Dziś jest 04.12.2023

Imieniny obchodzą Barbara, Krystian, Berna, Chrystian

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Dominikana – najnowsze artykuły i relacje

Dominikana

Hispaniola – wyspa, na której Republika Dominikany leży w sąsiedztwie Haiti, została odkryta podczas pierwszej wyprawy Kolumba w 1492 roku. Historia ciężko dotknęła jej mieszkańców, przynosząc niewolnictwo, wojny, okupację i dyktatury. Miejscowe kultury jednak przetrwały i rozwinęły się. Biedniejsze, zachodnie Haiti poddało się wpływom afrykańsko-francuskim. Bogatsza, wschodnia Dominikana, zajmująca obecnie dwie trzecie powierzchni wyspy, uległa tradycjom Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Afryki. Jej znakiem rozpoznawczym są ciepłe wody, złociste plaże i górzyste krajobrazy, które na liście ulubionych karaibskich miejsc urlopowych zapewniają jej wiodącą pozycję.

Gęsto zaludnione południowo-wschodnie wybrzeże jest najlepszym miejscem do spędzenia wymarzonych wakacji. Znajdujące się tu rybackie wioski, Barahona i Bayahibe oraz oferujące doskonałe warunki do nurkowania i windsurfingu Sosúa i Cabarete, stanowią zaledwie przedsmak najbardziej reprezentacyjnej plaży kraju – malowniczej, 30-kilometrowej Costa de Coco leżącej w okolicach Bávaro i Punta Cana. W centralnej części kraju obfitującej w wulkany, znajduje się Boiling Lake – drugie co do wielkości gorące źródło na świecie, zaś leżące na północy ruiny La Isabeli – pierwszej stałej osady w Nowym Świecie – gwarantują atrakcje także w pozostałych częściach wyspy.

Dominikańskie parki narodowe, a zwłaszcza Cabo Francés Viejo, Los Haitises i Jaragua, zachwycają kaskadami wodospadów, rzekami oraz rozległymi lasami, które stanowią siedlisko zróżnicowanej flory i fauny. Żyją tu największe zwierzęta kraju: osiągające 2 metry długości krokodyle oraz „La Cotici” (zielona papuga) będąca narodowym ptakiem. Ważnym składnikiem tutejszego ekosystemu są olbrzymie humbaki, których rytuały godowe można obejrzeć podczas wizyty w Rezerwacie Ssaków Morskich w zatoce Samaná.

Stolica Santo Domingo – pierwsze miasto wybudowane w Nowym Świecie – jeszcze pamięta czasy korsarza Francisca Drake’a i napady na hiszpańskie galeony wypełnione złotem. Barwną, kolonialną architekturę jej starówki, na której wznosi się najstarsza katedra obu Ameryk oraz domy pierwszych, hiszpańskich patrycjuszy, w tym syna Krzysztofa Kolumba, w 1990 roku doceniło UNESCO.

Dominikana, druga co do wielkości wyspa Karaibów uchodzi za najbardziej uroczy zakątek Wielkich Antyli. Jako kraina wiecznego lata stanowi idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i zażywania kąpieli słonecznych. Słynie z mocnego rumu, kolorowych domów i aromatycznych cygar, a przekornie nazywa się ją często „Dominokaną”, gdyż gra w domino, obok walk kogutów i gry w baseball, należy do ulubionych zajęć jej pogodnych i przyjaźnie nastawionych mieszkańców. Ich narodowe motto to „Bóg, Ojczyzna i Wolność”. A warto dopisać do niego jeszcze „gwarantowaną dobrą zabawę” – oczywiście w rytmie głośnego i wpadającego w ucho merengue lub bachaty.

Dominikana – najczęściej czytane

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Jedziesz na Dominikanę Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Dwa oblicza Haiti

  Dwa oblicza Haiti

  Autor: Szczepan Ligęza

  Data publikacji: 18.02.2012 14:38

  Liczba odwiedzin: 12675

  Podczas swojej wyprawy po kontynencie północnoamerykańskim w 2011 r. trafiłem między innymi na Haiti. Dwa lata od tragicznego trzęsienia ziemi kraj ten to wciąż istne piekło. Od ponad roku panuje epidemia cholery, ludzie mieszkają w namiotach, codziennie muszą walczyć o swoje życie. O godności powoli się zapomina, a wiara w lepsze jutro dawno już umarła. Ryszard Kapuściński pisał: „Człowiek może być ubogi nie dlatego, że nic nie jadł, ale dlatego, że jest nieszanowany, poniżany, lekceważony, pogardzany. Ubóstwo to stan społeczny i mentalny powodujący, że człowiek nie widzi wyjścia z sytuacji, w jakiej się znalazł”. Takim krajem jest Haiti. Poraża biedą, skrajnościami, oraz frustracją ludzi. Ale oni muszą jakoś tam żyć… Podróż ta zdecydowanie należy do kategorii tych "innych", których próżno szukać w przewodnikach czy mediach. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, haiti, petion-ville, jacmel, petion-ville, relacje

 • Piękne z natury – Turks i Caicos

  Piękne z natury – Turks i Caicos

  Autor: Marta Woś

  Data publikacji: 09.02.2012 17:13

  Liczba odwiedzin: 7792

  Łańcuch wysp zagubiony gdzieś na skraju Morza Karaibskiego. Włada nimi królowa Elżbieta II, ale walutą jest dolar amerykański. Ilość mieszkańców – zbliżona do populacji Kołobrzegu. Liczba turystów – 300 tysięcy rocznie, z czego większość to obywatele USA oraz Kanady. Ta ostatnia chętnie widziałaby wyspy jako jedną ze swoich prowincji, co oczywiście niekoniecznie podoba się rządowi w Londynie. Turks i Caicos – turkusowa woda i skąpane w słońcu plaże. Nie potrzeba niczego więcej, by zauroczyć nawet najbardziej opornych. »

  Tagi: ameryka północna, turks i caicos, karaiby, woda, artykuły, zadanie 1, turystyka wodna artykuły

 • Wyspa Zauroczenia – Puerto Rico

  Wyspa Zauroczenia – Puerto Rico

  Autor: Paulina Dwużnik

  Data publikacji: 09.08.2011 15:50

  Liczba odwiedzin: 7376

  „Isla del Encanto”, czyli Wyspa Zauroczenia – tak właśnie tutejsi mieszkańcy opisują swoją ojczyznę. Nic dziwnego, bo Puerto Rico (lub jeśli ktoś woli − Portoryko) zachwyca i uwodzi naturalnym pięknem, życzliwą atmosferą i poczuciem wolności. Wyspa budzi się o świcie i od razu zaczyna tętnić życiem w rytmie salsy i reggae. Cały dzień wygrzewa się w słońcu, by zakończyć dzień przy dźwiękach samby. Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, portoryko, san juan, isabela, vieques, artykuły, paulina dwużnik

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze na Dominikanę w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Środkowej i Karaibach