Dziś jest 23.09.2023
Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała
Strona główna
Niezwykłe krajobrazy, wspaniali ludzie, bogata tradycja, przepyszna kuchnia. Armenia to kraj znajdujący się w samym środku szlaku jedwabnego. Mimo wpływów wielu innych kultur zachowała swój odrębny charakter z własną religią i własnym alfabetem. Odnajdziemy tutaj starożytne budowle ukryte wśród wysokich gór oraz poznamy serdecznych i życzliwych ludzi, którzy wierzą, że gość to dar zesłany od Boga.
Armenia (Hajastan) jest małym państwem leżącym na Kaukazie Południowym. W dawnych czasach zajmowała większość ziem należących do dzisiejszej Turcji oraz północne prowincje Iranu. W centrum ormiańskiego państwa znajdowała się święta góra Ararat, na której według podań osiadła Arka Noego. Już w IX w. p.n.e. miejscowe plemiona utworzyły zjednoczone królestwo Uratu, które stało się jednym z najsilniejszych królestw Bliskiego Wschodu. Hajastan jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie. Posiada swój własny, unikalny alfabet stworzony przez Mestropa Masztoca.
Mimo burzliwych dziejów, wielu wojen oraz dominacji sąsiednich państw, w Armenii ocalało zadziwiająco dużo budowli sakralnych i świeckich. W północnej części kraju znajdują się niezwykłe kompleksy klasztorne Haghpat i Sanahin, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarszym kościołem jest katedra w Eczmiadzynie (301-303). Warto odwiedzić również pogańską świątynię Garni, która łączy w sobie elementy hellenistyczne i ormiańskie.
Krajobraz Armenii to przede wszystkim góry, wąwozy i płaskowyże. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią obszary powyżej 2000 m n.p.m. Na wysokości 1897 m n.p.m. znajduje się jedno z największych wysokogórskich jezior na świecie – Jezioro Sewan. W Armenii występuje ponad 3,5 tys. gatunków roślin, z których około 50 proc. jest zagrożonych wyginięciem.
Armenia słynie z wyjątkowej gościnności. Odwiedzając ormiańskie domy, można się poczuć prawie jak członek rodziny. Podczas uczty na stole znajduje się niezliczona ilość potraw. Mistrzem ceremonii jest tamada, który wznosi toasty oraz pilnuje tempa picia alkoholu. Najpopularniejszymi potrawami są szaszłyki, gotowana baranina oraz dolma, czyli gołąbki zawijane w liście winogron.
Obecnie większość Ormian żyje poza granicami swojego państwa (od 5 do 8 mln). Współczesna diaspora ukształtowała się po I wojnie światowej. Wielu Ormian, którym udało się przeżyć ludobójstwo w 1915 roku, wyjechało z kraju. Następna emigracja miała miejsce po rozpadzie ZSRR, w wyniku trudności ekonomicznych. W Armenii prawie połowa mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Uprawia się głównie zboża, herbatę, winorośl i tytoń. Gospodarka kraju jest blisko związana z Rosją. Armenia otrzymuje pomoc głównie od diaspory. /Tekst: Marta Pieńkowska/
Liczba opinii: 0 |
Średnia ocen: 0.00
Autor: Joanna Kościańska
Data publikacji: 26.07.2011 14:23
Liczba odwiedzin: 7704
Co kraj, to obyczaj – także przy stole. Podróżując po świecie, spotkamy się z różnymi tabu, faux pas czy etykietami dotyczącymi spożywania posiłków. Choć krajowcy najpewniej wybaczą nam nieznajomość miejscowego savoir-vivre’u, warto zrobić na nich dobre wrażenie i zawczasu dowiedzieć się, jakie zwyczaje picia i jedzenia panują w danej kulturze. »
Tagi: europa, azja, australia i oceania, ameryka południowa, ameryka północna, afryka, włochy, portugalia, armenia, turcja, japonia, chiny, indie, australia, etiopia, tanzania, meksyk, peru, kuchnia, joanna kościańska, kuchnia poradnik
Autor: Adam Lukas
Data publikacji: 21.06.2011 10:56
Liczba odwiedzin: 5015
Najstarszy chrześcijański kraj na świecie. Wiarę w Jezusa uznał za religię państwową już w 301 roku. O statusie jego stolicy i jakości ormiańskiej diaspory zaświadcza długa litania miast partnerskich, do których należą m.in. Sankt Petersburg, Isfahan, Paryż, Montreal, Cambridge, Florencja. »
Tagi: azja, armenia, kaukaz, eczmiadzyn, ararat, garni, zvartnos, artykuły, adam lukas
Autor: Łukasz Śledziecki
Data publikacji: 11.07.2012 20:05
Liczba odwiedzin: 7511
Odwiedził czterdzieści osiem państw, przejechał tysiące kilometrów. Studiuje archeologię i socjologię. Podróżuje od dziecka. Niedawno postanowił połączyć swoją pasję z pracą i został licencjonowanym pilotem wycieczek. Motorem próbował okrążyć Morze Czarne, lecz zatrzymały go krowy. O filozofii podróży, korzyściach płynących z bycia Europejczykiem, a także sytuacjach ekstremalnych z Aleksandrem Leydo rozmawiał Łukasz Śledziecki. »
Tagi: azja, gruzja, armenia, iran, liban, staż zadanie 6, łukasz śledziecki, wywiady
Autor: Marta Pieńkowska
Data publikacji: 05.02.2012 13:44
Liczba odwiedzin: 6999
Późnym popołudniem docieramy do granicy z Armenią. Wypełniamy wymagane druczki i kupujemy wizę za 3000 dram (około 25zł). Pod wieczór dojeżdżamy do położonego na wzgórzu miasteczka Haghpat. Nocleg na szkolnym boisku. Następnego ranka docieramy do monastyru. Schowana wśród gór świątynia liczy prawie dziesięć wieków. Olbrzymie kamienne płyty, kolumny i światło przenikające przez wąskie otwory sprawiają, że czuję się jak Indiana Jones poszukujący zaginionej Arki. »
Tagi: azja, armenia, autostop, haghpat, sanahin, sewanawank, jezioro sewan, norawank, tatew, erywań, gegard, wąwóz gegardadzor, garni, gyumri, relacje, zadanie 1, marta pieńkowska, autostop relacje z podróży
Autor: Marta Pieńkowska
Data publikacji: 08.03.2012 17:44
Liczba odwiedzin: 5311
Tysiące lat temu na tajemniczej górze Ararat (obecnie należy do Turcji) osiadła Arka Noego. Noe wypuścił gołębicę, która przyniosła mu listek z drzewa oliwnego. Wkrótce woda na ziemi opadła, a Noe założył na stoku góry winnicę. Do 1840 roku pokazywano ją podróżnikom (w lipcu 1840 roku duża część Araratu została zniszczona przez trzęsienie ziemi). »
Tagi: azja, armenia, ararat, aram, sewan, wan, kuchnia, zadanie 5, marta pieńkowska
Autor: Marta Pieńkowska
Data publikacji: 29.03.2012 15:09
Liczba odwiedzin: 3204
Zapraszam Was w niezwykłą podróż z Krzysztofem Kamińskim – podróżnikiem, fotografem, autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz współorganizatorem Festiwalu Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Naszą wyprawę zaczynamy w Rumunii, potem pojedziemy koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka. Przez Mongolię i Indie dotrzemy do Nepalu. W planach mamy również odwiedzenie Magicznego Zakaukazia. A więc zaczynamy! »
Tagi: azja, europa, armenia, gruzja, bułgaria, rumunia, mongolia, indie, nepal, himalaje, kaukaz, podróżnicy, wywiady, zadanie 8, marta pieńkowska
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Adam Lukas
Data publikacji: 17.06.2011 13:25
Liczba odwiedzin: 20736
Urodziłem się w Rydułtowach. Hanys z dziada pradziada. Absolwent rosjoznawstwa i zarządzania w sektorze publicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. »
Tagi: adam lukas 1, redakcja, redakcja europa, redakcja afryka, redakcja azja, redakcja armenia, redakcja macedonia, redakcja rumunia, redakcja serbia, redakcja kenia, redakcja słowenia, redakcja polska, redakcja włochy, redakcja rosja, redakcja albania, redakcja ukraina, redakcja autostop, redakcja industrial
Autor: pat.radek@gmail.com
Data publikacji: 21.05.2015 12:15
Liczba odwiedzin: 5556
Po wyprawie do Islandii - krainy magii, harmonii i piękna niczym niezmąconej przyrody - poszukiwaliśmy inspiracji na kolejną wyprawę. Po kilku interesujących pokazach podróżniczych, wielu zasłyszanych opowieściach oraz godzinach spędzonych na przeszukiwaniu artykułów - wybór padł na Gruzję, która zaciekawiła nas na tyle, by spróbować odnaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących pytań. Czy opowieści o gruzińskiej gościnności są prawdziwe? Czy Gruzini potrafią przepić Polaków? Czy mieszkańcy darzą nas sympatią, o jakiej często się słyszy? Gdy ubiegły rok wielkimi krokami zbliżał się ku końcowi - zadzwonił do mnie Kamil mówiąc, że na Wielkanoc lecimy do Gruzji. OK. »
Tagi: gruzja, join the trip, tbilisi, batumi, gori, czacza, wino, miasto w skale
Autor: Piotr Gabryjończyk i Katarzyna Kułaga. Zdjęcia: Tomasz Przychodzień
Data publikacji: 03.07.2014 14:33
Liczba odwiedzin: 6175
Większości z nas Azerbejdżan kojarzy się z młodzieńczymi, burzliwymi latami Cezarego Baryki, głównego bohatera „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Co zagorzalsi fani piłki nożnej mogą także pamiętać swego czasu rekordowo wysokie, ośmiobramkowe zwycięstwo polskiej kadry nad Azerami w eliminacjach Mistrzostw Świata, odniesione w 2005 r. Dla pozostałych ten kaukaski kraj pozostaje terra incognita – a tymczasem jest to miejsce, które ma do zaoferowania przyjezdnym więcej, niż niejeden chętnie odwiedzany zakątek Starego Kontynentu... »
Autor: Agnieszka Wawrzyniak
Data publikacji: 25.04.2014 15:19
Liczba odwiedzin: 2293
Turkusowe wody Morza Egejskiego rozkochały mnie już wiele lat temu, gdy po raz pierwszy przecierałam podróżnicze szlaki tureckich i greckich wybrzeży. W związku z tym, że Dardanele łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara, wystarczy kilka godzin, by znaleźć się nad czarującym wybrzeżem egejskim, którego błękitne wody mają całkowicie odmienny kolor oraz zapach. Ten malowniczy widok dopełnia soczysta roślinność i wysokie zbocza górskie. »
Tagi: azja, turcja, ayvalık, morze egejskie, relacje
Autor: Agnieszka Wawrzyniak
Data publikacji: 25.04.2014 15:11
Liczba odwiedzin: 2259
W latach 60. wybudowano pierwszy w Turcji most łączący wyspę z wybrzeżem nad wodami zatoki. Dziś turyści z łatwością mogą kursować między lądem a wyspą Cundą, korzystając z lokalnych dolmuszy oraz wyjątkowo tanich, wieloosobowych taksówek. Cunda oferuje mnóstwo wspaniałych, klimatycznych knajpek, w których skosztować można pysznego wina oraz ryb. Sam klimat miejsca to już fascynująca mieszanka greckich oraz tureckich wpływów. »
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 17.04.2014 23:10
Liczba odwiedzin: 7252
Podobała Wam się wyprawa po tureckiej riwierze? Wybrzeże tureckiej części Morza Śródziemnego jest doprawdy urocze. Ale to nie koniec – jest jeszcze Morze Egejskie, Morze Marmara i – wreszcie – Morze Czarne, które będzie tematem kolejnej autostopowej wędrówki. Witajcie na wybrzeżu Morza Czarnego – mokrym i ciepłym Karadeniz! »
Tagi: azja, turcja, morze czarne, karadeniz, trabzon, sinop, sumela, artykuły, michał lutowierski
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 31.03.2014 23:44
Liczba odwiedzin: 6424
Turcja – oczywiście Stambuł – ale co poza tym? Polacy znają jeszcze wczasy na Riwierze Tureckiej. A co jeszcze kryje wybrzeże Turcji? Najlepiej przekonać się z relacji autostopowiczów, którzy byli na Wybrzeżu Białym, czyli Akdeniz. »
Tagi: autostop, azja, turcja, akdeniz, morze śródziemne, riwiera turecka, antalya, oludeniz, michał lutowierski, autostop relacje z podróży
Autor: Agnieszka Szwajgier
Data publikacji: 23.03.2014 23:52
Liczba odwiedzin: 3259
"Turcja to pewien rodzaj mentalności, patrzenia na świat, kontaktu z naturą…" - mówi Paweł Hadrian, zapalony podróżnik, pasjonujący się kulturą islamu. Paweł jest współzałożycielem Stowarzyszenia Klub Podróżników „Sapay”, współorganizatorem lubelskiego festiwalu podróżniczego "Kontynenty", grafikiem i dziennikarzem muzycznym. Podróżował po Bałkanach, Turcji, Afryce Północnej i Indiach. »
Tagi: azja, turcja, wywiady, inspiracje, inspiracje wywiady
Autor: Anna Kucharska
Data publikacji: 02.03.2014 21:37
Liczba odwiedzin: 2745
Aby przeżyć wyprawę życia - najlepiej zacząć od znalezienia grupy podróżników, którzy są tak szaleni jak ty. Moja przygoda z grupą Eurotrip zaczęła się w czerwcu 2012 i wspólnie przemierzyliśmy ponad 6 tys. km. Najlepszym środkiem transportu na taki wypad jest bus VW T3 i takim właśnie wyruszyłam w podróż z Gdańska do Tibilisi przez Arabatkę. Po wyprawie muszę przyznać jedną rzecz -wierzę, że te busy mają taka samą frajdę z podróżowania, co ich pasażerowie. Żyją i bawią się razem z nami pokonując kilometry. Bus T3 to podróżnik, który daje z siebie wszystko i wyciągnie Was z nie jednych tarapatów . »
Tagi: wyprawa, wv t3, bus, gruzja, rosja, ukraina, tbilisi, mccheta, arabatka, mierzeja arabacka, cminda sameba, ananuri, khinkali, podróż na medal ii
Autor: Michał Brezdeń
Data publikacji: 02.03.2014 20:22
Liczba odwiedzin: 5013
Teoretycznie większość podróżników już tam była, bądź planuje być. I nas dotknęła „choroba” na Gruzję. Pomimo postępującej komercjalizacji to wciąż jedno z najbliższych nam miejsc oferujących za przystępną cenę tyle atrakcji na tak małej przestrzeni. Do tego arcyciekawa historia i kultura, kuchnia i ludzie dla których Polak i Gruzin to brat. Relacja z podróży wraz z opisem TOP 5 rzeczy, który musimy koniecznie zobaczyć/zrobić w Gruzji. »
Tagi: gruzja, podróż na medal ii, autostop, relacja, top 5
Autor: Anna Kucharska
Data publikacji: 16.02.2014 21:50
Liczba odwiedzin: 2915
Podróżować można na wiele sposobów, samolotem, pociągiem, jachtem. Ja jednak przekonałam się, że stare T3 to szlachetne stworzenie o wielkim spalinowym sercu, które podczas wyprawy staje się domem dla kilku osób. Niemalże 30-letnim busem przemierzyłam Ukrainę i Rosję docierając do wymarzonej Gruzji, przeżywając nie jedną fascynującą, a czasem- niebezpieczną przygodę. »
Tagi: wyprawa, podróż na medal, przygoda, bus, vw t3, rosja, gruzja, ukraina, krym, tbilisi, arabatka, podróż na medal
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 01.02.2014 17:48
Liczba odwiedzin: 16219
Gruzja jako kraj, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów z Polski, była opisywana w artykule sprzed tygodnia. Ale zgodnie z obietnicą – oto opis relacji z podróży autostopem po Gruzji, która oprócz informacji teoretycznych może zachęcić do podróży ostatnich malkontentów. »
Tagi: azja, gruzja, mestia, tbilisi, batumi, autostop, relacje, michał lutowierski, autostop relacje z podróży
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 26.01.2014 21:41
Liczba odwiedzin: 9100
Gruzja ostatnimi laty staje się bardzo modnym celem wyjazdów dla Europejczyków. A prym wiodą chyba Polacy, dla których jest to niezwykłe połączenie swojskości z niewielką dawką egzotyki. A jaki jest najlepszy sposób komunikacji w kraju z dość słabym systemem transportu publicznego? Oczywiście – autostop! »
Tagi: azja, gruzja, mestia, kachetia, sighnaghi, tbilisi, batumi, autostop, relacje, michał lutowierski, autostop relacje z podróży
Autor: Szlakiemwulkanow.blogspot.com
Data publikacji: 26.11.2013 14:05
Liczba odwiedzin: 14566
Planując wyprawę, której celem miało być zdobycie czterech pięciotysięczników mieliśmy świadomość, że napotkamy wiele trudności, jednak nie przypuszczaliśmy, że problemy zaczną się jeszcze przed wyjazdem. »
Tagi: azja, gruzja, turcja, iran, relacje, góry, góry relacje z podróży
Autor: Przez-kontynenty.pl
Data publikacji: 22.11.2013 14:27
Liczba odwiedzin: 21436
Minęły już trzy miesiące, od kiedy wyruszyliśmy w podróż autostopem dookoła świata. Odwiedziliśmy 15 krajów, pokonaliśmy ponad 16 tysięcy kilometrów, złapaliśmy 118 stopów i przeżyliśmy masę przygód. Czas więc na krótkie streszczenie tego, co się do tej pory wydarzyło. »
Tagi: azja, tajlandia, birma, iran, turcja, irak, relacje, autostop, autostop relacje z podróży
Autor: Monika Radzikowska/Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 23.10.2013 18:10
Liczba odwiedzin: 3679
Gruzja – niewielki kraj na Kaukazie, modne ostatnio miejsce wakacyjnych wojaży Polaków, bo sympatycznie, ciepło, dobre jedzenie. Podczas naszej długiej podróży, nie chcąc wracać tą samą drogą, zawitaliśmy do tego kraju także i my. Co jest takiego w Gruzji, że wszyscy się nią zachwycają? »
Autor: Łukasz Nowak/Solisci.com.pl
Data publikacji: 02.09.2013 15:07
Liczba odwiedzin: 3074
Demawand to wulkan i jednocześnie najwyższa góra na Bliskim Wschodzie – 5670 m n.p.m. Na zdobycie szczytu zarezerwowałem 2 dni ze względu na napięty plan wyjazdu. Na wstępie zrezygnowałem też z korzystania z pomocy mułów i przewodników. Droga wydawała się łatwa, a mapy, przekroje góry i odczyty GPS pozwalały sądzić, że nie zgubię się schodząc. »
Tagi: azja, iran, demawand, góry, relacje, góry relacje z podróży
Autor: Łukasz Nowak/Solisci.com.pl
Data publikacji: 26.08.2013 10:28
Liczba odwiedzin: 4454
Po 31 godzinach od startu z domu dotarłem do Teheranu. Obyło się bez większych problemów, a stary ukraiński żołnierz napotkany we Lwowie nucący „Vabank” i z rozrzewnieniem wspominający „Czterech pancernych i psa” na długo pozostanie w pamięci. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 20.08.2013 10:20
Liczba odwiedzin: 2735
Łukasz Nowak po autostopowym wyjeździe do Stambułu oraz solowym, zimowym zdobyciu najwyższego szczytu Afryki Północnej rusza w kolejną podróż. Tym razem wybiera się w samotną 3-tygodniową podróż do Iranu, fascynującego kraju, ciągle znanego w Polsce w niewielkim stopniu. »
Tagi: patronat medialny, iran
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 09.07.2013 10:25
Liczba odwiedzin: 7135
– Uszguli, Uszguli… – gdzie to jest?! Takie pytanie mogą zadać tylko osoby, które wobec Gruzji żywią ostentacyjną obojętność. Bo jeśli ktokolwiek choć raz zawitał do Gruzji, a konkretniej w górzysty regionu Swanetii, prawdopodobnie nigdy nie zapomni widoku kamiennych wież wzbijających się w niebo na tle wysokich szczytów Kaukazu. Taka jest swanecka wioska Uszguli – zapomnieć o niej niełatwo. »
Tagi: azja, gruzja, uszguli, góry, góry galerie zdjęć
Autor: Ewa Pluta
Data publikacji: 11.06.2013 10:32
Liczba odwiedzin: 5049
Półtoramiesięczna podróż z celem – ekipa miłośników gór wyrusza wkrótce na wyprawę, w trakcie której zamierzają wspiąć się na 4 szczyty: Elbrus, Kazbek, Ararat, Damavand. Każda z gór jest wyzwaniem, każda ma swój niepowtarzalny charakter, ale łączy je jedno – wszystkie są wulkanami i znacząco przewyższają to, co znajduje się w okolicy. Rozmawiamy z Grzegorzem Piekarskim, jednym z uczestników wyprawy Szlakiem Wulkanów. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 23.05.2013 10:14
Liczba odwiedzin: 3055
Liczby w przypadku tej wyprawy są znaczące: 50 dni w podróży, 6000 przejechanych kilometrów, w tym 4000 km na rowerze – Karol Werner szykuje się do rowerowej wyprawy po Kaukazie i części Bliskiego Wschodu. W nadchodzące wakacje odwiedzi Gruzję, Armenię, Iran, iracki Kurdystan oraz Turcję. »
Tagi: patronat medialny, gruzja, iran, rower
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 12.04.2013 10:14
Liczba odwiedzin: 3484
Podczas 2-tygodniowej autostopowej wyprawy odwiedzą 12 krajów. Zanurkują w Jeziorach Plitvickich, zobaczą perełki wybrzeża Chorwacji, w tym Dubrownik, pełną sprzeczności Czarnogórę z bajeczną Zatoką Kotorską, a także mniej uczęszczane zakątki Bałkanów. »
Tagi: patronat medialny, turcja, autostop, autostop wyprawy, autostop planowane wyprawy
Autor: Anna Izabela Kraus
Data publikacji: 29.03.2013 13:01
Liczba odwiedzin: 7139
Pierogi kojarzą się z polską kuchnią, jednak pod różnymi nazwami znane są na wszystkich szerokościach geograficznych. Co ciekawe, najlepiej smakują w winie! »
Tagi: europa, azja, polska, ukraina, rosja, gruzja, kaukaz, kuchnia, kuchnia relacje z podróży
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 08.03.2013 08:49
Liczba odwiedzin: 6865
Moje mięśnie gwałtownie stężały, a oddech stał się płytki i przyspieszony. Paraliż owładnął całe ciało. Chciałem się ruszyć, ale przecież nie mogłem zdradzić swojej obecności. Gdzieś czytałem, że w takich sytuacjach nie powinno się uciekać, rzucać kamieniami, panicznie krzyczeć, ani zanadto zbliżać. Lepiej oddalić się spokojnym krokiem, klucząc między drzewami. – Ona na pewno wyczuwa strach – pomyślałem. To było pewne, jak prezenty na święta lub dzieciak w dni płodne. Łup, łup, łup, serce biło jak szalone – tempo prestissimo. »
Tagi: azja, gruzja, swanetia, góry, relacje, piotr picheta, góry relacje z podróży
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 20.02.2013 17:06
Liczba odwiedzin: 4452
Dwunastowieczne wieże w Uszguli (ang. Ushguli) to swoisty pomnik ponurych czasów. Niekończące się wojny o panowanie nad Gruzją, oraz liczne potyczki rodowe, wycisnęły charakterystyczne piętno na tej ziemi. Wysokie wieże tylko z pozoru podkreślają urok i magnetyzm kaukaskich szczytów, bowiem w ich murach, przez setki lat, pielęgnowana była niechlubna tradycja zwana „krwawą zemstą" (gruz. licwri). »
Tagi: azja, gruzja, swanetia, uszguli, artykuły, piotr picheta
Autor: Źródło: TheMistAnchorite
Data publikacji: 14.02.2013 08:59
Liczba odwiedzin: 16593
Rewelacyjny film promujący Gruzję, kraj powoli otwierający się na świat i na turystów, o którym pewnie nie raz usłyszymy w pozytywnym kontekście. »
Autor: Irmina Jabłońska
Data publikacji: 31.01.2013 16:25
Liczba odwiedzin: 4866
„Żadnemu chłopcu z Kaukazu nie przyjdzie do głowy, że dziewczyna może go nie akceptować” – przestrzegał mnie jeszcze w samolocie Wojciech Górecki w „Toaście za przodków”. Oho – myślę sobie – druga strona medalu. Coś mi wtedy mówiło, że nasza babska wyprawa w Kaukaz będzie także przeprawą przez stosy złamanych serc. No, może nie stosy, ale kilka rozczarowań szykuje się na pewno... »
Autor: Irmina Jabłońska
Data publikacji: 31.01.2013 15:54
Liczba odwiedzin: 4883
Kiedy przeżywałam te wydarzenia, byłam niemal pewna, że ich nigdy nie opiszę. Zarzekałam się, że to, czego właśnie jestem świadkiem i uczestnikiem nie tylko jest niemożliwe do ujęcia w słowa, ale jest po prostu czymś, co można tylko przeżyć. Dla kogoś, kto wyrósł w wyważonej i dość jednak chłodnej kulturze Zachodu, bliskość, ciepło i otwartość, z którą podchodzą do siebie ludzie Wschodu, powalają na kolana. Dosłownie. Ich wielkie serca sprawiają, że człowiek zaczyna zauważać w sobie potrzebę bycia im podobnym. Równocześnie uświadamia sobie, jak bardzo jest zabiegany i zagubiony w swoim małym ograniczonym do godzin, spotkań i zobowiązań życiu. »
Powered by Webspiro.