękniejszy i najbardziej wartościowy, mimo że na świecie jest wiele miejsc, które mogą wydawać się bardziej spektakularne i widowiskowe. Jeśli miałbym się przeprowadzać w tym momencie, to wybrałbym Bieszczady albo Beskid Niski. Przeprowadzka do jakiegoś egzotycznego kraju, np. do Tajlandii, to dla mnie nic wyjątowego.

Wielkanoc na Krecie
 
Wielkanoc na Krecie
fot. paragonzpodrozy.pl

A.Sz.: A czy te emocje towarzyszące pierwszemu łapaniu stopa już Wam trochę nie spowszedniały?

B.Sz.: Spowszedniały. Ale odnosząc się do poprzedniego pytania – to wysoce uzależniające. Za pierwszym razem wszystko smakuje inaczej, co nie znaczy, że później nie daje to wystarczającej radości, by się w to w pełni zaangażować.

A.Sz.: Na swoim blogu napisałeś: „Bardziej wartościowe emocje, jeśli już o nich mówimy, towarzyszą mi przy przekraczaniu granic mentalnych niż tych na mapie”. Jak zmieniły Cię podróże? Czujesz się trochę innym człowiekiem?

B.Sz.: Najbardziej się cieszę z tego, że nauczyłem się podchodzić do wszystkiego z dystansem. Co kraj, to obyczaj. Jeżdżąc, obserwując to, co się dzieje gdzie indziej: jak żyją ludzie, jakie mają między sobą relacje, co jest dla nich ważne i jak inaczej reagują na te same sytuacje dało mi świadomość i przekonało mnie do tego, że żyć można na bardzo wiele sposobów. Marnowaniem czasu jest poddawanie się presji otoczenia. Nie wszystko co się dzieje dookoła należy brać do siebie i na poważnie. Podróże przede wszystkim kształcą, ale i kształtują. Jeśli bym wracał z wyjazdów i nie czuł jakiejś zmiany w sobie, choć drobnej, to nie wiem, czy czułbym pełną satysfakcję z tego, co robię.

Książka autorstwa Bartka Szaro i Patryka Świątka
 
Książka autorstwa Bartka Szaro i Patryka Świątka
fot. paragonzpodrozy.pl

A.Sz.: Na koniec słowo o Twojej, o Waszej książce, bo współautorem jest Patryk Świątek. Wchodzisz do sklepu, patrzysz na półkę z książkami podróżniczymi. Widzisz: „Poradnik taniego podróżowania”. Kupiłbyś?

B.Sz.: Nie kupiłbym… bo ta książka nie jest skierowana do takich osób jak ja. „Poradnik taniego podróżowania” napisaliśmy z Patrykiem dla ludzi, którzy chcieliby wejść w świat podróży na własną rękę, znaleźć sposoby na podróżowanie mimo braku środków finansowych. Jest to przewodnik dla osób chcących poznać metody na samodzielne organizowanie wyjazdów, zawierający przede wszystkim wskazówki, jak robić to tanio. To pierwsza część książki. Druga to paragony – zgłoszenia konkursowe czytelników naszego bloga ściśle prezentujące „przepisy” na niedrogie wyjazdy w wszystkie zakątki świata.

A.Sz.: Rozumiem, że chcesz wciągnąć w swoją pasję innych ludzi. Czy podróże mogą uzależniać? Być narkotykiem dla głodnej przygód duszy?

B.Sz.: Wszystko, co wywołuje silne emocje jest uzależniające, a z podróżami, nieważne w jakiej formie, tak jest, bo cały czas ścieramy się z nowymi sytuacjami, z czymś, czego wcześniej nie widzieliśmy. Im bardziej ‘partyzancka’ forma takich wyjazdów, tym chyba bardziej są one narkotyczne, bo więcej nieprzewidywalnych sytuacji może się po drodze przytrafić. A to głównie motywuje młodych ludzi, którzy chcą zacząć podróżować. Przygoda – to słowo klucz.

Autorzy bloga "Paragon z podróży" - Bartek Szaro i Patryk Świątek
 
Autorzy bloga "Paragon z podróży" - Bartek Szaro i Patryk Świątek
fot. paragonzpodrozy.pl

Przeczytaj także wywiad z Patrykiem Świątkiem, prowadzącym wraz z Bartkiem Szaro bloga Paragon z podróży.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7057

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6353

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25185

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8012

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9676

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8214

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9041

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7145

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8076

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6217

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7315

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5657

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45534

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 115103

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7038

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 171543

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze