Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wsiadaj w auto i ruszaj przed siebie!

Autor: Ewa Pluta

Data publikacji: 12.03.2013 12:25

Liczba odwiedzin: 5480

Tagi: wywiady, europa, afryka, inspiracje, inspiracje wywiady

Grupa studentów wysłużonym ogórkiem przemierza świat – lubimy takie historie, prawda? Na pewno ma do nich słabość kilkoro zielonogórzan, którzy w zeszłym roku w ramach projektu „Z indexem w podróży” przejechali 8000 kilometrów, docierając do Aten. Tak im się spodobało, że w tegoroczne wakacje ruszają na dłużej i dalej – przez 14 krajów do Maroka. Właśnie trwają przygotowania, o których opowiada jeden z uczestników Maroko Trip 2013, Mariusz Malinowski.

Na postoju
 
Na postoju
fot. Z indexem w podróży

– Możecie się przedstawić? Kim są członkowie ekipy „Z indexem w podróży”?

Mariusz Malinowski: Ekipa składa się ze studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz ich absolwentów. Kolegujemy się od pewnego czasu i łączy nas wspólna pasja – podróże. Mariusz Malinowski, student II roku kierunku Politologii na UZ; Wojciech Góralski, student I roku na kierunku Pedagogika i Animacja Kultury na UZ; Maciej Pelczyński, student I roku na kierunku Zarządzanie i Inżynieria produkcji na UZ, Paweł Mytlewski absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Politologii; Joanna Malinowska absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Psychologia; Marta Żołądź absolwentka UZ na kierunku Pedagogika; Paulina Szwabowicz studentka PWSZ Sulechów.

– Podróżujecie cały czas w tym samym składzie?

– Nie. W tym roku część ekipy zmieniła się. Z ubiegłorocznego składu zostałem ja (Mariusz Malinowski), Maciej Pelczyński oraz Joanna Malinowska. Do projektu dołączyły nowe osoby żądne przygody i poznania świata, a które w ubiegłym roku śledziły nasze poczynania. Jak widać po składzie ekipa jest 7-osobowa, a nasz ogórek mieści 5 osób. W trakcie najbliższej wyprawy Maroko Trip 2013 w połowie lipca w Paryżu wymienimy część składu. Na początku wyruszą: Mariusz, Maciej, Paulina, Paweł, Wojciech. Następnie po ponad 2 tygodniach podróży Pawła i Paulinę zastąpi Joanna i Marta.

Odwieczny dylemat ludzi w podróży – gdzie jest ta droga?!:-)
 
Odwieczny dylemat ludzi w podróży – gdzie jest ta droga?!:-)
fot. Z indexem w podróży

– Co takiego ma 24-letni VW Transporter T3, zwany również „ogórkiem”, czego nie mają inne środki transportu?

– Gdy szukaliśmy pojazdu braliśmy różne samochody pod uwagę. Na samym starcie chcieliśmy zainwestować w VW Transportera T1, T2 ale niestety były zbyt drogie. Pozostał nam model T3. Tak więc z legendarnego ogórka pozostała tylko nazwa. Ogólnie pojazd budzi uśmiech i radość o czym przekonaliśmy się podczas poprzedniej eskapady. Co ma nasz ogórek, czego nie mają inne pojazdy? Przede wszystkim kupiliśmy go w krytycznym stanie. Nadawał się do wyrzucenia. My jednak włożyliśmy w jego naprawę całe serce i poświęciliśmy mu setki godzin. W 3 miesiące wymieniliśmy w nim prawie wszystko i z niemalże kupy złomu zrobiliśmy naszego ogórka na tyle sprawnego, by wyruszyć nim w daleką podróż. Ogrom prac ciężko opisać. W lipcu, gdy co chwile pojawiały się nowe awarie, pracowaliśmy przy nim po 14 godzin dziennie bez przerwy.

Bus przed naprawą i po czasochłonnych poprawkach
 
Bus przed naprawą i po czasochłonnych poprawkach
fot. Z indexem w podróży

– Jakich specjalnych przygotowań wymaga dwumiesięczna podróż przez 14 krajów do miejsca docelowego, czyli Maroka?

– Na pewno warto poznać kraje, do których się wyjeżdża. Należy sprawdzić opłaty za drogi, przepisy, dowiedzieć się co nieco na ich temat. My również musimy zaplanować przeprawy promowe. Mamy ich w tym roku aż 8. Jest to niestety kosztowna sprawa. Do tego dochodzi naprawa auta. Nasz pojazd musi otrzymać nowy silnik oraz kilka nowych części. Warto również przygotować się na różne niespodzianki. Gdy się już przytrafią, łatwiej będzie rozwiązać wszelkie problemy.

– Macie w planach odwiedzić kilkanaście krajów. Czy w każdym z nich chcecie zobaczyć lub zrobić coś szczególnego czy raczej nie staracie się zbyt dokładnie planować?

– Mamy 14 państw do odwiedzenia. Każdy z uczestników dostał kilka z nich do opracowania i gdy już odrobi swoje zadanie wyklaruje się ostateczny, jak przypuszczamy, ciekawy plan wyjazdu.

Gdy już każdy przygotuje szczegółowo swoje kraje na pewno wyjdzie nam ciekawa trasa. Oprócz przeżycia niesamowitych przygód oraz poznania wielu ludzi chcemy pokazać, że do spełniania marzeń czasem wystarczy pomysł i zapał. Chcemy przybliżyć swoje przygody oraz miejsca, do których trafimy wszystkim tym, którzy będą śledzić naszą wyprawę czy to w telewizji, czy też za pośrednictwem różnych portali m.in. www.etraveler.pl.

– Jeden wyjazd w ramach projektu „Z indexem w podróży” już za Wami. W ubiegłym roku przejechaliście 8000 kilometrów docierając do Aten. Możecie krótko podsumować ten wyjazd?

– Krótko?! Pchanie busa i jeszcze raz pchanie busa. Nasz ogórek podczas podróży do Aten miał trochę kapryśnych chwil. Podczas tamtej wyprawy pchaliśmy auto ponad 93 razy! Kilka razy dziennie. Jednak nie przejmowaliśmy się tym, bo z każdym kilometrem byliśmy bliżej celu. Spotkaliśmy mnóstwo ludzi i przeżyliśmy wiele pięknych chwil jak np. ugoszczenie w Kraljewie prze osoby odpowiedzialne za współpracę między Zieloną Góra a Kraljewiem. Były też mniej wesołe momenty jak np. przejazd przez góry wyścielone minami w Bośni i Hercegowinie. Wkrótce o naszej przygodzie będzie można przeczytać w książce „Z INDEXEM W PODRÓŻY. Spełnione marzenia”. Podsumowując, była to bez wątpienia przygoda, która pobudziła w nas żądze dalszych podróży.

Ubiegłoroczną wyprawę śledziło wiele osób, stąd potrzeba utrzymywania łączności ze światem zewnętrznym
 
Ubiegłoroczną wyprawę śledziło wiele osób, stąd potrzeba utrzymywania łączności ze światem zewnętrznym
fot. Z indexem w podróży

– Czas na pytanie o plany – zamierzacie kontynuować wojaże ogórkiem po Europie, a może nawet po innych kontynentach?

– Zdecydowanie tak!!! Jak na razie jesteśmy bardzo zapaleni. Jak się okazuje, podróże uzależniają i czasem ciężko o czymś innym myśleć. Często siedząc na wykładzie na UZ planujemy kolejne wyprawy. Jeśli włożymy w projekt dużo pracy, to powinno się udać odwiedzić wszystkie kontynenty. Planujemy już teraz dużą podróż w 2014 r., ale na razie to plany, więc nie chcemy nic mówić, by nie zapeszyć.

– „Chciałabym jeździć po świecie, ale się boję” – w jaki sposób przekonacie osobę, która po cichu marzy o podróżach, że powinna przełamać się i zacząć realizować swoje plany?

– Myślę, że tutaj najlepiej pasują słowa, które powtarza Maciej: „Granice są tylko w głowach”. Jeżeli ktoś chce jeździć po świecie, to sprzeda wszystko i wyruszy w podróż.

Obawy często wynikają często także z nieznajomości języków, co przecież nie jest tak naprawdę dużym problemem. Najważniejsza jest chęć komunikacji, która przełamuje bariery językowe. Jeżeli chodzi o kradzieże czy różne niebezpieczeństwa, to są one takie same jak w Polsce. Nie bójcie się spełniać marzeń. Jeżeli je macie, to wsiadajcie w auto i ruszajcie przed siebie.

Trailer Maroko Trip 2013

Komentarze (1)

 • Wrangler4ever.pl

  Wrangler4ever.pl

  12.03.13, 20:10

  Mamy podobne uzależnienia. Powodzenia!!!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7738

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73826

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111557

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze