Dziś jest 14.02.2025
Imieniny obchodzą Walenty, Cyryl, Metody, Adolf
Strona główna
Stolica stanu Pendżab na pierwszy rzut oka nie powala. Ale wystarczy pokonać około 30-minutowy dystans od dworca kolejowego, żeby zobaczyć jedną z największych atrakcji na subkontynencie. Mowa o Golden Temple – Złotej Świątyni. Jest najświętszym miejscem dla wyznawców sikhizmu, religii łączącej w sobie elementy hinduizmu i islamu, religii niezwykle pokojowej i otwartej na dialog. Złota Świątynia znajduje się na środku basenu, w którym wierni dokonują rytualnych ablucji. Dookoła znajdują się budynki świątynne: muzeum, w którym ekspozycja opowiada historię sikhizmu od momentu jej założenia w XV wieku przez Guru Nanaka, inne pomniejsze świątynie, jadłodajnia (wstęp do niej ma każdy, każdy może liczyć też na posiłek, który wydaję się 3 razy dziennie, wszyscy siedzą w kręgu i oczekują na swoją kolej. Bywa, że trwa to trochę dłużej, bo pielgrzymów jest na przykład kilka setek). Na terenie świątyni można też przenocować, na białych turystów czeka specjalnie wydzielone dormitorium, w którym maksymalnie można zatrzymać się na 3 dni, przy czym płaci się co łaska. Naprawdę warto spędzić choćby jedną noc na terenie Złotej Świątyni, pójść na wieczorną pudżę, zjeść razem z innymi pielgrzymami posiłek i przede wszystkim nacieszyć się sikhijską gościnnością, która nie ma sobie równych
.
Liczba opinii: 0 |
Średnia ocen: 0.00
Autor: Joanna Antonik
Data publikacji: 30.03.2012 05:25
Liczba odwiedzin: 57854
Jestem studentką pedagogiki i geografii na dwóch krakowskich uczelniach, w tym jednej najstarszej w Polsce zaś drugiej najbardziej pedagogicznej. Pasjonuje mnie historia i kultura Żydów. Ostatnio odkryłam, że pisanie sprawia mi dużą przyjemność, dlatego biorę udział w stażu Etravelera. »
Tagi: joanna antonik, redakcja, redakcja europa, redakcja belgia, staż dla podróżników uczestnicy
Autor: Marta Pieńkowska
Data publikacji: 29.03.2012 15:09
Liczba odwiedzin: 4398
Zapraszam Was w niezwykłą podróż z Krzysztofem Kamińskim – podróżnikiem, fotografem, autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz współorganizatorem Festiwalu Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Naszą wyprawę zaczynamy w Rumunii, potem pojedziemy koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka. Przez Mongolię i Indie dotrzemy do Nepalu. W planach mamy również odwiedzenie Magicznego Zakaukazia. A więc zaczynamy! »
Tagi: azja, europa, armenia, gruzja, bułgaria, rumunia, mongolia, indie, nepal, himalaje, kaukaz, podróżnicy, wywiady, zadanie 8, marta pieńkowska
Autor: Jadwiga Pawełkiewicz
Data publikacji: 29.03.2012 13:44
Liczba odwiedzin: 96084
Trzeba dojrzeć do pewnych spraw. Czasami zabiera to całe życie. Dopiero na emeryturze można pokazać swoją romantyczno-przygodową naturę. »
Tagi: jadwiga pawełkiewicz, redakcja, redakcja afryka, redakcja tunezja, staż dla podróżników uczestnicy
Autor: Maria Teresa Pietrzak
Data publikacji: 29.03.2012 12:56
Liczba odwiedzin: 95232
Na co dzień pracuję w drukarni. Ukończyłam Policealne Studium Dziennikarskie. Pisałam artykuły do kilku gazet, czasami piszę do miesięcznika „Śląsk”. »
Tagi: maria teresa pietrzak, redakcja, redakcja azja, redakcja kazachstan, staż dla podróżników uczestnicy
Autor: Katarzyna Lebiedzińska
Data publikacji: 28.03.2012 13:20
Liczba odwiedzin: 3381
Dr Jerzy Achmatowicz - latynoameryaknista, pracownik Zakładu Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, tłumacz, prawnik i filozof. Wykładał ponad 15 lat na Uniwersytetach w Chile i Meksyku. Aktualnie zajmuje się kwestiami objawień Guadelupańkich i postacią św. Juana Diego. »
Tagi: ameryka północna, meksyk, wywiady, podróżnicy, zadanie 8, katarzyna lebiedzińska
Autor: Agata Kozłowska
Data publikacji: 28.03.2012 11:01
Liczba odwiedzin: 4946
Wywiad z Januszem Kurczabem, taternikiem, alpinistą i himalaistą. »
Tagi: azja, nepal, wywiady, podróżnicy, zadanie 8, agata kozłowska, strefa podróżnika
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.