Dziś jest 05.10.2023

Imieniny obchodzą Igor, Apolinary, Placyd, Faust

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Gujana – najnowsze artykuły i relacje

Brak artykułów

Gujana

Nic lepiej nie opisuje Gujany, maleńkiego państwa w Ameryce Południowej graniczącego z Wenezuelą, Brazylią i Surinamem, niż słowa jej narodowego hymnu – „Drogi kraj Gujany, rzek i nizin, skąpany promieniami słońca i kroplami deszczu”. Ten niewielki skrawek Ameryki Łacińskiej, zamieszkiwany przez niespełna 800 tysięcy obywateli, ze względu na słabo rozwiniętą bazę noclegową wciąż pozostaje turystycznie niedoceniony, choć na swoim kontynencie stanowi prawdziwy unikat.

W Gujanie wszystko jest na opak. Zamiast mówiących po hiszpańsku Latynosów, są anglojęzyczni Hindusi, Afrogujańczycy i rdzenni Indianie, zamiast największych piłkarskich stadionów jest najgorsza drużyna futbolowa Ameryki Południowej, obok kolonialnych katedr stoją meczety (Corriverton), a samochody jak na byłą brytyjską kolonię przystało, poruszają się lewostronnie.

To kraj o wyjątkowo wilgotnym, równikowym klimacie. 80 proc. jej powierzchni pokrywają lasy oraz sieć rzek tworzących liczne wodospady. Ze względu na kulturowe podobieństwo z karaibskimi wyspami anglojęzycznymi zalicza się ją do Karaibów. Jej największym atutem jest przyroda: dzika, bujna, egzotyczna i zachowana w nieskazitelnej formie. Jej sztandarowe elementy to leżący w głębi dżungli Kaieteur, jeden z najbardziej efektownych wodospadów na świecie oraz malownicze kaskady Orinduik Falls na rzece Ireng. Część kraju znajduje się na terenie Wyżyny Gujańskiej, gdzie wznosi się Roraima (olbrzymi płaskowyż o pionowych ścianach). Jest to jedna z najstarszych formacji geologicznych na ziemi, do której tutejsi przewodnicy organizują pięciodniowe, piesze wyprawy trekkingowe. Na Wyżynie Gujańskiej swoje źródła ma Essequibo – najdłuższa rzeka kraju. W jej dolinie wciąż eksploatuje się złoża złota i diamentów.

Stolica, Georgetown, kiedyś ze względu na holenderską dominację nazywane Stabroek, leżąca nad Oceanem Atlantyckim, urzeka kolonialną architekturą z imponującą, wiktoriańską katedrą św. Jerzego oraz okazałymi ogrodami botanicznymi. Warto też odwiedzić Barticę – małe, spokojne miasteczko położone w estuarium tutejszych największych rzek.

Dla miłośników horrorów i opowieści z dreszczykiem Gujana ma w swoim zanadrzu Jonestown, założoną w dżungli osadę, która w latach 70. była siedzibą sekty „Świątynia Ludu”. Miejsce, w którym, według zapewnień guru Jima Jamesa, miało odczuwać się euforię i zadowolenie z życia zasłynęło z tzw. „białej nocy” – największego zbiorowego samobójstwa w dziejach nowożytnych.

Podróżowanie po Gujanie nie należy do najłatwiejszych i stanowi nie lada wyzwanie, bo sieć tutejszych dróg i połączeń komunikacyjnych jest jeszcze słabo rozwinięta, a hotele i kwatery prywatne pozostawiają wiele do życzenia. Wyprawa do tego kraju gwarantuje jednak przejazd przez dziewicze lasy deszczowe, odkrywanie egzotycznych krajobrazów oraz pobyt w głuszy, z dala od wydeptanych i zaśmieconych, turystycznych szlaków. Warto tu przyjechać właśnie teraz, bo miejsc takich jak to – wciąż nieznanych i do końca nieodkrytych – jest już niestety coraz mniej.

Gujana – najczęściej czytane

Brak artykułów

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Gujanie

Brak artykułów

Jedziesz do Gujany? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Cidade Maravilhosa

  Cidade Maravilhosa

  Autor: Małgorzata Waliczek

  Data publikacji: 10.06.2012 23:56

  Liczba odwiedzin: 6219

  Kapitan samolotu właśnie oznajmił, że lądujemy za 10 minut. Z dreszczem emocji wyczekuję tego momentu. Nie mam zielonego pojęcia, co mnie czeka na miejscu, jak będzie wyglądać kolejne pięć miesięcy mojego życia. Pierwsze skojarzenia z tym krajem to karnawał i samba. O czym mowa? Oczywiście o Brazylii! Wylądowaliśmy w Rio de Janeiro- oto zaczyna się moja przygoda. »

  Tagi: ameryka południowa, rio de janeiro, brazylia, copacabana, ipanema, arcos da lapa, santa teresa, małgorzata waliczek, relacje, staż zadanie 1

 • Wenezuela – siedem dni na Margaricie

  Wenezuela – siedem dni na Margaricie

  Autor: Wojciech Zawistowski

  Data publikacji: 28.09.2011 15:46

  Liczba odwiedzin: 5500

  Nasz wyjazd do Wenezueli był praktycznie nie planowany. W związku z tym, że kończyłem pracę dla linii lotniczej Air France należały mi się jeszcze dwa bilety lotnicze za cenę opłat lotniskowych na dowolnego przewoźnika z sojuszu Sky Team. Po przeprowadzeniu krótkiej analizy wyszło mi, że najniższe opłaty lotniskowe ma Alitalia więc wybór padł właśnie na tę linię. »

  Tagi: ameryka południowa, wenezuela, margarita, caracas, relacje

 • Trzy smaki Brazylii

  Trzy smaki Brazylii

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 08.08.2011 11:19

  Liczba odwiedzin: 11025

  Zacznę od wyznania: nie lubię zimy, nie znoszę śniegu i nie umiem lepić bałwana. Nie jestem też miłośniczką białego szaleństwa i najchętniej tak jak niedźwiedź przespałabym cały ten czas. Dlatego, gdy mróz zaczyna szczypać w nos uciekam tam, gdzie jest ciepło, gdzie zamiast kożucha można nosić bikini, a futrzaną czapkę zastępuje słomkowy kapelusz. Uwielbiam słońce, plaże, uśmiechniętych ludzi i dobrą zabawę. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, rio de janeiro, sao paulo, corcovado, salvador, relacje, magda ramos

 • Samba deliciosa – karnawał na talerzu

  Samba deliciosa – karnawał na talerzu

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 27.07.2011 15:50

  Liczba odwiedzin: 5956

  Samba de roda – dynamiczny i zalotny taniec kochanków stanowi kluczowy element brazylijskiego karnawału. Jego nazwa oznacza tyle, co tańczenie do klaskania dłońmi, wybijanie rytmu nogami lub dotykanie się brzuchami. By ulec żywiołowi zmysłowych dźwięków i kusząco kręcić biodrami te muszą być jednak pełne. Energię niezbędną do poskromienia temperamentnych Latynosów najlepiej zgromadzić, oddając się w ręce brazylijskich gospodyń, które w garnkach mieszają z taką precyzją, z jaką capoeiristas grając na berimabau, wybijają rytm tancerzom. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, sao paulo, rio de janeiro, kuchnia, magda ramos. kuchnia artykuły

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Gujany w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Południowej