Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

  • Jak wygląda Dakar, stolica Senegalu, po 55 latach uzyskania niepodległości od Francji? Relacja z podróży

    Jak wygląda Dakar, stolica Senegalu, po 55 latach uzyskania niepodległości od Francji? Relacja z podróży

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 22.02.2015 20:09

    Liczba odwiedzin: 10978

    Po moich częstych wypadach do Paryża nadszedł czas, by odwiedzić jedną z byłych francuskich kolonii, miejsce, skąd imigranci przybywają do stolicy Francji. Gdy nadarzyła się okazja, nie zastanawiałam się długo, przyjechałam tutaj, do Senegalu. Dakar – stolica kraju – podarowała mi upragnione słońce, leniwe tempo życia i zderzenie z zupełnie innym światem. »

  • Podróżować to żyć – wywiad z ekipą JednoOkonaMaroko

    Podróżować to żyć – wywiad z ekipą JednoOkonaMaroko

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 18.08.2014 10:17

    Liczba odwiedzin: 4310

    Podróżują wysłużonym golfem z 1978, który dorobił się swojego imienia – KaZIK – i 900 000 km przebiegu, są gotowi na wiele wyrzeczeń, by tylko być w drodze i właśnie przygotowują się do kilkunastomiesięcznej wyprawy dookoła Afryki. Poznajcie ekipę JednoOkonaMaroko. »

  • Przewodnik po street foodzie na świecie

    Przewodnik po street foodzie na świecie

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 21.04.2014 00:14

    Liczba odwiedzin: 4905

    Nic nie oddaje tak istoty lokalnej kuchni jak jedzenie kupione na ulicy, chwilę wcześniej przygotowane na naszych oczach przez ulicznych kucharzy. Do tego street food jest dużo tańszy niż wizyta w restauracji. Jest to forma popularna głównie w krajach azjatyckich, ale istniejąca także w wielu miastach na całym świecie. »

  • Podróże z dzieckiem – czy to możliwe?

    Podróże z dzieckiem – czy to możliwe?

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 06.04.2014 23:45

    Liczba odwiedzin: 4499

    „Bo co zrobić z życiem, kiedy dziecko kończy pół roku?" – pyta na swoim blogu „Rodzina bez granic” Anna Alboth, mama dwóch córek, dziennikarka i jednocześnie podróżniczka. Wystarczy przeczytać jeszcze kilka linijek, aby dowiedzieć się, że autorka wraz z całą rodziną nie boi się marzeń i bez wahania rusza z dwójką małych dzieci i mężem fotografem w podróż życia przez Polskę, Niemcy, Ukrainę, Rumunię, Mołdawię, Rosję, Gruzję, Azerbejdżan, Armenię, Turcję, Macedonię, Austrię, Meksyk… »

  • Ekstremalne bieganie

    Ekstremalne bieganie

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 23.03.2014 18:47

    Liczba odwiedzin: 5216

    Przeważnie gdy słyszymy „idę pobiegać” oznacza to jogging po chodnikach, miejskich parkach, alejach itp. Niektórym to nie wystarcza i biorą udział w masowych biegach w różnych miejscach Polski czy też świata, część z nich decyduje się na maraton. Dla niektórych jednak te 42 km i 195 m nie wystarczają, a dla dodatkowej adrenaliny, czy większego trudu wolą biegać po górach, lodzie, czy nawet pustyniach! »

  • Zabytkiem przez świat – relacja z podróży

    Zabytkiem przez świat – relacja z podróży

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 03.03.2014 01:43

    Liczba odwiedzin: 4751

    Zdecydowaliśmy się na wyjazd, ponieważ pragniemy czegoś więcej od życia i w końcu odważyliśmy się po to sięgnąć. Monotonność i przewidywalność zaczęły nas przytłaczać, w dodatku oboje chcieliśmy rozwijać swoje pasje. Uzbieraliśmy pieniądze, wsiedliśmy do auta i zostawiliśmy wszystko za sobą. »

  • Jebel Toubkal – mój pierwszy czterotysięcznik

    Jebel Toubkal – mój pierwszy czterotysięcznik

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 15.02.2014 21:05

    Liczba odwiedzin: 5536

    Relacja z wyprawy do Maroka i wspinaczki na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego. Wspomnienia górskiego nowicjusza zestawione z narracją „po latach” tej samej, doświadczonej już we wspinaczce osoby. »

  • Nomadyzm to stan umysłu – wywiad z Beatą Jakuszewską

    Nomadyzm to stan umysłu – wywiad z Beatą Jakuszewską

    Autor: Magdalena Dietrich

    Data publikacji: 09.02.2014 15:21

    Liczba odwiedzin: 5589

    „Skończyła studia, spakowała plecak i pojechała do Afryki. Tak to się zaczęło i tak trwało: bez planu, bez terminu, bez konkretnego celu. Wreszcie, po przejechaniu autostopem i przewędrowaniu pieszo łącznie ok. 13 tys. km, Beata Jakuszewska się zatrzymała. Było to w małej marokańskiej wiosce M'hamid el Ghizzlane, nazywanej „wrotami Sahary” »

  • Wyprawa „Szpik na szczyt”

    Wyprawa „Szpik na szczyt”

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 04.02.2014 00:09

    Liczba odwiedzin: 4230

    Każdy z nas w swoim życiu zdobywa szczyty. Czasem są one bardzo trudne do osiągnięcia, a nieraz, aby osiągnąć cel musimy walczyć przez długi czas. Co jeśli tym szczytem jest życie? »

  • Wolontariat na Madagaskarze – dobra przygoda

    Wolontariat na Madagaskarze – dobra przygoda

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 09.01.2014 10:53

    Liczba odwiedzin: 51870

    Sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym, pomoc lokalnej społeczności i jednocześnie poznawanie jej od podszewki. Poznawanie, które raczej nie staje się udziałem turystów odwiedzających kolejne miejsca w trakcie ograniczonego czasowo urlopu. O 2-miesięcznym wolontariacie na Madagaskarze rozmawiamy z Kasią Ornowską, która niedawno wróciła z Czerwonej Wyspy. »

  • Off-road przez Afrykę

    Off-road przez Afrykę

    Autor: Iwona Suwara/Ekspedycja IV Kongo

    Data publikacji: 26.11.2013 09:41

    Liczba odwiedzin: 13237

    Afryka to kontynent wielu kontrastów i prawdziwa mieszanka wielu kultur. Tereny górzystych wzniesień i piaszczysty saharyjski bezkres, niepowtarzalny klimat lokalnych wiosek i większych miast. Uczestnicy Expedycji IV Kongo musieli zmagać się z niełatwymi warunkami podróży, niesprzyjającym klimatem i niekiedy z własnymi słabościami. Jednak dla wytrwałych miłośników off-roadu nie istnieją rzeczy niemożliwe. »

  • Uwiódł mnie Bliski Wschód

    Uwiódł mnie Bliski Wschód

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 14.10.2013 12:04

    Liczba odwiedzin: 6491

    Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »

  • EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

    EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

    Autor: Danuta Sikorska/Ekspedycja IV Kongo

    Data publikacji: 09.09.2013 11:34

    Liczba odwiedzin: 4866

    Godzinę wyjazdu z Zakopanego ustaliliśmy na 6:00, jednak pożegnalne zdjęcia przesunęły start na 8:00. Pierwszą granicę – ze Słowacją – przekroczyliśmy już po kilkunastu minutach. Chyba cała nasza czwórka zdawało sobie sprawę, że mogą się nam przydarzyć awarie samochodu, ale żeby już u naszych sąsiadów … na 130 km?! »

  • Księżyc nad jeziorem Malawi

    Księżyc nad jeziorem Malawi

    Autor: Paweł Geremek

    Data publikacji: 01.09.2013 09:59

    Liczba odwiedzin: 3614

    Do Malawi wjeżdżaliśmy z Zambii, można było wcześniej zatrzymać się w Lusace i załatwić wizę, ale nam szkoda było na to czasu. Duże afrykańskie miasta zdecydowanie nie mają uroku. »

  • Cmentarzysko statków w Mauretanii – pogrzebane?

    Cmentarzysko statków w Mauretanii – pogrzebane?

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 11.07.2013 10:08

    Liczba odwiedzin: 21312

    Jeszcze do niedawna cmentarzysko statków w Nouadhibou uchodziło za jedno z największych na świecie. W wodach Zatoki Cansado i na okolicznych plażach można było doliczyć się 300 wraków statków. Jak wygląda dziś to miejsce? »

  • Zanzibar

    Zanzibar

    Autor: Jacek Jaworski

    Data publikacji: 03.07.2013 12:55

    Liczba odwiedzin: 6363

    Na fali popularności pewnej piosenki moglibyśmy przypuszczać, że Zanzibar to wyłącznie piaszczyste, szerokie plaże oblegane przez turystów różnej maści. Czego oprócz plaż może spodziewać się turysta, który pewnego, zapewne słonecznego, dnia ląduje w porcie lotniczym Zanzibar? »

  • United colours of Gambia

    United colours of Gambia

    Autor: Michał Turzyński

    Data publikacji: 17.06.2013 13:13

    Liczba odwiedzin: 5078

    Najmniejsze państwo na kontynencie afrykańskim, pas ziemi o szerokości 50 kilometrów, który wciska się w powierzchnię większego sąsiada – Senegalu. Witamy w Gambii, zielonej oazie, kraju piaszczystych plaż, który upodobały sobie rzadkie gatunki roślin oraz turyści. Tych ostatnich jest w Gambii coraz więcej. Trzeba przyznać, że mają dobry, globtroterski gust. »

  • Na dach Afryki

    Na dach Afryki

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 30.05.2013 12:30

    Liczba odwiedzin: 155980

    Kilimandżaro, drzemiący wulkan położony niemalże na równiku, od dawien dawna fascynuje i zachęca podróżników z całego świata do zmierzenia się z nim. Ta najwyższa góra kontynentu afrykańskiego przez stulecia uchodziła za niedostępną. Miejscowe legendy mówiły o duchach przodków zamieszkujących jej dwa najwyższe szczyty oraz o demonach chłodu, które zaatakują każdego śmiałka chcącego zakłócić ich spokój. W lutym 2012 r. z grupą znajomych przyjęliśmy ich wyzwanie. »

  • Zawód: podróżnik

    Zawód: podróżnik

    Autor: Justyna Śnieżek

    Data publikacji: 24.04.2013 18:43

    Liczba odwiedzin: 11713

    Całkiem niedawno na swoim blogu złożyłam deklarację, że poruszę temat łączenia pracy za granicą z podróżowaniem. Ponieważ znalezienie zatrudnienia w innym kraju jest jednym z najprostszych sposobów na zobaczenie i poznanie świata oraz ludzi, to dziś będzie właśnie o tym. »

  • Przecież jesteśmy Busbusters!

    Przecież jesteśmy Busbusters!

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 18.03.2013 10:58

    Liczba odwiedzin: 5215

    Kim są Busbusters i co kryje się pod tajemniczą nazwą „kanciak”? Ile czasu potrzeba, żeby dotrzeć z busem z Gdyni do Dakaru i jak uniknąć kulturowego faux pax? Busbustersi opowiadają o swoim nowym, podróżniczym projekcie. »

  • Marokańskie specjały

    Marokańskie specjały

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 17.03.2013 17:37

    Liczba odwiedzin: 5829

    Maroko to niezwykle ciekawy kraj, zróżnicowany geograficznie i kulturowo. Obszar pomiędzy Morzem Śródziemnym i Atlantykiem a Saharą zamieszkują trzy plemiona Berberów, Arabowie i Francuzi. Mieszkańców Maroka dzieli pochodzenie etniczne, rasa i religia, ale jednoczy ta sama, wyśmienita kuchnia. »

  • Wsiadaj w auto i ruszaj przed siebie!

    Wsiadaj w auto i ruszaj przed siebie!

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 12.03.2013 12:25

    Liczba odwiedzin: 5561

    Grupa studentów wysłużonym ogórkiem przemierza świat – lubimy takie historie, prawda? Na pewno ma do nich słabość kilkoro zielonogórzan, którzy w zeszłym roku w ramach projektu „Z indexem w podróży” przejechali 8000 kilometrów, docierając do Aten. Tak im się spodobało, że w tegoroczne wakacje ruszają na dłużej i dalej – przez 14 krajów do Maroka. Właśnie trwają przygotowania, o których opowiada jeden z uczestników Maroko Trip 2013, Mariusz Malinowski. »

  • „Z indexem w podróży”

    „Z indexem w podróży”

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 07.03.2013 14:52

    Liczba odwiedzin: 4797

    „Z indexem w podróży” to projekt podróżniczy, który ma na celu przejechanie świata starym busem oraz zachęcenie do podróżowania osób, które ciągle czują obawy przed podróżowaniem. W ubiegłym roku przejechaliśmy 8000 km, docierając do Aten, na sam kraniec Europy, po drodze odwiedzając 13 państw. »

  • Spotkanie z bogiem Masajów

    Spotkanie z bogiem Masajów

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 16.02.2013 17:43

    Liczba odwiedzin: 6310

    Dumni wojownicy afrykańskich stepów. Taki jest ukuty w masowej wyobraźni wizerunek Masajów. Sporo w nim prawdy. O ile Afrykanie przejmują wzorce cywilizacji białego człowieka, plemię to dumnie strzeże swych tradycji, języka i sposobu życia. Ich świętym miejscem jest wulkan Ol Doinyo Lengai – co po masajsku znaczy „Góra Boga”. Wulkan ten, położony nad alkalicznym jeziorem Natron w północnej Tanzanii, jest jedynym czynnym wulkanem karbonatytowym na kuli ziemskiej. Znajduje się w miejscu na tyle odludnym i oddalonym od cywilizacji, że niewielu turystów się tu zapuszcza, a jeszcze mniej na niego wchodzi. A wspinaczka na Lengai to spotkanie z bogiem Masajów. »

  •  Mauretania – czego nie warto. Antyprzewodnik dla początkujących

    Mauretania – czego nie warto. Antyprzewodnik dla początkujących

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 29.01.2013 15:55

    Liczba odwiedzin: 8832

    Mauretania to nie Hurghada. Ani Szarm el-Szejk, Fuerteventura czy inny Cancún. W moim antyprzewodniku nie będzie więc opisów spektakularnych zachodów słońca, dyskretnie przemilczę temat standardu hotelowych pokoi, nie rozwinę też wątku pt. „główne atrakcje turystyczne”. Napiszę o tym, czego nie warto robić w Mauretanii, kraju, który jak żaden inny budzi we mnie perwersyjne uczucia – fascynacji i niechęci jednocześnie. »

  • Gorące piękno Afaru

    Gorące piękno Afaru

    Autor: Agnieszka Meissner

    Data publikacji: 26.11.2012 11:12

    Liczba odwiedzin: 10371

    Etiopia to kraj pełen niespodzianek. Jeśli dysponujecie odpowiednim kapitałem i fantazją, może skorzystacie z mojej propozycji i osobiście to sprawdzicie? »

  • Autostopem przez Saharę

    Autostopem przez Saharę

    Autor: Mikołaj Podworny

    Data publikacji: 31.07.2012 09:10

    Liczba odwiedzin: 7650

    Czy zastanawialiście się kiedyś czy na pustyni można złapać stopa? Ile wagonów ma najdłuższy pociąg świata? Gdzie znajduje się jedno z największych cmentarzysk statków? Gdzie znaleźć górę, której nie ma na mapach, nie ma szklaków, a szczyt można zobaczyć jedynie z satelity? Tego Łowcy Przygód chcą dowiedzieć się i poznać to na własnej skórze! Wyruszamy jak zwykle niemal bez pieniędzy, z namiotem i plecakiem na ramionach! »

  • Krzysztof Matys – „Tak to już jest z podróżnikami...”

    Krzysztof Matys – „Tak to już jest z podróżnikami...”

    Autor: Adrianna Filimoniuk

    Data publikacji: 24.07.2012 15:32

    Liczba odwiedzin: 9798

    Podróżnik absolutny. Organizator wyjątkowych, kameralnych wycieczek, dobrowolny "niewolnik" Egiptu, polski odkrywca Gruzji. W poczytnych artykułach Krzysztofa Matysa świat jawi się jako barwna mozaika ludzi, miejsc oraz doświadczeń, która zachwyca i zachęca, by sięgnąć po Więcej... »

  • Czad jest Czad

    Czad jest Czad

    Autor: Katarzyna Klimuk

    Data publikacji: 27.06.2012 02:05

    Liczba odwiedzin: 57144

    Czadyjczycy nie są narodem, który uwielbia się fotografować. Raczej stronią od zdjęć. Wybierając się w podroż do Czadu powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne pozwolenie, które ułatwi nam swobodne fotografowanie.Większość Czadyjczyków uważa iż należy się im oplata za zdjęcie (słusznie) , a drudzy (przeważnie ci starsi ) wierzą w utracona dusze poprzez zrobione zdjęcie.... »

  • Kamerun subiektywnie w obiektywie

    Kamerun subiektywnie w obiektywie

    Autor: Katarzyna Koput

    Data publikacji: 26.06.2012 23:37

    Liczba odwiedzin: 8633

    "Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia." - Henryk Latoś »

  • Zambijskie przedszkole

    Zambijskie przedszkole

    Autor: Paulina Skiba

    Data publikacji: 25.06.2012 22:29

    Liczba odwiedzin: 6095

    Jest ich około trzydziestki. Każdego ranka pokonują pieszo kilka kilometrów, aby na czas zdążyć na pierwsze przedszkolne zajęcia. Nie jakieś tam zabawy, czy rysowanki. Tylko liczenie, pisanie i czytanie. Przedszkole to dla niektórych z nich początek i koniec życiowej edukacji. W Zambii tylko nieliczni mają na nią szansę. »

  • Spragniona Tanzania

    Spragniona Tanzania

    Autor: Tomasz Oleszkowicz

    Data publikacji: 24.06.2012 23:32

    Liczba odwiedzin: 5783

    Afryka cierpliwie czeka.. jest już spragniona... przekonajcie się czego !!! »

  • Maroko – zastanówmy się!

    Maroko – zastanówmy się!

    Autor: Martyna Świątek

    Data publikacji: 23.06.2012 16:16

    Liczba odwiedzin: 3734

    Maroko może być dla nas zaskakującym krajem. Pobyt tutaj zmusza nas również do pewnych przemyśleń na temat tego, co Polaków i Marokańczyków różni, a co nas łączy. To nie jest galeria z pięknymi widoczkami z Maroka, jakich znajdziemy w Internecie całą masę. To galeria zdjęć, które mają nas zachęcić do „zastanowienia się”. »

  • Czad jest czad!

    Czad jest czad!

    Autor: Katarzyna Klimuk

    Data publikacji: 18.06.2012 13:12

    Liczba odwiedzin: 7340

    Sama nazwa intryguje i zachęca do odwiedzenia.... mnie zachęciła! Zawsze wiedziałam, ze „poznawanie” i zwiedzanie to dwa odrębne tematy. Jeśli wybierasz się do Czadu to zwiedzanie, wyprawy na safari, ekstremalne sporty takie jak wspinaczka czy skoki na bungee będą stały otworem. Lokalne biura turystyczne wręcz bija się o klientów spragnionych dzikich przepraw przez pustynie. »

  • Kamerun – c'est la vie!

    Kamerun – c'est la vie!

    Autor: Katarzyna Koput

    Data publikacji: 14.06.2012 11:38

    Liczba odwiedzin: 5730

    Jeszcze dalej niż na Południe, mon amour! Na początku kochani rodzice wysyłają swoje pociechy na kolonie nad morze żeby te mogły wydać tam całe swoje brzęczące monetami kieszonkowe na butelki z piaskiem opisane „Kołobrzeg” a oni pod ich nieobecność czmychnąć niepostrzeżenie za miasto w poszukiwaniu odległej ustroni. Później, kiedy dzieci już wyfruną z domowego gniazdka, a odległe ustronie przestają być tak nęcące jak dawniej (w każdym razie nie z tym samym partnerem ) to rodzice odwiedzają osobno na wczesną starość polskie sanatoria – tak jak to najsłynniejsze w Ciechocinku. »

  • Autostrada do nieba

    Autostrada do nieba

    Autor: Dorota Oeknigk-Urbańska

    Data publikacji: 10.06.2012 22:29

    Liczba odwiedzin: 4611

    Kiedy parę lat temu marzyłam o Afryce Południowej wiedziałam, że chcę ją odkryć od samego środka – nie jako turysta, ale jako mieszkaniec pomagając tamtejszej ludności. Liczyłam się z niesamowitą przygodą, podróżą mojego życia jak i satysfakcją z niesionej pomocy, jednak Afryka przerosła moje oczekiwania. Znalazłam tam swój nowy dom, nowa afrykańską rodzinę, a ja sama wróciłam jako inny człowiek. »

  • Sekrety Tanzanii

    Sekrety Tanzanii

    Autor: Tomasz Oleszkowicz

    Data publikacji: 10.06.2012 18:02

    Liczba odwiedzin: 8705

    Poznajcie kraj, w którym niecodzienny wyścig, mimo wszystko odbywa się każdego dnia, w drzewie zbudowano szpital i więzienie, w pałacu sułtana straszy a srebro jest zaklęte. Żyją tu nieustraszeni wojownicy, odbywa się największa migracja zwierząt na świecie, a na to wszystko można spojrzeć z dachu Afryki, kolosa - Kilimandżaro. Zapraszam do Tanzanii. »

  • Jambo Kenia

    Jambo Kenia

    Autor: Katarzyna Kasprowicz

    Data publikacji: 09.06.2012 17:07

    Liczba odwiedzin: 3377

    Tutaj słońce wstaje trochę wcześniej, tylko po to, by móc dłużej suszyć łzy. W glinianym domu możesz spotkać smutną matkę, która właśnie żegna swego pięcioletniego żołnierzyka. Idąc na spacer uodpornij się na cichy krzyk czarnych rzek, których jest tu chyba za dużo a jeśli do granic Cię zmęczy tutejsza codzienność, to posłuchaj pieśni baobabów, które na chwilę przytłumią afrykańską rzeczywistość. »

  • Rzut oka do Maroka

    Rzut oka do Maroka

    Autor: Martyna Świątek

    Data publikacji: 07.06.2012 10:51

    Liczba odwiedzin: 2622

    Na Maroko możemy spojrzeć z dwóch stron. Dla Europejczyków to okno na świat afrykański, dla Afrykańczyków to okno na świat europejski. To była moja pierwsza podróż do świata afrykańskiego. A teraz po ponad roku od marokańskiej przygody ja, Europejka, próbuję odtworzyć w mojej głowie sześć głównych wspomnień i odczuć z tego niezwykłego kraju. »

  • "Paragon z podróży" – wywiad z Patrykiem Świątkiem

    "Paragon z podróży" – wywiad z Patrykiem Świątkiem

    Autor: Joanna Antonik

    Data publikacji: 06.04.2012 17:45

    Liczba odwiedzin: 11306

    Bloger, backpacker, zdobywca nagrody Blog Roku 2011, student, konferansjer, harcerz – to tylko niektóre rzeczowniki, którymi można określić Patryka Świątka. Więcej o swoich wyjazdach, sposobach na tanie podróżowanie, wrażeniach po wygranej w ogólnopolskim konkursie blogowym oraz planach na przyszłość Patryk opowie nam osobiście. Zapraszam do lektury wywiadu! »

  • Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą do jego spełnienia

    Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą do jego spełnienia

    Autor: Katarzyna Stolarek

    Data publikacji: 06.04.2012 17:20

    Liczba odwiedzin: 41620

    Trudno wybrać jednego podróżnika, którego sylwetkę najbardziej chce się przedstawić. Podziwiam wielu, za pasję i wytrwałość. Zdecydowałam, że będzie to kobieta, ale nawet ta decyzja nie zmniejszyła mi pola manewru. Beata Pawlikowska stała się moim guru i najlepszą przyjaciółką przy pakowaniu plecaka (dzięki „Poradnikowi Globtrotera”, którego jest autorką). Martynę Wojciechowską pokochałam przez jej autorski program („Kobieta na krańcu świata”). Później sięgnęłam do książek, w których opisuje historie kobiet z całego świata. Ich życiowe trudy, cierpienia, kłopoty, ale także wielkie i małe zwycięstwa w walce z przeciwnościami, ich pasje i wytrwałość w dążeniu do celu. Próbując wybrać jedną z nich do głowy przyszła mi podróżniczka, której historia warta jest łez szczęścia, smutku i podziwu. Podróżniczka, której szlakiem w przyszłości chciałabym podążać. Kinga Choszcz. »

  • Kazimierz Nowak i jego legendarna podróż przez Afrykę

    Kazimierz Nowak i jego legendarna podróż przez Afrykę

    Autor: Alan J. Mazur

    Data publikacji: 05.04.2012 05:24

    Liczba odwiedzin: 16048

    Nagroda dla najwybitniejszego polskiego podróżnika został przyznana. Ponad 70 lat temu. »

  • Spełnianie dziecięcych marzeń – wywiad ze Zbigniewem Skrzelą

    Spełnianie dziecięcych marzeń – wywiad ze Zbigniewem Skrzelą

    Autor: Joanna Ferlian-Tchórzewska

    Data publikacji: 04.04.2012 01:20

    Liczba odwiedzin: 6215

    Wędrowiec nie młody, nie bogaty i nie znany szerszej publiczności. Może dzięki temu wyjątkowo inspirujący. Zbigniew Skrzela, nauczyciel wychowania fizycznego z Przemyśla. Wychowawca kilku pokoleń młodych ludzi, sportowy zapaleniec zarażający od lat siatkówką, narciarstwem, pływaniem i wędrowaniem właśnie. Uwielbia pracę z dziecmi i młodzieżą. Szczęśliwy posiadacz wyrozumiałej żony, dwojga dzieci i czterech wnuków. »

  • Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

    Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 02.04.2012 15:15

    Liczba odwiedzin: 34084

    „Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »

  • Podróże małe i duże

    Podróże małe i duże

    Autor: Marcin Wierzbicki-Dobowicz

    Data publikacji: 30.03.2012 12:11

    Liczba odwiedzin: 4557

    Gdy wchodzi do kawiarni, w której się umówiliśmy, wygląda prosto i zwyczajnie. Krótkie włosy, sweter, dżinsy, buty emu. Jest niepomalowana i uśmiechnięta. Ilona Lewan. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie uczy się w szkole aktorskiej. Lewan zamawia sushi i lemoniadę. »

  • Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

    Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

    Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

    Data publikacji: 27.03.2012 14:44

    Liczba odwiedzin: 5059

    Od wielu lat fascynuje mnie kontynent afrykański. Zaczęło się chyba od powieści i serialu „Korzenie” Alexa Hale’ya. Z trudem zdobyta książka stoi na honorowym miejscu w moim domu. Poznanie na żywo Afryki zaczęło się od lotu na Djerbę już będąc na emeryturze. Na portalu turystycznym poznałam swojego rozmówcę. Wymiana emaili, numeru telefonu. Z Panem Piotrem Jaskólskim poznaliśmy się na Djerbie w kwietniu 2005 r. To było nasze pierwsze spotkanie, spełniłam też prośbę P. Piotra przywożąc mu polskie gazety. To coś w rodzaju handlu wymiennego bo Piotr przywiózł mi zgrzewkę wody. Bardzo Panu zazdrościłam przebywania dłużej w Tunezji niż nasze wakacyjne turnusy. Skąd młody człowiek po filologii polskiej i filozofii znalazł się na kontynencie afrykańskim? »

  • Algierska turystyka życzliwości

    Algierska turystyka życzliwości

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 14.03.2012 07:40

    Liczba odwiedzin: 10026

    Grandaja, warowna osada ksar, założona w XI wieku przez berberyjską społeczność Ibadytów będącą odłamem islamu i do dziś restrykcyjnie chroniąca swoją tożsamość. Czego się może spodziewać podróżnik, który przekroczy tysiącletnie mury w wymaganym towarzystwie przewodnika, by w wyznaczonym czasie do zachodu słońca móc podpatrywać codzienne życie przywiązanej do tradycji, zamkniętej wspólnoty? Znajdujemy się w Algierii. Jeśli przebywa wśród jej mieszkańców już parę tygodni, to zapewne trafnie przewidzi, że przypadkowo napotkany przechodzień wyrosły w konserwatywnym środowisku ksaru zaprosi go do siebie na kolację. Gościnność i życzliwość jest bowiem najgłębiej wpisana w pustynne algierskie umysły i stoi na pierwszym miejscu nawet w społecznościach, gdzie każdy przybysz niesie niepokój niepożądanych zmian. Nawet on może jednak liczyć na wielogodzinne biesiadowania przy kawie, lemoniadzie i kuskusie z baraniną. »

  • Turystyka wspinaczkowa - Na "Dachu Afryki"

    Turystyka wspinaczkowa - Na "Dachu Afryki"

    Autor: Anna Panasiuk

    Data publikacji: 12.03.2012 11:38

    Liczba odwiedzin: 4394

    Kilimandżaro nie uprzedza podróżników o swojej obecności. Jeśli ktoś trafi na moment, gdy ten wygasły wulkan okrywają gęste chmury, przejeżdżając obok nawet nie zauważy, że góra tam jest. Brak wzniesień i dolin sprawia, że Kilimandżaro wyrasta nagle z pyłu sawanny w północnej Tanzanii i wznosi się na wysokość 5896 m n.p.m. Podobnie jak Wielki Rów Wschodni, masyw został ukształtowany przez gigantyczne siły tektoniczne sprzed 750 000 lat. Tworzą je trzy wygasłe wulkany – Shira (3944 m n.p.m.), Mawenzi (5149 m n.p.m.) oraz Kimbo (5896 m n.p.m.). Góra osiąga maksymalną szerokość 40 km i należy do największych na świecie wolno stojących szczytów. »

  • Turystyka wodna w Republice Zielonego Przylądka

    Turystyka wodna w Republice Zielonego Przylądka

    Autor: Wojciech Filipczak

    Data publikacji: 11.03.2012 21:59

    Liczba odwiedzin: 8165

    Wodne hobby może być niezapomnianą przygodą i dawać sporą dawkę adrenaliny. Republika Zielonego Przylądka to wymarzone miejsce do oddawania się swojej pasji. Kto wie, Drogi Podróżniku, może tak Ci tam się spodoba, że postanowisz zamieszkać w tym cudownym kraju? »

  • Egipskie atrakcje wodne

    Egipskie atrakcje wodne

    Autor: Artur Gadecki

    Data publikacji: 06.03.2012 09:38

    Liczba odwiedzin: 9163

    Egipt to kraj, w którym czeka na nas wiele atrakcji związanych z turystyką wodną w szerokim zakresie. Przez cały rok panują tam temperatury odpowiednie do tego rodzaju aktywności. Morze Czerwone jest tam cudowne, temperatura ponad 30 stopni Celsjusza, błękitna woda i rafy. Chłodny wiatr od morza uprzyjemnia wspaniały wypoczynek nad Morzem Czerwonym. Również Nil, najdłuższa rzeka świata daje nam możliwość odbycia po swych wodach wycieczki w górę jej biegu. »

  • Fotorelacja z Tanzanii

    Fotorelacja z Tanzanii

    Autor: Anna Panasiuk

    Data publikacji: 24.02.2012 00:04

    Liczba odwiedzin: 41680

    Zdjęcja wykonane przez Mariusza Majewskiego, który odwiedził Tanzanię i Zanzibar w 2009 r. oraz Michael'a Schäffner'a, który odbył podróż na Zanzibar w 2010 r. »

  • Egipt w moim obiektywie

    Egipt w moim obiektywie

    Autor: Artur Gadecki

    Data publikacji: 23.02.2012 19:53

    Liczba odwiedzin: 643053

    Ziemia faraonów to dobre miejsce dla każdego kto kocha fotografię. Pozwala uchwycić swoją różnorodność barw i kolorów. Pokazać odbiorcy piękno i brzydotę zatrzymane w czasie i pochwycone okiem fotografa. Tym razem fotografem byłem ja. Poniżej przedstawiam fotorelację z eskapady po Egipcie z roku 2010. »

  • True original african style!

    True original african style!

    Autor: Wojciech Chrząstek

    Data publikacji: 13.02.2012 00:42

    Liczba odwiedzin: 5352

    Przeludnienie, wojna, głód, AIDS – tak zazwyczaj kojarzy nam się położona nad Zatoką Gwinejską Nigeria. Nic dziwnego. Przez lata w tym najludniejszym kraju Czarnego Kontynentu toczyły się wojny domowe, które odcisnęły olbrzymie piętno na wizerunku Nigerii. Obraz tego państwa zaczyna się jednak zmieniać. Czy wiedziałeś, że Nigeria jest trzecim największym, po Indiach i USA, producentem filmów fabularnych, Nigeryjczyk jest najbogatszym czarnoskórym człowiekiem na świecie, a rząd tego kraju planuje wysłać na księżyc swojego kosmonautę? Nie jest to wcale niemożliwe biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Nigeria coraz żwawiej się rozwija i jednoczy po latach wewnętrznych walk o władzę w kraju. »

  • Algieria – kulturowe ogrody pustyni

    Algieria – kulturowe ogrody pustyni

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 12.02.2012 01:38

    Liczba odwiedzin: 15073

    Afryka północna, kultura muzułmańska, spuścizna europejska. Wielokulturowe dziedzictwo rozkwitłe na prawie dwóch milionach kilometrów kwadratowych wyjałowionych pustyń. Rozpocznij wędrówkę po kraju, który wciąż czeka na odkrycie obrazów historii i gościnnych społeczeństw ukrytych wśród piaszczystych wydm i tętniących życiem w śródziemnomorskich portach. »

  • Gdzieś na zachodzie Afryki

    Gdzieś na zachodzie Afryki

    Autor: Jacek Rachwald

    Data publikacji: 10.02.2012 00:30

    Liczba odwiedzin: 4734

    Liberia leży w Zachodniej Afryce. Jest trzykrotnie mniejsza niż Polska, ma 4 miliony mieszkańców, którzy mówią kilkunastoma lokalnymi językami oraz regionalną odmianą angielskiego – pidżin liberyjskim. W Liberii ważna jest jej historia, unikatowa w skali kontynentu. Historia ma tu olbrzymie znaczenie dla stosunków społeczno – politycznych. »

  • Piękny kraj biednych ludzi

    Piękny kraj biednych ludzi

    Autor: Artur Gadecki

    Data publikacji: 09.02.2012 14:50

    Liczba odwiedzin: 5034

    Jest pięknie, jedziemy do Egiptu! Mój Egipt to kraj nad Nilem, z którego wrażenia zarejestrowały moje zmysły podczas tej wyprawy. To próba ujęcia w konwencji relacji z podróży obrazów, zapachów i smaków tego miejsca tak bardzo odmiennego od Polski. Także twarzy ludzi, którzy tam żyją i funkcjonują na co dzień pośród miejscowych uwarunkowań politycznych, obyczajowych czy wreszcie klimatycznych. »

  • Słów kilka o Burkina Faso

    Słów kilka o Burkina Faso

    Autor: Karolina Nierzwicka

    Data publikacji: 09.02.2012 12:57

    Liczba odwiedzin: 7581

    Burkina Faso jest krajem mało znanym i niedocenianym. Mam nadzieję, że ten tekst, jak i kolejne, zmienią wasze spojrzenie na to miejsce. »

  • Republika Angoli – kraj społecznych kontrastów

    Republika Angoli – kraj społecznych kontrastów

    Autor: Ewa Szwaj

    Data publikacji: 08.02.2012 21:30

    Liczba odwiedzin: 7618

    Z jednej strony – kraj, którym dwie trzecie społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa a wiele osób musi przeżyć dzień za 70 centów. Z drugiej strony – 3 lata temu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy umieścił Angolę na liście najszybciej rozwijających się gospodarek świata, natomiast stolicę kraju ogłoszono najdroższym miastem na świecie. Czy są szanse, aby Angola stała się popularnym kierunkiem turystycznym? »

  • Cudne Wyspy Cabo Verde

    Cudne Wyspy Cabo Verde

    Autor: Wojciech Filipczak

    Data publikacji: 08.02.2012 14:06

    Liczba odwiedzin: 9968

    Zielony Przylądek, nieznany i przepiękny archipelag położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Kultura tego miejsca jest niezwykle bogata, posiada własną historię i tradycję. Stanowi o swoistym jestestwie. Z jednej strony – raj na ziemi, natomiast z drugiej miejsce styku różnych kontrastów. Ludzi przeważnie biednych, ale cieszących się z życia, a także tych bardziej zamożniejszych, którzy żyją tu dla biznesu i chęci zarobku z turystów. Zapraszam w podróż po tej bogatej krainie. Pokażę różne oblicza tej ziemi, caboverdowskiej ziemi. »

  • Podążając za masajskim wojownikiem – Tanzania

    Podążając za masajskim wojownikiem – Tanzania

    Autor: Anna Panasiuk

    Data publikacji: 08.02.2012 01:40

    Liczba odwiedzin: 6136

    Rozpostarte po horyzont sawanny Serengeti, nad którymi góruje najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), przemierzane codziennie przez setki słoni, bawołów i antylop, to największy naturalny ekosystem na kontynencie afrykańskim. Zwierzęta te, choć przez dziesięciolecia stanowiły łup dla białych kłusowników, przetrwały i teraz zamiast strzelb wycelowane są w nie aparaty turystów. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie tutaj można odczuć prawdziwy klimat Czarnego Lądu. Bogactwo flory i fauny zadziwia w każdej części tego niezwykłego kraju – od stóp Kilimandżaro, aż po śnieżnobiałe plaże Zanzibaru. »

  • Jeden dzień w Marrakeszu...

    Jeden dzień w Marrakeszu...

    Autor: Ilona Kotlewska-Kowalska

    Data publikacji: 03.02.2012 02:10

    Liczba odwiedzin: 5509

    Marrakesz przywitał nas przyjemnym chłodem o wschodzie słońca. To budzik Wojtka nie zorientował się, że zmienił kontynent. Nastawiony na 8:00 rano czasu europejskiego zerwał nas z łóżek o 6:00. Dwie godziny później byliśmy gotowi na podbój Afryki albo przynajmniej jej ponad milionowego kawałka. Poszukując śniadania, widzieliśmy jak miasto budzi się do życia... »

  • Nielekkie życie singla w podróży

    Nielekkie życie singla w podróży

    Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

    Data publikacji: 02.01.2012 12:54

    Liczba odwiedzin: 6309

    Wyjazdy singli to niestety zawsze dodatkowe koszty. Czy można się ich ustrzec? Touroperatorów jest mnóstwo, ale wystarczy pogrzebać w ofertach, a już mina nam rzednie. Czy singel to człowiek innej kategorii? »

  • Czy emeryt zawsze znaczy moher?

    Czy emeryt zawsze znaczy moher?

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 22.12.2011 09:55

    Liczba odwiedzin: 16593

    Wzgardziła bujanym fotelem. Rzuciła w kąt rozkoszne, ciepłe papucie. Po 40 latach intensywnego życia rodzinno-zawodowego pojechała do Tunezji. Na jednym wypadzie się nie skończyło: drugi raz, trzeci, kolejny. O swoich wojażach zaczęła pisać na blogu. Ostatnio słyszano, jak mówiła, że nigdy nie założy moherowego beretu. Pani Jadwiga opowiada o swoich podróżach do Tunezji, o emeryckim życiu w blogosferze i planach na przyszłość. »

  • Do Egiptu nie tylko na wycieczkę zorganizowaną

    Do Egiptu nie tylko na wycieczkę zorganizowaną

    Autor: Wojciech Zawistowski

    Data publikacji: 27.09.2011 09:19

    Liczba odwiedzin: 6695

    Egipt wszystkim nam kojarzy się z zorganizowaną wycieczką przez biuro podróży, lecz wbrew opinii o bardzo trudnym przemieszczaniu się po tym kraju można zorganizować wyjazd na własną rękę. »

  • Zimą do ciepłych krajów – Wybrzeże Kości Słoniowej

    Zimą do ciepłych krajów – Wybrzeże Kości Słoniowej

    Autor: Ola Klimowicz

    Data publikacji: 10.08.2011 14:30

    Liczba odwiedzin: 7779

    Moja Mama, jak pewnie wiele innych mam na świecie, lubi martwić się na zapas. Kiedy wyjeżdżam poza Europę, martwi się jeszcze bardziej. Dopóki nie polecę i nie wrócę cała i zdrowa, każdego dnia słyszę: „Przecież to nie jest Europa!”, a za chwilę: „Dziecko, to jest Afryka, to nie są żarty!”. Zwykle nie zwracam uwagi na takie gadanie, ale tym razem, z wielkim trudem, przyznaję Mamie rację. »

  • Zdobyć Kilimandżaro

    Zdobyć Kilimandżaro

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 10.08.2011 14:10

    Liczba odwiedzin: 21527

    Tak naprawdę nie lubię gór. Być może dlatego, że jako dziecko, pchana siłą perswazji rodziców musiałam zdobywać kolejne tatrzańskie szczyty. Nie pociąga mnie obietnica niezapomnianych widoków i wrażeń. Mimo to zamarzyłam o Kilimandżaro. Afrykański szczyt nie jest górą bardzo trudną, wymaga jednak determinacji. Dla mnie ten niespełna sześciotysięcznik stanowi symbol walki z własnymi słabościami. »

  • ZABIERZ MNIE DO – czyli Afryka Wschodnia po mojemu

    ZABIERZ MNIE DO – czyli Afryka Wschodnia po mojemu

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 10.08.2011 12:23

    Liczba odwiedzin: 10840

    Najdziwniejsza jest zachłanność podróżowania, która rodzi się jeszcze podczas wyjazdu. Jesteś w trakcie wyprawy, a już zaczynasz myśleć i tęsknić do innych miejsc. A potem wracasz i nie możesz usiedzieć na miejscu. Wszystko wydaje się dziwne, niepasujące, czasem nawet bez znaczenia. I robisz wszystko, żeby wyjechać znowu. I jedziesz... W październiku 2009 roku postanowiłam wyjechać do Afryki Wschodniej – chciałam poznać kontynent, którego nigdy wcześniej nie odwiedziłam. Rozmyślając o tym, jak będzie wyglądała moja podróż, zrozumiałam, że celem tej wyprawy nie powinno być tylko i wyłącznie poznawanie miejsc, ale przede wszystkim ludzi. Najlepiej ich oczami. Chciałam posmakować ich codziennej egzystencji, stać się na chwilę częścią tego świata. W myśl tej idei stworzyłam niebanalny, autorski projekt – „Zabierz mnie do”, którego celem było poznawanie lokalnych mieszkańców i podróżowanie w miejsca, które są dla nich ważne. Chciałam, by ludzie wskazywali mi drogę, wyznaczali szlaki, chciałam zobaczyć ICH Afrykę, zupełnie inną od tej z przeciętnego przewodnika. Chciałam odkryć ją taką, jaka jest. »

  • Z wizytą w Kraju Faraonów

    Z wizytą w Kraju Faraonów

    Autor: Dariusz Konstantynowicz

    Data publikacji: 10.08.2011 11:59

    Liczba odwiedzin: 4381

    Większość ludzi myśląc Egipt, wyobraża sobie piramidy, Sfinksa i pustynie. Nie mylą się, bo te rzeczy faktycznie się tam znajdują. Nie wychodząc z hotelu i jeżdżąc na zorganizowane wycieczki, zobaczycie właśnie taki kraj – kraj faraonów. Egipt to jednak znacznie więcej niż starożytne budowle. Dlatego będąc tam, spróbujcie wybrać się na przechadzkę sami, żeby zobaczyć prawdziwe oblicze tego kraju. »

  • Wielka miłość, czyli samotna Polka w Egipcie

    Wielka miłość, czyli samotna Polka w Egipcie

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 09.08.2011 12:15

    Liczba odwiedzin: 47774

    Kiedy idzie ulicą, wydaje się, że wszystkie oczy są skierowane na nią. Mężczyźni uśmiechają się, gwiżdżą, zaczepiają. Wykrzykują komplementy łamaną angielszczyzną. Choć jest przeciętnej urody, albo nawet brzydka, a jej młodzieńcze lata już dawno minęły, przez te kilka chwil może poczuć się jak prawdziwa bogini i zapomnieć o szarej rzeczywistości pozostawionej w rodzinnym kraju. »

  • Turystyka rowerowa na wesoło

    Turystyka rowerowa na wesoło

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 08.08.2011 13:19

    Liczba odwiedzin: 7045

    Co kraj to obyczaj. Wiedzą o tym rowerzyści, którzy w różnych miejscach bywają różnie witani. Zwłaszcza, jeśli na rowerze z tyłu bagażnika wiszą obładowane sakwy. Bo każdy kraj stosuje inną „politykę” wobec cyklistów. Podróżując zagranicą, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość wobec miejscowych zasad. »

  • Tunezja – shake 3 smaki, raz!

    Tunezja – shake 3 smaki, raz!

    Autor: Adriana Żurawska

    Data publikacji: 08.08.2011 11:58

    Liczba odwiedzin: 6909

    Smak afrykański, arabski i śródziemnomorski. Na raz? Czemu nie?! Zasmakuj w tunezyjskiej kuchni i przekonaj się, jak bardzo potrafi zawrócić w głowie swoim bogactwem. Przepyszna mieszanka, wszystkiego po trochu, a zarazem obficie i różnorodnie – tylko na styku 3 kultur. »

  • Trudna Afryka

    Trudna Afryka

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 08.08.2011 10:28

    Liczba odwiedzin: 5685

    Po przyjeździe do Kampali – stolicy Ugandy i po problemach ze znalezieniem hostelu, byłam wykończona. Ostatecznie około drugiej nad ranem usadowiłam się wygodnie na górnym pokładzie piętrowego łóżka i zasnęłam jak dziecko. Rano przywitało mnie gorące słońce, dające nową energię i chęć do działania. »

  • Targowiska Bliskiego Wschodu

    Targowiska Bliskiego Wschodu

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 08.08.2011 09:37

    Liczba odwiedzin: 10661

    To miejsce odczuwa się wszystkimi zmysłami. Świeże przyprawy oszałamiają kolorami i zapachami, lokalne przysmaki roztaczają zachęcające wonie. Sprzedawcy zachwalają swój towar – fantazyjnie zdobione dywany, biżuterię, fajki wodne, ubrania i starają się przekrzyczeć innych kupców. Hałas utrudnia zebranie myśli. Wystawione na straganach przedmioty po pewnym czasie zlewają się w jedną barwną masę. »

  • Ślizgiem przez pustynię, czyli sandboarding i sand skiing

    Ślizgiem przez pustynię, czyli sandboarding i sand skiing

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 28.07.2011 12:59

    Liczba odwiedzin: 103174

    Znam wielu amatorów sportów zimowych, którzy najchętniej zamieszkaliby w szałasie pod wyciągiem. Gdy większość Polaków tęskni za wiosną, oni modlą się o pierwszy śnieg. Przy pierwszych opadach ostrzą narty, deski, sanki i wyruszają w góry. Przez całą zimę planują, kombinują, wyjeżdżają, dojeżdżają, dopóki z ciężkim sercem nie pożegnają resztek białego puchu. To właśnie tym wszystkim fanatykom zimowych atrakcji dedykowany jest ten artykuł. Sandboarding i sand skiing są cudowną alternatywą, której możemy doświadczać praktycznie w ciągu całego roku. »

  • Senegal – pustynia, Atlantyk i cała reszta

    Senegal – pustynia, Atlantyk i cała reszta

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 28.07.2011 11:21

    Liczba odwiedzin: 6162

    Senegal, leżący nad Atlantykiem, słynie przede wszystkim z Rajdu Dakar, zwanego tak, ponieważ kończy się właśnie w stolicy tego państwa, czyli w Dakarze (z pewnymi wyjątkami, które miały miejsce w historii tej imprezy). Senegal to także miejsce godne polecenia dla miłośników pustyni oraz archeologicznych ciekawostek. »

  • Sekssafari w Kenii

    Sekssafari w Kenii

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 28.07.2011 10:26

    Liczba odwiedzin: 26148

    Seksturystyczna mapa zapełnia się nowymi punktami. Przybywa miejsc, gdzie spragniony seksualnych podniet turysta spełni swoje nawet najbardziej wyrafinowane fantazje. Co więcej, niektóre z nich przyciągają pewne grupy społeczne. W pewnym wieku i określonym statusie majątkowym. Ladyboys i leciwa dama z Zachodu, zaawansowany wiekowo pan z tej samej części świata i nastolatka o egzotycznej urodzie – Kenia to nie tylko safari. »

  • RPA – nie tylko wuwuzele

    RPA – nie tylko wuwuzele

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 27.07.2011 14:04

    Liczba odwiedzin: 7795

    O Republice Południowej Afryki było głośno przy okazji zeszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. RPA przeżyła z okazji mundialu prawdziwe oblężenie turystów. Czy będzie to oznaczało gwałtowny rozkwit turystyki w tym regionie? Czas pokaże. Z pewnością jest to miejsce, które warto uwzględnić w planach wakacyjnych. »

  • Pustyni żar, zabytków czar

    Pustyni żar, zabytków czar

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 27.07.2011 12:15

    Liczba odwiedzin: 5523

    Wycieczka do Egiptu dziś nie jest już niczym niezwykłym – to jeden z tańszych i popularniejszych celów, jeśli chodzi o egzotyczne podróże. Szkoda jednak, że znaczna część takich wypraw zaczyna się i kończy w jednym z dwóch najpopularniejszych kurortów – Hurghadzie albo Sharm el Sheikh. »

  • Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

    Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

    Autor: Joanna Kościańska

    Data publikacji: 26.07.2011 14:23

    Liczba odwiedzin: 8184

    Co kraj, to obyczaj – także przy stole. Podróżując po świecie, spotkamy się z różnymi tabu, faux pas czy etykietami dotyczącymi spożywania posiłków. Choć krajowcy najpewniej wybaczą nam nieznajomość miejscowego savoir-vivre’u, warto zrobić na nich dobre wrażenie i zawczasu dowiedzieć się, jakie zwyczaje picia i jedzenia panują w danej kulturze. »

  • Podróże ku górze...

    Podróże ku górze...

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 26.07.2011 13:58

    Liczba odwiedzin: 4723

    Po prawie tygodniowym pobycie w Kenii, postanowiłam udać się do Ugandy. Zasięgnęłam informacji w hostelu oraz u innych podróżników, gdzie i w jakiej cenie mogę nabyć bilety autobusowe. Usłyszałam mnóstwo opowieści o tym, jak niebezpieczne jest podróżowanie wybranym przeze mnie środkiem lokomocji: rzekome problemy na granicy, kontrole osobiste, trudności z uzyskaniem wizy, nagminne kradzieże bagażu itp. Wybrałam najbardziej polecanego przez wszystkich przewoźnika i udałam się do centrum Nairobi, by zarezerwować bilet. »

  • Podróże hedonistów

    Podróże hedonistów

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 26.07.2011 13:48

    Liczba odwiedzin: 14029

    Coraz częściej zdarza nam się marzyć o wakacjach na końcu świata, gdzie moglibyśmy się otworzyć i obnażyć swoje prawdziwe „ja”. W świecie informacji i usług potencjalny popyt rzadko pozostaje bez echa. Tak się stało i w tym przypadku. Królujący materializm popycha nas do czynów, które kiedyś mogły szokować, a dziś są częścią ekonomii. Udane wakacje to dla większości fajna zabawa i niezobowiązujący seks. Rynek turystyczny bardzo szybko odpowiedział na potrzeby potencjalnych klientów i na całym świecie pojawiły się oferty all inclusive. Zaproponowano wakacje z doznaniami erotycznymi, podczas których można spełnić wszelkie hedonistyczne zachcianki. »

  • Pierwszy dzień w Rwandzie. Kigali

    Pierwszy dzień w Rwandzie. Kigali

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 26.07.2011 10:22

    Liczba odwiedzin: 6151

    Po przekroczeniu granicy ugandyjsko-rwandyjskiej i po uporaniu się z problemami z uzyskaniem wizy, nie mogłam doczekać się, aż znajdę hotel w Kigali, rozgoszczę się, ułożę wygodnie na łóżku i zapomnę o całym koszmarze. »

  • Nurkować inaczej

    Nurkować inaczej

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 25.07.2011 10:39

    Liczba odwiedzin: 6868

    Nurkowanie turystyczne staje się coraz popularniejsze i wciąż przybywa chętnych do odkrywania podwodnego świata. Samo zejście pod wodę to jednak dopiero początek wrażeń, jakie mogą nas czekać, jeśli zdecydujemy się rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Pod lodem, w górach, w nocy, ze skuterem – tak też można nurkować! »

  • Namibia – posmakować, poznać, zrozumieć

    Namibia – posmakować, poznać, zrozumieć

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 22.07.2011 15:56

    Liczba odwiedzin: 5961

    Marzysz o przestrzeni tylko dla siebie? Poszukujesz miejsca, w którym granice cywilizacji zacierają się z granicami natury? A może jesteś miłośnikiem off-roadu i chcesz udać się na safari po afrykańskich bezdrożach? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś pozytywnie, spełnienia swoich marzeń szukaj w Namibii. »

  • Mzungu w masajskiej wiosce

    Mzungu w masajskiej wiosce

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 22.07.2011 13:44

    Liczba odwiedzin: 5959

    Jak już wspominałam, mój kenijski przyjaciel Joseph jest pracownikiem lokalnego biura podróży, które zajmuje się głównie organizowaniem wyjazdów na safari do Parku Narodowego Masai Mara. Cena takiej przygody uzależniona jest od sezonu, ilości dni oraz jakości życia w trakcie pobytu. Firma oferuje wyjazdy luksusowe – zakwaterowanie w pięknych hotelach, wspaniałe i różnorodne posiłki, jak i wyjazdy budżetowe – ze skromnym wyżywieniem, robionym z miejscowych produktów oraz noclegi w namiotach. Po szybkiej kalkulacji moich finansów z przykrością zrozumiałam, że ledwo będzie mnie stać nawet na skromniejszy wyjazd. »

  • Maroko – w przedsionku Afryki

    Maroko – w przedsionku Afryki

    Autor: Monika Miszczak

    Data publikacji: 21.07.2011 14:26

    Liczba odwiedzin: 4640

    Od dłuższego czasu mieliśmy ochotę na spontaniczny wyjazd – nie do końca zaplanowany, z plecakiem i w wygodnych sandałach (bynajmniej nie w japonkach). Jednogłośnie zdecydowaliśmy się na Afrykę. A przynajmniej na jej przedmieścia, czyli Maroko. »

  • Mali – pustynne tajemnice

    Mali – pustynne tajemnice

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 21.07.2011 13:00

    Liczba odwiedzin: 6620

    Mali, państwo leżące w Afryce zachodniej, niegdyś potężne imperium, obecnie jedno z najuboższych państw świata, budzi różne skojarzenia. Z jednej strony bieda, nędza, epidemie, brud, HIV, niedożywienie i ogólne ubóstwo, z drugiej piękne pustynne krajobrazy i bogata historia. »

  • Madagaskar – wyspa jak kontynent

    Madagaskar – wyspa jak kontynent

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 21.07.2011 10:10

    Liczba odwiedzin: 12076

    Kiedyś część afrykańskiego kontynentu, od którego oderwał się miliony lat temu, stając się tym samym czwartą największą wyspą na świecie. Tylko tam spotkamy 70 gatunków lemura, tylko tam żył ptak słoniowy – największy ptak, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał planetę. Z 200 tysięcy gatunków, które spotkać możemy na wyspie, 150 żyje tylko i wyłącznie na Madagaskarze. Świadczy to o oryginalności – to słowo zdecydowanie najlepiej oddaje charakter wyspy. »

  • Lake Bunyoni i Rwanda

    Lake Bunyoni i Rwanda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 20.07.2011 11:31

    Liczba odwiedzin: 3935

    Nadchodziły Święta Wielkanocne. Nie bardzo wiedziałam, co ze sobą zrobić – były to pierwsze święta spędzone poza domem, bez rodziny. Spacerując uliczkami Kabale rozmyślałam, czy przespać nadchodzące dni, czy wyruszyć gdzieś samotnie. Jednego byłam pewna – absolutnie nie chciałam zostawać w Kabale – oprócz sklepów, barów i kilku hosteli nie znalazłam w tym miasteczku nic, co mogłoby mnie przywiązać do tego miejsca na kilka dni. Wróciłam do hostelu na umówioną kawę z Esther i Fredem – zaprzyjaźnionymi Szwajcarami. Jak się później okazało, para miała już dla mnie świąteczne plany. »

  • Kosmiczne plemię Dogonów

    Kosmiczne plemię Dogonów

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 19.07.2011 14:09

    Liczba odwiedzin: 12389

    Ponoć są spadkobiercami pierwszych ludzi, którzy pojawili się na ziemi. Nie chodzi jednak o Adama i Ewę, ale o synów niebiańskiej istoty Ammy – Nommo. W każdym razie ich korzenie sięgają głęboko do wnętrza afrykańskiej ziemi. Zważywszy na ten fakt, wydaje się dziwne, iż świat dowiedział się o nich stosunkowo niedawno – w połowie ubiegłego stulecia. Plemię Dogonów wzbudza kontrowersje. I przyciąga turystów. »

  • Hakuna matata! Jak cudownie brzmi Kenia

    Hakuna matata! Jak cudownie brzmi Kenia

    Autor: Magda Ramos

    Data publikacji: 18.07.2011 12:29

    Liczba odwiedzin: 7154

    Górskie szczyty pokryte śniegiem, rajskie plaże, wygasłe wulkany, bujne lasy deszczowe, pustynie, krajobrazy zapierające dech w piersiach i przebogaty świat zwierząt. Od wybrzeża Oceanu Indyjskiego aż po szczyty Kilimandżaro rozciąga się położona po obu stronach równika Kenia. »

  • Kenia – Nairobi

    Kenia – Nairobi

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 18.07.2011 12:06

    Liczba odwiedzin: 5455

    Podczas pierwszego tygodnia mojego pobytu w Afryce, dokładniej w stolicy Kenii – Nairobi, nadszedł dzień, kiedy pierwsza ekscytacja nowym miejscem zniknęła, a w zamian pojawiło się zagubienie. Nie wiedziałam, co zrobić ze sobą i swoim afrykańskim życiem. Niebo straszyło potężnymi chmurami, chłodny wiatr oplatał niemiło moje mokre włosy. Siedząc tak i jedząc sałatkę owocową, postanowiłam znaleźć sobie konstruktywne zajęcie. »

  • Kair – to nie gryzie

    Kair – to nie gryzie

    Autor: Ola Klimowicz

    Data publikacji: 15.07.2011 15:02

    Liczba odwiedzin: 5802

    Chyba prawie każdy Polak był na wyjeździe w Egipcie. No, może wielu Polaków. Reklamy wszystkich biur turystycznych skupiają się na wycieczkach do Szarm El-Szejk, połowa osób na Naszej Klasie chwali się zdjęciami zrobionymi przy piramidach, a sprzedawcy na targowiskach w samym Egipcie liczą do 10 lepiej od nas samych. Mimo tego szumu, a może przez ten szum Egipt nigdy mnie nie pociągał. Znalazłam się tam zupełnie przypadkowo. »

  • Jinja – Uganda

    Jinja – Uganda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 15.07.2011 14:14

    Liczba odwiedzin: 4951

    Jak już wcześniej wspomniałam, podczas pobytu w Kampali, Annika zaprosiła mnie do Jinja – małej miejscowości w Ugandzie, gdzie od roku stacjonowała, pracując jako wolontariuszka na rzecz Czerwonego Krzyża. Po tygodniu spędzonym w brudnej i męczącej stolicy postanowiłam przenieść się w spokojniejsze i bardziej przyjazne miejsce. Złapałam matatu (busa) i ruszyłam odwiedzić młodą Niemkę. »

  • Inna Uganda

    Inna Uganda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 14.07.2011 13:45

    Liczba odwiedzin: 4021

    Wracając z Jinja, chcąc nie chcąc musiałam zahaczyć o Kampalę. Przypomniawszy sobie, jak okropne jest to miejsce, postanowiłam nie zostawać tam dłużej. Zdecydowałam, że pojadę gdziekolwiek, bez żadnego planu. Tak się złożyło, że trafiłam na autobus odjeżdżający akurat do Fort Portal – miasteczka leżącego przy granicy z Kongo. Upewniłam się wcześniej w „okienku”, ile czasu zajmie podróż, kupiłam skromny prowiant i rozsiadłam się wygodnie na tyłach autobusu. »

  • Etiopia – Afryka nie taka dzika

    Etiopia – Afryka nie taka dzika

    Autor: Marta Nogas

    Data publikacji: 12.07.2011 13:24

    Liczba odwiedzin: 7370

    Nie znamy Etiopii. Zwykle nie kojarzymy tego czterokrotnie większego od Polski kraju z ogromną różnorodnością. Różnorodnością krajobrazową – rozległe wyżyny sąsiadują z soczyście zielonymi dolinami oraz kulturową – obok kościołów wyrastają meczety i synagogi, plemiona południowej Etiopii żyją jak ich przodkowie przed setkami lat, gdy w tym samym czasie mieszkańcy stolicy przed takim życiem uciekają. Choć wielokrotnie pojawia się w Biblii, choć rzeszom czytelników przybliżył ją „Cesarz” Kapuścińskiego powtórzę jeszcze raz – ciągle nie znamy Etiopii. »

  • Crater Lakes – Uganda

    Crater Lakes – Uganda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 06.07.2011 14:01

    Liczba odwiedzin: 5619

    Obudziłam się rano – w moim domku było tylko jedno małe okno, więc nie spodziewałam się, że na zewnątrz czeka na mnie słoneczny i przyjazny dzień. Leżąc tak w łóżku otoczonym moskitierą i zastanawiając się, co zrobić z tak dobrze rozpoczętym porankiem, usłyszałam dziwny hałas dochodzący z metalowego dachu. »

  • Agadir – precz z mitami!

    Agadir – precz z mitami!

    Autor: Ola Klimowicz

    Data publikacji: 04.07.2011 15:32

    Liczba odwiedzin: 11835

    Odkąd skończyłam 18 lat, co roku spędzam z siostrą tydzień za granicą. Tegoroczne wakacje zaczęłam od pobytu w Agadirze, na wybrzeżu Maroka. A to dlatego, że moja siostra chciała postawić stopę na innym kontynencie. Szczerze mówiąc, przed wyjazdem nie wiedziałam wiele o tym kraju. Słyszałam jedynie dużo opinii od osób, które w Maroku były i Maroka doświadczyły. »

  • Sześć kolorów RPA

    Sześć kolorów RPA

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 17.06.2011 12:12

    Liczba odwiedzin: 6298

    Republikę Południowej Afryki kojarzy się z apartheidem (zniesionym 21 lat temu), diamentami, winem, i urodzoną tu blondwłosą pięknością Charlize Theron. Dlatego w tym tekście o tym nie przeczytasz. »

  • Kenijskie okna 2007/2008

    Kenijskie okna 2007/2008

    Autor: Adam Lukas

    Data publikacji: 15.06.2011 15:43

    Liczba odwiedzin: 6062

    Daleko. Na pewno gorąco i pełno Murzynów. Ocean Indyjski. Palmy. Małpy. Plaże i muszelki. Śniegi Kilimandżaro. Biała Masajka. Żyrafy. Słonie. Lwy. Nairobi. »

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19