Dziś jest 20.07.2024

Imieniny obchodzą Czesław, Hieronim, Eliasz, Czesława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Top 10 miejsc w Uzbekistanie, które warto zobaczyć

Autor: Ewa Pluta

Data publikacji: 19.05.2014 12:07

Liczba odwiedzin: 8602

Tagi: azja, uzbekistan, taszkent, morze aralskie, nukus, chiwa, buchara, aydar kul, nurata, relacje, ewa pluta

Pewnego wrześniowego poranka wylądowałam na lotnisku w Taszkencie. To wydarzenie zapoczątkowało trwający 2 tygodnie ciąg pozytywnych przygód, wśród których najlepszą było poznawanie nowych, arcyciekawych ciekawych miejsc w tej przyjaznej turystom, centralnoazjatyckiej republice. Kilka z miejsc zrobiło na mnie szczególne wrażenie. Oto one:

1. Hotel Uzbekistan w Taszkencie

Hotel Uzbekistan w Taszkencie
 
Hotel Uzbekistan w Taszkencie
fot. Ewa Pluta

Hotel Uzbekistan w sercu uzbeckiej stolicy to prawdziwy moloch, konstrukcja z betonu i szkła, górująca nad pozostałymi budowlami Taszkentu. Nie powala pięknem, ale jego rozmach budzi respekt – gmaszysko mieści 285 pokoi i 126 balkonów (!), zbudowany trzy dekady temu gościł znamienite osoby z całego świata z Federico Fellini na czele – czytamy na stronie internetowej hotelu. Na tejże stronie znajdziemy też cennik, z pewnością nieprzyjazny dla portfela niskobudżetowego turysty. Cóż, obserwacja zewnętrzna też dostarcza wielu wrażeń estetycznych.

Bazar Chorsu w Taszkencie
 
Bazar Chorsu w Taszkencie
fot. Ewa Pluta

2. Bazar Czorsu w Taszkencie


Bazar Czorsu znajduje się w Taszkencie i jeśli ktokolwiek z odwiedzających Uzbekistan chciałby go pominąć w swoim planie podróży, myśląc, że to kolejny, zgiełkliwy targ z chińskim mydłem i powidłem, niech się poważnie zastanowi. Jasne, że jest zgiełk, pewnie, że wśród towarów, zwłaszcza tekstyliów, trafi się mnóstwo „chińskiego rękodzieła”, ale z drugiej strony jest lokalny koloryt i niepowtarzalna atmosfera targowiska, u nas praktycznie już niespotykana.

Bazar Chorsu w Taszkencie
 
Bazar Chorsu w Taszkencie
fot. Ewa Pluta

Bazar Czorsu to ogromna hala mieszcząca setki stoisk, tematyczne alejki handlowe – na jednej kupisz suszone owoce w śmiesznie niskiej cenie, skręcisz w kolejną – kupisz soczystego melona, świeży chleb, domowej roboty sery, a na koniec, pod udanych zakupach zjesz soczystego szaszłyka. To miejsce sprawia wrażenie autentycznego, a jednocześnie swojskiego, czego nie można powiedzieć o centrum Taszkentu, straszącego budowlami w duchu gorliwie zrealizowanego socrealizmu.

3. Morze Aralskie – Muynaq

Pomnik upamiętniający katastrofę Morza Aralskiego, Muynaq
 
Pomnik upamiętniający katastrofę Morza Aralskiego, Muynaq
fot. Ewa Pluta

Morze Aralskie – kiedyś u brzegu Morza Aralskiego w Muynaq stały liczne statki, prężnie działał port, taśmy produkcyjne w miejscowej fabryce konserw praktycznie nigdy nie zaprzestawały pracy, a do kurortu Muynaq zjeżdżali turyści nie tylko z Uzbekistanu, ale i z całego Związku Radzieckiego. To już jest przeszłość. Dziś można spacerować po dnie Morza Aralskiego do woli, trzeba tylko uważać, bo rozgrzany piasek parzy w stopy.

Wraki statków na wyschniętym Morzu Aralskiem
 
Wraki statków na wyschniętym Morzu Aralskiem
fot. Ewa Pluta

Tak, na skutek barbarzyńskiej gospodarki rolnej i marzeń radzieckich notabli, by z Uzbekistanu uczynić największego eksportera bawełny na świecie, Morze Aralskie, kiedyś czwarte, największe jezioro na świecie, skurczyło się czterokrotnie.

Kilka wraków, które zostały u brzegu wyschniętego Morza Aralskiego przypominają o istniejącym tu niegdyś, prężnie działającym porcie
 
Kilka wraków, które zostały u brzegu wyschniętego Morza Aralskiego przypominają o istniejącym tu niegdyś, prężnie działającym porcie
fot. Ewa Pluta

Chcąc zobaczyć lustro wody, trzeba wybrać się do miejsca odległego o 100 km od Muynaq – o tyle cofnął się brzeg Morza Aralskiego. Tę jedną z największych katastrof ekologicznych upamiętnia pomnik znajdujący się w miejscu, gdzie dawniej zaczynał się brzeg Arala.

4. Igora Sawickiego w Nukus

Muzeum Igora Sawickiego w Nukusie
 
Muzeum Igora Sawickiego w Nukusie
fot. Ewa Pluta

Muzeum Igora Sawickiego w Nukus z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie; nie znając jego historii można by pomyśleć, że to zwykłe muzeum miejskie z nieciekawymi zbiorami. Po wejściu do środka przekonamy się, w jakim jesteśmy błędzie. Bo Muzeum Igora Sawickiego mieści największą i najlepszą kolekcję zbiorów sztuki współczesnej w Azji Centralnej, jest dziełem życia Sawickiego, który od momentu gdy osiadł w Nukusie jako etnograf, malarz, pasjonat kultury materialnej i duchowej regionu Karakałpakstan aż do śmierci, nieprzerwanie gromadził dzieła artystów zakazanych w Związku Radzieckim. Kolekcja, którą można dziś oglądać w Nukusie jest imponująca i warto zarezerwować sobie kilka godzin, by zobaczyć ekspozycję, i tak będzie namiastką zbiorów liczących ponad 80 000 obrazów.

5. Stare Miasto w Chiwie

Chiwa, główna brama prowadząca do starego miasta – Iczan Kala
 
Chiwa, główna brama prowadząca do starego miasta – Iczan Kala
fot. Ewa Pluta

Stare Miasto w Chiwie – Chiwa nie jest dużym miastem, ale to, co ma do zaoferowania najlepszego, czyli stare miasto – Iczan Kala, zespół architektoniczny wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, robi wrażenie.

Mury miejskie otaczające stare miasto Chiwy
 
Mury miejskie otaczające stare miasto Chiwy
fot. Ewa Pluta

Spacerujemy krętymi uliczkami, pośród XVII- i XVIII-wiecznych domów, wzdłuż murów miejskich przypominających misternie usypane babki z piasku, zaglądamy do minaretów, wchodzimy do mrocznych medres, odpoczywamy w mniej bądź bardziej turystycznych knajpach, napawając się atmosferą leżącej kiedyś na Jedwabnym Szlaku Chiwy – i choć to wszystko można zrobić w ciągu jednego doby, warto zostać dwa dni, by przekonać się, że pierwsze, pozytywne wrażenie nie było złudne.

6. Szaszłykarnie – jak Uzbekistan długi i szeroki

Szaszłyk w jednej z lokalnych, niewielkich jadłodajni w Bucharze
 
Szaszłyk w jednej z lokalnych, niewielkich jadłodajni w Bucharze
fot. Ewa Pluta

Szaszłykarnie – szaszłyk to danie narodowe Uzbekistanu, podawane w wersji mocno minimalistycznej – wypieczone mięso, garść świeżej cebuli, trochę octu do smaku i pajda chleba. Takie danie podlane lokalnym piwem to jednak niebo w gębie, ale żeby je poczuć, trzeba zapuścić się w boczne uliczki, pójść albo za własnym instynktem podróżnika- smakosza, albo zdać się na miejscowych, którzy na pewno wiedzą, gdzie są najlepsze, najświeższe i najtańsze szaszłyki. Zamiast do restauracji, w której siedzą turyści, warto skierować się na miejski bazar i w jego okolicach poszukać jakiejś jadłodajni. Lokalne bary z jedzeniem są często wyspecjalizowane – jeśli gdzieś dostaniemy szaszłyk, to na pilaw już raczej liczyć nie można, i na odwrót.

7. Stare Miasto w Bucharze

Buchara, medresa Diwana Begiego
 
Buchara, medresa Diwana Begiego
fot. Ewa Pluta

Stare Miasto w Bucharze – chcąc zobaczyć wszystkie zabytki starego miasta w Bucharze, przy założeniu, że na każdy z nich poświęcimy ok. 20 min i będziemy „turystycznymi ortodoksami”, zwiedzającymi bez żadnej przerwy, to potrzebujemy ponad 40 godzin, by zobaczyć je wszystkie.

Buchara, mury miejskie
 
Buchara, mury miejskie
fot. Ewa Pluta

Nieduże stare miasto Buchary, które z powodzeniem można przejść na pieszo w ciągu 40 minut, mieści około 140 zabytków! Cóż, miasto partnerskie Buchary, czyli Słupsk na pewno nie może poszczycić się taką ilością obiektów klasy historycznej, ale też Słupsk nigdy nie leżał na Jedwabnym Szlaku :-) Taka lokalizacja była w końcu gwarantem wszechstronnego rozwoju. Turysta, który stający przed dylematem: Samarkanda czy Buchara, nie powinien się, moim zdaniem, zastanawiać. Buchara jest dobrym wyborem.

8. Aydar-kul

Aydar Kul
 
Aydar Kul
fot. Ewa Pluta

Aydar-kul – jadąc nad jezioro Aydar nie wiedziałam o nic absolutnie nic poza tym, co można wyczytać z mapy turystycznej średniej jakości. Czyli niewiele. To, co zobaczyłam stojąc na brzegu jeziora Aydar przeszło moje najśmielsze oczekiwania – pustkowie, w promieniu 20 kilometrów nie ma żadnego domostwa, nie licząc jednego domu samotnie żyjącego Rosjanina (!), brzeg jest dziki, opuszczony, żadnej infrastruktury turystycznej, nawet droga prowadząca nad jezioro, jakaś taka licha, czasem ginąca w kupce suchego piachu.

Nad brzegiem Aydar Kul
 
Nad brzegiem Aydar Kul
fot. Ewa Pluta

Kto by pomyślał, że takie miejsce powstało całkiem niedawno – pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Na skutek katastrofalnej powodzi na Syr-darii, tama na Zbiorniku Czardarskim nie wytrzymała naporu wody i pękając zalała rozległą depresję tuż obok. Takie były początki Aydar-kul, jeziora o niebagatelnej powierzchni 3000 km kw., u którego brzegów schronienie znajduje mnóstwo gatunków zwierząt, ptaków, roślin, a czasem pojedynczy turyści :-)

9. Góry Nurata

Góry Nurata
 
Góry Nurata
fot. Ewa Pluta

Góry Nurata – jadąc tam jeszcze nie wiedziałam, że zobaczę najpiękniejsze (ocena subiektywna) miejsce w Uzbekistanie. Wystarczyło wdrapać się na pierwszą lepszą górkę i zobaczyć widok ze szczytu – skaliste góry, step a w oddali lustro Aydar-kul, ogromnego jeziora sięgającego granic Kazachstanu – by stwierdzić, że miejsce jest piękne i warte telepania się po górskich drogach w zatłoczonym busie z łokciem w brzuchu sąsiada z lewej i kciukiem w oku sąsiada z prawej.

W górach Nurata
 
W górach Nurata
fot. Ewa Pluta

Góry Nurata ciągle są mało popularne wśród turystów, może to za sprawą kiepsko rozwiniętej bazy noclegowej – w kilku wsiach działają gospodarstwa agroturystyczne, poza nimi zostaje już tylko nocleg w namiocie, może słabej reklamy na stronach turystycznych – nie wiem. Wiem natomiast, że trzy dni tam spędzone były moim najlepszym czasem spędzonym w Uzbekistanie.

Uzbekistan – informacje praktyczne

Komentarze (1)

 • Margeretka (gość)

  Margeretka (gość)

  20.08.21, 15:06

  Bardzo pomocna relacja Serdecznie dziękuję Pozdrawiam

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7477

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6610

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27094

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8246

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10290

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9668

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7367

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8763

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7838

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6056

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50647

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128597

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7274

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195262

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze