Dziś jest 22.03.2023

Imieniny obchodzą Katarzyna, Bogusław, Kazimierz, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wywiad z Davem Kunstem – amerykańskim podróżnikiem

Autor: Michał Lachowicz

Data publikacji: 14.07.2012 16:33

Liczba odwiedzin: 21644

Tagi: ameryka północna, stany zjednoczone, staż zadanie 6, francja, michał lachowicz, wywiady

Przeprowadzanie wywiadów i nawiązywanie kontaktów z podróżnikami to obok samych podróży moja największa pasja. Zawsze, kiedy czytałem książki o dalekich miejscach podziwiałem ich autorów. Za odwagę, hart ducha, oddanie pasji. Przez lata miałem okazję poznać wielu podróżników. Z kilkoma jestem w stałym kontakcie. Wywiad, który przygotowałem jako ostatnie zadanie jest dla mnie bardzo szczególny. Znajomość z Davem Kunstem rozpoczęła się kilka miesięcy temu, kiedy przeglądając Internet trafiłem na jego stronę i przeczytałem o niesamowitej historii jego życia. Tak bardzo mnie to zainspirowało, że postanowiłem się z nim skontaktować. Od tego czasu piszemy do siebie regularnie. Dzięki temu mogę czerpać z ogromnego doświadczenia Dave'a które wiele mi dało. Podróże często udaje mi się łączyć z moją kolejną pasją. Od kilku lat zbieram autografy od sławnych ludzi z całego świata. Razem z wywiadem załączam zdjęcie z oryginalnym podpisem, które Dave przysłał mi z USA. Powiesiłem je w ramce nad moim łóżkiem i kiedy na nie spoglądam znów przenoszę się w kolejne niesamowite miejsca. Mam nadzieję, że jego historia zainspiruje również Was:) Dziękuję za te 6 tygodni. Trzymam kciuki za wszystkie Wasze podróżnicze marzenia!

Zdjęcie z autografem, które Dave przysłał mi ze Stanów."Michale, niech podróżniczy duch prowadzi cię do niesamowitych doświadczeń"
 
Zdjęcie z autografem, które Dave przysłał mi ze Stanów."Michale, niech podróżniczy duch prowadzi cię do niesamowitych doświadczeń"
fot. archiwum prywatne Dave'a Kunsta

Dave Kunst (ur. 16 lipca 1939 w Caledonia) to amerykański podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie odbył pieszą wyprawę dookoła świata.

Wyprawa rozpoczęła się 20 czerwca 1970 w Waseca w stanie Minnesota, a zakończyła w tym samym miejscu 5 października 1974. Dave rozpoczął podróż wraz z bratem Johnem, który nie ukończył wyprawy z powodu śmierci 21 października 1972 w wyniku postrzału podczas napadu rabunkowego dokonanego przez afgańskich bandytów. Dave, który również ucierpiał podczas napadu przeżył udając martwego.


Wywiad z Davem Kunstem – pierwszym człowiekiem na świecie, który odbył pieszą wyprawę dookoła świata

Michał Lachowicz: W 1970 roku wyruszył Pan w pieszą wędrówkę dookoła świata, która trwała 4 lata, 3 miesiące i 16 dni. Skąd pomysł na tak niezwykłą podróż?

Dave Kunst: Planowałem przejechać przez Australię lub Amerykę Południową, ale mój przyjaciel powiedział mi, że to już zostało zrobione. Zasugerował żebym obszedł ziemię dookoła. Powiedziałem mu, że przecież to nie możliwe, gdyż są oceany. Podpowiedział mi, że mogę iść mając szansę napotkać na drodze trzy główne oceany, ale mogę je przecież przepłynąć, przelecieć lub pokonać w inny sposób. Spodobał mi się ten pomysł. Zdałem sobie sprawę, że jestem w stanie to zrobić i wiedziałem, że mój brat John także. Udało mi się to przy pomocy obu moich braci.

ML: Wyruszył pan w podróż z bratem Johnem, który niestety nie ukończył wyprawy, ponieważ został postrzelony 21 października 1972 roku przez afgańskich bandytów. Jak znalazł Pan w sobie siłę żeby iść dalej i się nie poddać?

DK: Wiedziałem, że muszę dokończyć to, co zaczęliśmy z Johnem. Wiedziałem też, że mój drugi brat Pete pomoże osiągnąć mi cel. Nigdy nawet nie myślałem, że mógłbym nie ukończyć tej podróży.

ML: Jakie najciekawsze przygody spotkały pana podczas tej czteroletniej wyprawy?

DK: Było ich wiele. Atak bandytów w Afganistanie, nauka dosiadania muła. Także wędrówka przez Turcję, Iran, Afganistan i Pakistan była pełna przygód, ponieważ tamtejsza religia, kultura i języki są tak bardzo różne, że stanowiły dla nas wyzwanie.

ML: Przeczytałem gdzieś, że wykonał Pan 21 milionów kroków! Czy to prawda?

DK: Odległość 100 stóp zajmowała mi 31 kroków. Przeszedłem 14 450 mil.

ML: Czy planując taką podróż, jak pańska trzeba być bogatym? Czy pracował Pan gdzieś po drodze, aby móc się utrzymać podczas wyprawy?

DK: Wcale nie trzeba być bogatym. Po prostu najlepiej jest wierzyć w siebie.

Zaczynając mieliśmy tysiąc dolarów. Nasi rodzice wysłali nam kilka razy sto dolarów, a kiedy postrzelono Johna pięcioro naszych przyjaciół dało nam pięćset dolarów.

ML: Jak przygotowywał się pan do tej podróży? Jaka była reakcja pańskiej rodziny?

DK: Położyliśmy na podłodze dużą mapę świata i zaznaczaliśmy naszą trasę patrząc na państwa i duże miasta. Poszliśmy też do biblioteki, aby dowiedzieć się więcej o miejscach, które chcieliśmy odwiedzić. Tak zaczęliśmy planować naszą wędrówkę. Kiedy docieraliśmy do jakiegoś kraju, od razu kupowaliśmy mapę drogową. Moi bracia i ja nie byliśmy zbyt uważni w całym tym planowaniu. Po prostu wpadliśmy razem na taki pomysł. Nasze nastawienie było takie, że będziemy przyjmować wszystkie sytuacje, które pojawią się na naszej drodze. Więc po jakimś czasie opuściliśmy zdeterminowani rodzinne miasto, aby okrążyć ziemię. Dostaliśmy od najbliższych ogromne pokłady wsparcia.

ML: Jak zapamiętał pan swojego brata? Proszę powiedzieć o nim coś więcej.

DK: Zawsze kiedy opowiadam o mojej podróży, ktoś kontaktuje się ze mną i dopytuje mnie o to. W każdej chwili kiedy idę, myślę o Johnie. Miał mentalność młodego studenta, ponieważ na krótko przed wyprawą ukończył University of Minnesota. Miał w sobie prawdziwego, podróżniczego ducha i chęć przeżycia przygody. Był wspaniałym człowiekiem.

ML: Jakie cechy według pana powinien mieć dobry podróżnik?

DK: Zawsze powtarzam, że każdy może osiągnąć to, co sobie wymarzy, jeśli skupi na tym wszystkie swoje myśli. Główne składniki udanego przedsięwzięcia to: pasja, determinacja, motywacja wytrwałość i cel napędzający kolejny cel. Prawdziwy podróżnik musi być zdolny do tego, żeby podjąć ryzyko. Niezwykłe czyny są realizowane przez zwykłych ludzi. Żeby osiągnąć w życiu swoje marzenie, trzeba dotrzeć do głębi własnego wnętrza, odnaleźć pasję i potem wzbudzić w sobie działanie.

ML: Podobno, kiedy połknie się podróżniczego bakcyla, trudno jest przestać. Czy pana to też dotyczyło?

DK: Dla mnie ta podróż to było coś więcej niż tylko chęć przeżycia przygody. Chciałem zrobić coś, co nigdy wcześniej nie zostało zrealizowane, znaleźć się w księdze rekordów Guinnessa i odkrywać nowe kraje.

ML: Który kraj z odwiedzonych podczas wędrówki jest dla pana najbliższy i wywarł na panu największe wrażenie?

DK: Australia to mój ukochany kraj. To tu spotkałem moją żonę, Jenni i ludzi, którzy mówią po angielsku. Dużym niebezpieczeństwem podczas wyprawy był ruch uliczny, ale właśnie to, że nie znaliśmy języków obcych stanowiło dla nas największy problem. Potrafiliśmy rozmawiać tylko w rodzimym języku.

ML: Dokąd odbył pan swoją ostatnią podróż?

DK: Razem z Jenni odwiedzamy Australię raz w roku żeby spotkać się z rodziną. Pamiętaj, że nie jestem prawdziwym podróżnikiem tylko facetem, który przeżył w życiu fantastyczną przygodę. Jakieś 10 lat temu polecieliśmy do Anglii. Popłynęliśmy promem do Belgii. Wynajęliśmy samochód i w 27 dni przejechaliśmy przez 9 krajów. Zapamiętam to jako fantastyczną przygodę.

ML: Jakie jest pana życiowe motto?

DK: Jeśli mogłem przejść świat dookoła, mogę wszystko, więc i ty także możesz.

MOŻESZ:)

Rozmawiał Michał Lachowicz

Prelekcja Dave'a Kunsta w wersji internetowej. Polecam:)

P. S. Razem z tą piosenką wysyłam uśmiech do wszystkich, którzy odkrywali ze mną Francję przez ostatnie 6 tygodni:)

Komentarze (14)

 • 22.01.16, 16:32

  Komentarz usunięty

 • 14.08.15, 02:44

  Komentarz usunięty

 • 02.07.15, 20:04

  Komentarz usunięty

 • Kornelia (gość)

  Kornelia (gość)

  02.08.12, 15:14

  Super wywiad i super bohater , tym bardziej , że Daven swoją wędrówkę rozpoczął pięćdziesiąt lat temu.O takich ludziach trzeba pisać . Myślę , że obecnie wszelkie podróżowanie jest pomimo wszystko łatwiejsze. Dzięki za ten wywiad.

  Zgłoś

 • Michał Lachowicz (gość)

  Michał Lachowicz (gość)

  24.07.12, 13:14

  Dziękuję, miłego dnia wszystkim:)

  Zgłoś

 • Łukasz Śledziecki (gość)

  Łukasz Śledziecki (gość)

  24.07.12, 13:03

  Super :) ! Gratuluję

  Zgłoś

 • Ania (gość)

  Ania (gość)

  23.07.12, 23:57

  Super wywiad. Szalenie inspirujący człowiek:)

  Zgłoś

 • wawrzyn (gość)

  wawrzyn (gość)

  23.07.12, 21:43

  a dla mnie bez rewelki, jakoś nie pociągają mnie teksty nabijaczy głosów...

  Zgłoś

 • Michał Lachowicz (gość)

  Michał Lachowicz (gość)

  20.07.12, 00:33

  Kamilu, tak przetłumaczyłem go na polski. Pozdrawiam:)

  Zgłoś

 • Don (gość)

  Don (gość)

  19.07.12, 22:21

  Ten podróżnik to człowiek z pasją .

  Zgłoś

 • Kamil (gość)

  Kamil (gość)

  19.07.12, 21:24

  Fajny wywiad , Myślę , że musiał być przeprowadzony w języku angielskim , a potem tłumaczony ?

  Zgłoś

 • Marlena (gość)

  Marlena (gość)

  19.07.12, 20:02

  Mnie porwało . Ponieważ interesuję się tematyką podróżniczą , słyszałam o tym fantastycznym człowieku . Brawo , że ktoś o nim napisał . Ode mnie też szacun.

  Zgłoś

 • Mariusz (gość)

  Mariusz (gość)

  19.07.12, 19:23

  Niby wszystko pięknie i ładnie ale całość nie porywa.

  Zgłoś

 • Eliza (gość)

  Eliza (gość)

  18.07.12, 23:03

  Wow, szacun. Niesamowity wywiad!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 4603

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4398

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 10473

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5754

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 7119

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6602

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6397

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4941

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5182

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4440

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 4733

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3775

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 21661

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 38983

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5039

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 58167

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze