Dziś jest 18.05.2024

Imieniny obchodzą Eryk, Aleksandra, Feliks, Aleksander

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Antarktyda - najnowsze artykuły i relacje

Antarktyda

Najbardziej tajemniczy z kontynentów, głównie z powodu izolacji i niesprzyjających warunków, które w zasadzie uniemożliwiają tzw. normalne życie. Biały Ląd długo czekał na swojego odkrywcę, kolejne wyprawy zawracały z niczym od niegościnnych brzegów i dopiero w 1895 r. Carsten Borchgrevink, norweski uczony, zdołał postawić na nim stopę. Kamyczek poruszył lawinę, następni podróżnicy-badacze, ogarnięci gorączką zwaną Antarktydą, ruszali, by zgłębić zagadkę siódmego kontynentu i zdobyć biegun.

Antarktyda jest częścią Antarktyki, czyli obszaru, który obejmuje również okoliczne wyspy i zajmującego prawie 14 mln kilometrów kwadratowych powierzchni. Przy czym większa cześć kontynentu pokryta jest lądolodem (co ciekawe ta lodowa czapa jest też największym na świecie magazynem słodkiej wody – 90 proc. zasobów na Ziemi). To sprawia, że obszar, nie licząc około tysiąca pracowników stacji badawczych, jest niezamieszkany. Nie należy też do żadnego państwa, choć wiele z nich rości sobie pretensje terytorialne do Białego Lądu, nie ma flagi, rządu, ani administracji. To kontynent innych rekordów i osobliwości: znajduje się tam aż 6 biegunów: geograficzny, magnetyczny, geomagnetyczny, zórz, zimna i niedostępności. Pod ogromną masą lodową kryje się 145 jezior i przepływa jedyna rzeka Antarktydy – Onyx, ich wody są stale zasilane przez topniejące lodowce, kolejny tak charakterystyczny dla Antarktydy element krajobrazu.

Odkrywanie Antarktydy trwa. Tylko zmienił się nieco jego charakter: turystyczne statki wycieczkowe wypływające z Ziemi Ognistej ku wybrzeżom Antarktydy zawsze mają komplet pasażerów, których średnia wieku nieprzypadkowo wynosi +50 (wycieczki na Antarktydę nie należą do tanich), a cyfry wskazują, że trend będzie się tylko umacniać – w ciągu ostatnich 10 lat liczba turystów potroiła się, a zatem na wybrzeżu Antarktydy zaczyna być tłoczno. Na szczęście liczbę nie zawsze korzystnych wizyt kontroluje natura, sezon trwa tylko 5 miesięcy. Potem Antarktyda znowu staje się najbardziej odizolowanym i niegościnnym rejonem świata.

Antarktyda – najczęściej czytane

 • Antarktyda – Lodowa Królowa

  Antarktyda – Lodowa Królowa

  Autor: Anna Matelska

  Data publikacji: 20.06.2011 13:19

  Liczba odwiedzin: 7607

  Gdzie na wakacje? Oczywiście do ciepłych krajów! – odpowie przeciętny urlopowicz. Tylko wyrafinowany turysta odważy się szukać egzotyki w najmroźniejszych zakątkach kuli ziemskiej. Wyjazd na południe wcale nie musi oznaczać Hiszpanii czy Egiptu. Na samym „czubku” półkuli południowej leży najbardziej tajemniczy z lądów. Jaka właściwie jest Antarktyda? »

  Tagi: antarktyda, ziemia ognista, ushuaia, artykuły, anna matelska

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Antarktydzie

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do dowolnego zakątka w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące