Dziś jest 02.05.2024

Imieniny obchodzą Zygmunt, Atanazy, Anatol, Borys

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wietnam dla młodych i ambitnych

Autor: Natalia Stecka

Data publikacji: 02.04.2012 16:23

Liczba odwiedzin: 4728

Tagi: azja, wietnam, wywiady, inspiracje, podróżnicy, zadanie 8, natalia stecka, inspiracje wywiady

Jak wyjechać najmniejszymi kosztami do tego nauczyć się czegoś, a może i zarobić? Roczny wyjazd na stypendium do odległej Azji jest osiągalny! Wystarczy wiedza że coś takiego istnieje, a dalej samozaparcie i pozytywne nastawienie.

W wietnamskiej szkole

Fot. demenftu/sxc.hu

Przeprowadzony przeze mnie wywiad kieruję w szczególności do studentów i osób młodych – znajdziecie w nim sposób na wyjazd do Wietnamu z możliwością nauki, a nawet zarobienia kilku groszy. Osoba, z którą rozmawiałam to Izabela Sepioł. Skończyła pierwszy stopień studiów o kierunku kulturoznawstwo dalekowschodnie i obecnie studiuje rosjoznawstwo. Spędziła rok w Wietnamie na stypendium z Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (BUWiWM). Zapraszam do lektury!

Natalia Stecka: Czy ciężko było dostać stypendium do Wietnamu? i jak je załatwić?

Izabela Sepioł: Informacja na temat stypendium i wymagań do Wietnamu znajduje się na stronie BUWiWMu (http://www.buwiwm.edu.pl/wym/intro.htm). Jest 10 miejsc na czas 10 miesięcy. Ubieganie się o to stypendium to przede wszystkim załatwienie dużej ilości formalności i druków. To także życie w niepewności, gdyż nikt nic nie wie i nie wie, gdzie się dowiedzieć. Trzeba być upartym, cierpliwym i pozytywnie nastawionym.

N.S.: Jak wygląda nauka tam? Czy stypendium wystarcza do przeżycia? Jakie wady/zalety ma owo stypendium?

I.S.:
Stypendium wynosi 240$ miesięcznie. Jest to kwota pozwalająca przeżyć w Hanoi, ale na minimum. Jeśli chce się coś zobaczyć poza Hanoi, przestać poruszać się straszną komunikacją miejską i zastąpić ją skuterem, od czasu do czasu pozwolić sobie na "europejskie" jedzenie czy zakupy, wtedy trzeba już mieć więcej pieniędzy. Na miejscu istnieje możliwość dorobienia sobie nauczając języka angielskiego. Wynagrodzenie jest dosyć wysokie, jak na niewielką ilość godzin, którą poświęcamy na pracę.

Jeśli chodzi o naukę, to są to 3 godziny języka wietnamskiego dziennie przez cztery dni w tygodniu. Zajęcia odbywają się na uniwersytecie, a w grupie są inni obcokrajowcy. W moim przypadku nauczyciel był Wietnamczykiem, nie mówił po angielsku, więc bywało zabawnie.

Stypendium jest bardzo ciekawe, pozwala poznać niesamowitych ludzi, zobaczyć przepiękne miejsca. Wadą jest jedynie organizacja. Wymiana informacji między Polską a Wietnamem jest strasznie powolna. Na miejscu natomiast nie ma właściwie żadnego koordynatora, który by pomógł, wyjaśnił i przetłumaczył. Przyjeżdżając na Wietnamu trzeba liczyć przede wszystkim na siebie i na kolegów z akademika, którzy znają język wietnamski i chętnie pomagają.

N.S.: Jakie różnice sposobie życia czy kultury najbardziej zapadły Ci w pamięć?

I.S.: Najbardziej zaskoczyło mnie to, że Wietnamczycy wszędzie poruszają się na motorze. Nawet jeśli jest to wyjście do sklepu zaraz za rogiem, pójście na festyn czy na zakupy. Motory zdają się być podstawą bytu. Jest ich wielka ilość, a wraz z niekoniecznie przestrzeganymi przepisami drogowymi przejście przez ulicę zakrawa na walkę o życie.

N.S.: Twoje ulubione miejsce w Wietnamie to...

I.S.: Hoi An. Prześliczne miasteczko turystyczne w centrum Wietnamu. Mnóstwo sklepików z ubraniami, wspaniały targ ze świetnym jedzeniem i piękna plażą. Dodatkowo, godzinę drogi od Hoi An, znajduje się My Son, zabytkowy kompleks świątynny, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W drodze do My Son może podziwiać przepiękne widoki, pola ryżowe, wietnamskie wsie. Po codziennym życiu w zatłoczonym Hanoi, cudownie jest odpocząć w tak cichych i spokojnych miejscach.

N.S.: Ludzie, których tam poznałaś to głównie inni studenci na stypendium czy raczej Wietnamczycy? Jak spędzaliście czas?

I.S.: Osoby które tam poznałam to przede wszystkim studenci z Rosji – mieszkający w tym samym akademiku oraz Wietnamczycy. Dzięki swoim wietnamskim znajomym miałam możliwość poznać życie w Wietnamie z punktu widzenia Wietnamczyka, zobaczyć jak wyglądają ich mieszkania, spróbować różnych domowych potraw i bywać z nimi w miejscach – w restauracjach, na marketach, ukrytych w małych uliczkach, trudnych do znalezienia, znanych tylko tubylcom.

N.S.: Co spotkało Cię tam najlepszego? Lub czy spotkały Cię tam jakieś śmieszne sytuacje lub przygody?

I.S.: Cały mój pobyt w Wietnamie to najlepsza przygoda jaka spotkała mnie w całym moim życiu. Każdego dnia działo się coś nowego, często nieprzewidywalnego. Do końca życia nie zapomnę swojej wizyty w Snake Village, gdzie jadłam różne potrawy z węża, a także innych dziwnych potraw, z psa czy żab. Najbardziej się cieszę, że dzięki pobytowi tam nauczyłam się jeździć na motorze, dzięki temu cały ruch drogowy w Wietnamie w ogóle nie wydaje się już straszny.

I na koniec:
N.S.: Twoje zdanie na temat Wietnamu, Wietnamczyków?

I.S.: Wietnam to piękny kraj i jeśli ktoś już zdecyduje się tam pojechać, powinien przeznaczyć na to dużo czasu, gdyż jest tam tyle do zobaczenia i zrobienia. Każde miejsce – miasto, wieś czy targ jest interesujące, można zobaczyć różnorodne budynki, spróbować różnorodnej kuchni [a ta jest inna na północy, inna w centrum i inna na południu]. Wietnamczycy natomiast to bardzo przyjaźni ludzie, pomocni i chociaż czasami biała skóra jest dla nich zaskoczeniem, to jednak jest to pozytywna reakcja i dzięki temu, nawet do uczucia nieustannego wzroku na sobie można się przyzwyczaić

N.S.: Dziękuję serdecznie Izabeli za chęć podzielenia się swoimi wspomnieniami z wyjazdu do Wietnamu. Tekstem tym chciałam przede wszystkim pokazać, iż każdy, przysłowiowy „biedny” student, ma możliwość wyjechać, nauczyć się czegoś nowego i nawet zarobić. Niedużo osób wie o istnieniu tego rodzaju wyjazdów i to nie tylko do Wietnamu. Mam nadzieje, że natchnęłam kilka istnień do zobaczenia tego pięknego kraju i skorzystania z okazji wyjazdu. Jest to idealny sposób na zobaczenie kawałka świata dopóki jesteśmy młodzi i nie związani z żadną stałą pracą.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (2)

  • Lola (gość)

    Lola (gość)

    12.04.12, 10:54

    Wysokość stypendium strasznie marna :(

    Zgłoś

  • Ana (gość)

    Ana (gość)

    03.04.12, 10:56

    Fajnie sie czyta.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6356

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5918

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 18353

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7378

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 9024

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7889

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8273

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6634

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7320

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5848

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6541

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5182

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 37242

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 84013

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6592

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 124212

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze