Dziś jest 12.02.2025
Imieniny obchodzą Eulalia, Nora, Modest, Aleksy
Strona główna
Stolica stanu Pendżab na pierwszy rzut oka nie powala. Ale wystarczy pokonać około 30-minutowy dystans od dworca kolejowego, żeby zobaczyć jedną z największych atrakcji na subkontynencie. Mowa o Golden Temple – Złotej Świątyni. Jest najświętszym miejscem dla wyznawców sikhizmu, religii łączącej w sobie elementy hinduizmu i islamu, religii niezwykle pokojowej i otwartej na dialog. Złota Świątynia znajduje się na środku basenu, w którym wierni dokonują rytualnych ablucji. Dookoła znajdują się budynki świątynne: muzeum, w którym ekspozycja opowiada historię sikhizmu od momentu jej założenia w XV wieku przez Guru Nanaka, inne pomniejsze świątynie, jadłodajnia (wstęp do niej ma każdy, każdy może liczyć też na posiłek, który wydaję się 3 razy dziennie, wszyscy siedzą w kręgu i oczekują na swoją kolej. Bywa, że trwa to trochę dłużej, bo pielgrzymów jest na przykład kilka setek). Na terenie świątyni można też przenocować, na białych turystów czeka specjalnie wydzielone dormitorium, w którym maksymalnie można zatrzymać się na 3 dni, przy czym płaci się co łaska. Naprawdę warto spędzić choćby jedną noc na terenie Złotej Świątyni, pójść na wieczorną pudżę, zjeść razem z innymi pielgrzymami posiłek i przede wszystkim nacieszyć się sikhijską gościnnością, która nie ma sobie równych
.
Liczba opinii: 0 |
Średnia ocen: 0.00
Autor: Magdalena Solka
Data publikacji: 17.07.2012 16:39
Liczba odwiedzin: 6854
„Witaj w Polsce! Nareszcie!” – tak mniej więcej wyglądało nasze pierwsze spotkanie w moim kraju. Vinay Kutty, poznany w Stanach podczas jednego z moich pobytów, zawitał do Polski, a przy okazji zwiedził też kraje skandynawskie. To był jego pierwszy pobyt w Europie. Zawodowo zajmuje się elektroniką w jednej z amerykańskich firm, hobbystycznie fotografuje, gotuje i oczywiście podróżuje. Choć jego korzenie są indyjskie, to on urodził się i dorastał w Zambii (południowo-centralna Afryka), aż ostatecznie rozpoczął studia i pracę w Stanach Zjednoczonych. »
Tagi: azja, ameryka południowa, indie, wietnam, argentyna, magdalena solka, staż zadanie 6, wywiady
Autor: Paulina Kulikowska
Data publikacji: 17.07.2012 15:25
Liczba odwiedzin: 10425
Anna Pikol, niepozorna blondynka, która przemierzyła pół świata w poszukiwaniu tradycyjnych metod uzdrawiania. Czego doświadczyła i jak zmieniły ją podróże? »
Tagi: ameryka południowa, paulina kulikowska, staż zadanie 6, wywiady
Autor: Anna Wojciechowska
Data publikacji: 17.07.2012 14:55
Liczba odwiedzin: 6639
Ta rozmowa miała się odbyć na żywo, ale odbyła się na Skype’ie. Mój rozmówca musiał zmienić nieco plany i zamiast w Dalamanie, wylądował 800 km dalej – w Stambule. Ciągle w podróży. Nie będę ukrywała, że bohaterem wywiadu jest mój przyjaciel, zatem nie unikniemy pewnie prywatnych wątków, wspominków. Bo i my spotkaliśmy się w drodze. »
Tagi: azja, turcja, syria, gruzja, bliski wschód, wywiady, anna wojciechowska, staż zadanie 6
Autor: Piotr Szymankiewicz
Data publikacji: 17.07.2012 01:26
Liczba odwiedzin: 4736
Julie, Pierre (Francja) i Laszlo (Węgry). Nigdy nie uchodzili za stereotypowych przedstawicieli społeczeństwa pracy. W Europie żyli łapiąc się prac dorywczych, próbując co chwila czegoś nowego, żyjąc w squatach lub tak jak Laszlo, co chwila zmieniając kraj zamieszkania. Aż w końcu Europa przestała im wystarczać. Wyruszyli w podróż do... No właśnie donikąd, ale wszystkich spotkałem ich w Iranie. »
Tagi: azja, iran, piotr szymankiewicz, staż zadanie 6, wywiady
Autor: Paulina Skiba
Data publikacji: 16.07.2012 22:53
Liczba odwiedzin: 5277
Choć misjonarzem był kiepskim (nawrócił tylko jednego Afrykańczyka), to zacięcia eksplorerskiego nie można mu odmówić. Jeden z największych odkrywców XIX wieku po latach poznawania Czarnego Lądu zmarł zapomniany w małej wiosce nad jeziorem Tanganika. Panie i Panowie poznajcie doktora Davida Livingstone’a. »
Autor: Agata Kirago
Data publikacji: 16.07.2012 13:14
Liczba odwiedzin: 4529
Zdobywca Kolosa 2005 w kategorii Wyczyn Roku. Uhonorowany nagrodą Travelera. Jako pierwszy na świecie przejechał samotnie rowerem Canning Stock Route w Australii Zachodniej, mając zaledwie 23 lata. 2100 km jednej z najtrudniejszych tras świata pokonał w 33 dni. Skąd wziął się pomysł na tak ekstremalną wyprawę i czy chciałby ją powtórzyć? Jakie ma plany na przyszłość i skąd czerpie inspiracje? Panie i Panowie – Jakub Postrzygacz. »
Tagi: australia, canning stock route, staż zadanie 6, wywiady, agata kirago, strefa podróżnika
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.