Dziś jest 03.04.2020

Imieniny obchodzą Ryszard, Antoni, Pankracy, Cieszygor

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Australia i Oceania - najnowsze artykuły i relacje

Australia i Oceania

Australia to najmniejszy kontynent na świecie, sytuacja jest o tyle ciekawa, że to jednocześnie państwo. Natomiast Oceanią określa się wyspy i archipelagi położone na Oceanie Spokojnym. Australia i Oceania jest więc odległym dla nas, fizycznie i kulturowo odrębnym regionem, bardzo rozległym i bardzo egzotycznym. Ale też pociągającym, o czym świadczy fakt, iż Europejczycy, a potem także Amerykanie, żądni przygód i miedzi, przybywali w te tereny już od XVI wieku, a w XIX w. nie było już ani jednej wyspy, która nie zostałaby skolonizowana.

Podróż po Antypodach zaczyna się w Australii, kraju, w którym supernowoczesne, zatłoczone metropolie konkurują z prawie bezludnym interiorem, gdzie jednego dnia można wypoczywać na którejś z 70 plaż Sydney, a kolejnego zawitać do jednego z 610 australijskich parków narodowych, by przyjrzeć się koali, diabłu tasmańskiego, wombatowi czy kangurowi. Stamtąd już niedaleko do najsłynniejszej na świecie rafy, Wielkiej Rafy Koralowej, tak wielka, że widać ją nawet z kosmosu! Jest też Tasmania, wyspa, a jednocześnie jeden z australijskich stanów, z Tasmanian Trail, malowniczym, prawie 500-kilometrowym szlakiem, biegnącym przez całą wyspę. Podróż w czasie zapewnia wizyta na Papui-Nowej Gwinei, której mieszkańcy, ze swoimi bajecznie kolorowymi zdobieniami ciała, przypominają rajskie ptaki i choć na ich wyspie wyrosło kilka nowoczesnych miast (Port Moresy, Madan, Lae), choć coraz częściej docierają do nich nowinki z Zachodu i częściej stykają się z turystami, to jednak ciągle pozostają w kręgu tradycyjnej kultury, której symbolem jest otoczak (przez turystów traktowany jako popularna pamiątka. Udanego połączenia tradycji z nowoczesnością dokonali Nowozelandczycy. Kto oglądał drużynę All Blacks, wykonującą maoryski taniec haka przed meczem rugby, ten wie o co chodzi. Kto widział „Władcę Pierścieni” i „Opowieści z Narni” (obydwa filmy były kręcone w nowozelandzkich plenerach), temu łatwiej wyobrazić sobie, jak wygląda Kraj Długiej Białej Chmury – Aotearoa w języku maoryskim.

Pomiędzy tymi kilkoma, chyba najbardziej znanymi państwami-wyspami znajdują się dziesiątki mniejszych, choć już mniej znanych: Vanuatu, Wyspy Salomona, Tokelau, Tuvalu, Tonga, Niue, Kiribati, Nauru i wiele innych, do których docierają najbardziej zagorzali globtroterzy, ale wyspy z nawiązką odwdzięczają się im za wysiłek włożony w ich odkrywanie.

Australia i Oceania - najczęściej czytane

 • Wolontariat w Australii

  Wolontariat w Australii

  Autor: Świat oczami Gośki

  Data publikacji: 02.07.2013 08:43

  Liczba odwiedzin: 6478

  Po 33 godzinach lotu wylądowałam w Brisbane, przez następne tygodnie będzie to mój dom. Lone Pine Koala Sanctuary, w którym odbędę wolontariat, leży ok. 40 minut jazdy autobusem od centrum, tak więc czeka mnie wstawanie o 6.30 i praca od 8.30 do 15 (z 20-minutową przerwą na herbatkę i godzinną na lunch). »

  Tagi: australia i oceania, australia, wolontariat, relacje

 • Papua-Nowa Gwinea

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 25.07.2011 15:36

  Liczba odwiedzin: 5708

  Podróż do serca Papui-Nowej Gwinei, to w rzeczywistości podróż w czasie; jadąc tutaj, cofamy się do epoki, w której żyją ludzie blisko związani z matką ziemią, lokalnymi tradycjami, nie znającymi innego języka poza swoim, niepiśmiennymi, mieszkającymi często w domach na palach (powodzie w porze deszczowej), żyjących dzięki licznym tutaj darom lasów, rzek i oceanu. »

  Tagi: australia i oceania, papua-nowa gwinea, port moresby, madan, sepik, artykuły, angelina sielewicz

 • Auckland − raj na ziemi

  Auckland − raj na ziemi

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 21.06.2011 11:18

  Liczba odwiedzin: 4677

  Czy wyobrażasz sobie miasto pełne wieżowców, które jest wsią, niekończącą się plażą i rezerwatem zarazem? Śniadanie jesz w modnej restauracji przy ruchliwej ulicy, a kolację w jednej z licznych winnic, rozkoszując się ekologicznym jedzeniem. W przerwie na lunch wychodzisz z biura i skaczesz na bungee z mostu albo udajesz się na plażę i szukasz przez lornetkę delfinów. To nie fantazmaty, takie miejsce istnieje naprawdę − około 30 godzin lotem samolotem stąd. »

  Tagi: australia i oceania, nowa zelandia, auckland, artykuły, angelina sielewicz

 • Przygoda i wygoda – na Antypodach

  Przygoda i wygoda – na Antypodach

  Autor: Anna Matelska

  Data publikacji: 27.07.2011 11:36

  Liczba odwiedzin: 3958

  Położona na przysłowiowym drugim końcu świata Australia, choć dziś już dobrze zbadana, pozostaje dla nas nadal ziemią bardzo tajemniczą. Wynika to z jej peryferyjnego umiejscowienia, ale także z pewnej nieokreśloności kulturowej. Upraszczając, możemy powiedzieć, że Australia ma dwa oblicza – dzikie i nowoczesne. »

  Tagi: australia i oceania, australia, sydney, wielka rafa koralowa, melbourne, canberra, park narodowy kakadu, artykuły, anna matelska

 • La Orana e Maeva! Witajcie na Tahiti!

  La Orana e Maeva! Witajcie na Tahiti!

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 20.07.2011 09:53

  Liczba odwiedzin: 3945

  Tahiti (nie mylić z Haiti!) to niezwykłe miejsce pośrodku Pacyfiku. Miejsce, które jest największą wyspą całej Polinezji Francuskiej (a jest ich 118). Wyspą ze stolicą w Papeete. Ten egzotyczny kierunek wakacyjny to ponad dwukilometrowe szczyty gubiące się gdzieś w chmurach, zielone doliny wypełnione deszczowymi lasami, wodospady wpadające do przejrzystych rzek i strumieni, cytrusowe gaje, palmy kokosowe, wielobarwne kwiaty i wszechobecny zapach wanilii. Tahitańczycy słyną z radości życia i otwartości. Jaki jest ich sekret? »

  Tagi: australia i oceania, tahiti, polinezja francuska, papeete, artykuły, angelina sielewicz

 • Czerwony pył, czerwone wino i czerwone latarnie, czyli Nowa Południowa Walia

  Czerwony pył, czerwone wino i czerwone latarnie, czyli Nowa Południowa Walia

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 06.09.2012 13:25

  Liczba odwiedzin: 3735

  Planowanie podróży dostarcza mi często nie mniej frajdy niż samo podróżowanie. Ekscytacja jaka towarzyszy mi przy układaniu trasy i poznawaniu miejsc, do których dopiero zamierzam pojechać, sprawia, że czuję w sobie ducha odkrywców i prowadzi w nieznane bez żadnych ograniczeń. Dziś inspirując się kieliszkiem australijskiego Shiraz i nieco rozleniwiony promieniami letniego słońca pozwoliłem, by moje myśli poniosły mnie do miejsc z map i albumów, które właśnie przeglądałem – prosto na Terra Australis. »

  Tagi: australia i oceania, australia, awantura w kraju kangurów artykuł, tomasz pakuła

 • Sydney – 9 godzin do przodu

  Sydney – 9 godzin do przodu

  Autor: Aleksandra Hołowienko

  Data publikacji: 29.07.2011 12:34

  Liczba odwiedzin: 3663

  Wybierzmy się w podróż 9 godzin do przodu, w miejsce, gdzie słońce jest zawsze cieplejsze, a niebo zdaje się bardziej błękitne. Wybierzmy się do największego i najstarszego miasta Australii, które oferuje niesamowitą zabawę przez cały rok. »

  Tagi: australia i oceania, australia, sydney, góry błękitne, artykuły, aleksandra hołowienko

 • Tastrail – 479 km australijskiej przygody

  Tastrail – 479 km australijskiej przygody

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 08.08.2011 10:04

  Liczba odwiedzin: 2925

  Masz ochotę na prawdziwą wyprawę? Tasmanian Trail to świetny szlak, by zmierzyć się ze sobą. Mowa o 479 kilometrach wędrówki, jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Wyprawa zaczyna się w Devonport na północy Tasmanii, a kończy w południowym Dover. Wiedzie przez wiele różnych środowisk, w tym te najpiękniejsze i najbardziej fascynujące części Tasmanii. »

  Tagi: australia i oceania, australia, tasmania, artykuły, góry, anna maria łakomy, góry artykuły

 • Mały Wietnam na Victoria Street

  Mały Wietnam na Victoria Street

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 13.12.2012 09:57

  Liczba odwiedzin: 2830

  Jak się domyślacie nie byłbym sobą, gdybym nie zainteresował się losem Wietnamczyków mieszkających w Australii. Moje umiłowanie dla wietnamskiej kultury nie pozwoliło mi przejść obojętnie wobec informacji, że w Melbourne na Victoria Street znajdę „mały Wietnam”. Czym prędzej się tam wybrałem. »

  Tagi: australia i oceania, australia, melbourne, wietnam, awantura w kraju kangurów

 • 24.10 Melbourne, AC/DC Lane

  24.10 Melbourne, AC/DC Lane

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 25.10.2012 09:14

  Liczba odwiedzin: 1838

  AC/DC Lane jest jak rock'n'roll. Brudna, nieco zapyziała i nieokrzesana. Wypłowiałe kolory starego graffiti mieszają się z barwną strukturą świeżego "pawia". Odłażące z murów plakaty wciąż reklamują przeterminowane koncerty undergoundowych kapel. Niebieskie tabliczki z nazwą ulicy, zostały dawno skradzione i tylko przytłumione dźwięki "Highway to hell" dochodzące z jedynej na tej uliczce knajpy sugerują, że jesteśmy w miejscu nazwanym na cześć kultowej australijskiej kapeli. »

  Tagi: awantura w kraju kangurów, prosto ze szlaku, australia i oceania, australia, melbourne

 • Nowozelandzkie migawki

  Nowozelandzkie migawki

  Autor: Joanna Ferlian-Tchórzewska

  Data publikacji: 27.02.2012 10:46

  Liczba odwiedzin: 38780

  Galeria zdjęć z Nowej Zelandii »

  Tagi: australia i oceania, nowa zelandia, milford sound, tongariro, hobbiton, zadanie 3 fotorelacja, joanna ferlian-tchórzewska, fotorelacje

 • Papua dla odważnych

  Papua dla odważnych

  Autor: Magdalena Markiewicz

  Data publikacji: 10.02.2012 03:07

  Liczba odwiedzin: 7439

  Polowania na czarownice, kanibalizm, ludzie żyjący w epoce kamiennej, nieznający osiągnięć współczesnej cywilizacji? Dzikie plemiona, ludowe obrzędy i rytuały, nietknięta przez człowieka natura, krokodyle ludojady? Tak, istnieje jeszcze takie miejsce na Ziemi. To Papua-Nowa Gwinea. Miejsce wypraw badaczy i naukowców, mekka prawdziwych podróżników. Ta pozycja nie często gości w katalogach biur podróży. »

  Tagi: australia i oceania, papua-nowa gwinea, port moresby, nowa gwinea, artykuły, zadanie 1

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Australii i Oceanii

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do dowolnego kraju Australii i Oceanii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące