Dziś jest 16.08.2022

Imieniny obchodzą Joachim, Roch, Domarad, Ambroży

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rzut oka do Maroka

Autor: Martyna Świątek

Data publikacji: 07.06.2012 10:51

Liczba odwiedzin: 2009

Tagi: afryka, maroko, agadir, marrakesz, ouarzazate, casablanca, meknes, volubilis, staż zadanie 1, relacje, martyna świątek

Na Maroko możemy spojrzeć z dwóch stron. Dla Europejczyków to okno na świat afrykański, dla Afrykańczyków to okno na świat europejski. To była moja pierwsza podróż do świata afrykańskiego. A teraz po ponad roku od marokańskiej przygody ja, Europejka, próbuję odtworzyć w mojej głowie sześć głównych wspomnień i odczuć z tego niezwykłego kraju.

Sahara w wydaniu marokańskim.Sahara w wydaniu marokańskim. fot. Martyna Świątek

Ciemność, widzę ciemność

Budzę się w środku nocy. Jeszcze kilka godzin wcześniej trzęsłam się jak galaretka, jadąc w rozklekotanej taksówce wiozącej mnie i Kubę z lotniska do Agadiru. Przez szyby samochodu wchłanialiśmy jeden wielki szok składający się z obrazów, dźwięków, czasem jakiegoś zapachu. W tejże taksówce pierwszy raz na marokańskiej ziemi udało nam się dogadać z człowiekiem, który nie mówił w językach znanych przez nas, i który mówił w językach nieznanych przez nas. Nauczyliśmy się zwrotu, który miał nam potem towarzyszyć przez dwa tygodnie pobytu w tym kraju – „le petit hotel”.

Więc budzę się w tym petit hotelu, otwieram oczy i nic nie widzę. Totalne nic, zero, null. Po głowie chodzi myśl, że arabskie powietrze wypaliło mi oczy (nie, wy na pewno nie mieliście nigdy mądrych myśli po przebudzeniu się w środku nocy!). Pocieram je, już po chwili pod wpływem tarcia powinny zacząć się palić, patrzę jeszcze raz i… widzę! Oczy przyzwyczaiły się do ciemności. Bo mówiąc kolokwialnie, w naszym pokoju było ciemno jak… w miejscu, w którym plecy tracą swą szlachetną nazwę. Kolejny szok miastowej dziewczyny przyzwyczajonej, że mimo wszelkich zasłon i rolet w nocy w mieszkaniu wszystko widać.

Mój przyjaciel kompas

Agadir leży nad oceanem. A my jeszcze nigdy nad oceanem nie byliśmy. Pierwszego wieczoru próbujemy dojść na plażę, niestety próby uzyskania pomocy od młodych tubylców kończą się słowem, które podobnie jak „le petit hotel” towarzyszy nam przez resztę podróży dosyć często (jeśli nie częściej) – „hasz”. Zmęczeni nadmiarem emocji oraz haszyszowych propozycji postanawiamy odpuścić i spróbować jeszcze z samego rana (o 11 mamy autobus do Marrakeszu). W nocy wprawdzie wypala mi oczy, ale na całe szczęście mózg wydaje się pracować normalnie.

- Kuba, ocean jest na zachodzie, tak?
- [chwila zastanowienia] No, tak.
- To przecież do mojego plecaka [który musiał się zmieścić w wymiarach bagażu podręcznego] oprócz lustrzanki, śpiwora, sześciu sneakersów, jabłka, zeszytu z długopisem, latarki, kilku ciuchów, kosmetyczki i leków zabrałam jeszcze kompas. Kierujmy się cały czas na zachód, to w końcu dojdziemy!

Nad Oceanem Atlantyckim w Agadirze.
 
Nad Oceanem Atlantyckim w Agadirze.
fot. Martyna Świątek

To pierwsze praktyczne użycie kompasu w moim życiu, ale mimo wszystko zakończone sukcesem. Ocean jak ocean. Z perspektywy plaży niczym się nie różni od mórz, nad które udało mi się już dotrzeć. Ale stać po raz pierwszy nad oceanem z kompasem w ręku oraz ze świadomością, że w obcym miejscu bez map i gpsów też można dokądś dojść, perspektywę tę już nieco zmienia.

Plac Jemaa el-Fna w Marrakeszu.Plac Jemaa el-Fna w Marrakeszu. fot. Martyna Świątek

Ulotne chwile łapię jak fotka

W przewodniku czytamy: „Historia placu jest okryta niesławą. Do XIX wieku ścinano na nim przestępców skazanych na karę śmierci.” No, powiedzmy szczerze – mało zachęcające. Ale zdania „Przez wieki ten niezwykły plac był sercem Marrakeszu i jego symbolem. […] UNESCO wpisało plac na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.” nie pozostawiają złudzeń – każdy turysta i podróżnik będący w Marrakeszu Plac Jemaa el-Fna odwiedzić musi.

Znaczną chwilę przed zachodem słońca postanawiamy jednak na moment opuścić plac i wdepnąć w suk. Tak, wdepnąć. Bo suk jest trochę jak psia kupa – jak się już wdepnie, to trudno się szybko od niego całkowicie uwolnić. Dwie godziny oglądania straganów, między innymi z dziełami marokańskiego rzemiosła oraz „dziełami” chińskiej tandety, przeradza się stopniowo w nerwowe, a następnie rozpaczliwe poszukiwanie wyjścia. Uf, tym razem się udało. Jesteśmy z powrotem na Jemaa el-Fna.

Słońce zaszło, stragany rozłożone, tłumy przybyły. Nasze zmysły są atakowane z każdej strony. Chcemy spojrzeć na wszystko z góry, idziemy do restauracji z tarasem, zamawiamy miętową herbatę (mimo że normalnie piję herbatę bez cukru, tutaj obowiązkowo z minimum dwiema kostkami cukru) i podziwiamy. Po około godzinie zbieramy się do naszego kolejnego petit hotelu. Następnego dnia o 11:45 mamy autobus do Ouarzazate, a chcemy tu przecież jeszcze zobaczyć mury miejskie oraz grobowce Sadytów. Budzimy się rano, wychodzimy na Jemaa el-Fna i w wyniku szoku prawie upadamy na ziemię. Przez kilka godzin magia tego miejsca zniknęła niczym bańka mydlana. Nie ma straganów, nie ma bomby zmysłowej, są tylko milczący ludzie zmierzający w różnych kierunkach. Ale na szczęście mamy zdjęcia z wieczora!

Na Placu Jemaa el-Fna w Marrakeszu.
 
Na Placu Jemaa el-Fna w Marrakeszu.
fot. Martyna Świątek

Po powrocie do Polski nasi znajomi zachwycają się zdjęciami z Jemaa el-Fna. Jednak kiedy ja teraz na nie patrzę, wiem, że na zdjęciu magia tego miejsca zniknęła niczym bańka mydlana. Nie ma dźwięków, nie ma zapachów potraw, smaku miętowej herbaty, głośnych motorków prawie w nas wjeżdżających, chłopców chcących sprzedać chińską zabawkę wyrzucającą w powietrze świecące śmigiełko oraz młodych ludzi śpiewających i tańczących przy butelkach fanty lub coli ułożonych w kształcie gwiazdy. Aby poczuć prawdziwą atmosferę placu Jemaa el-Fna nie wystarczy spojrzeć na zdjęcia, tam trzeba po prostu być. Choć przez chwilę.

Na wielbłądzie przez pustynię.Przez pustynię na wielbłądzie. fot. Martyna Świątek

Try to touch the sky

W Maroku jest pustynia. A my jeszcze nigdy na pustyni nie byliśmy. Tym razem nie z pomocą kompasu, lecz marokańskich dirhamów, wykupujemy w Ouarzazate trzydniową wycieczkę, której głównym celem jest przejażdżka na wielbłądach oraz spędzenie nocy na pustyni. Razem z nami rusza marokański kierowca (a jakże, angielskiego ni w ząb!), para Kanadyjczyków i dwóch Niemców. Odwiedzamy Dolinę Róż bez róż (bo akurat pora roku nie ta), dowiadujemy się, że nie wszyscy Kanadyjczycy mówią po angielsku, rozkminiamy, czy bociany są polskie czy jednak marokańskie, wspinając się po skałach, gonimy naszego zwinnego jak kózka marokańskiego przewodnika.

Drugiego dnia wczesnym wieczorem docieramy do miejsca, gdzie żwirek zamienia się nagle w wielką piaskownicę z wydmami. To tutaj znajduje się baza wypadowa do obozu na pustyni. Jazda na wielbłądzie do najłatwiejszych nie należy. Przez całą trasę próbuję ułożyć się wygodnie i opracować taktykę pomagającą nie zsuwać się non stop z siodła (poceniu się tyłka chyba i tak nie zaradzę). W pewnym momencie cała ta jazda na wielbłądzie staje się dla mnie po prostu nudna. Na szczęście w końcu docieramy do namiotów.

W drodze na Saharę.
 
W drodze na Saharę.
fot. Martyna Świątek

Zjadamy przepyszny kuskus, wychodzimy z namiotu, podnosimy głowy i zaliczamy upadek… nie z wielbłąda, tylko z wrażenia. Jedyne, co jestem w stanie powiedzieć to „amazing”. Co nas tak zachwyciło? Niebo, ale nie takie zwyczajne niebo. W mieście nawet przy bezchmurnej nocy jestem w stanie zobaczyć góra dziesięć gwiazd. Tutaj na niebie jest chyba więcej gwiazd niż gdyby zsumować wszystkie, które widziałam w całym moim życiu. Widok niesamowity, ale jestem świadoma, że po raz kolejny będę zdana tylko na możliwości mojej pamięci. Aparat nie da rady tego uchwycić, a słowa nigdy nie dadzą rady tego widoku wyrazić.

Meczet Hasana II w Casablance.Meczet Hasana II w Casablance. fot. Martyna Świątek

Zamiast nart…

W Maroku jest meczet. Nawet niejeden, lecz jeden z nich jest szczególnie wyjątkowy. Ale moment, wszystko po kolei. We wstępnym planie, który układaliśmy w Polsce, z Marrakeszu mieliśmy udać się do Oukaimeden. W skali Maroka jest to w pewnym sensie miejsce wyjątkowe – zimą można tutaj pojeździć na nartach. Moje narciarskie umiejętności wprawdzie nie powalają, ale poupadać trochę na afrykańskim stoku mogłoby być ciekawym wspomnieniem (siniaki i tak w końcu znikają).

Kuba jednak upiera się na ten jeden wyjątkowy meczet. Położony nad oceanem Meczet Hasana II w Casablance, który może pomieścić aż dwadzieścia pięć tysięcy ludzi, i który posiada najwyższy minaret na świecie (dwieście metrów). Dosyć szybko odpuszczam moje narciarskie plany, zostawiając sobie na przyszłość ważny powód, żeby jeszcze kiedyś do Maroka zawitać. Ruszamy do Casablanki.

W środku Meczetu Hasana II.
 
W środku Meczetu Hasana II.
fot. Martyna Świątek

Z zewnątrz meczet robi ogromne wrażenie. No ale wypada go również obejrzeć od środka. Schodzimy do kas, chcę kupić ulgowy bilet; mam kartę EURO26 z wielkim napisem „STUDENT”, ale pana w kasie w ogóle to nie przekonuje, przyjmują tylko karty ISIC. Zdenerwowana i obrażona nie chcę kupować normalnego biletu, ale Kuba tłumaczy, że przecież nie po to tutaj przyjechaliśmy, żeby popatrzeć sobie tylko z zewnątrz. W końcu kupujemy droższe bilety, a przemiła pani zaczyna oprowadzać po meczecie naszą dwójkę i ogromną gromadę Japończyków.

Meczet również w środku nie zawodzi naszych oczekiwań. Jeśli dodamy, że wszystko zostało wybudowane w przeciągu siedmiu lat, a udział w tym brało trzydzieści pięć tysięcy rzemieślników, to robi to w naszych głowach jeszcze większe wrażenie. Meczet Hasana II zobaczony, Kuba dopiął swego, ale była to dla niego rozgrzewka przed…

Łuk triumfalny w Volubilis.Łuk triumfalny w Volubilis. fot. Martyna Świątek

Radość z ruin

Od godziny plątamy się po Meknesie w poszukiwaniu postoju grand taxi. Oboje z Kubą chcemy dotrzeć do pozostałości starożytnego miasta Volubilis, które są wpisane na listę UNESCO. Odnajdujemy postój petit taxi, gdzie nie wiedzą o grand taxi w Meknesie, mijamy McDonalda (zwanego tutaj "makdo"), widzimy pierwszy raz marokański samochód nauki jazdy, ale dużych taksówek jak nie było, tak nie ma. Ja chcę odpuścić, Kuba po raz kolejny nie daje za wygraną. I nie wiem, czy siłą woli, czy nadprzyrodzonymi zdolnościami, ale w końcu znajduje to, czego szukamy.

Mozaika w Volubilis.
 
Mozaika w Volubilis.
fot. Martyna Świątek

Po pół godzinie jesteśmy przed wejściem. Mamy dwie godziny na oglądanie łuku triumfalnego, mozaik i tego, co pozostało po forum, bazylice, kapitolu i innych budynkach starożytnego miasta. Natrafiamy na polskie małżeństwo z Krakowa. Rozmawiamy z nimi przez chwilę, a dwa dni później spotykamy ich po raz kolejny w oddalonym o prawie sto kilometrów Fezie (czyż świat nie jest mały?).

Zafascynowani Volubilis, nie zauważamy, że nasz czas powoli mija. Zostało nam dziesięć minut i w obawie, że nasz taksówkarz się obrazi i odjedzie, lecimy na przełaj przez trawę, która kryje pod sobą wielkie pole błota. Uwaleni po same kolana docieramy do taksówki z jednym pytaniem w głowach – co ciekawego jeszcze nas czeka w Maroku?

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Komentarze (1)

 • Ewa (gość)

  Ewa (gość)

  18.06.12, 14:30

  Bardzo dobrze się czyta:-)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 4345

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4172

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 10258

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5643

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 6853

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6353

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6235

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4739

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4970

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4307

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 4557

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3656

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 19800

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 35579

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4864

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 54668

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze