Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

  • Przewodnik po street foodzie na świecie

    Przewodnik po street foodzie na świecie

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 21.04.2014 00:14

    Liczba odwiedzin: 4837

    Nic nie oddaje tak istoty lokalnej kuchni jak jedzenie kupione na ulicy, chwilę wcześniej przygotowane na naszych oczach przez ulicznych kucharzy. Do tego street food jest dużo tańszy niż wizyta w restauracji. Jest to forma popularna głównie w krajach azjatyckich, ale istniejąca także w wielu miastach na całym świecie. »

  • Najdroższe restauracje świata

    Najdroższe restauracje świata

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 07.04.2014 01:10

    Liczba odwiedzin: 6047

    Jadanie w restauracjach nie jest zbyt modne w naszym kraju. Jednym z winowajców jest na pewno niski budżet przeznaczany przez Polaków na tego typu przyjemności. Wydanie pięćdziesięciu lub stu złotych podczas jednego wieczoru nie mieści się niektórym w głowie. Są jednak tacy, którzy za jedno danie płacą czterysta, tysiąc, a nawet więcej. Gdzie dokładnie? »

  • Najdziwniejsze restauracje świata

    Najdziwniejsze restauracje świata

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 30.03.2014 17:20

    Liczba odwiedzin: 4834

    Jakiś czas temu popularność zyskały restauracje, w których posiłki można kosztować w sposób niezwykły i oryginalny. Szczególnie za sprawą Dans le noir, czyli jak sama nazwa wskazuje, jedzenia w ciemności. Moda ta dotarła także do Polski. Tego typu lokal znajduje się w Poznaniu (Dark Restaurant), a także przez pewien czas działał w Warszawie. To jednak nic w porównaniu z listą miejsc przedstawioną poniżej. »

  • Durian – azjatycki król owoców

    Durian – azjatycki król owoców

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 24.03.2014 00:00

    Liczba odwiedzin: 7906

    W Europie, a właściwie na całym świecie oprócz południowo-wschodniej Azji, durian to bardziej kontrowersyjna ciekawostka niż przysmak. Jednak są miejsca, gdzie ludzie zajadają się tym owocem. Ba, nazywają go nawet królem. »

  • Najostrzejsze przyprawy świata

    Najostrzejsze przyprawy świata

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 17.03.2014 01:59

    Liczba odwiedzin: 4177

    Wrażliwość na ostry smak jest subiektywnym odczuciem każdego człowieka. Niemniej jednak istnieją sposoby, które pozwalają nam zmierzyć i uszeregować pikantność każdej przyprawy. »

  • Przysmaki znad Bajkału

    Przysmaki znad Bajkału

    Autor: Kacper Dziekan

    Data publikacji: 13.03.2014 14:10

    Liczba odwiedzin: 11229

    Kulinarnym symbolem Bajkału jest omul – ryba z rodziny łososiowatych. Występuje w różnych wariantach: surowy, wędzony i pieczony. Najlepszy jest grillowany, tzw. горячего копчения. Rybę tę można nabyć właściwie wszędzie w okolicach Bajkału. »

  • Polskie szlaki turystyczne

    Polskie szlaki turystyczne

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 10.03.2014 02:33

    Liczba odwiedzin: 2681

    Szlaki kulinarne to w Polsce pomysł dosyć nowy, ale cieszący się już niemałą popularnością. Jest to idea, która proponuje połączenie dwóch bardzo przyjemnych dla turysty czynności: zwiedzania oraz jedzenia. W naszym kraju mamy kilka prężnie działających tego typu inicjatyw. »

  • Kuchnia warszawska

    Kuchnia warszawska

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 03.03.2014 02:14

    Liczba odwiedzin: 2593

    Na pytanie o kuchnię warszawską zapewne wiele osób wzruszyłoby ramionami. Ciekawe ilu z nas potrafiłoby wymienić chociażby jedno danie pochodzące ze stolicy? Pomimo nikłej powszechnej wiedzy na ten temat, książki kucharskie opisujące warszawskie tradycje gastronomiczne liczą kilkaset stron. O czym tam więc przeczytamy? »

  • Wycieczki kulinarne

    Wycieczki kulinarne

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 24.02.2014 02:19

    Liczba odwiedzin: 4195

    Turystyka kulinarna jest w Polsce coraz popularniejsza. Zauważyły to również biura podróży, które oferują niezliczone wycieczki o tej tematyce. Obecnie są nawet firmy, które specjalizują się tylko w tego typu wyjazdach. Duże biura po początkowym „boomie” zdały się trochę odpuścić, ale mimo wszystko i tam znajdziemy kilka ciekawych propozycji. »

  • Jak się jada w Brazylii?

    Jak się jada w Brazylii?

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 16.02.2014 14:39

    Liczba odwiedzin: 6291

    Odwiedził wiele krajów w Europie, przez dłuższy czas mieszkał w Niemczech oraz we Włoszech, gdzie mieliśmy okazję się spotkać. Wielki miłośnik podróży, ale przede wszystkim dobrego jedzenia. Tym razem Danilo Porto de Sousa zgodził się zdradzić tajniki swojej rodzimej, brazylijskiej kuchni. »

  • Buona e bella – stracciatella!

    Buona e bella – stracciatella!

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 09.02.2014 18:05

    Liczba odwiedzin: 3605

    Bergamo – to miasto kojarzymy z tanimi liniami i bliskością Mediolanu. I jest to prawdą. Z większości polskich miast dolecimy tutaj za kilkanaście złotych. Warto jednak nie traktować tego miejsca jako przesiadkowego do innych włoskich miast ze stolicą mody na czele, ale zatrzymać się w nim chociażby na jeden dzień. »

  • Najważniejsze imprezy kulinarne 2014 roku w Polsce

    Najważniejsze imprezy kulinarne 2014 roku w Polsce

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 02.02.2014 16:06

    Liczba odwiedzin: 12253

    Degustowanie nowej egzotycznej potrawy nie zawsze musi oznaczać daleką podróż. Wiele miejscowości w Polsce organizuje festiwale kulinarne, gdzie spróbować można smakołyków z całego świata. Na niektórych imprezach mocno akcentowane są także lokalne i tradycyjne smaki. Poniżej subiektywna lista najważniejszych z nich. »

  • Kiszony śledź – Szwecja

    Kiszony śledź – Szwecja

    Autor: Natalia Pecyna

    Data publikacji: 25.01.2014 20:37

    Liczba odwiedzin: 12737

    Owiany złą sławą, śmierdzący ohydnie i niebezpieczny do tego stopnia, że nie wolno się z nim pojawić na pokładzie samolotu – tak w skrócie można zacząć opowieść o tym, czym jest szwedzki kiszony śledź, surströmming. »

  • Wiedeński Melange

    Wiedeński Melange

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 25.01.2014 15:41

    Liczba odwiedzin: 3423

    Nie był to mój pierwszy pobyt w Wiedniu, ale dla atmosfery panującej w tym mieście podczas adwentu warto było odwiedzić je po raz kolejny. Bajeczne jarmarki bożonarodzeniowe, rozstawione pod każdym ważniejszym habsburskim zabytkiem, przyciągały masy Austriaków, a także wielu zagranicznych gości. »

  • „Próbuję, więc je(ste)m” – czyli kulinarna relacja z Korfu

    „Próbuję, więc je(ste)m” – czyli kulinarna relacja z Korfu

    Autor: Marta Błaszczyńska

    Data publikacji: 23.08.2013 02:13

    Liczba odwiedzin: 10522

    Jedną z najprzyjemniejszych dla naszych zmysłów czynności, jakim poddać się może podróżnik poznający dany kraj, jest zasmakowanie lokalnej, tradycyjnej kuchni odwiedzanego miejsca. Miałam ostatnio szczęście w nieszczęściu odżywiać się jak prawdziwy mieszkaniec Korfu. Szczęście, bo choć kuchnia grecka jest może nieco mniej popularna niż włoska czy francuska, smakuje wyśmienicie. Nieszczęście, gdyż pod koniec pobytu z trudnością zakładałam początkowo luźne szorty. »

  • Świnka na patyku

    Świnka na patyku

    Autor: Świat oczami Gośki

    Data publikacji: 19.04.2013 16:36

    Liczba odwiedzin: 3399

    Dla mnie kuchnia tajska jest jedną z najlepszych na świecie. Może nawet najlepszą. Mam tu zarówno na myśli smażoną świnkę na patyku kupioną na ulicy, jak i full wypas obiad w dobrej tajskiej restauracji. »

  • Co się gotuje w amerykańskim tyglu? (część 2)

    Co się gotuje w amerykańskim tyglu? (część 2)

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 07.04.2013 14:14

    Liczba odwiedzin: 2834

    USA to państwo stworzone przez imigrantów. Nie bez przyczyny nazywane jest tyglem kultur. Można tu spotkać ludzi ze wszystkich stron świata. Jest tu tyle rodzajów kuchni, ile narodów. Każda próbuje zachować swoją odrębność. Fuzja jest jednak nieunikniona. »

  • Pieróg na zdrowie!

    Pieróg na zdrowie!

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 29.03.2013 13:01

    Liczba odwiedzin: 7550

    Pierogi kojarzą się z polską kuchnią, jednak pod różnymi nazwami znane są na wszystkich szerokościach geograficznych. Co ciekawe, najlepiej smakują w winie! »

  • Co się gotuje w amerykańskim tyglu? (część 1)

    Co się gotuje w amerykańskim tyglu? (część 1)

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 22.03.2013 13:31

    Liczba odwiedzin: 4976

    USA to państwo stworzone przez imigrantów. Nie bez przyczyny nazywane jest tyglem kultur. Można tu spotkać ludzi ze wszystkich stron świata. Jest tu tyle rodzajów kuchni, ile narodów. Każda próbuje zachować swoją odrębność. Fuzja jest jednak nieunikniona. »

  • Marokańskie specjały

    Marokańskie specjały

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 17.03.2013 17:37

    Liczba odwiedzin: 5793

    Maroko to niezwykle ciekawy kraj, zróżnicowany geograficznie i kulturowo. Obszar pomiędzy Morzem Śródziemnym i Atlantykiem a Saharą zamieszkują trzy plemiona Berberów, Arabowie i Francuzi. Mieszkańców Maroka dzieli pochodzenie etniczne, rasa i religia, ale jednoczy ta sama, wyśmienita kuchnia. »

  • Grecja od kuchni

    Grecja od kuchni

    Autor: Wrangler4ever.pl

    Data publikacji: 13.03.2013 21:09

    Liczba odwiedzin: 7106

    Grecja od kuchni, czyli tych kilka nieprzyjemnych spraw, które mogliśmy wybaczyć Grekom za zapach i smak ich potraw, traktując drobne incydenty jak pikantne przyprawy dodające smaku całości. »

  • Krakowski subiektywny przewodnik gastronomiczny

    Krakowski subiektywny przewodnik gastronomiczny

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 11.03.2013 21:12

    Liczba odwiedzin: 3685

    Krakowa nie trzeba reklamować. Dawną stolicę Polski odwiedziło w ubiegłym roku dziewięć milionów turystów. Na przybyszów czeka wiele wspaniałych zabytków oraz niezliczona ilość restauracji, barów i klubów. Odwiedzając Kraków, potrzebujesz nie tylko przewodnika turystycznego, ale także kulinarnego! »

  • Z Anatewki do Tel Avivu

    Z Anatewki do Tel Avivu

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 03.03.2013 18:05

    Liczba odwiedzin: 4064

    Kuchnia żydowska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Napotyka jednak na konkurencję ze strony kuchni izraelskiej. Cymes czy falafel? – oto jest pytanie! »

  • Nie tylko sznycel, czyli kuchnia po wiedeńsku

    Nie tylko sznycel, czyli kuchnia po wiedeńsku

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 23.02.2013 18:09

    Liczba odwiedzin: 4660

    Wiedeń kojarzy się ze sznyclem, sałatką kartoflaną i tortem Sachera. Tymczasem stolica Austrii ma nam do zaoferowania wiele różnorodnych doświadczeń kulinarnych. »

  • Podróże kawiarniane

    Podróże kawiarniane

    Autor: Anna Kraus

    Data publikacji: 14.02.2013 18:08

    Liczba odwiedzin: 6458

    Zaletą kawy jest to, że jej nazwa brzmi podobnie w każdym języku. Jednakże podobieństwo leksykalne nie zawsze przekłada się na smak czy sposób serwowania tego napoju. American coffee, Wiener Kaffee, caffè italiano i turecka kahve to cztery różne historie. »

  • Czekając na obiad

    Czekając na obiad

    Autor: Jacek Jaworski

    Data publikacji: 17.10.2012 13:53

    Liczba odwiedzin: 6161

    Szokujące? Niesmaczne? Indonezyjczycy regularnie podróżujący promem na wyspę Sumbawa wydają się oswojeni z tym widokiem. To przecież zwyczajowe przygotowywanie koźliny serwowanej jak Indonezja długa i szeroka. A że na deskach pokładu i z „wkładką”, która dopiero co wyzionęła ducha?! To tylko kulinarny szczegół. »

  • Indonezja – wszystkimi zmysłami

    Indonezja – wszystkimi zmysłami

    Autor: Aleksandra Czyż

    Data publikacji: 15.10.2012 21:42

    Liczba odwiedzin: 4109

    Byłam w kraju, gdzie jedzenie jest tak ważne dla ludzi, jak oddychanie. Albo bardziej. Rozgrywają się tu codziennie mistyczne celebracje godne wytłaczanych aksamitem salonów. Zamiast tego jest mata rozłożona na chodniku i talerz, zmywany pospiesznie w misce z lodowatą wodą i podawany kolejnym głodnym gościom. Jest oszałamiająco, bo Indonezję smakuje się wszystkimi zmysłami. Inaczej nie sposób. »

  • Kulinarne niespodzianki w Państwie Środka

    Kulinarne niespodzianki w Państwie Środka

    Autor: Jakub Staniszewski

    Data publikacji: 14.10.2012 12:16

    Liczba odwiedzin: 69743

    Chińskiej kuchni poświęcone zostały już setki, jeśli nie tysiące, różnorakich opracowań, kompendiów i artykułów. Żaden z nich nie jest w stanie oddać, czy chociażby w najmniejszym stopniu wyjaśnić fenomenu tej najbardziej chyba zróżnicowanej, zaskakującej i specyficznej kuchni na świecie. »

  • Śladami Marzeń – azjatyckie smaki, robaki i przysmaki

    Śladami Marzeń – azjatyckie smaki, robaki i przysmaki

    Autor: Jaśmina Jurecka i Tomasz Labus

    Data publikacji: 13.10.2012 23:09

    Liczba odwiedzin: 15524

    88-dniowa kulinarna podróż po Azji południowo-wschodniej okazała się przygodą życia. W poszukiwaniu hardcorowych smaków przebyliśmy ponad 35 700 km. Psy, robaki, embriony, tygrysy, węże – to tylko niektóre z próbowanych przez nas smakołyków! »

  • Witamy na południu Stanów Zjednoczonych (czyli moje zapiski o kulturze amerykańskiej)

    Witamy na południu Stanów Zjednoczonych (czyli moje zapiski o kulturze amerykańskiej)

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 26.08.2012 12:25

    Liczba odwiedzin: 11740

    Amerykanie mają obsesję na punkcie low fat, co nie przeszkadza im w tym, by produkować i pić strasznie słodkie napoje czy pieczywo. Nawet opis na opakowaniu Nesquika wskazuje, że kakao to najlepiej smakuje z chudym mlekiem... »

  • Hiszpańskie smakowite grzechy główne

    Hiszpańskie smakowite grzechy główne

    Autor: Sabina Piłat

    Data publikacji: 07.08.2012 23:55

    Liczba odwiedzin: 6259

    Pomimo że daleko mi do religii, to kiedy myślę o tym, co chcę napisać, do głowy przychodzi mi właśnie religijne porównanie. Po hiszpański piękne słowo "gula" to jeden z grzechów głównych. Już wiecie który? Właśnie tak – obżarstwo! W tym kraju popełnia go większość mieszkańców, a już na pewno wszyscy turyści. Skusicie się? »

  • Kuchnia kreolska

    Kuchnia kreolska

    Autor: AnnLea

    Data publikacji: 13.03.2012 05:37

    Liczba odwiedzin: 162433

    Kuchnia kubańska (na Kubie nazywana „kreolską“) to połączenie kuchni hiszpańskiej, afrykańskiej i potraw rdzennych Indian, którzy doskonale potrafili wykorzystać naturalne bogactwo wyspy. Ta mieszanka sprawiła, że powstały zupełnie nowe potrawy. Jedzenie jest proste, aromatyczne i sycące. »

  • Bośnia pełną gębą

    Bośnia pełną gębą

    Autor: Karolina Łuczak

    Data publikacji: 12.03.2012 00:16

    Liczba odwiedzin: 30099

    Jak pije się prawdziwą, bośniacką kawę? W jaki sposób właściwie ją przyrządzić? Gdzie podają najlepsze ćevapčići na Bałkanach i co to właściwie jest? Czy gołąbki to tylko polska tradycja i dlaczego, jeśli zamawiamy w Bośni czarną herbatę od razu wszyscy martwią się, że jesteśmy przeziębieni? Jedno jest pewne – aby zasmakować orientu, nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Kilkaset kilometrów na południe od kraju nad Wisłą przeżyjemy nie lada kulinarny szok i doświadczymy prawdziwej rozkoszy podniebienia za niewielkie pieniądze. O ile w ogóle zapomnimy o stereotypach i odważymy się pojechać do "dzikiej" Bośni i Hercegowiny. »

  • Kulinarne siódme niebo

    Kulinarne siódme niebo

    Autor: Mateusz Pannert

    Data publikacji: 09.03.2012 18:10

    Liczba odwiedzin: 3729

    Mimo że Timor Wschodni leży godzinę lotu od Darwin w Australii, dla większości obcokrajowców kulinarne przysmaki tego pięknego miejsca to wciąż zagadka. Najwyższy czas odkryć, czy kuchnia kraju wschodzącego słońca jest tak pasjonująca jak jego historia i przyroda. »

  • Tajemnice Hajastanu

    Tajemnice Hajastanu

    Autor: Marta Pieńkowska

    Data publikacji: 08.03.2012 17:44

    Liczba odwiedzin: 5648

    Tysiące lat temu na tajemniczej górze Ararat (obecnie należy do Turcji) osiadła Arka Noego. Noe wypuścił gołębicę, która przyniosła mu listek z drzewa oliwnego. Wkrótce woda na ziemi opadła, a Noe założył na stoku góry winnicę. Do 1840 roku pokazywano ją podróżnikom (w lipcu 1840 roku duża część Araratu została zniszczona przez trzęsienie ziemi). »

  • Bułgarskie smaki...

    Bułgarskie smaki...

    Autor: Jagoda Piotrowska

    Data publikacji: 07.03.2012 22:57

    Liczba odwiedzin: 8834

    Kuchnia Bułgarii doskonale oddaje charakter tego kraju - kusi kolorami i odurza ilością przypraw a przy tym niezwykle syci. »

  • Jak Zostałem Kucharzem w Syczuanie

    Jak Zostałem Kucharzem w Syczuanie

    Autor: MWD

    Data publikacji: 07.03.2012 18:53

    Liczba odwiedzin: 6944

    „Chińczyk” to potoczne określenie wszelkiej maści bud z jedzeniem azjatyckim. W obiegowej opinii owe budy definiują całą chińską kuchnię w ogóle, dodając czasem do tego element humorystyczny – a to wieprzowina z kota, a to gołąbki z gołębi… Tym razem osobiście postanowiłem przyrządzić dania najwspanialszej kuchnia świata – kuchni syczuańskiej. »

  • Pikantna słodycz Meksyku

    Pikantna słodycz Meksyku

    Autor: Katarzyna Lebiedzińska

    Data publikacji: 07.03.2012 15:37

    Liczba odwiedzin: 6584

    Mówiąc o kuchni meksykańskiej, nie wolno pominąć kontekstu kulturowego tego kraju, bo aspekt życia jakim są kulinaria nierozerwalnie łączy się z indiańską przeszłością oraz hiszpańską konkwistą. I nie będzie w tym nic z przesady, jeśli powiemy, że podbicie Ameryki miało wpływ na kształtowanie gustów kulinarnych mieszkańców Meksyku. Przed przybyciem pierwszych europejczyków na ziemiach Azteków, Majów i Zapoteków, w kuchni dominowały takie składniki jak wanilia, czekolada, papryka i pomidory. Z Nowego Świata konkwistadorzy przywieźli ze sobą pszenicę, cebulę i czosnek. Po upływie czasu wśród rdzennych mieszkańców i europejskiej ludności napływowej, zawiązały się pierwsze rodziny, co sprowadziło się do przenikania się dwóch kultur w życiu codziennym. Oczywiście miało to znaczny wpływ na formowanie się tego, co nazywamy współczesną kuchnią meksykańską. »

  • Egzotyczne smaki Wietnamu

    Egzotyczne smaki Wietnamu

    Autor: Tomasz Pakuła

    Data publikacji: 01.03.2012 20:41

    Liczba odwiedzin: 23706

    Słynąca z wyrazistych, świeżych smaków i pomysłowo skomponowanych dań, wietnamska sztuka gotowania ewidentnie wyróżnia się wśród innych kuchni dalekiej Azji. Powszechnie uznawana przez ekspertów za jedną z najzdrowszych kuchni świata, wietnamska kuchnia jest doceniana za świeżość składników, bogactwo warzyw i owoców morza oraz znikome użycie oleju. »

  • Cuisine francaise

    Cuisine francaise

    Autor: Aleksandra Bełż

    Data publikacji: 13.02.2012 10:13

    Liczba odwiedzin: 4648

    16 listopada 2010 to ważna data dla Francuzów, a według Francuzów, pewnie i dla ludzkości. Po latach walk, udało się – „Repas gastronomique des Français” znalazł się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. »

  • Włochy po znajomości

    Włochy po znajomości

    Autor: Anna Spiczak

    Data publikacji: 09.02.2012 20:26

    Liczba odwiedzin: 4177

    Relacja z podróży przez północne Włochy nie zawsze głównymi drogami. »

  • Uczta po gruzińsku

    Uczta po gruzińsku

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 22.08.2011 09:21

    Liczba odwiedzin: 7392

    Ucztowanie jest nieodłączną częścią gruzińskiej kultury. To okazja, by spróbować tradycyjnych dań, wznieść i wysłuchać toastów, napić się lokalnego wina z bawolego rogu, zaśpiewać, zatańczyć, a przede wszystkim wzmocnić rodzinne i przyjacielskie więzi. »

  • Z czym to się je?

    Z czym to się je?

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 10.08.2011 11:01

    Liczba odwiedzin: 29334

    Kochasz podróże i kochasz jedzenie. Chciałbyś połączyć obie pasje i wyruszyć w drogę obfitującą w doznania kulinarne, których nigdy nie zapomnisz? Może marzysz o tym, aby zgłębić tajniki produkcji serów pleśniowych i piwa lub poznać odpowiedź na pytanie: „Jak powstaje sękacz?”, a przy okazji zwiedzić kawałek świata? Jeżeli tak, turystyka kulinarna jest idealną propozycją dla ciebie. »

  • Piwnym szlakiem po Polsce

    Piwnym szlakiem po Polsce

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 08.08.2011 12:46

    Liczba odwiedzin: 5780

    Piwo było najpopularniejszym trunkiem począwszy od średniowiecza, głównie ze względu na niezbyt wygórowaną cenę. Wino czy miód pitny były wówczas napitkami dosyć drogimi, a wody nie pijano ze względu na zanieczyszczenia. Początkowo piwo mógł wytwarzać każdy, a najprostszym sposobem było ważenie zboża z dodatkiem drożdży. Dopiero koło XIV wieku nastąpiło oddzielenie zawodu słodownika i piwowara, a następnie utworzenie odpowiednich cechów. »

  • Tunezja – shake 3 smaki, raz!

    Tunezja – shake 3 smaki, raz!

    Autor: Adriana Żurawska

    Data publikacji: 08.08.2011 11:58

    Liczba odwiedzin: 6876

    Smak afrykański, arabski i śródziemnomorski. Na raz? Czemu nie?! Zasmakuj w tunezyjskiej kuchni i przekonaj się, jak bardzo potrafi zawrócić w głowie swoim bogactwem. Przepyszna mieszanka, wszystkiego po trochu, a zarazem obficie i różnorodnie – tylko na styku 3 kultur. »

  • Szczypta pikanterii – kuchnia meksykańska

    Szczypta pikanterii – kuchnia meksykańska

    Autor: Paulina Dwużnik

    Data publikacji: 29.07.2011 13:14

    Liczba odwiedzin: 4960

    Chili smażone, gotowane, pieczone, grillowane, siekane, mielone, chili z kurczakiem, chili z wieprzowiną, chili z czekoladą, kotlety z chili, pierożki z chili, ryby i owoce morza z chili. Jeśli zdawało wam się, że nie ma większego od was znawcy pikantnych przysmaków, to przed zjedzeniem chili w ogóle nie mieliście pojęcia o prawdziwym ostrym smaku. »

  • Soon come – Jamajka od kuchni

    Soon come – Jamajka od kuchni

    Autor: Paulina Dwużnik

    Data publikacji: 28.07.2011 15:13

    Liczba odwiedzin: 3833

    Czujesz się fatalnie? Szare niebo nad Warszawą przyprawia cię o atak porannej depresji? Nie masz ochoty wstawać z łóżka, gdy za oknem na przemian śnieg, deszcz albo śnieg z deszczem? Nie widzisz sensu w swojej pracy/życiu rodzinnym/zmaganiach z codziennością? Weź sobie kilka tygodni wolnego, spakuj szorty, czapkę i kolorową koszulę i wsiadaj w samolot na Jamajkę! »

  • Smaki Korei

    Smaki Korei

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 28.07.2011 13:59

    Liczba odwiedzin: 6394

    Istnieje wiele sposobów na podróżowanie: pociągiem, samochodem, rowerem, pieszo. Można wybierać najszybszy aktualnie środek transportu – samolot. Jednak można odbywać wojaże również w wyobraźni. Jak? Wybierając się w rodzimym kraju w podróż kulinarną. »

  • Słowak idzie do baru

    Słowak idzie do baru

    Autor: Anna Wiśniewska

    Data publikacji: 28.07.2011 13:51

    Liczba odwiedzin: 5583

    Kiedyś czytałam opis jednej z restauracji w Liptowskim Mikulaszu, która oferuje napoje alkoholowe, niealkoholowe i mieszane. Cóż, było to dla mnie trochę dziwne, bo albo coś ma w sobie procenty, albo nie. Ale Słowacja jest specyficzna, jeśli chodzi o trunki. »

  • Samba deliciosa – karnawał na talerzu

    Samba deliciosa – karnawał na talerzu

    Autor: Magda Ramos

    Data publikacji: 27.07.2011 15:50

    Liczba odwiedzin: 6332

    Samba de roda – dynamiczny i zalotny taniec kochanków stanowi kluczowy element brazylijskiego karnawału. Jego nazwa oznacza tyle, co tańczenie do klaskania dłońmi, wybijanie rytmu nogami lub dotykanie się brzuchami. By ulec żywiołowi zmysłowych dźwięków i kusząco kręcić biodrami te muszą być jednak pełne. Energię niezbędną do poskromienia temperamentnych Latynosów najlepiej zgromadzić, oddając się w ręce brazylijskich gospodyń, które w garnkach mieszają z taką precyzją, z jaką capoeiristas grając na berimabau, wybijają rytm tancerzom. »

  • Przysmaki Italii

    Przysmaki Italii

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 27.07.2011 12:02

    Liczba odwiedzin: 3376

    Przyznam się, choć trochę wstydliwie, że na samą myśl zgłodniałam. Już na samą myśl chciałabym wybrać się do porządnego sklepu i kupić odpowiednie składniki, a następnie zaszyć się w kuchni i stworzyć kulinarny cud lub choćby jego namiastkę. Na myśl o tym jedzeniu, najchętniej wsiadłabym w samolot i poleciała tam, gdzie na stołach króluje makaron oraz pizza. Cóż, myślę, że byłabym nawet gotowa sporo przytyć. »

  • Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

    Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

    Autor: Joanna Kościańska

    Data publikacji: 26.07.2011 14:23

    Liczba odwiedzin: 8148

    Co kraj, to obyczaj – także przy stole. Podróżując po świecie, spotkamy się z różnymi tabu, faux pas czy etykietami dotyczącymi spożywania posiłków. Choć krajowcy najpewniej wybaczą nam nieznajomość miejscowego savoir-vivre’u, warto zrobić na nich dobre wrażenie i zawczasu dowiedzieć się, jakie zwyczaje picia i jedzenia panują w danej kulturze. »

  • Nie tylko małpie móżdżki – kuchnia chińska

    Nie tylko małpie móżdżki – kuchnia chińska

    Autor: Maciej Sawicki

    Data publikacji: 25.07.2011 09:06

    Liczba odwiedzin: 5874

    Wbrew powszechnemu mniemaniu kuchnia chińska odznacza się niezwykłą dbałością o jakość podawanych potraw, a sama umiejętność gotowania sprowadzona jest do rangi sztuki. Chińska tradycja kulinarna od zawsze pielęgnowała zdrowy sposób odżywiania, a poprzez trudne warunki naturalne nauczyła się korzystać z darów natury, które Europejczyk z trudem może wyobrazić sobie na stole. Na szczęście jednak to stereotypowe myślenie zanika w miarę pojawiania się na rynku coraz bardziej „chińskich” restauracji eliminujących pseudoazjatyckie fast foody. »

  • Kwaśne i słodkie smaki Rosji

    Kwaśne i słodkie smaki Rosji

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 20.07.2011 09:29

    Liczba odwiedzin: 7912

    Kuchnia rosyjska to nie tylko bliny, kawior i wódka. Wielowiekowa tradycja, burzliwa historia i ogromne tereny sprawiły, że odkrywanie smaków i zapachów rosyjskich dań jest naprawdę fascynujące. Niektóre z nich można łatwo i szybko przygotować we własnej kuchni, inne, rodem z carskiego stołu, wymagają umiejętności i sporo wysiłku. »

  • Kulinarny szlak po Polsce

    Kulinarny szlak po Polsce

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 20.07.2011 09:06

    Liczba odwiedzin: 6053

    Wakacyjne wylegiwanie się na plaży i obracanie ciałem jak na ruszcie, aby nabrać równomiernej opalenizny, z pewnością nie jest wymarzonym sposobem na spędzanie wolnego czasu dla wielu z nas. Co więc powiecie na wakacyjne imprezy kulinarne? Nowy trend służy nie tylko naszym podniebieniom, ale i promocji miast i cieszy się coraz większą popularnością. »

  • Mongolia – tylko mięso daje prawdziwą siłę

    Mongolia – tylko mięso daje prawdziwą siłę

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 19.07.2011 16:09

    Liczba odwiedzin: 9611

    Mongolia słynie z pięknych stepów, nieokiełznanej i dziewiczej przyrody, gościnności mieszkańców oraz z pogody, która często zaskakuje nieprzygotowanych na tak ekstremalne warunki turystów. To między innymi warunki klimatyczne miały wpływ na ukształtowanie się tradycyjnej kuchni mongolskiej. Kuchni, w której najwyżej ceni się potrawy obfite w tłuszcz, czyli mięso i wysokoenergetyczne potrawy mleczne. Jak mówił mojej znajomej w Mongolii pewien szaman: „Nie dajcie się oszukać, tylko mięso daje prawdziwą siłę i nie da się go niczym zastąpić”. »

  • Kuchnia Islandii – delikatesy dla śmiałków

    Kuchnia Islandii – delikatesy dla śmiałków

    Autor: Adriana Żurawska

    Data publikacji: 19.07.2011 15:31

    Liczba odwiedzin: 5679

    Kiedy udamy się do księgarni w poszukiwaniu islandzkiej książki kucharskiej, wrócimy z pustymi rękami, a towarzyszyć nam będzie śmiech sprzedawcy: „Nie ma takiej książki! Wie pani co oni jedzą? Zgniłe mięso i koniec!”. Bzdura? Przed wyjazdem na Islandię warto dowiedzieć się co nieco o tamtejszej kuchni. Może zaskoczyć! »

  • Jak smakuje Słowacja

    Jak smakuje Słowacja

    Autor: Anna Wiśniewska

    Data publikacji: 14.07.2011 16:55

    Liczba odwiedzin: 9216

    Słowacja ma bardzo podobną kuchnię do naszej, polskiej. Wywodzimy się ze zbliżonych kręgów kulinarnych. Mimo to można wyróżnić kilka charakterystycznych potraw, które jednoznacznie kojarzą się z naszymi południowymi sąsiadami. »

  • Izraelski kocioł kulinarny

    Izraelski kocioł kulinarny

    Autor: Anna Wiśniewska

    Data publikacji: 14.07.2011 16:28

    Liczba odwiedzin: 5160

    Do powstałego w 1948 roku Państwa Izrael przybywali Żydzi z całego świata. Przywieźli ze sobą nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim bogate tradycje regionalne z innych krajów. Tym sposobem Izrael wzbogacił się o smaki z całego świata. Dlatego tak trudno określić jednoznacznie, które potrawy są typowo izraelskie. Bardziej dociekliwi zapytaliby, czy takie w ogóle istnieją… »

  • Hellada oliwą płynąca

    Hellada oliwą płynąca

    Autor: Maciej Sawicki

    Data publikacji: 13.07.2011 14:23

    Liczba odwiedzin: 14873

    O Grecji można pisać w nieskończoność. Nieprzypadkowo mówi się o niej, że to kolebka cywilizacji, z której obficie czerpały (i ciągle czerpią) pozostałe kraje Europy. Tu miały początek próby zmierzenia się z matematyką i nowoczesną myślą humanistyczną. Kojarzona z kanonami piękna po dziś dzień jest symbolem dobrego smaku i to na nim się skoncentrujemy. »

  • Francuskie przysmaki

    Francuskie przysmaki

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 13.07.2011 10:18

    Liczba odwiedzin: 29007

    Kuchnia francuska – jedna z najpopularniejszych i najlepszych na świecie – to nie tylko bagietki, ślimaki i żabie udka. W rzeczywistości jest ona na tyle bogata i różnorodna, że można spędzić tygodnie, podróżując po Francji i próbując tamtejszych przysmaków. »

  • Europa lubi piwo

    Europa lubi piwo

    Autor: Dariusz Konstantynowicz

    Data publikacji: 12.07.2011 13:58

    Liczba odwiedzin: 4360

    W Polsce ten rodzaj turystyki nie jest jeszcze tak powszechny jak w Belgii, Niemczech czy Irlandii, gdzie od dawna cieszy się sporą popularnością. Pasjonaci piwa z całego świata podróżują po różnych zakątkach kuli ziemskiej, żeby odwiedzić ojczyznę swojego ulubionego trunku. »

  • Dużo dobrego z belgijskiej spiżarni

    Dużo dobrego z belgijskiej spiżarni

    Autor: Marta Nogas

    Data publikacji: 11.07.2011 12:17

    Liczba odwiedzin: 4721

    Jak najłatwiej obrazić Belga? Oczywiście twierdząc, że to Francuzi wynaleźli frytki, na co wskazywałoby angielskie „french frites”. Jednak w istocie dumnymi wynalazcami frytek są Belgowie. I o tym lepiej pamiętać, jeśli chce się utrzymać dobre relacje z mieszkańcami tego kraju. »

  • Czeska książka kucharska

    Czeska książka kucharska

    Autor: Marta Nogas

    Data publikacji: 06.07.2011 15:33

    Liczba odwiedzin: 6280

    Kuchnia czeska jest niemałym wyzwaniem. Zarówno dla kucharzy, jak i osób o delikatnych żołądkach i słabych głowach. Tradycyjne jedzenie składa się z mięs, ciężkich mącznych potraw, tłustych sosów i hektolitrów piwa. Wegetarianie i chudawe modelki ciągle na diecie niechybnie umarliby tu z głodu. »

  • Dieta współczesnego Wikinga

    Dieta współczesnego Wikinga

    Autor: Adriana Żurawska

    Data publikacji: 05.07.2011 14:34

    Liczba odwiedzin: 6083

    Surowe prawo zapewniło Szwecji status jednego z najmniej zanieczyszczonych państw oraz spiżarni pełnej zdrowej, naturalnej żywności. W szwedzkich rzekach pływają niezliczone ilości raków, w przybrzeżnych wodach aż roi się od śledzi i sandaczy, zaś jesienią na stołach zaczyna pojawiać się dziczyzna. A wszystko to w towarzystwie lodowatej wódki bądź lokalnego koperkowego alkoholu – aby zneutralizować wszechobecną sól. »

  • Chanoyu – rytuał picia herbaty

    Chanoyu – rytuał picia herbaty

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 01.07.2011 13:37

    Liczba odwiedzin: 5750

    Pewien buddyjski mnich miał problemy ze snem. By jakoś przetrwać bezsenne noce, zaczął zapraszać gości i wraz z nimi popijać herbatę. Spotkania stawały się coraz bardziej zrytualizowane… To jedna z wielu legend, która tłumaczy pochodzenie chanoyu – japońskiej ceremonii parzenia i picia herbaty. »

  • Pies po wietnamsku i inne przysmaki

    Pies po wietnamsku i inne przysmaki

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 16.06.2011 12:28

    Liczba odwiedzin: 8083

    Kuchnia wietnamska, kolorowa, oryginalna i aromatyczna, jest nam bliższa niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Choć niektórych potraw przeciętny Polak nie wziąłby do ust, inne cieszą się niewiele mniejszą popularnością niż japońskie sushi, czy włoskie spaghetti. »

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19