Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Dwie Koree – dwa światy

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 11.07.2011 13:20

Liczba odwiedzin: 5696

Tagi: azja, korea północna, korea południowa, phenian, góry diamentowe, pusan, seul, artykuły, anna matelska

Światowa turystyka rozwija się w najbardziej zadziwiających kierunkach. Dziś już możemy odwiedzić na przykład pogrążoną w biedzie i dyktaturze Koreę Północną, do niedawna najbardziej odizolowane państwo świata, a następnie porównać ją z sąsiednią Koreą Południową – nowoczesnym „tygrysem azjatyckim”.

Koree jak dwa światy
 
Koree jak dwa światy
fot. iStockphoto

Korea w przeszłości stanowiła jeden obszar, spójny pod względem etnicznym i kulturowym. Położone na półwyspie we wschodniej Azji państwo przez wiele setek lat wytworzyło własną, bogatą tradycję, inspirowaną między innymi buddyzmem i konfucjanizmem oraz niepowtarzalnymi zwyczajami lokalnymi.

Na owe korzenie koreańskiej kultury składa się wiele unikalnych elementów. W muzyce są to na przykład pansori – improwizowane występy pojedynczych śpiewaków, trwające nawet po 8 godzin bez przerwy czy minsogak – ekspresyjna muzyka ludowa o rytmie odpowiadającym biciu serca. Ważne miejsce w kulturze zajmuje taniec tradycyjny oraz ubiór – szaty zwane hanbok. Coraz większą popularnością na całym świecie cieszy się kuchnia koreańska, oparta na ryżu, fasoli i owocach morza, ostro przyprawiana i słynąca z takich potraw jak kimchi.

Wyraźne w obyczajowości koreańskiej są wieloletnie wpływy chińskie, objawiające się między innymi w popularnych rytuałach parzenia herbaty, czy w zasadach kompozycji ogrodów opartych na taoizmie, kładącym nacisk na naturę i tajemniczość.

Ten subtelny, egzotyczny świat został brutalnie podzielony po II wojnie światowej, gdy skończyła się okupacja Korei przez Japonię. Obszar na północ od 38 równoleżnika zajął Związek Radziecki, natomiast część południową – USA. W 1948 roku oficjalnie stworzono dwa państwa – Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną na północy oraz Republikę Korei w strefie amerykańskiej.

Sztucznie stworzona granica, która podzieliła wiele rodzin, stała się prędko obiektem konfliktów. Najbardziej spektakularnym i wyniszczającym spośród nich była wojna koreańska, prowadzona przede wszystkim przez ZSRR i USA w latach 50. XX wieku. Obecnie rządy dwóch państw koreańskich podejmują pewne inicjatywy zjednoczenia bez ingerencji innych krajów. W świadomości Koreańczyków żywe jest bowiem wspomnienie bliskości kulturowej obu państw.

Na przeszkodzie w drodze ku zjednoczeniu stoi nie tylko fakt, iż rządy dwóch Korei nie podpisały do dziś traktatu pokojowego, są więc teoretycznie w stanie wojny. Kluczowe są różnice gospodarcze, polityczne i ideologiczne, które wyrosły pomiędzy tymi państwami, tworząc z nich w przeciągu kilkudziesięciu lat dwa całkowicie odrębne światy.

Ponura Północ

Tak naprawdę na Zachód dociera niewiele wiarygodnych informacji na temat tego, co dzieje się w Korei Północnej. Wszechwładny rząd komunistyczny oddzielił to pogrążone w kryzysie gospodarczym państwo nieprzeniknionym murem totalitaryzmu. Ustrój jednopartyjny, stworzony przez zmarłego w 1994 roku Kim Ir Sena, zwanego „Wiecznym Prezydentem” oparty został na doktrynie dżucze, zakładającej całkowitą samodzielność i niezależność państwa w budowie socjalizmu. Dzięki aparatowi represji władzy udało się zdominować wszystkie dziedziny życia człowieka.

Mówi się, że sytuacja obywateli w Korei Północnej pod względem przestrzegania praw człowieka jest najgorsza na świecie. Rząd podobno prowadzi badania nad rozwojem broni atomowej. Pojawiły się też pogłoski, jakoby syn Kim Ir Sena – Kim Dzong Il, otoczony kultem „Umiłowany Przywódca” nie żył od paru lat i był obecnie zastępowany przez sobowtóra. Jak jest naprawdę, nie wiemy i trudno się spodziewać, byśmy mogli się dowiedzieć po wizycie w tym kraju.

Podziwiać reżim?

Korea Północna dopiero od paru lat stała się krajem dostępnym dla turystów, jest to jednak turystyka mocno ograniczona. Żaden cudzoziemiec nie może samodzielnie podróżować po kraju – wycieczka zorganizowana to jedyna opcja przekroczenia granicy. Wymagane jest korzystanie z usług lokalnych przewodników, którzy nie tylko opowiadają jedyną słuszną wersję historii państwa, ale również wskazują, co można fotografować, a co nie.

Liczba turystów odwiedzających Koreę Północną wynosi zaledwie około 100 tysięcy osób rocznie, głównie obywateli Chin, Rosji i Japonii. Mimo obecnych restrykcji, dbałość o turystów w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej jest wyjątkowo duża, ponoć przyjezdni mogą czuć się w tym kraju bezpieczniej niż jego mieszkańcy.

Jedną z atrakcji dostępnych dla cudzoziemców są pokazy masowego tańca, czyli tak zwane Masowe Igrzyska o ściśle propagandowym charakterze, ukazujące rzekomą siłę Korei Północnej. Najbardziej znane z nich to organizowane w sierpniu festiwale Arirang, składające się z pokazów tańca, gimnastyki i skomplikowanych układów choreograficznych. Co roku bierze w nich udział nawet 100 tysięcy obywateli.

Igrzyska odbywają się w stolicy – mieście Pjongjang, które zadziwia wieżowcami, rozległymi parkami, szerokimi, lecz pustymi ulicami i wszechobecnymi kolorowymi freskami o charakterze historyczno-politycznym, znajdującymi się na przykład na stacjach metra. Wśród budynków wyróżnia się nieukończony hotel Ryugyong, wysoki na 330 metrów i przypominający kosmiczną rakietę. Budowę jego zarzucono w 1992 na 16 lat, jeśli jednak zostanie oddany do użytku, będzie drugim najwyższym hotelem świata po Rose Tower w Dubaju. Dla porównania, warszawski Pałac Kultury ma bez iglicy „zaledwie” 187 metrów.

Charakterystycznym przykładem socrealistycznej architektury i jednocześnie punktem widokowym jest Wieża Idei Dżucze – 170-metrowa konstrukcja przedstawiająca płonący znicz i stąd zwana też Płomieniem Idei Dżucze. W obrębie miasta mieści się też Stadion im. 1 maja – największy w Azji i jeden z największych na świecie oraz Mangyŏngdae – miejsce urodzin Kim Ir Sena, otoczone dziś szczególną czcią. Znajdziemy w nim takie „atrakcje” jak rodzinny dom wodza wraz z kamieniem, na którym Kim Ir Sen miał się bawić w dzieciństwie w bitwę morską.

W pobliżu stolicy znajduje się góra Myohyang, również częsty cel wycieczek. Zlokalizowana jest tam „Międzynarodowa Wystawa Przyjaźni”, na której możemy podziwiać w 120 salach wystawowych 280 tysięcy prezentów, jakie zmarły Kim Ir Sen otrzymał ze 155 krajów. Z Polski na przykład były to takie podarki jak kryształy, drewniane talerze i pistolet maszynowy. W sąsiednim pawilonie gromadzone są prezenty dla obecnego przywódcy – Kim Dzong Ila.

Turyści odwiedzają też Góry Diamentowe, ciągnące się przez oba państwa koreańskie. Największą atrakcją po stronie północnej jest uzdrowisko Ondzong-ri. Z niego prowadzą malownicze trasy spacerowe do 70-metrowego wodospadu Kuronion.

Większa część państwa znajduje się poza obszarem penetracji turystycznej – przede wszystkim Góry Północnokoreańskie i prawie całe wybrzeże. Można przypuszczać, że jeśli władze udostępnią zwiedzającym kolejne rejony kraju, tamtejsza turystyka będzie się coraz dynamiczniej rozwijać – w końcu egzotyka zawsze jest interesująca, zwłaszcza przyprawiona nutką tajemnicy i kuriozalnymi rozwiązaniami ustrojowymi, które przyjezdni obserwują z zaciekawieniem. Cel poznawczy może być bardzo szczytny, musimy jednak pamiętać, że to co widzimy w Korei Północnej, to nie zabawny teatrzyk, ale prawdziwy dramat, kosztujący życie i wolność nieznanej liczby represjonowanych obywateli.

Drapieżne Południe

Republika Korei tuż po II wojnie światowej była krajem biednym i zniszczonym, w którym PKB na jednego mieszkańca był porównywalny z poziomem PKB w biedniejszych krajach Afryki i Azji. Jednak demokratyczny ustrój i reformy ekonomiczne sprawiły, że Korea Południowa stała się jednym z najprężniej rozwijających się „tygrysów azjatyckich”, czyli państw o wyjątkowo dynamicznej gospodarce. Rzeczywiście, Republika Korei niczym drapieżnik rzuciła się na rynek, szybko konkurując z największymi potęgami gospodarczymi. Dziś PKB w tym wysoko rozwiniętym kraju jest 9 razy wyższy niż w Indiach i 15 razy wyższy niż w Korei Północnej.

Korea Południowa zachęca turystów nie tylko przyjaznym ustrojem i nowoczesnością. Posiada również korzystniejsze walory przyrodnicze niż KRL-D – ciepły klimat, dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami i przybrzeżnymi wyspami oraz piaszczyste plaże. W ciągu ostatnich 25 lat zaobserwowano w tym państwie gwałtowny wzrost turystyki, którą władze chętnie wspierają, jako dziedzinę bardzo dochodową. Już w 1993 wpływy z tego sektora gospodarki w Republice Korei wyniosły 3,5 miliarda dolarów.

Po drugiej stronie lustra

Przejazd z Korei Północnej do Południowej musi wśród turystów wywołać niemały szok. Region niby ten sam, ludzie ci sami, a wszystko wygląda zupełnie inaczej. Stolicy – Seulowi – bliżej do Tokio niż do Pjongjang (w sensie metaforycznym, nie geograficznym). Seul, choć położony blisko granicy i strefy zdemilitaryzowanej, jest typową zatłoczoną metropolią z gęstością zaludnienia wynoszącą 15 000 osób na kilometr kwadratowy. Jej panoramę podziwiać możemy z N Seoul Tower wysokiej na 237 metrów.

W mieście znajdziemy kilka pałaców i ogrodów królewskich, wśród nich zbudowany w XIV wieku pałac Gyeongbokgung. Składają się na niego zabytkowe pawilony, między innymi dziesięciometrowa pagoda, stojąca wśród bujnej, egzotycznej roślinności. Seul kusi też luksusowymi kompleksami wypoczynkowymi, dzielnicą bankową i ogromną dzielnicą rozrywkową.

W pobliżu stolicy znajduje się miasto Yong-in, w nim zaś atrakcję dla turystów stanowi skansen wsi koreańskiej. Można w nim podziwiać zarówno współczesne przejawy tradycyjnej koreańskiej kultury, na przykład w postaci wyrobów rzemieślniczych, jak i zobaczyć warunki, w jakich Koreańczycy żyli wiele lat temu.

Zainteresowaniem turystycznym cieszy się też Pusan, największe miasto portowe Korei Południowej. Oprócz pięknych i popularnych plaż wizytówką miasta są świątynie buddyjskie, wśród nich założona w 687 roku świątynia Pomo sa. Znajduje się ona przy wejściu na malowniczy szlak prowadzący przez górę Kŭmjong. W Pusanie warto również odwiedzić fortyfikacje Geumjeong, centrum bankowe i cmentarz żołnierzy ONZ poległych w wojnie koreańskiej.

Jeśli mamy na zwiedzanie Korei Południowej więcej czasu, możemy wybrać się na przykład do Kyogju, gdzie znajdziemy świątynię Pultuk i grobowce królewskie z I wieku p. n. e. Inne ciekawe miejsca to Yosu – ośrodek wypoczynkowy na południowym wybrzeżu, czy klasztor Haein koło Tegu, gdzie przechowywanych jest 80 tysięcy drewnianych tabliczek pierwszej świętej księgi buddyjskiej z dynastii Korjo z XIII wieku. Możliwości turystycznych jest jak widać wiele i pozwalają one na odkrywanie zarówno historycznego, jak i współczesnego oblicza Korei Południowej.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Dojazd

    Samolotem, na przykład tranzyt przez Chiny

  • Na granicy

    KRL-D – obowiązkowe płatne wizy wjazdowe, wydawane przez Ambasadę KRL–D w Warszawie, minimalny okres oczekiwania wynosi 3 tygodnie. Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę wynosi co najmniej 6 miesięcy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej, co najmniej dwukrotnej, w przypadku tranzytu przez Chiny. Wjazd możliwy jedynie z wycieczką zorganizowaną, lub za pośrednictwem miejscowego biura turystycznego.

    RK – polscy obywatele nie muszą mieć wiz przy wyjazdach na okres do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku).

  • Koniecznie zobacz

    KRL-D – Pjongjang, Myohyang, Góry Diamentowe
    RK – Seul, Yong-in, Pusan, Kyogju, Yosu, Tegu

  • Zdrowie

    KRL-D – brak informacji o zagrożeniach sanitarno-epidemiologicznych. Wzrasta zachorowalność na gruźlicę, zdarzają się również przypadki malarii. Szczepienia nie są wymagane, ale zaleca się te właściwe dla tej strefy klimatycznej, szczególnie przeciwko żółtaczce. Warto zabrać ze sobą potrzebne lekarstwa i apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie środki przeciwko zatruciom pokarmowym. Opieka lekarska oferuje usługi wyłącznie na podstawowym poziomie, a możliwości leczenia nie odpowiadają standardom europejskim. Jedyny dostępny dla cudzoziemców szpital (płatny) znajduje się w dzielnicy ambasad. Wszelkie bardziej skomplikowane zabiegi i operacje wymagają przewiezienia do szpitala za granicę.

    RK – nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi, nie są wymagane szczepienia. Poziom opieki medycznej jest zadowalający, czasem mogą jedynie wystąpić problemy z porozumieniem się (tylko lekarze klinik międzynarodowych mówią po angielsku).

  • Pieniądze

    KRL-D – waluta: 1 won północnokoreańskki (Wn) = 100 chon
    RK – waluta: 1 won południowo-koreański (W) = 100 chun (nie są w użyciu).

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (1)

  • Iiri (gość)

    Iiri (gość)

    03.08.14, 18:57

    Niech sie zjednoczy

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5579

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14188

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7011

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8585

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7673

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7757

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6288

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6757

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5551

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6077

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4871

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33170

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74358

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6242

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112346

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze