Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

  • Monika Szklanny-Kaçar

    Monika Szklanny-Kaçar

    Autor: Nika Kaçar

    Data publikacji: 14.05.2013 13:01

    Liczba odwiedzin: 19460

    Licencjonowany przewodnik wycieczek w Turcji. Tłumacz przysięgły i tłumacz książek, blogger. Piszę artykuły do wielu portali tematycznych. »

Turcja – zadaj pytanie (4)

Liczba opinii: 4 |

Średnia ocen: 4.75

  • Nika (gość)

    Nika (gość)

    25.05.13, 13:30

    Oczywiście, że warto pojechac, bo to co można w Pamukkale zobaczyc to obłędny cud natury w postaci wapiennych tarasów i wspaniale zachowane antyczne budowle oraz jedną z największych necropoli ( cmentrz ) antycznych. Zdjęcia robię na bieżąco i są zawsze ciekawe. Pozdrawiam

    Zgłoś

  • Nika (gość)

    Nika (gość)

    25.05.13, 13:28

    Witam Serdecznie, zgadzam się, że z biurami bywa różnie a informacje przez nich podawane niekoniecznie się z prawdą zgadzają. Co się tyczy Pamukkale, to od 1988 roku jest na liście UNESCO.Ten fakt nakłada na zarząd ścisły nadzór nad obiektem. Wyburzono wszyskie hotele, które były zlokalizowane w pobliżu tarasów. Woda wypływająca z basenów z zawartością chemii z kremów i kremów z filtrem, wpływała szkodliwie na strukturę tarasów. UNESCO nałożyło ścisłe warunki co do zagospodarowania okolic antycznych ruin oraz tarasów. Woda źródlana wypływa ze swojego źródła i jest kanałem kierowana do poszczególnych części tarasów by je nawodnic. Reakcje chemiczne jakie zachodzą między wodą a tlenem powodują wytrącanie się tlenku wapnia, który żelową postacią osadza się na tarasach, tworząc po wyschnięciu ich kolejne warstwy. Schnięcie i twardnienie takiej powłoki trwa do 3 dni. Tam gdzie długo woda nie płynie..wapienna powłoka zaczyna szarzec. Dlatego nie ma mowy o żadnych sztucznych metodach.

    Zgłoś

  • Nika (gość)

    Nika (gość)

    25.05.13, 13:26

    próbuję zamieścic moją odpowiedź

    Zgłoś

  • sceptyczna (gość)

    sceptyczna (gość)

    23.05.13, 13:02

    widziałam ostatnio zdjęcia z Pamukkale, wszystko niby w porządku, tarasy wyglądają przepięknie, białe, woda czysta i przejrzysta. Ja jednak nie ufam biurom podrózy i ich folderowym opisom, zaczęłam szukać opinii a zwłaszcza faktów na temat i doszukałam się, że tarasy niszczeją w zastarszającym tempie, na skutek ruchu turystycznego oczywiscie. Podobno też są "regenerowane" w sztuczny sposób, czyli nadlewane? Czy to prawda? Co pani mysli o Pamukkale? warto tam jechac czy nie? To naciągana atrakcja? I najważniejsze, czy folderowe zdjęcia kłamią?

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Tutaj jesteś: Turcja

Kliknij, aby przejść na stronę kraju >>>

Turcja – relacje z podróży, artykuły, informacje praktyczne

  • Ayvalık, czarujący kurort nad Morzem Egejskim

    Ayvalık, czarujący kurort nad Morzem Egejskim

    Autor: Agnieszka Wawrzyniak

    Data publikacji: 25.04.2014 15:19

    Liczba odwiedzin: 2911

    Turkusowe wody Morza Egejskiego rozkochały mnie już wiele lat temu, gdy po raz pierwszy przecierałam podróżnicze szlaki tureckich i greckich wybrzeży. W związku z tym, że Dardanele łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara, wystarczy kilka godzin, by znaleźć się nad czarującym wybrzeżem egejskim, którego błękitne wody mają całkowicie odmienny kolor oraz zapach. Ten malowniczy widok dopełnia soczysta roślinność i wysokie zbocza górskie. »

    Tagi: azja, turcja, ayvalık, morze egejskie, relacje

  • Cunda (Alibey) Adası – wyspa, na którą dojedziecie samochodem.

    Cunda (Alibey) Adası – wyspa, na którą dojedziecie samochodem.

    Autor: Agnieszka Wawrzyniak

    Data publikacji: 25.04.2014 15:11

    Liczba odwiedzin: 2832

    W latach 60. wybudowano pierwszy w Turcji most łączący wyspę z wybrzeżem nad wodami zatoki. Dziś turyści z łatwością mogą kursować między lądem a wyspą Cundą, korzystając z lokalnych dolmuszy oraz wyjątkowo tanich, wieloosobowych taksówek. Cunda oferuje mnóstwo wspaniałych, klimatycznych knajpek, w których skosztować można pysznego wina oraz ryb. Sam klimat miejsca to już fascynująca mieszanka greckich oraz tureckich wpływów. »

    Tagi: azja, turcja, cunda, ayvalık, morze egejskie, relacje

  • Mokre Karadeniz

    Mokre Karadeniz

    Autor: Michał Lutowierski

    Data publikacji: 17.04.2014 23:10

    Liczba odwiedzin: 10485

    Podobała Wam się wyprawa po tureckiej riwierze? Wybrzeże tureckiej części Morza Śródziemnego jest doprawdy urocze. Ale to nie koniec – jest jeszcze Morze Egejskie, Morze Marmara i – wreszcie – Morze Czarne, które będzie tematem kolejnej autostopowej wędrówki. Witajcie na wybrzeżu Morza Czarnego – mokrym i ciepłym Karadeniz! »

    Tagi: azja, turcja, morze czarne, karadeniz, trabzon, sinop, sumela, artykuły, michał lutowierski

  • Upalne Akdeniz

    Upalne Akdeniz

    Autor: Michał Lutowierski

    Data publikacji: 31.03.2014 23:44

    Liczba odwiedzin: 10928

    Turcja – oczywiście Stambuł – ale co poza tym? Polacy znają jeszcze wczasy na Riwierze Tureckiej. A co jeszcze kryje wybrzeże Turcji? Najlepiej przekonać się z relacji autostopowiczów, którzy byli na Wybrzeżu Białym, czyli Akdeniz. »

    Tagi: autostop, azja, turcja, akdeniz, morze śródziemne, riwiera turecka, antalya, oludeniz, michał lutowierski, autostop relacje z podróży

  • Turcja nie ma granic

    Turcja nie ma granic

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 23.03.2014 23:52

    Liczba odwiedzin: 3831

    "Turcja to pewien rodzaj mentalności, patrzenia na świat, kontaktu z naturą…" - mówi Paweł Hadrian, zapalony podróżnik, pasjonujący się kulturą islamu. Paweł jest współzałożycielem Stowarzyszenia Klub Podróżników „Sapay”, współorganizatorem lubelskiego festiwalu podróżniczego "Kontynenty", grafikiem i dziennikarzem muzycznym. Podróżował po Bałkanach, Turcji, Afryce Północnej i Indiach. »

    Tagi: azja, turcja, wywiady, inspiracje, inspiracje wywiady

  • Wyprawa szlakiem wulkanów – 3/4 sukcesu

    Wyprawa szlakiem wulkanów – 3/4 sukcesu

    Autor: Szlakiemwulkanow.blogspot.com

    Data publikacji: 26.11.2013 14:05

    Liczba odwiedzin: 19292

    Planując wyprawę, której celem miało być zdobycie czterech pięciotysięczników mieliśmy świadomość, że napotkamy wiele trudności, jednak nie przypuszczaliśmy, że problemy zaczną się jeszcze przed wyjazdem. »

    Tagi: azja, gruzja, turcja, iran, relacje, góry, góry relacje z podróży

  • Przez Kontynenty – relacja z wyprawy

    Przez Kontynenty – relacja z wyprawy

    Autor: Przez-kontynenty.pl

    Data publikacji: 22.11.2013 14:27

    Liczba odwiedzin: 25044

    Minęły już trzy miesiące, od kiedy wyruszyliśmy w podróż autostopem dookoła świata. Odwiedziliśmy 15 krajów, pokonaliśmy ponad 16 tysięcy kilometrów, złapaliśmy 118 stopów i przeżyliśmy masę przygód. Czas więc na krótkie streszczenie tego, co się do tej pory wydarzyło. »

    Tagi: azja, tajlandia, birma, iran, turcja, irak, relacje, autostop, autostop relacje z podróży

  • Wyprawa szlakiem wulkanów

    Wyprawa szlakiem wulkanów

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 11.06.2013 10:32

    Liczba odwiedzin: 5563

    Półtoramiesięczna podróż z celem – ekipa miłośników gór wyrusza wkrótce na wyprawę, w trakcie której zamierzają wspiąć się na 4 szczyty: Elbrus, Kazbek, Ararat, Damavand. Każda z gór jest wyzwaniem, każda ma swój niepowtarzalny charakter, ale łączy je jedno – wszystkie są wulkanami i znacząco przewyższają to, co znajduje się w okolicy. Rozmawiamy z Grzegorzem Piekarskim, jednym z uczestników wyprawy Szlakiem Wulkanów. »

    Tagi: wywiady, góry, gruzja, turcja, iran, góry wywiady

  • Polska – Stambuł. 6000 kilometrów przygody

    Polska – Stambuł. 6000 kilometrów przygody

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 12.04.2013 10:14

    Liczba odwiedzin: 4050

    Podczas 2-tygodniowej autostopowej wyprawy odwiedzą 12 krajów. Zanurkują w Jeziorach Plitvickich, zobaczą perełki wybrzeża Chorwacji, w tym Dubrownik, pełną sprzeczności Czarnogórę z bajeczną Zatoką Kotorską, a także mniej uczęszczane zakątki Bałkanów. »

    Tagi: patronat medialny, turcja, autostop, autostop wyprawy, autostop planowane wyprawy

  • Nogi same niosły

    Nogi same niosły

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 14.01.2013 16:30

    Liczba odwiedzin: 6001

    Postanowił kiedyś wyruszyć w dość nietypowy „spacer” – 1300 kilometrów śladami św. Pawła – od Tarsu w Turcji do Jerozolimy, przez Syrię i Liban. Różne światy, różne kultury, po drodze dziesiątki spotkań i przygód, których początki nie zawsze zapowiadały pomyślny koniec. O podróży z celem opowiada Grzegorz Małyga, zwycięzca konkursu „Podróżnicze hardkory”. »

    Tagi: azja, liban, syria, turcja, izrael, wywiady

  • Pieszo do Jerozolimy. Śladami św. Pawła

    Pieszo do Jerozolimy. Śladami św. Pawła

    Autor: Grzegorz Małyga

    Data publikacji: 14.10.2012 23:48

    Liczba odwiedzin: 13061

    Ponad 1300 kilometrów pieszo w upale nierzadko przekraczającym 40 stopni Celsjusza, 51 dni marszu przez góry Liban, półpustynne równiny Syrii i depresję Doliny Jordanu na pielgrzymim szlaku z Tarsu, miejsca narodzin św. Pawła, do Jerozolimy. »

    Tagi: azja, syria, turcja, liban, izrael, relacje, religia, podróżnicze hardkory, turystyka religijna, ranking, grzegorz małyga, turystyka religijna relacje

  • Bezdomny? Nie, podróżnik!

    Bezdomny? Nie, podróżnik!

    Autor: Anna Wojciechowska

    Data publikacji: 17.07.2012 14:55

    Liczba odwiedzin: 6025

    Ta rozmowa miała się odbyć na żywo, ale odbyła się na Skype’ie. Mój rozmówca musiał zmienić nieco plany i zamiast w Dalamanie, wylądował 800 km dalej – w Stambule. Ciągle w podróży. Nie będę ukrywała, że bohaterem wywiadu jest mój przyjaciel, zatem nie unikniemy pewnie prywatnych wątków, wspominków. Bo i my spotkaliśmy się w drodze. »

    Tagi: azja, turcja, syria, gruzja, bliski wschód, wywiady, anna wojciechowska, staż zadanie 6

  • Turcja – 7 wspaniałych

    Turcja – 7 wspaniałych

    Autor: Anna Wojciechowska

    Data publikacji: 05.07.2012 15:52

    Liczba odwiedzin: 5514

    Poniższe 7 miejsc na pewno nie pojawi się w pierwszej dziesiątce wyników google po wpisaniu "Turcja wakacje miejsca" (no, może z jednym jedynym wyjątkiem w postaci Kapadocji). Propozycja bardziej dla poszukiwaczy przygód i podróżników indywidualnych, niż miłośników plażowania i wyjazdów "na gotowe". Niecodzienne sytuacje i niezapomniane wrażenia - gwarantowane! »

    Tagi: turcja, kapadocja, doğubayazıt, nemrut, antakya, mardin, şanlıurfa, urfa, hasankeyf, anna wojciechowska, staż zadanie 5

  • Na stopa przez turecki Kurdystan

    Na stopa przez turecki Kurdystan

    Autor: Anna Wojciechowska

    Data publikacji: 25.06.2012 16:43

    Liczba odwiedzin: 7581

    Turecki Kurdystan przemierzyłam na stopa dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2010 r. wraz z Yahyą - Syryjczykiem poznanym dzięki portalowi CouchSurfing.org. Co jakiś czas zbaczaliśmy to w lewo, to w prawo, by "zaliczyć" co smakowitsze turystyczne kąski, typu Kapadocja czy góra Nemrut. Po raz drugi znalazłam się tu rok później trochę przez przypadek. Wraz z koleżanką Darią planowałyśmy udać sie do Syrii, ale nas nie wpuszczono. Jechałyśmy więc wzdłuż granicy syryjskiej na wschód, co jakiś czas próbując przedostać się kolejnym przejściem granicznym na południe i przy okazji zwiedzając "stare kąty" tureckiej części Kurdystanu. »

    Tagi: azja, turcja, mardin, nemrut, diyarbakır, autostop, şanlıurfa, urfa, anna wojciechowska, staż zadanie 3, fotorelacje, autostop galerie zdjęć

  • Na granicy Kurdystanu

    Na granicy Kurdystanu

    Autor: Anna Wojciechowska

    Data publikacji: 12.06.2012 10:55

    Liczba odwiedzin: 4556

    Za taki tytuł można w Turcji co najmniej dostać w pysk. W jej trzech wschodnich krajach ościennych również. Jeszcze kilka tygodni wcześniej instruowałam moje owieczki (czyli turystów) niczym dobry pastuszek (czyli pilot), by tego słowa na ka używać w Turcji z rozwagą, a najlepiej wcale. Od nowoczesnego mieszkańca Anatolii dowiedziałam się, że TAKIE SŁOWO NIE ISTNIEJE, a jego użycie, niezależnie od kontekstu, jest wystarczającym powodem do zaaresztowania przez żandarmerię. To mi wystarczyło, by tuż po zrzuceniu z siebie skóry pastuszka wyruszyć na Wschód – ten Bliski. »

    Tagi: azja, turcja, kızkalesi, mardin, nemrut, diyarbakır, autostop, şanlıurfa, urfa, relacje, staż zadanie 1, anna wojciechowska, autostop relacje z podróży

  • Do Turcji? Tylko autostopem!

    Do Turcji? Tylko autostopem!

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 08.08.2011 12:23

    Liczba odwiedzin: 7432

    Jak wyjechać do Turcji na miesiąc, mając mocno ograniczony budżet? Trzeba mieć dobre sandały, przestronnym namiot, sporo dobrych chęci i szeroki uśmiech. Reszta jest improwizacją. »

    Tagi: azja, turcja, stambuł, kapadocja, mardin, konya, relacje, autostop. ewa pluta

  • Targowiska Bliskiego Wschodu

    Targowiska Bliskiego Wschodu

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 08.08.2011 09:37

    Liczba odwiedzin: 10724

    To miejsce odczuwa się wszystkimi zmysłami. Świeże przyprawy oszałamiają kolorami i zapachami, lokalne przysmaki roztaczają zachęcające wonie. Sprzedawcy zachwalają swój towar – fantazyjnie zdobione dywany, biżuterię, fajki wodne, ubrania i starają się przekrzyczeć innych kupców. Hałas utrudnia zebranie myśli. Wystawione na straganach przedmioty po pewnym czasie zlewają się w jedną barwną masę. »

    Tagi: azja, afryka, syria, turcja, egipt, iran, damaszek, stambuł, kair, tabriz, teheran, zakupy, marta rozbicka

  • Pukając do Orientu bram – Stambuł

    Pukając do Orientu bram – Stambuł

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 28.07.2011 16:04

    Liczba odwiedzin: 5636

    Pukając do Orientu, czy Europy bram – spacer po krętych uliczkach Stambułu podsuwa różne myśli. Miasto spijające soki z dwóch kontynentów. Choć każdy wie, że cienka granica między Europą a Azją przebiega wzdłuż Cieśniny Bosfor, to bywa, że zwiedzający w obliczu tego rozróżnienia staje bezradny. Czy to już Azja, czy może jeszcze tkwię w Europie? »

    Tagi: azja, turcja, stambuł, relacje, ewa pluta

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Następna »