Dziś jest 21.06.2024

Imieniny obchodzą Alicja, Alojzy, Rudolf, Alban

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Autostop? Tak, ale...

Autor: Magdalena Dietrich

Data publikacji: 16.02.2014 20:14

Liczba odwiedzin: 29713

Tagi: autostop, poradnik autostopowicza, magdalena dietrich

Podróżując autostopem, wymieniając doświadczenia, opowiadając o przeżytych historiach, często spotykam się z osobami, które z jednej strony myślą o takiej podróży a z drugiej przytaczają sporo argumentów przeciwko. Z czasem zauważyłam, że przeważnie się powtarzają. Chciałabym poświęcić im trochę uwagi.

„Chcę, ale się boję.”

Lęk, niepokój, strach często towarzyszą nam w sytuacjach, kiedy musimy zmierzyć się z czyms nieznanym. Z jednej strony czujemy dużą ochotę, by czegoś spróbować i realizować swoje nowe plany. Z drugiej, chcielibyśmy, by niektóre rzeczy pozostały bez zmian. Znane warunki i rzeczywistość, która nie jest nam obca, pozwalają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Jednakże ceną, którą czasami płacimy za ten komfort, jest rezygnacja z realizacji własnych pasji i odkrywania nowych, często fascynujących rzeczy.

Na myśl jednak przychodzi mi porównanie podróży do ciemnego lasu. Gdy chcemy wybrać się wieczorem do lasu i stajemy w pewnej odległości od niego jawi nam się jako ciemny, mroczny, niebezpieczny. Możemy się zbliżyć i stanąć na skraju – jednak nadal będzie nam towarzyszył niepokój. Dopiero gdy zrobimy pierwszy krok i wejdziemy do niego, to zobaczymy, jak z czasem nasze oczy przyzwyczajają się do ciemności, kształty nabierają wyrazu, a księżyc oświetla drogę. Przestanie tak przerażać, a wiedza, jaką posiadamy oraz podążanie za zmysłami pomogą nam w wędrówce.

Nie inaczej jest z podróżą autostopem. Pomimo kilku podróży nadal tuż przed kolejną pojawia się u mnie pewne specyficzne uczucie podekscytowania połączonego z niepokojem. Z reguły na krótko przed wyruszeniem. Przed moją pierwszą podróżą trochę czasu zajęło mi zastanowienie się, czy to, czego się obawiam jest autentycznie moje, czy są to docierające z różnych stron opinie znajomych oraz obrazy, które widziałam w mediach. Znalezienie odpowiedzi na to, co konkretnie budzi nasz niepokój, pozwala te powody, w miarę możliwości, zlikwidować.

Osobiście podróżuję raczej bez konkretnego planu, jednak dość dobrze czuję się w nieprzewidywalnych warunkach. Są też osoby, które wolą mieć jakiś plan i bazę informacji. Wówczas polecam czytanie opinii i dyskusji na forach podróżniczych, rozmowy z osobami, które w danych miejscach były i zapoznanie się z kulturą panującą w kraju, do którego się wybieramy.

W moim przypadku myśl budząca niepokój brzmiała: „A jak gdzieś utkniesz i nie będziesz miała gdzie spać?”. Łatwo się z nią uporałam, zabierając ze sobą w dłuższą podróż namiot. Dodatkowo często pakuję się na ostatnią chwilę, więc wcześniej tworzę listę rzeczy, które koniecznie muszę zabrać.

W artykule o samotnych podróżach wspominałam także, że zawsze staram się mieć na koncie środki pieniężne, które pozwolą mi w nagłej sytuacji wrócić do Polski.

Obawiałam się także łapania stopa wieczorami. W związku z tym wyjeżdżam wcześniej i kończę podróż jeszcze, gdy jest jasno. Ewentualnie szarawo. W sytuacjach, gdy podróżuję z kimś, czasami zdarza mi się jeździć wieczorami czy nocą. Mam wówczas przy sobie kamizelkę odblaskową zapewniającą mi widoczność przy drodze. W podróży pamiętam także o ubezpieczeniu.

„To niebezpieczne”

Bardzo bliskie jest mi podejście Beaty, która przyznaje, że nikt nie da nam gwarancji bezpieczeństwa. Jednak przy zachowaniu uważności i zdrowego rozsądku okazuje się, jak wiele pomocnych osób można spotkać w świecie. Sytuacje niebezpieczne mogą nam się zdarzyć w miejscu naszego zamieszkania. Począwszy od mojej pierwszej podróży, każda kolejna pokazuje mi, że świat pełen jest fantastycznych, życzliwych i pozytywnie nastawionych ludzi.

Często kierowcy mówią mi, że sposób podróży, który wybrałam jest niebezpieczny. Paradoksalnie, jest to kolejna dobra osoba na mojej drodze. Tłumaczę też, że taki rodzaj podróży jest trochę kwestią obustronnego zaufania, co zrozumiałam po niektórych opowieściach kierowców o autostopowiczach.

„Nie mam pieniędzy”

Tutaj sporo zależy od tego, jaki rodzaj podróży preferujemy. Ja do tej pory wybierałam wersje niskobudżetowe, przez co rozumiem spanie w namiocie, u hostów z Couchsurfingu czy czasami w hostelach. Na wyjazd trzytygodniowy do Rumunii wydałam ok. 450 zł. Trwająca tyle samo podróż po Bałkanach kosztowała mnie ok. 600 zł. Nie oszczędzałam na miejscach, które chciałam zobaczyć. Na jedzeniu też nie, aczkolwiek raczej nie stołuję się w drogich restauracjach. Gdy odpada nam koszt noclegów i środków transportu, nagle okazuje się, że podróż wcale nie musi być droga.

„Nie wiem czy to dla mnie”

Autostop jest formą, która wiąże się z pewną nieprzewidywalnością. Nie możemy mieć pewności, gdzie i o której dojedziemy, ani kogo spotkamy. Czasami też musimy radzić sobie w sytuacjach, których w żaden sposób nie przewidzieliśmy. Nie każdej osobie taki sposób podróży może się podobać czy sprawiać przyjemność. Jeśli jednak czujemy, że chcielibyśmy spróbować, warto zrobić to na jakiejś bliższej trasie między dwoma miastami.

„I tak nikt się nie zatrzyma”

Doświadczenia wielu podróżujących autostopem osób pokazują, że ktoś się zatrzyma. Albo od razu albo… trochę później. Ewentualnie jeszcze trochę później. Czasami trzeba się uzbroić w cierpliwość, jednak ona z reguły zostaje nagrodzona jakimś ciekawym kierowcą.

Pamiętam, jak stałam w Serbii dość długo czekając na jakikolwiek samochód. Minął mnie jeden z niemiecką rejestracją i pojechał dalej. Pomyślałam, że mógłby zawrócić. Po 20 minutach na drugim pasie zatrzymuje się właśnie ten sam samochód.
– Państwo po mnie zawrócili?!
– Tak.

Okazało się, że para jedzie do Bośni i podwiezie mnie tam, gdzie chcę. Finalnie przekonali mnie do udania się do tego samego miasteczka co oni, dokąd opłaconą taksówką zostałam zawieziona do miejsca z tanimi noclegami, a taksówkarz zaproponował mi pokazanie miasta nocą.
– Nie, dziękuję. Nie jeżdżę taksówką…
– Ale ja jestem po pracy. Chcę Ci po prostu pokazać moje miasto.

Pamiętam także sytuację, gdzie kilka godzin czekałam na granicy chorwacko-węgierskiej. Powoli zaczynał się wieczór, kiedy zatrzymało mi się małżeństwo z Polski jadące prosto do Krakowa, do którego i ja zmierzałam.

W myślach pojawia mi się też wspomnienie, gdy, również w Serbii, czekałam dość długo. Co ciekawe, upływ czasu bardziej widziałam na zegarku niż go odczuwałam. Nagle zatrzymał się młody, uśmiechnięty chłopak. Jechaliśmy razem ok. 20 km, gdy nagle usłyszałam, że jego kuzyn pływa łódką po okolicznych rzekach i dostałam propozycję dołączenia, by podziwiać widoki z innej perspektywy. Skorzystałam. Mało tego, zostałam w miejscowości, którą polecał, bo okazała się niesamowicie piękna a zdecydowanie trudno szukać jej w przewodnikach.

„Nie mam z kim”

Nie każdy musi lubić podróże samotne. W mojej sytuacji pierwsza taka podróż była z jednej strony trochę przypadkiem, z drugiej wyborem. Spodobały mi się i czerpię radość zarówno z podróżowania z drugą osobą, jak i samotnie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli wyruszamy bez towarzystwa, to podróżując autostopem tak naprawdę rzadko jesteśmy sami. To sposób podróży, w trakcie której cały czas mamy kontakt z drugim człowiekiem. Spotykamy różnych kierowców, rozmawiamy, bywamy zapraszani do domów. Brak towarzystwa ze swojego kraju wpływa na konieczność szybszego przyswajania języka, ale także zwiększa otwartość. Przecież nie mamy możliwości porozmawiania z kimś po polsku, więc naturalnie bardziej czerpiemy z tego, co się wokół nas wydarza. Wspólne wyjścia wieczorem z gośćmi hostelu czy kolacje z całą rodziną, która nas zaprosiła.

A co, gdy jednak chcemy wyruszyć z kimś a nikt z naszych znajomych nie deklaruje takiej ochoty? Z pomocą przychodzą portale podróżnicze, fora autostopowe (np. autostopowicze.org, autostopik.pl lub autostopem.net) i facebook (np. grupa Autostopowicze, czyli my). A także organizowane co roku w różnych miastach mistrzostwa autostopowe, przed którymi pojawia się dużo ogłoszeń o poszukiwaniu współtowarzysza do wspólnej zabawy.

„Wolę wiedzieć, kiedy dojadę. Nie mam czasu.”

Także bywam w sytuacjach, kiedy mam ograniczony czas i często wtedy… nie wybieram autostopu. Gdy mam gdzieś dotrzeć na konkretną porę, czas na drodze zaczyna nagle przyspieszać. Widzę zmieniające się cyferki na wyświetlaczu zegarka i zaczynają się pojawiać myśli, że nie zdążę. Często wówczas dłużej czekam, aż ktokolwiek się zatrzyma i rzadziej zdarzają mi się historie, które chciałabym na długo zapamiętać. Szukam każdej okazji, by móc jeździć autostopem, więc gdy muszę jechać na konferencję zastanawiam się, czy mogę to zrobić dzień wcześniej. Jeśli nie, a mam być gdzieś o określonej godzinie, decyduję się na inny środek transportu.

Usłyszałam kiedyś słowa, że każde marzenie jest nam dane z mocą jego realizacji. Często pojawiające się ograniczenia są tylko w naszej głowie. Nie zmienia to faktu, że niełatwo je przekroczyć i zmienić. Wierzę jednak w to, że jeśli czegoś bardzo chcemy, to znajdziemy na to sposób.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7081

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6388

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25383

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8035

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9710

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8236

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9068

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7172

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8114

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7338

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5671

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45698

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 116871

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7060

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 174004

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze