Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

National Nature Reserve of Saint Martin

Czerwony namorzyn (Rhizophora mangle)
Czerwony namorzyn (Rhizophora mangle), Fot. Muriel Gottrop

W 1998 roku w północno- wschodniej części wyspy powstał Narodowy Rezerwat Przyrody Saint Martin. Wyznacza go kształt trójkąta, który zaczyna się od Anse Marcel, przechodzi na wschód od Tintamarre i kończy się przy wejściu do laguny Oyster Pond. Rezerwat obejmuje 3060 ha, z czego tylko niewielka część znajduje się na lądzie i są to wyspy przy wschodnim wybrzeżu: Pinel Island, Petite Clef, Green Cay, Tintamarre oraz małe wysepki w zatoce Baie de l'Embouchure. Ochroną objęte są także słynne Creole Rock (raj dla nurków) oraz rafy w promieniu 200 m.

Lądowa część rezerwatu obejmuje skaliste wybrzeża, skały i plaże, które są domem dla wielu gatunków ptaków morskich (m.in. brązowego pelikana), iguan, mangust, szopów. Stawy i lasy namorzynowe w pobliżu Oyster Pond to schronienie dla skorupiaków i ryb, a wśród roślin króluje tu czerwony namorzyn (Rhizophora mangle).

Na morzu obserwować możemy żółwie, które wędrują też po wybrzeżu i wyspach w okresie składania jaj. Od stycznia do maja na płytkich wodach zbierają się humbaki, a ich podglądanie w okresie godowym sprawia wiele radości. Roślinność podwodna to różne formacje koralowe oraz morskie kwiaty. Są one schronieniem dla wielu gatunków bezkręgowców (rozgwiazdy, jeżowce, homary, raki, ślimaki morskie) oraz ryb (ryba chirurg, barrakuda, grouper, kostera, tarpon, papugoryba).

Rezerwat ma za zadanie chronić bardzo rzadkie ekosystemy występujące w tym miejscu, dlatego obowiązują tu dość rygorystyczne zasady pobytu – bardzo zbliżone do zasad w polskich parkach narodowych.

Iguana
Iguana - mieszkaniec rezerwatu na St. Martin, Fot. albertstraub/Flickr.com

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące