Dziś jest 20.05.2024

Imieniny obchodzą Bernardyn, Bronimir, Anastazy, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Australia i Oceania - najnowsze artykuły i relacje

Australia i Oceania

Australia to najmniejszy kontynent na świecie, sytuacja jest o tyle ciekawa, że to jednocześnie państwo. Natomiast Oceanią określa się wyspy i archipelagi położone na Oceanie Spokojnym. Australia i Oceania jest więc odległym dla nas, fizycznie i kulturowo odrębnym regionem, bardzo rozległym i bardzo egzotycznym. Ale też pociągającym, o czym świadczy fakt, iż Europejczycy, a potem także Amerykanie, żądni przygód i miedzi, przybywali w te tereny już od XVI wieku, a w XIX w. nie było już ani jednej wyspy, która nie zostałaby skolonizowana.

Podróż po Antypodach zaczyna się w Australii, kraju, w którym supernowoczesne, zatłoczone metropolie konkurują z prawie bezludnym interiorem, gdzie jednego dnia można wypoczywać na którejś z 70 plaż Sydney, a kolejnego zawitać do jednego z 610 australijskich parków narodowych, by przyjrzeć się koali, diabłu tasmańskiego, wombatowi czy kangurowi. Stamtąd już niedaleko do najsłynniejszej na świecie rafy, Wielkiej Rafy Koralowej, tak wielka, że widać ją nawet z kosmosu! Jest też Tasmania, wyspa, a jednocześnie jeden z australijskich stanów, z Tasmanian Trail, malowniczym, prawie 500-kilometrowym szlakiem, biegnącym przez całą wyspę. Podróż w czasie zapewnia wizyta na Papui-Nowej Gwinei, której mieszkańcy, ze swoimi bajecznie kolorowymi zdobieniami ciała, przypominają rajskie ptaki i choć na ich wyspie wyrosło kilka nowoczesnych miast (Port Moresy, Madan, Lae), choć coraz częściej docierają do nich nowinki z Zachodu i częściej stykają się z turystami, to jednak ciągle pozostają w kręgu tradycyjnej kultury, której symbolem jest otoczak (przez turystów traktowany jako popularna pamiątka. Udanego połączenia tradycji z nowoczesnością dokonali Nowozelandczycy. Kto oglądał drużynę All Blacks, wykonującą maoryski taniec haka przed meczem rugby, ten wie o co chodzi. Kto widział „Władcę Pierścieni” i „Opowieści z Narni” (obydwa filmy były kręcone w nowozelandzkich plenerach), temu łatwiej wyobrazić sobie, jak wygląda Kraj Długiej Białej Chmury – Aotearoa w języku maoryskim.

Pomiędzy tymi kilkoma, chyba najbardziej znanymi państwami-wyspami znajdują się dziesiątki mniejszych, choć już mniej znanych: Vanuatu, Wyspy Salomona, Tokelau, Tuvalu, Tonga, Niue, Kiribati, Nauru i wiele innych, do których docierają najbardziej zagorzali globtroterzy, ale wyspy z nawiązką odwdzięczają się im za wysiłek włożony w ich odkrywanie.

Australia i Oceania - najczęściej czytane

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Australii i Oceanii

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do dowolnego kraju Australii i Oceanii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące