Dziś jest 22.09.2023
Imieniny obchodzą Maurycy, Tomasz, Joachim, Daria
Strona główna
Najbardziej tajemniczy z kontynentów, głównie z powodu izolacji i niesprzyjających warunków, które w zasadzie uniemożliwiają tzw. normalne życie. Biały Ląd długo czekał na swojego odkrywcę, kolejne wyprawy zawracały z niczym od niegościnnych brzegów i dopiero w 1895 r. Carsten Borchgrevink, norweski uczony, zdołał postawić na nim stopę. Kamyczek poruszył lawinę, następni podróżnicy-badacze, ogarnięci gorączką zwaną Antarktydą, ruszali, by zgłębić zagadkę siódmego kontynentu i zdobyć biegun.
Antarktyda jest częścią Antarktyki, czyli obszaru, który obejmuje również okoliczne wyspy i zajmującego prawie 14 mln kilometrów kwadratowych powierzchni. Przy czym większa cześć kontynentu pokryta jest lądolodem (co ciekawe ta lodowa czapa jest też największym na świecie magazynem słodkiej wody – 90 proc. zasobów na Ziemi). To sprawia, że obszar, nie licząc około tysiąca pracowników stacji badawczych, jest niezamieszkany. Nie należy też do żadnego państwa, choć wiele z nich rości sobie pretensje terytorialne do Białego Lądu, nie ma flagi, rządu, ani administracji. To kontynent innych rekordów i osobliwości: znajduje się tam aż 6 biegunów: geograficzny, magnetyczny, geomagnetyczny, zórz, zimna i niedostępności. Pod ogromną masą lodową kryje się 145 jezior i przepływa jedyna rzeka Antarktydy – Onyx, ich wody są stale zasilane przez topniejące lodowce, kolejny tak charakterystyczny dla Antarktydy element krajobrazu.
Odkrywanie Antarktydy trwa. Tylko zmienił się nieco jego charakter: turystyczne statki wycieczkowe wypływające z Ziemi Ognistej ku wybrzeżom Antarktydy zawsze mają komplet pasażerów, których średnia wieku nieprzypadkowo wynosi +50 (wycieczki na Antarktydę nie należą do tanich), a cyfry wskazują, że trend będzie się tylko umacniać – w ciągu ostatnich 10 lat liczba turystów potroiła się, a zatem na wybrzeżu Antarktydy zaczyna być tłoczno. Na szczęście liczbę nie zawsze korzystnych wizyt kontroluje natura, sezon trwa tylko 5 miesięcy. Potem Antarktyda znowu staje się najbardziej odizolowanym i niegościnnym rejonem świata.
Autor: Anna Matelska
Data publikacji: 20.06.2011 13:19
Liczba odwiedzin: 6915
Gdzie na wakacje? Oczywiście do ciepłych krajów! – odpowie przeciętny urlopowicz. Tylko wyrafinowany turysta odważy się szukać egzotyki w najmroźniejszych zakątkach kuli ziemskiej. Wyjazd na południe wcale nie musi oznaczać Hiszpanii czy Egiptu. Na samym „czubku” półkuli południowej leży najbardziej tajemniczy z lądów. Jaka właściwie jest Antarktyda? »
Tagi: antarktyda, ziemia ognista, ushuaia, artykuły, anna matelska
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Anna Matelska
Data publikacji: 20.06.2011 14:30
Liczba odwiedzin: 22480
Pochodzę znad morza, ale już 4 lata temu dałam się porwać wielkomiejskiemu życiu w nieokiełznanej Warszawie. Studiuję historię, która jest moją wielką pasją, przyszłość jednak wiążę z dziennikarstwem i koniecznie z podróżami. »
Tagi: anna matelska 1, redakcja, redakcja azja, redakcja ameryka północna, redakcja ameryka południowa, redakcja australia i oceania, redakcja antarktyda, redakcja polska, redakcja norwegia, redakcja meksyk, redakcja kanada, redakcja korea północna, redakcja korea południowa, redakcja wietnam, redakcja japonia, redakcja sri lanka, redakcja chile, redakcja australia, redakcja kuchnia, redakcja autostop, redakcja góry, redakcja woda, redakcja rowery, redakcja rpa
Powered by Webspiro.