Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Tony Halik

Autor: Martyna Świątek

Data publikacji: 31.03.2012 16:09

Liczba odwiedzin: 5896

Tagi: zadanie 8 sylwetka, podróżnicy, martyna świątek

Tony Halik kojarzony jest przez Polaków przede wszystkim z autorem książek o tematyce podróżniczej oraz programów telewizyjnych (wraz z żoną Elżbietą Dzikowską). Kim był, czym się zajmował, gdzie dotarł? O tym teraz słów kilka…

Tony Halik

Tony Halik. Fot. Elżbieta Dzikowska (źródło: Wikimedia.org)

„Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą, a moim przeznaczeniem jest przygoda”.

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, urodził się 24 stycznia 1921 roku w Toruniu jako syn Zbigniewa i Heleny, właścicieli majątków ziemskich Tupadło, później Żabin. Dorastał na Pomorzu i w Płocku, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Pierwszą podróżniczą przygodę przeżył w wieku zaledwie 14 lat, kiedy wbrew woli ojca popłynął na tratwie z flisakami z Płocka do granicy Wolnego Miasta Gdańska. Wyprawa skończyła się wraz ze spotkaniem Straży Granicznej, która odstawiła buntowniczego młodzieńca do domu.

Po wybuchu II wojny Halik dostał się przez Rumunię do Francji, gdzie wstąpił do Wojska Polskiego. Później znalazł się w Wielkiej Brytanii i tam służył w RAF w Dywizjonie 201. W tamtym czasie po raz pierwszy miał styczność z kamerą, filmując samoloty, także zestrzeliwane. Sam został zestrzelony przez Niemców dwukrotnie. Pierwszy raz miał miejsce nad kanałem La Manche; nieprzytomnego Halika wyłowiono po kilku godzinach i przetransportowano do szkockiego szpitala. Po raz drugi został zestrzelony nad terytorium Francji. Wówczas wylądował na spadochronie na jednej z farm, a pomocy udzieliła mu dziewczyna o imieniu Pierrette, która w roku 1946 została jego pierwszą żoną. Halik dołączył do Ruchu Oporu. Później odznaczono go francuskim Krzyżem Wojennym, otrzymał również polskie oraz brytyjskie odznaczenia wojskowe.

„Nie ma takiego miejsca na Ziemi, gdzie nie spotka się Polaka”.

W 1948 roku z żoną wyemigrował do Argentyny. Cztery lata później za zgodą ówczesnych władz polskich przyjął obywatelstwo argentyńskie, aby móc swobodniej podróżować po świecie. Wymowa jego polskich imion sprawiała spore problemy, dlatego zastąpił je imieniem Antonio, które później zdrobniono do formy Tony. Początkowo Halik pracował jako pilot w Buenos Aires, później został fotografem ekipy obsługującej Juana Peróna, prezydenta Argentyny.

Fascynacja dziewiczą przyrodą oraz życiem Indian przekładała się na częste wyprawy z żoną do amazońskiej dżungli. Pierwsza wyprawa w poszukiwaniu indiańskich plemion odbyła się na małej żaglówce, która otrzymała nazwę Halikówka. Po tej podróży nawiązał współpracę ze stacjami telewizyjnymi, magazynem Life, potem także z Time and Life i Sport Magazine. Na początku lat pięćdziesiątych zaczął pracować dla amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC.

Complexo do Bateia w Mato Grosso.
 
Complexo do Bateia w Mato Grosso.
fot. Thiago Avancini / flickr.com

W kolejną podróż Tony Halik wyruszył na pokładzie żaglówki White Shadow w górę rzeki Paragwaj. Na dłuższy czas zatrzymał się w amazońskim stanie Mato Grosso, do którego powrócił z żoną w latach 1955-1956. Po odłączeniu się od pewnej wyprawy myśliwskiej wyruszyli w dół rzeki Araguai, później szukali rzeki Rio das Mortes. Wtedy natrafili na górskie pasmo Serra do Roncador, gdzie Halik odkrył system jaskiń oraz tuneli. Jedną z jaskiń ze względu na jej kompozycję stalaktytów nazwał Jaskinią Orła Białego.

Najsłynniejszą podróż (w latach 1957-1962) Halik odbył z żoną Pierrette jeepem z Ziemi Ognistej do Alaski, podczas której przemierzyli ponad 180 000 kilometrów, odwiedzając 21 krajów. W 1959 roku, w trakcie tej wyprawy, urodził się ich syn Ozana. Imię otrzymał na cześć Indianina, który uratował Halikowi życie podczas walki dwóch skłóconych plemion. Wiele lat po zakończeniu tej podróży Halik dowiedział się o powstaniu miejscowości Puente Halik (Most Halika) w miejscu, gdzie zbudował most, obok którego dla żartu zostawił tablicę z takim właśnie napisem.

W latach sześćdziesiątych pracował w Meksyku jako korespondent NBC na Amerykę Łacińską. W swoich wypowiedział wielokrotnie bronił Indian. W 1972 roku otrzymał w USA nagrodę Humanitas Prize za film pokazujący ludobójstwo brazylijskich plemion.

Serra do Ronca.

Serra do Ronca. Fot. Thiago Avancini/flickr.com


„Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów”.

W 1974 roku poznał Elżbietę Dzikowską, która w Meksyku przeprowadzała z nim wywiad dla Kontynentów. Jego pierwsza żona pozostała w Meksyku, a on sam w 1975 roku na „stałe” przeniósł się do Polski. Przez 24 lata wspólnego życia z Dzikowską podróżowali po najdalszych zakątkach świata, przybliżając je swoim rodakom w programach telewizyjnych – Tam, gdzie pieprz rośnie, Tam, gdzie rośnie wanilia, Pieprz i wanilia. Ze swoich wyjazdów przywozili różnorodne pamiątki, które gromadzili w swoim domu w Warszawie. Przedmioty były wybieranie z myślą o widzach, przywozili tylko to, co można było pokazać w Pieprzu i Wanilii. Program nadawany był z prowizorycznego atelier znajdującego się w ich domowej piwnicy. Halik nadal pracował również dla NBC, zdając relacje m.in. z okresu powstawania Solidarności, strajków czy stanu wojennego.

W 1976 roku Halik razem z Dzikowską zostali pierwszymi Polakami (w towarzystwie profesora Guillenema), którzy dotarli do Vilcabamby. Była to pierwsza wyprawa, która dostarczyła dowodów, że właśnie to miejsce jest legendarną stolicą Inków.

Tony Halik był zapalonym żeglarzem, w latach 1987-1988 opłynął świat na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży. Wcześniej latał również na bojerach. Obecnie w Pucku odbywają się co rok regaty jego imienia. Halik potrafił rozmawiać w języku angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, włoskim oraz w kilku narzeczach Indian. Pisał książki oraz reportaże dla miesięcznika Kontynenty, udzielał wywiadów, spotykał się ze swoimi czytelnikami, najchętniej z młodzieżą. Jest patronem kilkunastu szkół w Polsce. Dla liceum w Ostrołęce ufundował dla najlepszego absolwenta wakacyjnie stypendium w Oksfordzie.

W Mojej wielkiej przygodzie wyznał:

Odkryłem wówczas, że nie jestem sam, ponieważ poprzez moje relacje otwierają się nowe drogi, które z ciekawością przemierzają tysiące czytelników, telewidzów i radiosłuchaczy na świecie. Wszyscy oni znajdowali się blisko mnie w najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych chwilach życia. Myśląc o nich zdobywałem się na odwagę, by niemożliwe uczynić możliwym.



Podczas wypraw Halika kilkakrotnie pojawiały się fałszywe informacje o jego śmierci. Wiele razy ocierał się o śmierć między innymi podczas wojny, polowań, rejsów czy napadów. Podczas filmowania gór Hondurasu śmigłowiec na wysokości ponad 1000 metrów uległ awarii. Halik wciąż filmował, wierząc, że przynajmniej nagrany film uratuje się. Jednak pilot uniknął rozbicia, a Halik zawisnął na pasach, łamiąc sobie obojczyk. Zmarł po długiej chorobie 23 maja 1998 roku w Warszawie. 15 lat później w Toruniu otwarto Muzeum Podróżników im. Tony Halika, większość eksponatów zostało przekazanych przez Elżbietę Dzikowską.

Tony Halik był postacią bardzo popularną, a jego nazwisko pojawiało się w kulturze graffiti pod postacią napisu „Byłem tu. Tony Halik”.


Śródtytuły są cytatami pochodzącymi z książek autorstwa Tony Halika – „Wielkie przygody małej Patrycji” oraz „180 000 kilometrów przygody”.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (3)

  • Bready (gość)

    Bready (gość)

    23.05.13, 16:43

    A co sie stalo z pierwsza zona Halika ?

    Zgłoś

  • katrzyna skowrońska  (gość)

    katrzyna skowrońska (gość)

    22.05.12, 20:29

    super dzięki za pomoc

    Zgłoś

  • Tomek Pakuła (gość)

    Tomek Pakuła (gość)

    02.04.12, 22:34

    Prawdziwy ambasador świata. "ile on musiał stuffu wypalić z tymi wszystkimi plemionami!" Wielkie dzięki za przypomnienie tej wspaniałej postaci!

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5694

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7146

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6901

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6212

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76471

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 114999

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze