Dziś jest 26.11.2022

Imieniny obchodzą Delfina, Lechosław, Konrad, Delfin

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zabytkiem przez świat – relacja z podróży

Autor: Ada Uchmańska

Data publikacji: 03.03.2014 01:43

Liczba odwiedzin: 4217

Tagi: podróże, jednookonamaroko, ada uchmańska, maroko, afryka, podróż na medal ii

Zdecydowaliśmy się na wyjazd, ponieważ pragniemy czegoś więcej od życia i w końcu odważyliśmy się po to sięgnąć. Monotonność i przewidywalność zaczęły nas przytłaczać, w dodatku oboje chcieliśmy rozwijać swoje pasje. Uzbieraliśmy pieniądze, wsiedliśmy do auta i zostawiliśmy wszystko za sobą.

w końcu się udało :)
W końcu się udało! fot. JednoOkoNaMaroko

Może nie byliśmy na końcu świata ale opuściliśmy nasze domy na trzy miesiące i doświadczyliśmy więcej niż mogliśmy sobie wyobrażać. Długość tej podróży sprawiła, że na jakiś czas zmieniliśmy swoją rzeczywistość. Mieliśmy swoje obowiązki, opiekowaliśmy się sobą nawzajem, a naszym domem był samochód. A rodzina i przyjaciele? Przed wyjazdem martwimy się o to jak poradzimy sobie w obcym państwie, sami. Nie trzeba długo czekać, aby przekonać się jak wiele wspaniałych, pomocnych osób czeka na naszej drodze. Wspólne doświadczanie podróży, uczenie się od siebie nawzajem, zdobywanie wiedzy i sytuacje, które nie miałyby miejsca w codziennym życiu tak nas do siebie zbliżają.

Napotkane przez nas osoby ukształtowały naszą podróż.
Lorenzo z Neapolu, który pokazał nam piękno swojego miasta i zaraził energią do życia i chęcią robienia czegoś więcej dla siebie i bliskich. To dzięki niemu pierwszy raz nocowaliśmy w squacie- centrum neapolskiej kultury i miejscu, gdzie podróżni mogą znaleźć pomoc.

Mounir, za którym popłynęliśmy do Tunezji. Znaliśmy go dosłownie chwilę, jednak dla niego przyspieszyliśmy nasze plany. Wziął na siebie rolę naszego tunezyjskiego przewodnika. W podzięce za pomoc, Mounir zapewnił nam nocleg. Przez całą tunezyjską podróż mogliśmy liczyć na jego porady i wsparcie.

Justinas, Litwińczyk pracujący w Turcji. Uratowaliśmy zmęczonego

Justinas we własnej osobie :)
 
Justinas we własnej osobie :)
fot. JednoOkoNaMaroko

czekaniem autostopowicza i zapewniliśmy mu all inclusive w wersji JednoOko- nocleg na hamaku nad morzem. Alanya, w której mieszka była po drodze, tak więc Justinas zaoferował nam dach nad głową na parę dni. Zmienił też naszą trasę opowiadając z pasją i wiedzą o wspaniałych, nieznanych nam miejscach. Zaraził nas Turcją i zagwarantował niezapomniane wrażenia!


I wiele innych osób..

Podróże są nieprzewidywalne i zapewniają wrażenia, o których byście nawet nie pomyśleli. Urodziny z imprezą na stacji benzynowej i lot paralotnią jako prezent, arbuz od mechanika z napisem: FROM RUSSIA WITH LOVE, mieszkanie w opuszczonym domu z bieżącą wodą i sąsiadem koszącym Ci trawnik, jazda na dachu samochodu pośrodku pustyni, odnalezienie opuszczonego kurortu z lat 70, noclegi wśród łodzi rybackich, na wodospadzie, w gaju, parku narodowym, wśród tirów z dzikami, na ulicy, parkingu, w hamakach, namiocie czy w samochodzie..

Nasz Pałac!
Nasz pałac! fot. JednoOkoNaMaroko

Nawet te sytuacje, które w danym momencie nas denerwowały, teraz są dobrym wspomnieniem, wiele nas uczącym. Parę razy było groźnie, głównie z powodu samochodu. Raz dostał skrzydeł przy wojsku tunezyjskim, przez co prawie porozpadał się na kawałki, staczał się do granicy z Montenegro (dobrze, że było z górki!), miał wyścig z kończąca się wiza rosyjską, gdy jechaliśmy na jedynym nie zmielonym czwartym biegu.

Najpierw było staczanie, teraz jest naprawianie
Najpierw było staczanie, teraz jest naprawianie

To właśnie ten wachlarz możliwości i to poczucie wolności jest wspaniałym uczuciem. Każdy dzień daje szansę na nową przygodę! I nie- to wcale nie kosztuje majątku. Fakt, przed wyjazdem pracowaliśmy i odkładaliśmy pieniądze, jednak chodzi tutaj o spełnianie marzeń, więc nie bójmy się odrobiny pracy, jeśli w zamian za to spędzimy najwspanialsze chwile w życiu. Pamiętam jak jechaliśmy przez pustynie w Tunezji. Zbliżał się zachód słońca przez co piasek miał wyjątkowo złocisty odcień, włosy rozwiewały mi na każdą stronę i poczułam, że to jest to. Wiedziałam, że mogę wszystko, bo jestem w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Byłam niesamowicie szczęśliwa, w końcu otwiera się przede mną nowe życie.Takie momenty to esencja podróży i to dla niej warto walczyć, dlatego też nie ma co się wykręcać, bo większość argumentów po prostu łatwo obalić. Sprawa rzucenia obecnego życia, czy to pracy, szkoły itp. jest już kwestią ustalenia priorytetów i celów w życiu, jeśli jednak łapiecie się na wiecznym marudzeniu na nudę, powtarzalność to dajcie sobie tą dawkę szczęścia.

Niezapomniana jazda na KaZIku!
Niezapomniana jazda na KaZIku! fot. JednoOkoNaMaroko

Nie mieliśmy pojęcia, że zrobimy tyle fajnych rzeczy:

1. Paralotnią nad Alanya- najlepszy prezent urodzinowy w moim życiu i równocześnie najbardziej niespodziewany. Widoki niesamowite, a sposób, w jaki Justinas Nam podziękował za pomoc był... odlotowy!

Widok z paralotni- na tej plaży lądowaliśmy :)
Widok z paralotni- na tej plaży lądowaliśmy :) fot. JednoOkoNaMaroko

2. Pokonując tyrolką najgłębszy kanion w Europie, czyli rzeka Tara, w Parku Narodowym Durmitor, w Czarnogórze. Całe Montenegro ujmuje krajobrazami, tak więc wyjazd do tego państwa uznajemy za obowiązkowy! Przejazd kosztuje 10 euro za małą i 20 euro za dużą tyrolkę, którą polecam bardziej!

tyrolka nad Tarą
Tyrolką nad Tarą, fot. JednoOkoNaMaroko

3. Darmowe wejście na Pamukkale.

Nasz sposób na darmowe wejście
 
Nasz sposób na darmowe wejście
fot. JednoOkoNaMaroko

Nie mieliśmy pieniędzy na wejście do jednego z symboli Turcji, tak więc wybraliśmy się na trekking po wapiennym wzgórzu. Tylko 10 min wchodzenia i voila! Na górze jest niesamowity klimat, szczególnie pod wieczór. Wspaniale było zrelaksować się w wapiennych tarasach.

4. Wyspa Kerkennah i opuszczony kurort z lat 70. Na początku nie wiedzieliśmy do końca co właśnie znaleźliśmy. Po dłuższym spacerze zaczęliśmy znajdować korty tenisowe, niedokończone pokoje, łazienki z połowa kafelków, maszynownie, skład sedesów i umywalek, pusty basen, makietę kurortu i w końcu broszury! Plany były duże, jednak z jakiegoś powodu.. nie wypaliły. Kto by spodziewał się takiej perełki na środku nieznanej, prawie niezamieszkałej wyspie? Ten hotel zagwarantował nam zabawę na dobre parę dni.

znaleziona broszura
Znaleziona broszura...

....rzeczywistość :)
...rzeczywistość :)

5.1 My i żółwie Caretta- pobyt na plaży Iztutu, czyli jednego z ostatnich lęgowisk tych żółwi morskich. Znajduje się tam miejsce, w którym leczone są chore żółwie, znalezione przez miejscowych. Plaża znajduje się blisko delty rzeki Dalyan- rozdzielonej milionem wysepek, którą warto zobaczyć.

Uratowane żółwie Caretta pod dobrą opieką
Uratowane żółwie pod dobrą opieką, fot. JednoOkoNaMaroko

5.2 Syri i Kalter- ukryty gaj. Albanię nie dokońca wspominamy pozytywnie, ze względu na drogi. Ja się jednak uparłam i namówiłam Darka na to miejsce, które okazało się bardzo czarującą miejscówką. W dodatku kąpiel z samego rana w 10 stopniowym Niebieskim Oku..100% orzeźwienie!
Syri i Kalter
Syri i Kalter, fot. JednoOkoNaMaroko

Dosyć zimne, Niebieskie Oko
Dosyć zimne, Niebieskie Oko, fot. JednoOkoNaMaroko

Komentarze (1)

 • saabway.blogspot.com (gość)

  saabway.blogspot.com (gość)

  13.03.14, 23:09

  Piękna podróż.. wgłąb krajów i wgłąb siebie. Miło popatrzeć na waszą chwilę szaleństwa i zastanowienia się także. Przygoda nie do powtórzenia. Pozdrawiam

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 4457

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4266

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 10346

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5688

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 6988

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6504

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6291

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4862

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5072

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4367

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 4643

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3689

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 20499

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 37486

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4945

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 56702

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze