Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

  • Azerbejdżan – kraina ognia

    Azerbejdżan – kraina ognia

    Autor: Piotr Gabryjończyk i Katarzyna Kułaga. Zdjęcia: Tomasz Przychodzień

    Data publikacji: 03.07.2014 14:33

    Liczba odwiedzin: 6774

    Większości z nas Azerbejdżan kojarzy się z młodzieńczymi, burzliwymi latami Cezarego Baryki, głównego bohatera „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Co zagorzalsi fani piłki nożnej mogą także pamiętać swego czasu rekordowo wysokie, ośmiobramkowe zwycięstwo polskiej kadry nad Azerami w eliminacjach Mistrzostw Świata, odniesione w 2005 r. Dla pozostałych ten kaukaski kraj pozostaje terra incognita – a tymczasem jest to miejsce, które ma do zaoferowania przyjezdnym więcej, niż niejeden chętnie odwiedzany zakątek Starego Kontynentu... »

  • Przewodnik po street foodzie na świecie

    Przewodnik po street foodzie na świecie

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 21.04.2014 00:14

    Liczba odwiedzin: 4836

    Nic nie oddaje tak istoty lokalnej kuchni jak jedzenie kupione na ulicy, chwilę wcześniej przygotowane na naszych oczach przez ulicznych kucharzy. Do tego street food jest dużo tańszy niż wizyta w restauracji. Jest to forma popularna głównie w krajach azjatyckich, ale istniejąca także w wielu miastach na całym świecie. »

  • Choroby rzadkie czyli skazani na turystykę medyczną

    Choroby rzadkie czyli skazani na turystykę medyczną

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 19.04.2014 14:28

    Liczba odwiedzin: 4297

    Choroby rzadkie (ang. rare diseases, orphan diseases) to często ciężkie schorzenia o podłożu genetycznym. Ze względu na ich rzadkość leczenie często uważa się za nierentowne, a dostęp do niego jest utrudniony. Poniżej zamieszczono krótki przewodnik dotyczący chorób rzadkich i ich leczenia. »

  • Mokre Karadeniz

    Mokre Karadeniz

    Autor: Michał Lutowierski

    Data publikacji: 17.04.2014 23:10

    Liczba odwiedzin: 10354

    Podobała Wam się wyprawa po tureckiej riwierze? Wybrzeże tureckiej części Morza Śródziemnego jest doprawdy urocze. Ale to nie koniec – jest jeszcze Morze Egejskie, Morze Marmara i – wreszcie – Morze Czarne, które będzie tematem kolejnej autostopowej wędrówki. Witajcie na wybrzeżu Morza Czarnego – mokrym i ciepłym Karadeniz! »

  • Zakynthos – grecka wyspa żółwi

    Zakynthos – grecka wyspa żółwi

    Autor: Ewelina Szłapa

    Data publikacji: 17.04.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 8393

    Kolorowe bazary, niewielkie świątynie, turkusowe morze, białe domki, widoki zapierające dech, a także smaczna i zdrowa kuchnia śródziemnomorska sprawiają, że oferty wyjazdów na greckie wyspy są wręcz rozchwytywane przez turystów. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularna staje się niewielka wyspa w pobliżu Korfu – Zakynthos. »

  • Terapia komórkami macierzystymi a turystyka medyczna

    Terapia komórkami macierzystymi a turystyka medyczna

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 12.04.2014 10:37

    Liczba odwiedzin: 7825

    Leczenie komórkami macierzystymi jest często wykonywane za granicą. Należy jednak być bardzo ostrożnym i świadomym szans i zagrożeń niesionych przez tę procedurę.Trzeba pamiętać, że w ogromnej większości przypadków jest to jedynie terapia eksperymentalna, o niepotwierdzonej skuteczności. Nie zawsze jest również bezpieczna. »

  • Enoturystyka w krainie Drakuli

    Enoturystyka w krainie Drakuli

    Autor: Kacper Dziekan

    Data publikacji: 31.03.2014 14:47

    Liczba odwiedzin: 5256

    Dumą Rumunii są także endemiczne szczepy winogron. Poza powszechnymi cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, czy chardonnay Rumuni posiadają własne odmiany. Są to: galbenă de Odobeşti (białe), băbească neagră (czerwone) fetească albă (białe) i fetească neagra (czerwone). »

  • Magiczna Czarnogóra – zaskakuje i zachwyca

    Magiczna Czarnogóra – zaskakuje i zachwyca

    Autor: Ewelina Szłapa

    Data publikacji: 31.03.2014 09:00

    Liczba odwiedzin: 4473

    Słowo „bal” po turecku znaczy „krew”, a „kan” oznacza miód. Bałkany – region, gdzie waleczność ludności miejscowej miesza się z bogactwem przyrody, upodobało sobie wielu turystów spragnionych pięknych widoków, słońca oraz dobrej zabawy. Jak na ich tle wypada Czarnogóra, będąca jeszcze do niedawna częścią byłej Jugosławii? »

  • Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

    Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 31.03.2014 00:36

    Liczba odwiedzin: 5154

    Podróże to nie tylko zwiedzanie masywnych zabytków, czy żądza niebezpiecznych przygód w dzikich zakątkach kuli ziemskiej. Niewielu odbywających wyprawy w celu posłuchania ulubionego zespołu, czy też uczestnictwa w kolorowych karnawałach zdaje sobie sprawę, że kupując bilet na wszelkiego typu festiwale filmowe, muzyczne, teatralne, właśnie zasilili grono turystów podróżujących w ramach tzw. „turystyki festiwalowej”. Wśród wielkiej liczby festiwali na całym świecie nie można nie znać tych najważniejszych, przyciągających wręcz kolosalne liczby uczestników. »

  • Najciekawsze SPA w Europie

    Najciekawsze SPA w Europie

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 27.03.2014 10:37

    Liczba odwiedzin: 3196

    Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie pojechać do SPA? Oto kilka pomysłów na ciekawe miejsca, w których można poddać się zabiegom upiększającym i regenerującym. Ranking na podstawie magazynu Condé Nast Traveller (Super – SPA treatment 2013). »

  • Wyspa Księcia Edwarda – kraina Ani z Zielonego Wzgórza

    Wyspa Księcia Edwarda – kraina Ani z Zielonego Wzgórza

    Autor: Ewelina Szłapa

    Data publikacji: 24.03.2014 08:40

    Liczba odwiedzin: 9732

    Któż z nas nie pamięta przygód rudowłosej Ani z Zielonego Wzgórza na Wyspie Księcia Edwarda, która podbiła serca wielu czytelników na wszystkich szerokościach geograficznych? Pora, aby przekonać się, jaka naprawdę jest wyspa, która została tak pięknie opisana przez kanadyjską powieściopisarkę Lucy Maud Montgomery. »

  • Ekstremalne bieganie

    Ekstremalne bieganie

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 23.03.2014 18:47

    Liczba odwiedzin: 5147

    Przeważnie gdy słyszymy „idę pobiegać” oznacza to jogging po chodnikach, miejskich parkach, alejach itp. Niektórym to nie wystarcza i biorą udział w masowych biegach w różnych miejscach Polski czy też świata, część z nich decyduje się na maraton. Dla niektórych jednak te 42 km i 195 m nie wystarczają, a dla dodatkowej adrenaliny, czy większego trudu wolą biegać po górach, lodzie, czy nawet pustyniach! »

  • California Über Alles

    California Über Alles

    Autor: Kacper Dziekan

    Data publikacji: 22.03.2014 22:27

    Liczba odwiedzin: 1816

    Napa oferuje niesamowitą przygodę w postaci godzinnego rejsu balonem. Taka przyjemność kosztuje 215 dolarów od osoby. W cenie wspomniany rejs nad winnicami, śniadanie oraz degustacja wina. »

  • Apteczka podróżna – prawda i mity

    Apteczka podróżna – prawda i mity

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 21.03.2014 21:13

    Liczba odwiedzin: 5318

    Krótki mini poradnik o tym, co warto zabrać do apteczki podróżnej i górskiej, oparty na doświadczeniach własnych oraz wiedzy zdobytej w trakcie kursów medycyny podróży i medycyny wysokogórskiej. »

  • Expedition Croatia 2014 – Rope Jump in Red Lake

    Expedition Croatia 2014 – Rope Jump in Red Lake

    Autor: RopeJump.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 10:17

    Liczba odwiedzin: 6434

    Różne osoby, diametralnie różne odczucia, wiele celów – ale jedna idea – skakać! Bo, powiedzmy sobie szczerze, to przecież bardzo głupi pomysł, nie? Stoisz, opięty ciasną uprzężą, w śmiesznie plastikowym i sprawiającym niepoważne wrażenie kasku, dajesz się podpiąć pod coś, co wygląda na chaotycznie montowane jedna do drugiej kłębowisko lin i ledwo słuchasz tego gościa mówiącego coś o jakimś punkcie wybicia i odliczaniu, bo twój własny mózg wrzeszczy do ciebie „Stary, jak mogłeś dać się w coś takiego wmanewrować?!”. »

  • Poznaj Polskę wielu kultur – zasmakuj w letnich festiwalach mniejszości narodowych

    Poznaj Polskę wielu kultur – zasmakuj w letnich festiwalach mniejszości narodowych

    Autor: Ewelina Szłapa

    Data publikacji: 17.03.2014 09:11

    Liczba odwiedzin: 4341

    Niegdyś Polska była krajem wielonarodowym, gdzie, w pokoju, obok siebie, żyli przedstawiciele różnych nacji i wyznań. Po zmianie granic w roku 1945 nasz kraj stał się jednonarodowy i jednolity. Mimo to, na jego terenie wciąż można spotkać wiele mniejszości narodowych, pielęgnujących swoją tradycję i kulturę na wiele sposobów. Turyści poznają ją podczas corocznych, letnich festiwali. »

  • Jak to było kiedyś, czyli autostopem po Polsce Ludowej

    Jak to było kiedyś, czyli autostopem po Polsce Ludowej

    Autor: Jakub Matuszewski

    Data publikacji: 17.03.2014 02:40

    Liczba odwiedzin: 13492

    O Polsce w czasach PRL-u niektórzy mówią jako o „najweselszym baraku w socjalistycznym obozie”, kraju z teoretycznie największymi swobodami spośród wszystkich z bloku wschodniego. Nie mnie, nie tu i nie teraz rozstrzygać o poprawności tego stwierdzenia, ale jedno mogę powiedzieć z całą pewnością: w żadnych innym państwie z radziecką kontrolą autostopowicze nie mieli tak dobrze jak w ówczesnej Polsce. »

  • Podróże na emeryturze

    Podróże na emeryturze

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 16.03.2014 13:25

    Liczba odwiedzin: 5103

    – Bo na starość to się nic już nie chce. Tylko by człowiek siedział na kanapie i telewizor oglądał – mówi mój znajomy, a ja na przekór takiemu „zrzędzeniu” odpowiadam mu: – Najlepsze zajęcie na emeryturze to podróżowanie! Popatrz tyko na Teresę Bancewicz. 80-letnia kobieta wciąż nie ma dosyć. Nie chciała podporządkowywać się z góry ustalonym zasadom, dlatego podróże z biurami turystycznymi odpadły. Skończyło się na tym, że w wieku 62 lat wyruszyła autostopem do Skandynawii, przez Rosję, Litwę i Estonię. »

  • Podróżowanie po Danii – praktyczny przewodnik

    Podróżowanie po Danii – praktyczny przewodnik

    Autor: Katarzyna Chojecka

    Data publikacji: 15.03.2014 13:26

    Liczba odwiedzin: 4957

    Pierwszy raz Danię odwiedziłam ponad 2 lata temu. To kraj, który mogę opisać w 3 słowach: wiatr, tajemnica, precyzja. Zawsze, kiedy tu jestem, mam wrażenie, że pod „przykrywką” duńskiego porządku i spokoju kryje się jakiś sekret, którego jeszcze nie odkryłam, trochę jak w baśniach Andersena. Myślę, że to dobre miejsce dla tych, którzy potrzebują odpoczynku i szeroko pojętej przestrzeni, przede wszystkim tej mentalnej. Dania, jest miejscami surowa, ale na pewno nie nudna. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad, które ułatwią wam podróżowanie po Danii. »

  • Denturystyka: wakacje z dentystą

    Denturystyka: wakacje z dentystą

    Autor: Magdalena Mroczek

    Data publikacji: 15.03.2014 09:07

    Liczba odwiedzin: 7673

    Turystyka stomatologiczna, czyli tzw. „dental holidays”, cieszy się coraz większą popularnością. Obcokrajowcy na leczeniu w Europie Środkowej i Wschodniej mogą zaoszczędzic nawet do 70 proc. kosztów. Coraz częściej celem podróży staje się Polska. »

  • KOLOSY – kiedy podróże stają się życiem

    KOLOSY – kiedy podróże stają się życiem

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 12.03.2014 15:44

    Liczba odwiedzin: 3514

    Te słowa padły w nawiązaniu do „Wyspy Szczęśliwych Dzieci” czyli niewyobrażalnej wyprawy Kazimierza, Noe i Nel Ludwińskich, jednakże każdy z prezentujących się uczestników zmienił swoją podróż w coś wielkiego. Czy na kraniec świata czy też na drugi koniec Polski, każda wyprawa odbywała się również w głębi uczestników. Pokonywali swoje lęki i słabości, przesuwali granice możliwości, odkrywali nowe drogi zarówno podróżnicze, jak i życiowe. Robili to wszystko, aby... być szczęśliwymi. »

  • Turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa w Polsce

    Turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa w Polsce

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 08.03.2014 16:18

    Liczba odwiedzin: 7198

    Turystyka uzdrowiskowa i sanatoryjna stała się w Polsce oddzielną gałęzią turystyki medycznej. Nasz kraj kusi zagranicznych gości nie tylko niskimi cenami, ale również bogatą ofertą zabiegów i dobrymi warunkami naturalnymi. Dowiedz się więcej o sanatoriach, SPA i uzdrowiskach i oferowanych w Polsce zabiegach! »

  • George Mallory – „The Wildest Dream”

    George Mallory – „The Wildest Dream”

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 08.03.2014 16:00

    Liczba odwiedzin: 5110

    „The Wildest Dream” – to tytuł spektakularnego filmu dokumentalnego, który kilka lat temu sprawił, że na nowo rozgorzała dyskusja o wyprawie Mallory'ego na Everest i wciąż nierozwiązanej zagadce jego śmierci. Tekst przybliża kilka teorii dotyczących możliwości zdobycia Everestu przez Mallory'ego na długo przed Hillary'm. »

  • Dlaczego blogujemy?

    Dlaczego blogujemy?

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 07.03.2014 11:49

    Liczba odwiedzin: 4440

    Nie sposób dokładnie policzyć, ile podróżniczych blogów znajduje się w sieci. Nieoficjalne statystyki mówią, że około 250. Zważywszy na tempo powstawania kolejnych internetowych dzienników z podróży, liczba ta pewnie już dawno jest nieaktualna. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego blogerzy… blogują? Co takiego jest w blogowaniu, że wciąga kolejne osoby? »

  • (Eno)turystyka zorganizowana

    (Eno)turystyka zorganizowana

    Autor: Kacper Dziekan

    Data publikacji: 05.03.2014 13:57

    Liczba odwiedzin: 3419

    Program takich wyjazdów obfituje w wiele atrakcji winiarskich. Zwiedzanie winnic, degustacja win i przekąsek, biesiady, koncerty. Czasem warsztaty kulinarne. Dodatkowo oczywiście w programie standardowe zwiedzanie lokalnych atrakcji. »

  • Autostopem przez... ocean?!

    Autostopem przez... ocean?!

    Autor: Jakub Matuszewski

    Data publikacji: 03.03.2014 03:12

    Liczba odwiedzin: 5895

    Autostop jest z pewnością jedną z tych życiowych czynności, które nie znają granic. Kiedy wydawałoby się, że dotarcie „za jeden uśmiech” np. na Karaiby jest niemożliwe, z pomocą nadchodzi… jachtostop! »

  • Bądź gotowy dziś do drogi, czyli szybkie i sprawne pakowanie

    Bądź gotowy dziś do drogi, czyli szybkie i sprawne pakowanie

    Autor: Ewelina Szłapa

    Data publikacji: 02.03.2014 21:13

    Liczba odwiedzin: 4557

    Choć większości ludzi podróże dobrze się kojarzą, nie każdy lubi się pakować. Wielu osobom zajmuje to nawet kilka godzin, a efektem takich działań jest zapełnienie wielkiej walizy, którą ciężko podnieść. Jednakże, wystarczy odrobina kreatywności i organizacji, żeby pakowanie stało się łatwe i przyjemne. »

  • BUSiMY po krajach bałkańskich!

    BUSiMY po krajach bałkańskich!

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 02.03.2014 20:03

    Liczba odwiedzin: 3431

    „Koniec lat osiemdziesiątych, wschodnia Polska. W powietrzu unosi się jeszcze zapach Czarnobyla i upadającego komunizmu. Na świat przychodzi kilku nieprzeciętnych obywateli. Nasi bohaterowie nie są jeszcze świadomi, że połączy ich wspólny cel. Dwadzieścia kilka lat później los skrzyżował ich drogi. W głowach narodziła się odważna idea. Weszli w posiadanie busa, którym przemierzą świat. Mamy Transita i (nie) zawahamy się go użyć.” »

  • MOTOVBLOG 2014 – Polska i Europa okiem motocyklisty

    MOTOVBLOG 2014 – Polska i Europa okiem motocyklisty

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.02.2014 11:28

    Liczba odwiedzin: 8890

    Od lipca na antenie TVP Kraków oraz w Internecie gościć będzie nowy program podróżniczy, który poświęcony będzie wyprawie motocyklowej przez Polskę i Europę. »

  • Bałkańskie winnice

    Bałkańskie winnice

    Autor: Kacper Dziekan

    Data publikacji: 25.02.2014 02:39

    Liczba odwiedzin: 6402

    Serbowie proponują odwiedzającym całe szlaki winne. Ciekawie na pewno wygląda szlak wzdłuż Dunaju, zwany Fruška Gora (od pasma górskiego) w Wojwodinie. Można tam zaopatrzyć się w wino Bermet, które według pewnych źródeł było serwowane na Titanicu »

  • Wycieczki kulinarne

    Wycieczki kulinarne

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 24.02.2014 02:19

    Liczba odwiedzin: 4195

    Turystyka kulinarna jest w Polsce coraz popularniejsza. Zauważyły to również biura podróży, które oferują niezliczone wycieczki o tej tematyce. Obecnie są nawet firmy, które specjalizują się tylko w tego typu wyjazdach. Duże biura po początkowym „boomie” zdały się trochę odpuścić, ale mimo wszystko i tam znajdziemy kilka ciekawych propozycji. »

  • W poszukiwaniu piękna, czyli turystyka plastyczna

    W poszukiwaniu piękna, czyli turystyka plastyczna

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 22.02.2014 16:44

    Liczba odwiedzin: 6681

    Operacje plastyczne są częstym motywem turystyki medycznej. Na każdym kontynencie i w każdym kraju ideał piękna różni się od siebie, w związku z czym niektóre zabiegi praktykowane są w pewnych rejonach znacznie częściej niż w innych. Zobacz jakie interwencje plastyczne wykonywane są w różnych częściach świata i w jakich dziedzinach chirurgii plastycznej "specjalizują się" poszczególne kraje! »

  • Alabastrowe księżniczki

    Alabastrowe księżniczki

    Autor: Magda Świetlik

    Data publikacji: 20.02.2014 10:12

    Liczba odwiedzin: 7205

    Chinki, jak wszystkie kobiety na świecie, przywiązują ogromną wagę do własnego wizerunku. Różnica między nimi, a resztą nas polega na tym, że spędzają one długie godziny swojego życia na pielęgnacji cery i sekundy na wykonaniu perfekcyjnego makijażu. Ich kosmetyczki do złudzenia przypominają nasze europejskie, tyle, że ilość środków pielęgnacyjnych znacznie przewyższa liczbę akcesorii do makijażu. Wśród standardowych preparatów nawilżająco-wygładzająco-odżywczo-regenerujących, czołowe miejsce zajmuje krem wybielający, którego Chinki używają tak często, jak Europejki podkładu do twarzy. I to on odgrywa decydującą rolę w wyścigu po idealną, alabastrową cerę, która tu w Chinach jest absolutnym hitem. »

  •  6 nietypowych prac, które możesz wykonywać w trakcie podróży

    6 nietypowych prac, które możesz wykonywać w trakcie podróży

    Autor: Katarzyna Chojecka

    Data publikacji: 16.02.2014 22:43

    Liczba odwiedzin: 4612

    Zestaw, który chciałabym zaprezentować, to mój osobisty zbiór różnego rodzaju nietypowych, a także zaskakujących i często bardzo niecodziennych prac, których wykonywanie może wiązać się z podróżowaniem. Informacje o osobach, które podjęły się takich zajęć znaleźć można na różnych blogach podróżniczych. A więc, co my tu mamy? »

  • Trendy w organizacji wyjazdów firmowych

    Trendy w organizacji wyjazdów firmowych

    Autor: Arkadiusz Olszowy (Holiday Travel Center)

    Data publikacji: 13.02.2014 13:24

    Liczba odwiedzin: 28812

    Obecny rynek wyjazdów firmowych w opini Arkadiusza Olszowego z Holiday Travel Center. »

  • Zima w sam raz dla adrenaliny

    Zima w sam raz dla adrenaliny

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 12.02.2014 23:10

    Liczba odwiedzin: 3536

    Już powoli tegoroczna zima odchodzi w niepamięć, jednak ja pomimo roztopów mam jeszcze w głowie parę ekstremalnych pomysłów, aby dobrze się bawić w śnieżną pogodę. Wybór jest duży, tak więc jeśli znudziły Was standardowe narty albo zjeżdżanie na jabłuszku, to możliwe, że znajdziecie coś dla siebie. Pozostanie tylko czekać na kolejny śnieg. »

  • Wysoka jakość w niskiej cenie, czyli turystyka zdrowotna w Polsce

    Wysoka jakość w niskiej cenie, czyli turystyka zdrowotna w Polsce

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 09.02.2014 19:39

    Liczba odwiedzin: 5121

    Polska jest coraz bardziej popularnym celem turystyki medycznej. Z powodu dużej liczby odwiedzających ją turystów zdrowotnych zyskała sobie przydomek „Szpital Europy”. Niskie ceny, wyspecjalizowana kadra, wysoki standard opieki medycznej oraz centralne położenie są niewątpliwie atutami naszego kraju. Dowiedz się więcej o turystyce medycznej w Polsce! »

  • Autostopowicze vs kierowcy

    Autostopowicze vs kierowcy

    Autor: Michał Lutowierski

    Data publikacji: 09.02.2014 19:38

    Liczba odwiedzin: 5280

    Tyle dróg przejechanych, tyle zakątków zjeżdżonych… Ile zatoczek w oczekiwaniu na stopa, ile godzin wytrwałego machanie ręką z kciukiem… Ale ilu kierowców poznanych i ile historii usłyszanych! No właśnie, jacy ci kierowcy bywają i jak się odnajdują w goszczeniu autostopowiczów? »

  • Być tragarzem

    Być tragarzem

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 07.02.2014 17:08

    Liczba odwiedzin: 7551

    Wiele szczytów i terenów górskich oferuje wspinaczom i trekkerom pomoc tragarzy w niesieniu sprzętu i ekwipunku campingowego. Na czym naprawdę polega ich praca? Czy „prawdziwy” turysta górski powinien korzystać z ich pomocy? Czy warto i czy to etyczne? »

  • Kalendarium wydarzeń winiarskich w Europie

    Kalendarium wydarzeń winiarskich w Europie

    Autor: Kacper Dziekan

    Data publikacji: 07.02.2014 16:05

    Liczba odwiedzin: 4020

    Gdyby trafił się jakiś fanatyk enoturystyki, który postanowiłby przez cały rok zaliczać winiarską imprezę każdego dnia w innym mieście Europy, nie miałby problemów z ich znalezieniem. Europejskie kraje mają do zaoferowania bardzo dużo w tej kwestii »

  • Slacklining – spacer po linie

    Slacklining – spacer po linie

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 07.02.2014 14:27

    Liczba odwiedzin: 5705

    Highlining ma sporo metafor w życiu. Główna z nich to fakt, że istnieje jasna, pewna reakcja na to co robimy. Oczywiste jest, że nasze działania wpływają na nasze otoczenie. Możemy to bezpośrednio przenieść do naszego życia- nasze zachowanie kształtuje to, gdzie i kim jesteśmy, dlatego też powinniśmy być siebie świadomi. Highlining uczy nas tej świadomości (Jerry Miszewski*) »

  • Noclegi w czasie podróży autostopem – przegląd niekonwencjonalnych pomysłów

    Noclegi w czasie podróży autostopem – przegląd niekonwencjonalnych pomysłów

    Autor: Jakub Matuszewski

    Data publikacji: 03.02.2014 05:40

    Liczba odwiedzin: 6875

    Jednym z największych zmartwień, z którym zmagają się autostopowicze, jest to, gdzie spędzić noc w trakcie podróży. Jeśli docieramy do jakiegoś miasta, możemy zatrzymać się u hosta z CouchSurfingu, poszukać taniego hostelu bądź miejsca na plaży, w parku czy innym ustronnym miejscu. Co jednak, jeśli noc zastanie nas na trasie? »

  • Kobieca strona podróżowania autostopem

    Kobieca strona podróżowania autostopem

    Autor: Magdalena Dietrich

    Data publikacji: 03.02.2014 00:36

    Liczba odwiedzin: 7606

    Czy kobiece samotne podróże autostopem są rzeczywiście niebezpieczne? Jak można o siebie w takich sytuacjach zadbać? Czy gaz jest w podróży niezbędny? Jaką rolę odgrywa nasza intuicja? »

  • TOP 10 książek podróżniczych

    TOP 10 książek podróżniczych

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 02.02.2014 22:22

    Liczba odwiedzin: 71466

    Przed Wami propozycja 10 najlepszych książek podróżniczych, które swoim klimatem, stylem i fabułą inspirują czytelników do podejmowania własnych podróży. Wybrane pozycje nie mają nic wspólnego z opisem słynnych atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić podczas pobytu w obcym kraju. Nie ma tu także przepisu na udaną podróż. Co zatem w nich znajdziecie? »

  • Ameryka Łacińska – praca w podróży

    Ameryka Łacińska – praca w podróży

    Autor: Katarzyna Chojecka

    Data publikacji: 02.02.2014 21:25

    Liczba odwiedzin: 7890

    Od kilku lat coraz częściej wyjeżdżający wybierają za swój punkt docelowy kraje Ameryki Łacińskiej. Czy kusi ich przede wszystkim ten, w moim wyobrażeniu, wciąż osnuty pewną tajemnicą i spotkaniem z nieznanym ląd? Czy wyjazdy podyktowane są pobudkami bardziej praktycznymi? »

  • Kalendarium imprez winiarskich w Polsce

    Kalendarium imprez winiarskich w Polsce

    Autor: Kacper Dziekan

    Data publikacji: 02.02.2014 17:18

    Liczba odwiedzin: 7801

    Winobraniu w Zielonej Górze towarzyszy wielka, tygodniowa impreza. W początku września, w sobotę Bachus oficjalnie odbiera klucze do miasta od prezydenta i rozpoczyna swoje rządy. W ciągu tego tygodniowego panowania lubuska stolica jest pełna wina. »

  • Najważniejsze imprezy kulinarne 2014 roku w Polsce

    Najważniejsze imprezy kulinarne 2014 roku w Polsce

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 02.02.2014 16:06

    Liczba odwiedzin: 12252

    Degustowanie nowej egzotycznej potrawy nie zawsze musi oznaczać daleką podróż. Wiele miejscowości w Polsce organizuje festiwale kulinarne, gdzie spróbować można smakołyków z całego świata. Na niektórych imprezach mocno akcentowane są także lokalne i tradycyjne smaki. Poniżej subiektywna lista najważniejszych z nich. »

  • Co spakować w podróż autostopem?

    Co spakować w podróż autostopem?

    Autor: Jakub Matuszewski

    Data publikacji: 27.01.2014 01:56

    Liczba odwiedzin: 17902

    Kiedy w końcu zdecydujemy się wybrać w naszą „podróż za jeden uśmiech”, wybierzemy miejsce docelowe (albo przynajmniej kierunek) i przekonamy rodzinę, że wcale nie oszaleliśmy, pozostaje jeden problem: co ze sobą zabrać? »

  • Buildering – zdobywanie miastowych szczytów

    Buildering – zdobywanie miastowych szczytów

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 25.01.2014 21:25

    Liczba odwiedzin: 5772

    Maksymalnie ekstremalny sport, który budzi wiele kontrowersji. „Umiesz liczyć – licz na siebie”, bo na kim możesz polegać, gdy wspinasz się bez asekuracji 200 metrów nad zakorkowaną ulicą? Prędzej wszyscy będą chcieli Cię powstrzymać, bo przecież postradałeś zmysły. »

  • Kiszony śledź – Szwecja

    Kiszony śledź – Szwecja

    Autor: Natalia Pecyna

    Data publikacji: 25.01.2014 20:37

    Liczba odwiedzin: 12737

    Owiany złą sławą, śmierdzący ohydnie i niebezpieczny do tego stopnia, że nie wolno się z nim pojawić na pokładzie samolotu – tak w skrócie można zacząć opowieść o tym, czym jest szwedzki kiszony śledź, surströmming. »

  • Car Mikołaj, cerkwie, matrioszki – opowieść o tym, jak rodziła się pasja

    Car Mikołaj, cerkwie, matrioszki – opowieść o tym, jak rodziła się pasja

    Autor: Ewelina Szłapa

    Data publikacji: 23.01.2014 16:00

    Liczba odwiedzin: 3842

    Każdy podróżnik posiada swoje ulubione kierunki oraz miejsca, do których najchętniej wraca. Wywołują one w nim jak najlepsze wspomnienia. Początki naszych fascynacji danymi miejscami bywają różne – czasami jest to wizyta w nim, poznanie ludzi z danego kręgu kulturowego, jakaś piosenka, książka, artykuł, wydarzenie; cokolwiek. Bywa, że przydarza się to niespodziewanie. Trzeba przyznać, że niemal każda osoba, która jest zainteresowana podróżami, przechodziła po kolei różne etapy wtajemniczenia i poznania kultury – wszak nikt z nas nie rodzi się wytrawnym podróżnikiem z ogromną wiedzą na temat danego kraju czy regionu. A moja historia rozpoczęła się równo szesnaście lat temu… »

  • 8 najpopularniejszych celów turystyki medycznej

    8 najpopularniejszych celów turystyki medycznej

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 22.01.2014 18:33

    Liczba odwiedzin: 5005

    Turystyka medyczna, czyli polepszenie stanu zdrowia lub estetycznego wyglądu połączone z wypoczynkiem, zwiedzaniem oraz rozrywką, jest coraz bardziej popularna. Każdego roku 7 milionów podróżnych-pacjentów wydaje na wykonanie operacji, zabiegów oraz na wizyty u lekarza 40 miliardów dolarów. Państwa oferujące usługi medyczne prześcigają się w proponowaniu niższych cen, bardziej nowoczesnych technologii i lepszych standardów bezpieczeństwa. Dowiedz się jakie kraje są, według rankingu agencji Bloomberg (2013), najczęściej odwiedzane przez turystów medycznych! Sprawdź, czy Polska znalazła się w rankingu! »

  • MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski

    MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski

    Autor: Krzysztof Rudź

    Data publikacji: 13.03.2013 11:17

    Liczba odwiedzin: 7369

    Dalekie kraje, przygoda, barwne i niecodzienne wyprawy pociągały nas od zawsze. Po kilku wcześniejszych wyjazdach nasze oczekiwania co do podróżowania skrystalizowały się. Jednocześnie chcieliśmy, bo kolejna wyprawa była dłuższa i bardziej ambitna. Wpadliśmy na pomysł kilkumiesięcznej wyprawy. Trochę przypadkiem podczas spaceru narodził się projekt podróżniczy zainspirowany wystawą w powstającym Muzeum Emigracji w Gdyni. Zainteresowaliśmy się rejsem MS Chrobrego. To zaowocowało projektem MS Chrobry. »

  • Nocleg za free

    Nocleg za free

    Autor: Patrycja Ceglińska

    Data publikacji: 12.03.2013 08:55

    Liczba odwiedzin: 12250

    Wyjeżdżając gdzieś na wakacje, majówkę czy po prostu na weekend często szukamy noclegowych okazji, żeby nie przepłacać. W lato chętnie korzystamy z campingów, zimą z hosteli. I wydaje się, że bardziej już zaoszczędzić nie możemy. A jednak! Co powiecie na darmowy nocleg? Wyobrażając sobie wasze zdziwione miny powtórzę jeszcze raz, że darmowy nocleg jest możliwy. Ale nie tylko o takich będę wspominać. »

  • Mężczyźni wolą brunetki, czyli dyskretny urok dziewczyn znad Jangcy i okolic

    Mężczyźni wolą brunetki, czyli dyskretny urok dziewczyn znad Jangcy i okolic

    Autor: Aleksandra Woźniak

    Data publikacji: 03.03.2013 20:42

    Liczba odwiedzin: 9286

    „Miłość pokonująca bariery kulturowe” to norma na ulicach Szanghaju, Pekinu i każdego miasta w Chinach, w którym przebywają obcokrajowcy. Pary te składają się zawsze z „orientalnej piękności” i „zachodniego amanta”. Nigdy odwrotnie. Romantyczne uczucie czy korzystny dla obu stron układ? »

  • Krwawa zemsta

    Krwawa zemsta

    Autor: Piotr Picheta

    Data publikacji: 20.02.2013 17:06

    Liczba odwiedzin: 4829

    Dwunastowieczne wieże w Uszguli (ang. Ushguli) to swoisty pomnik ponurych czasów. Niekończące się wojny o panowanie nad Gruzją, oraz liczne potyczki rodowe, wycisnęły charakterystyczne piętno na tej ziemi. Wysokie wieże tylko z pozoru podkreślają urok i magnetyzm kaukaskich szczytów, bowiem w ich murach, przez setki lat, pielęgnowana była niechlubna tradycja zwana „krwawą zemstą" (gruz. licwri). »

  • Ekoekspedycja „Freeco”

    Ekoekspedycja „Freeco”

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 13.02.2013 12:00

    Liczba odwiedzin: 4806

    Pomysł na Ekoekspedycję „Freeco” narodził się w głowach czwórki idealistów, którzy wymarzyli sobie nie byle jaki świat – świat, w którym człowiek harmonijnie i zgodnie współistnieje zarówno z naturalnym środowiskiem, jak i innymi mieszkańcami Ziemi. Takich miejsc na naszej planecie jest już coraz mniej, a te, które pozostały w miarę nieskażone, rozpaczliwie i ostatkiem sił bronią się przed zgubnymi wpływami cywilizacji. To właśnie na ich spotkanie i poznanie już wkrótce wyruszą członkowie Ekoekspedycji „Freeco”. Odwiedzą Słowację, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal, Tadżykistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Azerbejdżan, Armenię i Turcję oraz kraje bałkańskie. »

  • 34 sposoby na tanie loty

    34 sposoby na tanie loty

    Autor: Bartosz Górski

    Data publikacji: 11.02.2013 14:50

    Liczba odwiedzin: 8505

    Tanie bilety lotnicze to najlepszy sposób, by podróżować tanio i jednocześnie szybko. Poniżej zaprezentuję sposoby na wyszukiwanie najtańszych lotów i podpowiem kilka sprytnych sztuczek. »

  • Sekrety Tanzanii

    Sekrety Tanzanii

    Autor: Tomasz Oleszkowicz

    Data publikacji: 10.06.2012 18:02

    Liczba odwiedzin: 8662

    Poznajcie kraj, w którym niecodzienny wyścig, mimo wszystko odbywa się każdego dnia, w drzewie zbudowano szpital i więzienie, w pałacu sułtana straszy a srebro jest zaklęte. Żyją tu nieustraszeni wojownicy, odbywa się największa migracja zwierząt na świecie, a na to wszystko można spojrzeć z dachu Afryki, kolosa - Kilimandżaro. Zapraszam do Tanzanii. »

  • Trekking po angielsku

    Trekking po angielsku

    Autor: Emilia Sobieraj

    Data publikacji: 10.06.2012 16:16

    Liczba odwiedzin: 18718

    Peak District to wyżyna w południowej części Pennines czyli Gór Pienińskich w Anglii. Znajduje się pomiędzy takimi miastami jak Manchester i Scheffield. Większą część tej wyżyny stanowi Peak District National Park z najstarszym długodystansowym szlakiem turystycznym Pennine Way. »

  • W kraju świętego spokoju – Laos

    W kraju świętego spokoju – Laos

    Autor: Magdalena Bernatek

    Data publikacji: 08.06.2012 10:25

    Liczba odwiedzin: 4963

    Kto wybiera Laos na cel swoich podróży? Statystyk nie znam. Ale ci którzy poszukują kontaktu z życzliwymi ludźmi, chcą pobyć w miastach, które nijak mają się do zachodniego wyobrażenia o metropolii, zobaczyć świątynię mniej znaną, ale starszą niż kambodżański Angkor, a przy tym szukają miejsca gdzie planuje się być dwa dni, a zostaje na tydzień, albo dwa, znaleźli właśnie miejsce idealne. »

  • W kilku słowach... podróż do kraju za wielką wodą

    W kilku słowach... podróż do kraju za wielką wodą

    Autor: Rafał Kupka

    Data publikacji: 05.06.2012 14:49

    Liczba odwiedzin: 5044

    Stany Zjednoczone, dla jednych bezkresne drogi i żółte taksówki, Nowy Jork i Los Angeles, kurorty Florydy i panorama Manhattanu, dla drugich przereklamowane i zadufane w sobie sztuczne państwo. Spróbujmy przełamać te stereotypy i pokażmy, że prawdziwy „American Dream” jest niezmienny od stuleci i zawsze pozytywnie zaskakuje. »

  • Wszystko zgodnie z planem

    Wszystko zgodnie z planem

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 31.05.2012 16:47

    Liczba odwiedzin: 44856

    Poland Trek – wyprawa przez Polskę, od Tatr do Bałtyku, bez korzystania z żadnych mechanicznych środków transportu dobiegła końca. Louis-Phillipe Loncke – lider i pomysłodawca ekspedycji 3 czerwca dotarł do Morza Bałtyckiego. »

  • Kinga Baranowska – piękna himalaistka

    Kinga Baranowska – piękna himalaistka

    Autor: Artur Gadecki

    Data publikacji: 28.03.2012 10:53

    Liczba odwiedzin: 19912

    Podróżować można w różny sposób, jak również być podróżnikiem na wiele sposobów. Bohaterka, którą chciałbym przedstawić podąża w swoich wyprawach na szczyty, i nie są to tylko szczyty marzeń, ale także miejsca położone na Dachu Świata. »

  • Sintra: zapomniany kurort portugalskich królów

    Sintra: zapomniany kurort portugalskich królów

    Autor: Agnieszka

    Data publikacji: 17.02.2012 19:55

    Liczba odwiedzin: 7724

    Była ulubionym miejscem Lorda Byrona, który nazywał ją cudownym Edenem. Także dzisiaj Sintra uwodzi kolejne pokolenia podróżników, którzy gubią się w podziemnych tunelach i wspinają na baszty wiekowych zamków i uroczych pałaców. Sintra – najbardziej niezwykłe portugalskie miasteczko. »

  • Po drugiej stronie Tatr – Słowacja

    Po drugiej stronie Tatr – Słowacja

    Autor: Michał A. Gromek, edycja: Izabela Wiercińska

    Data publikacji: 14.02.2012 12:50

    Liczba odwiedzin: 3186

    „Łzy leciały mi przez ponad dwa dni, jak zobaczyłam w telewizji, że została uruchomiona granica między Słowacją a Czechami” – mówiąc te słowa Ania, pracownik dyplomatyczny w jednej z placówek w Bratysławie, wyraźnie posmutniała. Nostalgia Ani w stosunku do Czechosłowacji występuje u większości moich rozmówców na Słowacji. Do dziś istnieje paradoks w sprawie podziału życia społecznego pomiędzy Czechami a Słowacją. »

  • Algieria – kulturowe ogrody pustyni

    Algieria – kulturowe ogrody pustyni

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 12.02.2012 01:38

    Liczba odwiedzin: 15040

    Afryka północna, kultura muzułmańska, spuścizna europejska. Wielokulturowe dziedzictwo rozkwitłe na prawie dwóch milionach kilometrów kwadratowych wyjałowionych pustyń. Rozpocznij wędrówkę po kraju, który wciąż czeka na odkrycie obrazów historii i gościnnych społeczeństw ukrytych wśród piaszczystych wydm i tętniących życiem w śródziemnomorskich portach. »

  • Papua dla odważnych

    Papua dla odważnych

    Autor: Magdalena Markiewicz

    Data publikacji: 10.02.2012 03:07

    Liczba odwiedzin: 11141

    Polowania na czarownice, kanibalizm, ludzie żyjący w epoce kamiennej, nieznający osiągnięć współczesnej cywilizacji? Dzikie plemiona, ludowe obrzędy i rytuały, nietknięta przez człowieka natura, krokodyle ludojady? Tak, istnieje jeszcze takie miejsce na Ziemi. To Papua-Nowa Gwinea. Miejsce wypraw badaczy i naukowców, mekka prawdziwych podróżników. Ta pozycja nie często gości w katalogach biur podróży. »

  • Gdzieś na zachodzie Afryki

    Gdzieś na zachodzie Afryki

    Autor: Jacek Rachwald

    Data publikacji: 10.02.2012 00:30

    Liczba odwiedzin: 4700

    Liberia leży w Zachodniej Afryce. Jest trzykrotnie mniejsza niż Polska, ma 4 miliony mieszkańców, którzy mówią kilkunastoma lokalnymi językami oraz regionalną odmianą angielskiego – pidżin liberyjskim. W Liberii ważna jest jej historia, unikatowa w skali kontynentu. Historia ma tu olbrzymie znaczenie dla stosunków społeczno – politycznych. »

  • Kuba – mieszanka wybuchowa

    Kuba – mieszanka wybuchowa

    Autor: AnnLea

    Data publikacji: 10.02.2012 00:30

    Liczba odwiedzin: 5670

    Kuba to szesnasta największa wyspa świata. Jest największą wyspą w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. W granicach administracyjnych kraju znajduje się także około 1600 mniejszych wysp i wysepek, z których największa to Isla de la Juventud. Odległość drogowa z jednego końca wyspy na drugi to nieco ponad tysiąc kilometrów, ale długość linii brzegowej Kuby to aż 3736 km, co wyspa zawdzięcza ogromnej ilości zatok i zatoczek (szacuje się, że jest ich ponad 4 tysiące). »

  • Nepal – kraj zdobywców i świrów

    Nepal – kraj zdobywców i świrów

    Autor: Alan J. Mazur

    Data publikacji: 09.02.2012 23:48

    Liczba odwiedzin: 26002

    Nepal czyni podróżnika wybitnym lub szalonym. Trzeciej opcji nie ma. »

  • Kuala Lumpur – państwo w mieście

    Kuala Lumpur – państwo w mieście

    Autor: Jerzy Lubiński

    Data publikacji: 09.02.2012 19:10

    Liczba odwiedzin: 4452

    Kuala Lumpur to miasto-paradoks. Stolica, zawierająca w sobie cząstkę każdego zakątka kraju. Esencja Malezji, kryjąca w sobie jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Posiada tyle sprzeczności i kolorytu, że wciągnie i zafascynuje każdego. »

  • Piękne z natury – Turks i Caicos

    Piękne z natury – Turks i Caicos

    Autor: Marta Woś

    Data publikacji: 09.02.2012 17:13

    Liczba odwiedzin: 8021

    Łańcuch wysp zagubiony gdzieś na skraju Morza Karaibskiego. Włada nimi królowa Elżbieta II, ale walutą jest dolar amerykański. Ilość mieszkańców – zbliżona do populacji Kołobrzegu. Liczba turystów – 300 tysięcy rocznie, z czego większość to obywatele USA oraz Kanady. Ta ostatnia chętnie widziałaby wyspy jako jedną ze swoich prowincji, co oczywiście niekoniecznie podoba się rządowi w Londynie. Turks i Caicos – turkusowa woda i skąpane w słońcu plaże. Nie potrzeba niczego więcej, by zauroczyć nawet najbardziej opornych. »

  • Krótka historia Dominiki Republikańskiej

    Krótka historia Dominiki Republikańskiej

    Autor: Mariusz Małachowski

    Data publikacji: 09.02.2012 16:49

    Liczba odwiedzin: 4037

    Historia Republiki Dominikańskiej rozpoczyna się 5 grudnia 1492 roku, kiedy to Kolumb odkrył Hispaniolę. W tamtych latach już doceniono walory tutejszego klimatu i strategicznego położenia. Pierwszym gubernatorem i jednocześnie fundatorem Santo Domingo był brat Kolumba, Bartolomeo. »

  • Słów kilka o Burkina Faso

    Słów kilka o Burkina Faso

    Autor: Karolina Nierzwicka

    Data publikacji: 09.02.2012 12:57

    Liczba odwiedzin: 7545

    Burkina Faso jest krajem mało znanym i niedocenianym. Mam nadzieję, że ten tekst, jak i kolejne, zmienią wasze spojrzenie na to miejsce. »

  • Nie tylko piwo i Szwejk

    Nie tylko piwo i Szwejk

    Autor: Agata Kozłowska

    Data publikacji: 08.02.2012 22:10

    Liczba odwiedzin: 5062

    Skalne miasta, labirynty jaskiń, monumentalne zamki, niesamowita architektura miast i miasteczek, najlepsze placki ziemniaczane na świecie, pozytywnie zakręceni ludzie przesiadujący w niezliczonych pubach... To właśnie Czechy, nasz mało znany sąsiad. Po co jechać tak blisko, skoro można dalej? To podstawowy błąd w myśleniu o Republice Czeskiej. Omijając ją, traci się wiele. Ten kompaktowy kraj jest wręcz najeżony atrakcjami wszelkiej maści. I co najlepsze – wszystko blisko, bo na powierzchni niemal cztery razy mniejszej od Polski. »

  • Republika Angoli – kraj społecznych kontrastów

    Republika Angoli – kraj społecznych kontrastów

    Autor: Ewa Szwaj

    Data publikacji: 08.02.2012 21:30

    Liczba odwiedzin: 7580

    Z jednej strony – kraj, którym dwie trzecie społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa a wiele osób musi przeżyć dzień za 70 centów. Z drugiej strony – 3 lata temu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy umieścił Angolę na liście najszybciej rozwijających się gospodarek świata, natomiast stolicę kraju ogłoszono najdroższym miastem na świecie. Czy są szanse, aby Angola stała się popularnym kierunkiem turystycznym? »

  • Bank luksusu

    Bank luksusu

    Autor: Joanna Prokop

    Data publikacji: 08.02.2012 19:59

    Liczba odwiedzin: 7652

    Delikatność piasku pod stopami, szum lazurowego morza i powiew jedwabistego wiatru okalający ciało pozwalają na dłuższą chwilę zapomnienia i poczucia niewinności niczym w bajkowym świecie. Brzmi nierealnie? Wcale nie. To rzeczywistość Kajmanów, gdzie promienie słońca odbijają się od błękitnej wody, a nie mroźnego śniegu... »

  • Brytyjskie Wyspy Szczęśliwe

    Brytyjskie Wyspy Szczęśliwe

    Autor: Agnieszka Stachurska

    Data publikacji: 08.02.2012 19:55

    Liczba odwiedzin: 3889

    Komu przy dwudziestostopniowym mrozie nie marzą się karaibskie klimaty, lazurowy ocean, palmy i kilometry białych plaż? Alternatywa dla wszystkich mających ochotę powiedzieć zimie stanowcze „NIE!” oraz raj dla miłośników rumu i sportów wodnych. »

  • Cudne Wyspy Cabo Verde

    Cudne Wyspy Cabo Verde

    Autor: Wojciech Filipczak

    Data publikacji: 08.02.2012 14:06

    Liczba odwiedzin: 9928

    Zielony Przylądek, nieznany i przepiękny archipelag położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Kultura tego miejsca jest niezwykle bogata, posiada własną historię i tradycję. Stanowi o swoistym jestestwie. Z jednej strony – raj na ziemi, natomiast z drugiej miejsce styku różnych kontrastów. Ludzi przeważnie biednych, ale cieszących się z życia, a także tych bardziej zamożniejszych, którzy żyją tu dla biznesu i chęci zarobku z turystów. Zapraszam w podróż po tej bogatej krainie. Pokażę różne oblicza tej ziemi, caboverdowskiej ziemi. »

  • Timor Wschodni – zapomniany świat

    Timor Wschodni – zapomniany świat

    Autor: Mateusz Pannert

    Data publikacji: 08.02.2012 02:22

    Liczba odwiedzin: 7840

    Przyglądając się Timorowi Wschodniemu można odnieść wrażenie, że patrzymy na państwo i ludzi zapomnianych przez resztę świata, którzy dzięki swoim usilnym staraniom w końcu skupili na sobie odrobinę uwagi. To jak dziś odbierzemy Timor zależy tylko od naszego punktu widzenia i chyba jedynie taki truizm tu pasuje. Natężenie emocji, historii, obrazów, wspomnień związanych z tym miejscem jest tak duże, że wymyka się jednoznacznym ocenom. Tak czy inaczej spotykamy się dziś z państwem ekstraordynaryjnym i wyjątkowym pod każdym względem, którego dusza aż prosi się o odkrycie. »

  • Podążając za masajskim wojownikiem – Tanzania

    Podążając za masajskim wojownikiem – Tanzania

    Autor: Anna Panasiuk

    Data publikacji: 08.02.2012 01:40

    Liczba odwiedzin: 6099

    Rozpostarte po horyzont sawanny Serengeti, nad którymi góruje najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), przemierzane codziennie przez setki słoni, bawołów i antylop, to największy naturalny ekosystem na kontynencie afrykańskim. Zwierzęta te, choć przez dziesięciolecia stanowiły łup dla białych kłusowników, przetrwały i teraz zamiast strzelb wycelowane są w nie aparaty turystów. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie tutaj można odczuć prawdziwy klimat Czarnego Lądu. Bogactwo flory i fauny zadziwia w każdej części tego niezwykłego kraju – od stóp Kilimandżaro, aż po śnieżnobiałe plaże Zanzibaru. »

  • Mały kraj wielu możliwości

    Mały kraj wielu możliwości

    Autor: Martyna Świątek

    Data publikacji: 06.02.2012 22:52

    Liczba odwiedzin: 8449

    Gdyby zapytać Polaków, gdzie znajduje się Andora, zapewne odsetek poprawnych odpowiedzi nikogo by nie powalił na kolana. A to maleńkie księstwo rokrocznie przyciąga ponad dziewięć milionów turystów. Biorąc pod uwagę, że Andora może zaspokoić potrzeby osób o różnych upodobaniach turystycznych, może warto byśmy zainteresowali się tym krajem trochę bardziej? »

  • Saint Martin – mały świat wielkich kontrastów

    Saint Martin – mały świat wielkich kontrastów

    Autor: Joanna Chylińska

    Data publikacji: 06.02.2012 04:10

    Liczba odwiedzin: 7713

    Saint Martin odkrył Krzysztof Kolumb w 1493 roku podczas swojej drugiej podróży na Antyle. Pierwsze zarysy lądu pojawiły się na horyzoncie 11 listopada, w dniu, kiedy Hiszpanie uroczyście obchodzą dzień Św. Marcina, stąd nazwa wyspy. Położona pomiędzy wodami Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego mała wysepka jest rajem dla kochających plaże, dobrą kuchnię, zakupy, muzykę, sporty wodne, przyrodę i… kochających się. »

  • Belize niejedno ma imię

    Belize niejedno ma imię

    Autor: Natalia Skoczylas

    Data publikacji: 05.02.2012 21:22

    Liczba odwiedzin: 7687

    Matrioszka o nazwie Belize została rozłożona na części. Spoglądamy, co ma w środku: dostrzegamy rafy koralowe, etniczne niespodzianki, ciekawą kuchnię i osady Majów ukryte w tropikalnej dżungli. »

  • Wulkaniczny raj wśród raf – Polinezja Francuska

    Wulkaniczny raj wśród raf – Polinezja Francuska

    Autor: Ela Glapiak

    Data publikacji: 03.02.2012 23:08

    Liczba odwiedzin: 4862

    Słońce, lazurowa woda, fale oceanu rozbijające się niczym skłębione bałwany o śnieżnobiały piasek rajskich plaż, palmy pochylone ku oceanowi dające cień dla zmęczonych promieniami słońca… »

  • Wyjazd po seks

    Wyjazd po seks

    Autor: Jagoda Pawełkiewicz

    Data publikacji: 08.01.2012 10:05

    Liczba odwiedzin: 41777

    Długo zastanawiałam się, jaką definicję tego zjawiska przyjąć. Oczywiście Internet okazał się kopalnią wiedzy na ten temat. A zatem seksturystyka to rodzaj wycieczki czy podróży o seksualnym podtekście. To, co kiedyś wymagało trochę wysiłku i kombinacji, teraz jest praktycznie na wyciągnięcie ręki – wystarczy polecieć na egzotyczną wycieczkę i seksualna przygoda gwarantowana. »

  • Nielekkie życie singla w podróży

    Nielekkie życie singla w podróży

    Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

    Data publikacji: 02.01.2012 12:54

    Liczba odwiedzin: 6276

    Wyjazdy singli to niestety zawsze dodatkowe koszty. Czy można się ich ustrzec? Touroperatorów jest mnóstwo, ale wystarczy pogrzebać w ofertach, a już mina nam rzednie. Czy singel to człowiek innej kategorii? »

  • Kambodża – wyprawa dla zuchwałych

    Kambodża – wyprawa dla zuchwałych

    Autor: Maciej Sawicki

    Data publikacji: 29.09.2011 09:42

    Liczba odwiedzin: 6504

    Jeżeli lubicie spędzać wakacje w miejscach, których nieskazitelne piękno przeplata się z radosną atmosferą beztroskiego leniuchowania, to nie wybierajcie się do Kambodży. Jest to bowiem jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, a turystyka zaczyna się tu dopiero odradzać. Niemniej jednak kryje on w sobie wiele skarbów, oferując zwiedzającym rozrywki zarówno dla ducha, jak i ciała. »

  • Izrael – koszerna krucjata

    Izrael – koszerna krucjata

    Autor: Magda Ramos

    Data publikacji: 29.09.2011 08:53

    Liczba odwiedzin: 5501

    Jest rok 5771, wszystkie sklepy są czynne wyłącznie od niedzieli do czwartku, przedmioty wrzucone do wody nie toną, po ulicach chodzą ubrani na czarno mężczyźni z długimi brodami, świąteczny kalendarz rozpoczyna dziesięć Strasznych Dni (Jamim Noraim) przeznaczonych na surową pokutę, a dookoła roztacza się pustynny, jałowy krajobraz. To nie kolejny hollywoodzki scenariusz, lecz izraelska codzienność. »

  • Ajmarowie – strażnicy mowy bogów

    Ajmarowie – strażnicy mowy bogów

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 28.09.2011 15:57

    Liczba odwiedzin: 10358

    Twierdzą, że ich język jest darem od bogów, więc należy go chronić i czcić. Z tego powodu pozostał on niemalże nietknięty przez całe tysiąclecia. Do dziś zachwyca badaczy jako mowa niezwykle logiczna i giętka, która oparta jest na niemal matematycznych zasadach (cecha wspólna dla wszystkich języków pierwotnych). Lecz lud ten skrywa jeszcze inne tajemnice. »

  • Kalari – indyjska szkoła walki

    Kalari – indyjska szkoła walki

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 22.08.2011 10:20

    Liczba odwiedzin: 8253

    Kalarippayattu to jedna z najstarszych sztuk walki na świecie. Jej rodowód może sięgać nawet 5000 lat wstecz. Sztuka ściśle powiązana z medycyną ajurwedyjską i specjalnymi technikami masażu. Ćwiczona w niezmienionej postaci od tysiącleci, stanowi jeden z najważniejszych elementów kultury południowo-zachodnich Indii. »

  • Uczta po gruzińsku

    Uczta po gruzińsku

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 22.08.2011 09:21

    Liczba odwiedzin: 7392

    Ucztowanie jest nieodłączną częścią gruzińskiej kultury. To okazja, by spróbować tradycyjnych dań, wznieść i wysłuchać toastów, napić się lokalnego wina z bawolego rogu, zaśpiewać, zatańczyć, a przede wszystkim wzmocnić rodzinne i przyjacielskie więzi. »

  • Phenian – stolica najbardziej tajemniczego państwa świata

    Phenian – stolica najbardziej tajemniczego państwa świata

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 10.08.2011 16:11

    Liczba odwiedzin: 8773

    Korea Północna nazywana jest często „najbardziej tajemniczym państwem świata”. Kraj odcięty od innych, w stanie ciągłej gotowości do wojny (i z czwartym pod względem liczebności wojskiem świata), od ponad pięćdziesięciu lat będący w konflikcie z sąsiadami z południa, podporządkowany całkowicie woli swego Wielkiego Wodza. Wielu ludziom kojarzy się z miejscem rodem z horroru. A jednak są tacy, którzy udają się tam na wycieczkę… »

  • Zrób sobie gap year!

    Zrób sobie gap year!

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 10.08.2011 14:57

    Liczba odwiedzin: 8152

    Czy myślałeś kiedyś o tym, żeby uciec gdzieś daleko? A może lepszym pytaniem byłoby: jak często Ci się to zdarza? Mnie bardzo często. Dlaczego więc nie zrobić sobie rocznej przerwy, wyjechać gdzieś, zrobić coś szalonego, poznać nowych ludzi. Idea gap year, choć tak bajeczna, jest mało znana w Polsce. Warto przyjrzeć jej się z bliska. »

  • Zdobyć Kilimandżaro

    Zdobyć Kilimandżaro

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 10.08.2011 14:10

    Liczba odwiedzin: 21449

    Tak naprawdę nie lubię gór. Być może dlatego, że jako dziecko, pchana siłą perswazji rodziców musiałam zdobywać kolejne tatrzańskie szczyty. Nie pociąga mnie obietnica niezapomnianych widoków i wrażeń. Mimo to zamarzyłam o Kilimandżaro. Afrykański szczyt nie jest górą bardzo trudną, wymaga jednak determinacji. Dla mnie ten niespełna sześciotysięcznik stanowi symbol walki z własnymi słabościami. »

  • Zaczarowana Dominikana

    Zaczarowana Dominikana

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 10.08.2011 12:36

    Liczba odwiedzin: 4956

    Oblana cudownie błękitnymi wodami Morza Karaibskiego kusi i zachwyca. Stanowi obietnicę niezapomnianych chwil, błogich wakacji oraz fantastycznych zdjęć. Określają ją nie tylko piękne, piaszczyste plaże, lecz także kultura, tradycje i historia jej mieszkańców. Dominikana zajmuje większą powierzchnię wyspy Haiti, nazywanej niegdyś Hispaniolą, granicząc od północy z Republiką Haiti. »

  • Wyspy Owcze – zaproszenie na kraniec świata

    Wyspy Owcze – zaproszenie na kraniec świata

    Autor: Joanna Kościańska

    Data publikacji: 10.08.2011 09:26

    Liczba odwiedzin: 6658

    William Heinesen, farerski pisarz pisał w „Wyspach dobrej nadziei”: „Pierwsza rzecz, którą przybysz czuje się uderzony, gdy statek zbliża się do portu Havnen, stolicy Faerø, jest niepozorność tego miasta i olbrzymie pustkowie jakim jest ono otoczone ze wszystkich stron. W dół aż do nagiego wybrzeża, które morze poszarpało w niezliczone cyple i szkiery, ciągnie się tylko skaliste pustkowie; ku górze przechodzi ono w pustynne pasmo wzgórz, a za nim wznoszą się dzikie górskie turnie. I oto człowiek przybył do jednego z tych miejsc, gdzie świat się kończy, do dalekich wysp, które Wergiliusz w swoich Georgikach wspomina z pewną jakby trwogą jako Ultima Thule (kraniec świata – przyp. red.)”. »

  • Wyspa Zauroczenia – Puerto Rico

    Wyspa Zauroczenia – Puerto Rico

    Autor: Paulina Dwużnik

    Data publikacji: 09.08.2011 15:50

    Liczba odwiedzin: 7574

    „Isla del Encanto”, czyli Wyspa Zauroczenia – tak właśnie tutejsi mieszkańcy opisują swoją ojczyznę. Nic dziwnego, bo Puerto Rico (lub jeśli ktoś woli − Portoryko) zachwyca i uwodzi naturalnym pięknem, życzliwą atmosferą i poczuciem wolności. Wyspa budzi się o świcie i od razu zaczyna tętnić życiem w rytmie salsy i reggae. Cały dzień wygrzewa się w słońcu, by zakończyć dzień przy dźwiękach samby. Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi. »

  • Wielki kraj w małych granicach – Słowenia

    Wielki kraj w małych granicach – Słowenia

    Autor: Adrian Leszczyński

    Data publikacji: 09.08.2011 12:45

    Liczba odwiedzin: 6275

    Co tam Paryż, Rzym i Wiedeń! Co tam spacery po bezkresnych plażach Hiszpanii, wino włoskie i francuskie, grecka muzyka! Myślałby kto, Stary Kontynent ze swoim dziedzictwem kulturowym, te jego Luwry czy Kolosea! I pomyśleć, że w cieniu wielkich pereł sztuki i kultury wyrastają perełki niewielkie, acz znaczące. Wystarczy zwrócić wzrok i uwagę na Słowenię, kraj, który choć posiada wszelkie walory, by stać się turystyczną mekką, jeszcze nią nie jest. »

  • Wiedźmia wioska Triora

    Wiedźmia wioska Triora

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 09.08.2011 11:57

    Liczba odwiedzin: 5718

    Miejscem akcji tego tekstu będzie pewna wioska, o której zagraniczny turysta dowiedzieć się może tylko z niektórych przewodników, ale która znana jest w swojej okolicy ze względu na mroczną przeszłość. Nosi nazwę Triora, znajduje się w prowincji Imperia w regionie Liguria we Włoszech. »

  • Usłysz Lizbonę

    Usłysz Lizbonę

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 08.08.2011 15:21

    Liczba odwiedzin: 4455

    „Atmosfera Lizbony, dźwięki tego miasta-portu, melodia języka, zbliżonego bardziej do rosyjskiego niż jakiegokolwiek języka śródziemnomorskiego, sprawiły, że zapragnąłem skomponować film, w którym dźwięk przeważałby nad obrazem(…)” – tak zachwycał się stolicą Portugalii Wim Wenders, twórca słynnego „Lisbon story”. W istocie, w Lizbonę trzeba się wsłuchać, by zrozumieć jak niesamowitych doznań może nam dostarczyć miasto. »

  • Tybet to wyzwanie!

    Tybet to wyzwanie!

    Autor: Paulina Dwużnik

    Data publikacji: 08.08.2011 13:48

    Liczba odwiedzin: 6474

    „Chociaż jesteś doświadczony, pamiętaj o właściwej mierze” – ten tybetański aforyzm, wywodzący się z zamierzchłej przeszłości jest chyba najlepszym drogowskazem na drodze do kraju, którego nie ma na mapie świata. Tybet bowiem oficjalnie nie istnieje i dlatego podróż tam od samego początku jest dość surrealistyczna. Później to wrażenie tylko się pogłębia. »

  • Tastrail – 479 km australijskiej przygody

    Tastrail – 479 km australijskiej przygody

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 08.08.2011 10:04

    Liczba odwiedzin: 3832

    Masz ochotę na prawdziwą wyprawę? Tasmanian Trail to świetny szlak, by zmierzyć się ze sobą. Mowa o 479 kilometrach wędrówki, jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Wyprawa zaczyna się w Devonport na północy Tasmanii, a kończy w południowym Dover. Wiedzie przez wiele różnych środowisk, w tym te najpiękniejsze i najbardziej fascynujące części Tasmanii. »

  • Sydney – 9 godzin do przodu

    Sydney – 9 godzin do przodu

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 29.07.2011 12:34

    Liczba odwiedzin: 4780

    Wybierzmy się w podróż 9 godzin do przodu, w miejsce, gdzie słońce jest zawsze cieplejsze, a niebo zdaje się bardziej błękitne. Wybierzmy się do największego i najstarszego miasta Australii, które oferuje niesamowitą zabawę przez cały rok. »

  • Sycylijskie skojarzenia

    Sycylijskie skojarzenia

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 29.07.2011 12:05

    Liczba odwiedzin: 5354

    Największa wyspa na Morzu Śródziemnym – mówi się, że jest gorąca jak lawa. Żyje zgodnie z tętnem wulkanu, u stóp którego leży. W stosunku do reszty Włoch zachowuje pewną odrębność: różni się kulturą, historią, tradycją. Co roku przyciąga tłumy spragnionych wypoczynku turystów. Sycylia. »

  • Subiektywny przewodnik etniczny po Słowacji

    Subiektywny przewodnik etniczny po Słowacji

    Autor: Anna Wiśniewska

    Data publikacji: 29.07.2011 10:03

    Liczba odwiedzin: 8438

    Słowacja, jeden z mniejszych krajów Europy, jest jednocześnie jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnicznym. Oficjalne dane wskazują, że mniejszości narodowe stanowią aż 15 proc. społeczeństwa, jednak rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Łatwo się o tym przekonać szczególnie we wschodniej części kraju. Podróżując po Słowacji, można spotkać wielu ciekawych ludzi różnych nacji, stąd mój subiektywny przegląd składu etnicznego naszych południowych sąsiadów. »

  • Socjalistyczna Republika Chaosu – Wietnam

    Socjalistyczna Republika Chaosu – Wietnam

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 28.07.2011 14:46

    Liczba odwiedzin: 5195

    Nie jest nowoczesny jak Japonia, nie ma zabytków na miarę Wielkiego Muru Chińskiego ani gór dorównujących Himalajom. A jednak fascynuje, porywa i wciąga z butami, jak zgodnie twierdzą podróżnicy. Wietnam oferuje nam prawdziwą egzotykę, czasem trudną w odbiorze, ale za to autentyczną. To jedno z niewielu miejsc, gdzie wciąż jeszcze można doświadczyć tradycyjnego, dzikiego, azjatyckiego chaosu. »

  • Słowackie Tatry Wysokie

    Słowackie Tatry Wysokie

    Autor: Joanna Kościańska

    Data publikacji: 28.07.2011 13:27

    Liczba odwiedzin: 7630

    Tatrzańskie szczyty, granie, doliny i przełęcze kryją w sobie wiele pasjonujących, śmiesznych bądź też budzących grozę opowieści. Wśród mieszkańców Podtatrza przez wieki krążyły legendy mówiące o ukrytych w górach skarbach. Z pokolenia na pokolenie przekazywano informacje o miejscach wypełnionych bogactwami, a w góry wyruszały ekspedycje złożone z poszukiwaczy. »

  • Skąd pochodzi wino – podróż do źródeł cennego trunku

    Skąd pochodzi wino – podróż do źródeł cennego trunku

    Autor: Krystyna Sokulska

    Data publikacji: 28.07.2011 11:56

    Liczba odwiedzin: 9614

    Znane od wieków, afrodyzjak i panaceum na wszelkie dolegliwości. Zbliża do bogów i rozświeca umysł. Najlepiej pić je z burakiem i gotowanym ogórkiem. To tylko część tajemnic wina. »

  • Senegal – pustynia, Atlantyk i cała reszta

    Senegal – pustynia, Atlantyk i cała reszta

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 28.07.2011 11:21

    Liczba odwiedzin: 6125

    Senegal, leżący nad Atlantykiem, słynie przede wszystkim z Rajdu Dakar, zwanego tak, ponieważ kończy się właśnie w stolicy tego państwa, czyli w Dakarze (z pewnymi wyjątkami, które miały miejsce w historii tej imprezy). Senegal to także miejsce godne polecenia dla miłośników pustyni oraz archeologicznych ciekawostek. »

  • Savoir vivre w jurcie

    Savoir vivre w jurcie

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 28.07.2011 10:14

    Liczba odwiedzin: 5391

    Mongolia kojarzy się z jurtą, a jurta z... Mongolią. Nawet w miastach są wydzielone tereny, gdzie szybko można rozbić ger (tak właśnie jurtę nazywają mieszkańcy stepów). Z wyglądu przypomina odwróconą do góry nogami miskę. Na szczycie posiada otwór dymny. Ger jest całorocznym schronieniem Mongołów, w zimie ciepłym, w lecie zaś dającym przyjemny chłód. Przemieszczając się, mieszkańcy stepu zabierają jurtę ze sobą. Dwóch silnych mężczyzn jest w stanie rozłożyć ją w ciągu dwóch godzin, choć do lekkich nie należy. »

  • RPA – nie tylko wuwuzele

    RPA – nie tylko wuwuzele

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 27.07.2011 14:04

    Liczba odwiedzin: 7762

    O Republice Południowej Afryki było głośno przy okazji zeszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. RPA przeżyła z okazji mundialu prawdziwe oblężenie turystów. Czy będzie to oznaczało gwałtowny rozkwit turystyki w tym regionie? Czas pokaże. Z pewnością jest to miejsce, które warto uwzględnić w planach wakacyjnych. »

  • Przygoda i wygoda – na Antypodach

    Przygoda i wygoda – na Antypodach

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 27.07.2011 11:36

    Liczba odwiedzin: 5098

    Położona na przysłowiowym drugim końcu świata Australia, choć dziś już dobrze zbadana, pozostaje dla nas nadal ziemią bardzo tajemniczą. Wynika to z jej peryferyjnego umiejscowienia, ale także z pewnej nieokreśloności kulturowej. Upraszczając, możemy powiedzieć, że Australia ma dwa oblicza – dzikie i nowoczesne. »

  • Pociągająca zona – Czarnobyl

    Pociągająca zona – Czarnobyl

    Autor: Marta Nogas

    Data publikacji: 26.07.2011 13:18

    Liczba odwiedzin: 14742

    Gdy 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu wybuchł reaktor jądrowy, miałam dokładnie trzy miesiące i jeden dzień. Moja przyjaciółka ukończyła tego dnia 25 dni i z tej okazji (jak również wyjątkowo ciepłej i słonecznej pogody) została po raz pierwszy w życiu zabrana na spacer po dworze. Nie wspominamy, bo nie mamy czego – było za wcześnie na jakiekolwiek wspomnienia. »

  • Planespotting – w pogoni za samolotem

    Planespotting – w pogoni za samolotem

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 26.07.2011 12:04

    Liczba odwiedzin: 47541

    Z każdym dniem przybywa coraz to nowszych zajęć, pasji i upodobań. Wśród tych bardziej specyficznych znajduje się planespotting, czyli „obserwowanie samolotów”. »

  • Peru – tropem wielkiego kondora

    Peru – tropem wielkiego kondora

    Autor: Magda Ramos

    Data publikacji: 26.07.2011 09:58

    Liczba odwiedzin: 6591

    Vultur gryphus, czyli kondor olbrzymi zamieszkuje obszar andyjski od Wenezueli aż po Patagonię. Jego wizerunek na swoich herbach umieściły aż cztery państwa południowoamerykańskie: Chile, Kolumbia, Boliwia i Ekwador. Choć w tej grupie nie ma Peru, to właśnie tu – w dawnym państwie Inków już od czasów prekolumbijskich otoczony był szczególnym kultem, a jako symbol boskiego posłańca zasłużył na to, by wznieść mu świątynię. »

  • Papua-Nowa Gwinea

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 25.07.2011 15:36

    Liczba odwiedzin: 6994

    Podróż do serca Papui-Nowej Gwinei, to w rzeczywistości podróż w czasie; jadąc tutaj, cofamy się do epoki, w której żyją ludzie blisko związani z matką ziemią, lokalnymi tradycjami, nie znającymi innego języka poza swoim, niepiśmiennymi, mieszkającymi często w domach na palach (powodzie w porze deszczowej), żyjących dzięki licznym tutaj darom lasów, rzek i oceanu. »

  • Papryczka Chile

    Papryczka Chile

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 25.07.2011 15:10

    Liczba odwiedzin: 4978

    Gdzieś pomiędzy Oceanem Spokojnym a Andami, od Pustyni Atacama po mroźną Ziemię Ognistą rozciąga się wąski pas ziemi, kraj kształtem przypominający ostrą papryczkę chili, stąd jego nazwa. „Przez ten świat nie można przejść ze spokojną głową i obojętnym sercem” – tak pisał o Chile Ryszard Kapuściński. »

  • Panama – most Ameryk

    Panama – most Ameryk

    Autor: Magda Ramos

    Data publikacji: 25.07.2011 14:23

    Liczba odwiedzin: 6983

    „Złota Kastylia”, czyli dzisiejsza Panama to pas lądu łączący Amerykę Północną i Południową, a jednocześnie oddzielający Ocean Atlantycki od Oceanu Spokojnego. Jest to najmniejszy pod względem liczby ludności kraj Ameryki Centralnej, który choć w tym regionie zajmuje istotną pozycję, paradoksalnie nie jest do niego zaliczany. »

  • Outbackowa przygoda w Australii

    Outbackowa przygoda w Australii

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 25.07.2011 14:07

    Liczba odwiedzin: 7960

    Australia przywodzi na myśl odległy, niepoznany ląd. Kojarzy się z kangurami, rafą koralową oraz przystojnymi surferami. Stanowi dla nas coś w rodzaju cudownego raju na końcu świata, gdzie można odbyć niekończące się wakacje w towarzystwie wiecznie zadowolonych ludzi. Faktem jest, iż największa wyspa świata ma do zaoferowania przepiękną przyrodę. I choćby dla niej warto się tam wybrać. »

  • Olśniewająca Sri Lanka

    Olśniewająca Sri Lanka

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 25.07.2011 13:24

    Liczba odwiedzin: 4217

    Wyspa tysiąca nazw, pachnąca przyprawami i herbatą, kraj medycyny tradycyjnej i bajecznie kolorowej egzotyki. Na Sri Lance możesz dosiąść słonia, pokłonić się trzynastometrowemu Buddzie, albo popłynąć łodzią przez dżunglę. »

  • Norwegia – nie tylko fiordy

    Norwegia – nie tylko fiordy

    Autor: Marta Nogas

    Data publikacji: 25.07.2011 10:14

    Liczba odwiedzin: 5471

    Dla większości turystów Norwegia to kraina fiordów. Surowa, skandynawska przyroda przyciąga wiele osób, słusznie ciesząc się popularnością w całej Europie. Prawdziwie ciekawy czy nawet ciekawski podróżnik nie zadowoli się jednak samymi tylko fiordami. I słusznie – Norwegia kryje w sobie wiele atrakcji zarówno dla miłośników spokoju, fanów przygód, jak i lubiących miejski gwar. »

  • Nie taka Łotwa straszna

    Nie taka Łotwa straszna

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 25.07.2011 08:57

    Liczba odwiedzin: 3146

    Łotwa to kraj bardzo podobny do Polski, choć u nas raczej mało znany. A szkoda, bo znajdziemy tu naprawdę wiele: liczne zabytki, bujną przyrodę oraz bardzo ciekawe życie kulturalne. Wciąż stara się odnaleźć swoje miejsce w Europie oraz zachęcić turystów do przyjazdu i poznania jej unikalności. My, bliscy sąsiedzi z równie trudnym zapleczem historycznym powinniśmy zdecydowanie poznać jej uroki. »

  • Namibia – posmakować, poznać, zrozumieć

    Namibia – posmakować, poznać, zrozumieć

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 22.07.2011 15:56

    Liczba odwiedzin: 5926

    Marzysz o przestrzeni tylko dla siebie? Poszukujesz miejsca, w którym granice cywilizacji zacierają się z granicami natury? A może jesteś miłośnikiem off-roadu i chcesz udać się na safari po afrykańskich bezdrożach? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś pozytywnie, spełnienia swoich marzeń szukaj w Namibii. »

  • Na pielgrzymkę do Rzymu

    Na pielgrzymkę do Rzymu

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 22.07.2011 14:31

    Liczba odwiedzin: 7727

    Wszystkie duże religie świata znają tradycję pielgrzymowania. W islamie każdy, komu tylko pozwala zdrowie, ma obowiązek choć raz w życiu odwiedzić Mekkę, uznawaną tradycyjnie za miejsce narodzin Mahometa. Żydzi podróżują do Jerozolimy, by między kamienie Ściany Płaczu wcisnąć karteczkę ze swoją modlitwą. Wędrują buddyści, hinduiści, wyznawcy New Age. Na pielgrzymki wyruszano już w starożytności, a tradycja jest żywa do dziś. »

  • Mont Blanc – wspiąć się na Dach Europy

    Mont Blanc – wspiąć się na Dach Europy

    Autor: Aneta Mościcka

    Data publikacji: 22.07.2011 13:03

    Liczba odwiedzin: 5080

    Wystarczy o górze powiedzieć „najwyższa”, a już wzbudza zainteresowanie. Nie potrzeba żadnych innych zachęt, aby zmobilizować do działania, a wyobraźnię rozgrzać do czerwoności. Taką moc na naszym kontynencie ma Mount Blanc. Góra ta, dumnie zwana „Dachem Europy”, ze względu na swą wysokość, wielkość oraz rzeczywiste trudności wspinaczkowe, stanowi wyzwanie, które jak magnes przyciąga wielu wspinaczy. »

  • Mostar

    Mostar

    Autor: Joanna Kościańska

    Data publikacji: 22.07.2011 12:47

    Liczba odwiedzin: 9805

    Znana bałkańska legenda mówi, że gdy Bóg stwarzał świat, trzymał w ręku dwa worki – jeden wypełniony ziemią, a drugi kamieniami. Widząc to, psotliwy Diabeł zakradł się do Boga i przedziurawił wór z kamieniami. Wszystkie spadły w jedno miejsce, tworząc w ten sposób górzystą Bośnię i Hercegowinę. »

  • Montenegro – Czarna Perła Adriatyku

    Montenegro – Czarna Perła Adriatyku

    Autor: Joanna Kościańska

    Data publikacji: 22.07.2011 11:55

    Liczba odwiedzin: 7082

    W Czarnogórze nigdzie nie jest daleko, ale za to wszędzie wysoko – mówią mieszkańcy kraju. I nie ma w tym przesady. Czarnogóra to jedno z najmniejszych państw Europy, którego przeważającą część powierzchni zajmują wysokie pasma gór Dynarskich. Na południowym-zachodzie kraju skaliste zbocza opadają do morza Adriatyckiego. »

  • Świat mongolskich wierzeń

    Świat mongolskich wierzeń

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 22.07.2011 11:45

    Liczba odwiedzin: 9415

    Mongolia jest krajem religijnej różnorodności. Mongolskie wierzenia od wieków czerpały całymi garściami z kultury tureckiej, buddyzmu tybetańskiego, islamu, wpływów europejskich, dokładając do tego rodzimy szamanizm. Ogromny (negatywny) wpływ na religię Mongołów miały czasy zależności tego państwa od ZSRR, kiedy wszelki przejaw kultywowania wiary przodków był tępiony, a świątynie burzone. Od lat 90. Mongolia zyskała niezależność, a lamaizm i szamanizm zaczęły powoli się odradzać. »

  • Mołdawia – winorośl starsza niż praludzie

    Mołdawia – winorośl starsza niż praludzie

    Autor: Krystyna Sokulska

    Data publikacji: 22.07.2011 11:01

    Liczba odwiedzin: 10092

    Wiecie jakie jest jedyne na świecie państwo kształtem przypominające kiść winorośli? Poznając jego perypetie, odnosi się wrażenie, że Bóg stworzył je do jednego, bardzo konkretnego celu – zajmowanie się winem. Potwierdza to niemal wszystko. »

  • Mityczna Grecja

    Mityczna Grecja

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 22.07.2011 09:55

    Liczba odwiedzin: 6603

    Zanurzmy stopy w ciepłych wodach greckich mórz, kupmy oliwę, napijmy się wina. Podążmy śladem mitycznych bogów i bogiń, a także starożytnej historii, w ten sposób zaglądając do najpiękniejszych miejsc Grecji. »

  • Miasto Azteków

    Miasto Azteków

    Autor: Paulina Dwużnik

    Data publikacji: 21.07.2011 15:53

    Liczba odwiedzin: 5523

    Już sam fakt, że stolicę Meksyku oficjalnie zamieszkuje około 28 milionów mieszkańców, a nieoficjalnie jakieś 35 milionów brzmi dość przerażająco. Zatłoczone, spowite smogiem Mexico City to miasto, które się kocha i jednocześnie nienawidzi, ale na pewno nie można przejść obok niego obojętnie. »

  • Meksyk – dwa światy, jedna kultura

    Meksyk – dwa światy, jedna kultura

    Autor: Magda Ramos,

    Data publikacji: 21.07.2011 15:44

    Liczba odwiedzin: 4821

    W Meksyku nie byłam. W Meksyku dopiero będę, ale oczami wyobraźni przemierzam już kolejne, malownicze punkty Ferrocarril Chihuhaha al Pacífico, zza szyby zielonej taksówki obwieszonej wizerunkami Matki Boskiej z Guadalupe podziwiam murale w Mexico City, a na ulicznych straganach kosztuję najsmaczniejszej na świecie tortilli, którą przegryzam papryczką chilli – jedną ze stu odmian, a na koniec popijam wszystko najprawdziwszą tequilą. »

  • Maorysi – kultura ciągle nieznana

    Maorysi – kultura ciągle nieznana

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 21.07.2011 13:47

    Liczba odwiedzin: 60542

    Kto nie słyszał o Maorysach? Po sukcesie „Władcy pierścieni” i „Opowieści z Narni: książę Kaspian” chyba już każdy wie, kto zamieszkuje Nową Zelandię. Fani tatuaży i rugby również. Zabieram Was w podróż po bogatej maoryskiej kulturze – świadectwie narodu, który mimo zeuropeizowania, przeżywa renesans i potrafi pokazać piękno, świętość i tradycję w rzeczach zwykłych, a także zarazić tym innych. »

  • Mali – pustynne tajemnice

    Mali – pustynne tajemnice

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 21.07.2011 13:00

    Liczba odwiedzin: 6585

    Mali, państwo leżące w Afryce zachodniej, niegdyś potężne imperium, obecnie jedno z najuboższych państw świata, budzi różne skojarzenia. Z jednej strony bieda, nędza, epidemie, brud, HIV, niedożywienie i ogólne ubóstwo, z drugiej piękne pustynne krajobrazy i bogata historia. »

  • Malediwy – synonim wakacji

    Malediwy – synonim wakacji

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 21.07.2011 11:02

    Liczba odwiedzin: 8936

    Malediwy uchodzą za najpopularniejszy kierunek wakacyjny. (Malediwy i wakacje to właściwie synonimy). Nie wiem, czy w rzeczywistości, czy w marzeniach, bo nie są to z pewnością tanie wakacje, ale za to jakie! Podobno wylegiwanie się na malediwskich plażach nigdy nie nuży, podobno to miejsce uzależnia. Jak jest naprawdę? Przekonajmy się. »

  • Magia Zanskaru

    Magia Zanskaru

    Autor: Anna Matelska

    Data publikacji: 21.07.2011 10:49

    Liczba odwiedzin: 4614

    Poszukiwacze przygód i miłośnicy trekkingu chętnie kierują swój wzrok w stronę Himalajów. Czyż może być większe wyzwanie niż najwyższe góry świata? A Himalaje to przecież nie tylko Mount Everest, nie tylko wysokogórska wspinaczka i nadludzki wysiłek. To także wyjątkowa enklawa kulturowa, magiczny świat zaklęty wśród skalistych szczytów. »

  • Madagaskar – wyspa jak kontynent

    Madagaskar – wyspa jak kontynent

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 21.07.2011 10:10

    Liczba odwiedzin: 12038

    Kiedyś część afrykańskiego kontynentu, od którego oderwał się miliony lat temu, stając się tym samym czwartą największą wyspą na świecie. Tylko tam spotkamy 70 gatunków lemura, tylko tam żył ptak słoniowy – największy ptak, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał planetę. Z 200 tysięcy gatunków, które spotkać możemy na wyspie, 150 żyje tylko i wyłącznie na Madagaskarze. Świadczy to o oryginalności – to słowo zdecydowanie najlepiej oddaje charakter wyspy. »

  • Macedonia

    Macedonia

    Autor: Anna Maria Łakomy

    Data publikacji: 21.07.2011 09:32

    Liczba odwiedzin: 5071

    Na północ od Grecji i na zachód od Bułgarii rozciąga się piękna, zielona kraina, w której nie sposób się nie zakochać. To miejsce narodzin słowiańskiej literatury i ojczyzna Aleksandra Wielkiego. Gościnność, niezwykle bogata kultura i historia, miłość do dobrego wina i świetna, tradycyjna kuchnia. Tak, mowa o Macedonii oczywiście. »

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19