Dziś jest 23.09.2023
Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała
Strona główna
Wschodnioazjatyckie stepy, pustynia Gobi, syberyjska tajga, wszechobecne góry na horyzoncie, a wszystko to na obszarze pięciokrotnie większym niż Polska, zamieszkiwanym przez niewiele ponad dwa miliony osób, kultywujących tradycje sprzed setek lat krajów takich jak Mongolia, w których ziemia nie należy do nikogo, a osiąść można niemalże w każdym miejscu, jest już niestety coraz mniej.
Turysta spragniony widoku zabytków może się tu poczuć nieco rozczarowany, ponieważ w kraju Czyngis-chana jest ich jak na lekarstwo. Brak wielkich pamiątek przeszłości rekompensuje jednak dziewicza przyroda, dająca poczucie nieograniczonej przestrzeni. Tutejszy krajobraz zdominowany jest przez wyżyny i tereny górskie (Góry Chingan na wschodzie i Ałtaj na zachodzie), zaś klimat przynosi mroźne zimy i upalne, suche lata.
Kraj nie posiada dostępu do morza, obfituje jednak w jeziora, zazwyczaj słone, z których największe, to leżące na granicy z Rosją Uws-nur oraz Chubsuguł. Swoje źródła mają tu również potężne syberyjskie rzeki – Selenga, Jenisej, a także prowadzący do Morza Ochockiego Amur. Wszystkie wody śródlądowe ze względu na niskie temperatury przez ponad pół roku pozostają jednak zamarznięte. Wobec tej bezkresnej przyrody Mongołom nie pozostaje nic innego jak zaakceptować jej prawa.
Buddyzm, który wyznają Mongołowie, przesiąknięty jest pierwiastkami szamańskimi, a akcenty związane z siłami przyrody są w nim bardzo żywe. Mongołowie oddają cześć otaczającemu ich światu: górom, jeziorom, zwierzętom i stepowi, który urósł do rangi symbolu tego kraju. Jego krajobraz przetrwał niezmiennie od tysięcy lat. Typowym dla niego elementem są jurty – wznoszone na obszarze Wielkiego Stepu domy, których główną zaletą jest to, że w całości można je przewozić. Mongolscy nomadzi, zmuszeni przez trudne warunki atmosferyczne do tego, by co jakiś czas zmieniać miejsce pobytu, każdorazowo składają i rozkładają swoje płócienne domostwa.
Pustynia Gobi, której nazwa oznacza „miejsce bezwodne”, była niegdyś ważnym rejonem Imperium Mongolskiego – to przez nią prowadził Jedwabny Szlak, droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Jako druga (po Saharze), największa pustynia świata słynie z krajobrazowych kontrastów. Obok kamienistych równin można tu natrafić na wysokie, piaszczyste wydmy, uprawiane przez Mongołów warzywa i słoneczniki oraz miejsca, w których przez cały rok zalega śnieg, a ziemię pokrywa lód.
Bajandzurch, Czingetej, Songino Chairchan i Bogdchan uul – te cztery masywy górskie, uznawane za święte, otaczają stolicę kraju Ułan Bator. Miasto jest głównym centrum komunikacyjnym. Leży na szlaku mongolskiego odgałęzienia Kolei Transsyberyjskiej (tzw. Kolej Transmongolska jest najkrótszą trasą kolejową łączącą Moskwę z Pekinem).
Koczowniczy tryb życia, brak wyraźnych granic i wolność, którą szczególnie intensywnie można odczuć na stepie, sprawiają, że Mongołowie są wyjątkowo otwartymi ludźmi. Ludźmi patrzącymi na świat przez pryzmat zbiorowości. Dobre jest to, co korzystne dla wszystkich, nie ma miejsca na prywatę – jest więc wspólny posiłek, wspólne mieszkanie, wspólna podróż i wspólne śpiewanie. Ludzie Wielkiego Stepu stworzyli wyjątkowo zintegrowaną społeczność, której przyświeca myśl: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, i tego z pewnością można im pozazdrościć.
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 5067
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Mateusz Surdacki
Data publikacji: 28.02.2014 21:24
Liczba odwiedzin: 5646
Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. »
Tagi: wschodnia rosja, syberia, moskwa, irkuck, olchon, mongolia, jurta, ułan bator, chiny, wielki mur, pekin, maglev, szanghaj, shfc, jin mao tower, shanghai tower, podróż na medal ii, rosja część azjatycka
Autor: Mateusz Surdacki
Data publikacji: 17.02.2014 23:47
Liczba odwiedzin: 7837
Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. Spaliśmy w jurcie, wędrowaliśmy po Murze Chińskim i zadzieraliśmy głowy obserwując drapacze chmur w Szanghaju. »
Tagi: rosja część azjatycka, moskwa, transsyberia, irkuck, olchon, chużyr, mongolia, ułan bator, chiny, pekin, wielki mur, szanghaj, podróż na medal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 10.01.2014 11:58
Liczba odwiedzin: 3411
Na przełomie lipca i sierpnia 2014 Łukasz Kraka-Ćwikliński rusza w samotną rowerową podróż do Azji Centralnej. Jego celem jest pustynia Gobi, leżąca na terytorium Chin i Mongolii, druga pod względem wielkości pustynia na świecie. »
Tagi: patronat medialny, mongolia
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 05.04.2013 21:35
Liczba odwiedzin: 4923
Czyngis-chan, twórca imperium mongolskiego, był tak wielkim wodzem, że nawet miejsc pochówku ma kilka. W tym jedno w granicach swoich dawnych włości, które obecnie noszą dumną nazwę Państwa Środka. Mauzoleum pośrodku pustyni. »
Tagi: azja, chiny, mongolia, mongolia wewnętrzna, religia, turystyka religijna relacje
Autor: Maciej Kalarus
Data publikacji: 07.11.2012 13:14
Liczba odwiedzin: 7792
Kto nie maszeruje, ten ginie. Kto nie podróżuje, ten umarł. Karkołomna wyprawa na koniec wszystkiego. 34 tysiące kilometrów za kierownicą. Sto dni w podróży. Przez kraje, języki, narody. Przez kultury i religie. Przez rzeki, wzdłuż jezior – aż nad sam Pacyfik. Gdy w końcu stałem na japońskiej plaży, przed oczyma był tylko ocean, a za nim San Francisco. »
Tagi: azja, rosja część azjatycka, kazachstan, mongolia, japonia, relacje, ekstremalnie, podróżnicze hardkory, turystyka ekstremalna, ekstremalnie główna, ekstremalnie relacje z podróży
Autor: Paulina Pinkowska
Data publikacji: 08.07.2012 21:23
Liczba odwiedzin: 5034
Będąc w Mongolii nie można się nudzić. »
Tagi: mongolia, jezioro khövsgöl, terelji, muzeum czyngis- chana, sky- resort, sukhbaatar squere- plac centralny, sky blue tower, karakorum, staż zadanie 5
Autor: Paulina Pinkowska
Data publikacji: 25.06.2012 10:06
Liczba odwiedzin: 2574
Tysiące lat mongolskiej gospodarki opiera się głównie na hodowli bydła, jest to ważny element stylu życia nomadów. »
Tagi: azja, mongolia, ułan bator, staż zadanie 3, paulina pinkowska, fotorelacje
Autor: Paulina Pinkowska
Data publikacji: 10.06.2012 12:07
Liczba odwiedzin: 7080
Po co Ty tam właściwie jedziesz – pytali znajomi. – Przecież tam nic nie ma, same stepy – dziwili się. Jezioro Khövsgöl oczarowuje, Pustynia Gobi szokuje, mongolska gościnność wzrusza. Mongolia ma więcej do zaoferowania, niż może się nam wydawać. To jest kraj dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń. Mongolia jest wyzwaniem. »
Tagi: azja, mongolia, ułan batar, gobi, jezioro khovsgol, relacje, paulina pinkowska, staż zadanie 1
Autor: Marta Pieńkowska
Data publikacji: 29.03.2012 15:09
Liczba odwiedzin: 3204
Zapraszam Was w niezwykłą podróż z Krzysztofem Kamińskim – podróżnikiem, fotografem, autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz współorganizatorem Festiwalu Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Naszą wyprawę zaczynamy w Rumunii, potem pojedziemy koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka. Przez Mongolię i Indie dotrzemy do Nepalu. W planach mamy również odwiedzenie Magicznego Zakaukazia. A więc zaczynamy! »
Tagi: azja, europa, armenia, gruzja, bułgaria, rumunia, mongolia, indie, nepal, himalaje, kaukaz, podróżnicy, wywiady, zadanie 8, marta pieńkowska
Autor: Anna Sygnarek
Data publikacji: 28.07.2011 10:14
Liczba odwiedzin: 4944
Mongolia kojarzy się z jurtą, a jurta z... Mongolią. Nawet w miastach są wydzielone tereny, gdzie szybko można rozbić ger (tak właśnie jurtę nazywają mieszkańcy stepów). Z wyglądu przypomina odwróconą do góry nogami miskę. Na szczycie posiada otwór dymny. Ger jest całorocznym schronieniem Mongołów, w zimie ciepłym, w lecie zaś dającym przyjemny chłód. Przemieszczając się, mieszkańcy stepu zabierają jurtę ze sobą. Dwóch silnych mężczyzn jest w stanie rozłożyć ją w ciągu dwóch godzin, choć do lekkich nie należy. »
Tagi: azja, mongolia, ułan bator, artykuły, anna sygnarek
Autor: Anna Sygnarek
Data publikacji: 22.07.2011 11:45
Liczba odwiedzin: 8882
Mongolia jest krajem religijnej różnorodności. Mongolskie wierzenia od wieków czerpały całymi garściami z kultury tureckiej, buddyzmu tybetańskiego, islamu, wpływów europejskich, dokładając do tego rodzimy szamanizm. Ogromny (negatywny) wpływ na religię Mongołów miały czasy zależności tego państwa od ZSRR, kiedy wszelki przejaw kultywowania wiary przodków był tępiony, a świątynie burzone. Od lat 90. Mongolia zyskała niezależność, a lamaizm i szamanizm zaczęły powoli się odradzać. »
Tagi: azja, mongolia, ułan bator, gandan, klasztor erdene dzuu, religia, artykuły, anna sygnarek, turystyka religijna artykuły
Autor: Anna Sygnarek
Data publikacji: 19.07.2011 16:09
Liczba odwiedzin: 8984
Mongolia słynie z pięknych stepów, nieokiełznanej i dziewiczej przyrody, gościnności mieszkańców oraz z pogody, która często zaskakuje nieprzygotowanych na tak ekstremalne warunki turystów. To między innymi warunki klimatyczne miały wpływ na ukształtowanie się tradycyjnej kuchni mongolskiej. Kuchni, w której najwyżej ceni się potrawy obfite w tłuszcz, czyli mięso i wysokoenergetyczne potrawy mleczne. Jak mówił mojej znajomej w Mongolii pewien szaman: „Nie dajcie się oszukać, tylko mięso daje prawdziwą siłę i nie da się go niczym zastąpić”. »
Tagi: azja, mongolia, kuchnia, anna sygnarek, kuchnia artykuły
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Anna Sygnarek
Data publikacji: 20.06.2011 14:35
Liczba odwiedzin: 18926
Staram się wycisnąć z życia najwięcej, ile się da. Studiuję historię, zmierzając się z mistyczną materią, jaką jest nieistniejąca jeszcze praca magisterska. Pisać albo nie pisać: oto jest pytanie... »
Tagi: anna sygnarek 1, redakcja, redakcja azja, redakcja europa, redakcja litwa, redakcja mongolia, redakcja łotwa, redakcja estonia, redakcja religia, redakcja rowery, redakcja kuchnia
Autor: oddajcie@o2.pl
Data publikacji: 24.10.2015 22:26
Liczba odwiedzin: 3867
potok witalności pochodzenia wschodniego - coś pra-dziwnego! »
Tagi: rosja, dzień zwycięstwa, 9maja, zsrr
Autor: Madzik
Data publikacji: 12.04.2014 10:37
Liczba odwiedzin: 7236
Leczenie komórkami macierzystymi jest często wykonywane za granicą. Należy jednak być bardzo ostrożnym i świadomym szans i zagrożeń niesionych przez tę procedurę.Trzeba pamiętać, że w ogromnej większości przypadków jest to jedynie terapia eksperymentalna, o niepotwierdzonej skuteczności. Nie zawsze jest również bezpieczna. »
Tagi: azja, chiny, malezja, tajlandia, japonia, turystyka zdrowotna, magda mroczek, artykuły
Autor: Anna Kucharska
Data publikacji: 02.03.2014 21:37
Liczba odwiedzin: 2744
Aby przeżyć wyprawę życia - najlepiej zacząć od znalezienia grupy podróżników, którzy są tak szaleni jak ty. Moja przygoda z grupą Eurotrip zaczęła się w czerwcu 2012 i wspólnie przemierzyliśmy ponad 6 tys. km. Najlepszym środkiem transportu na taki wypad jest bus VW T3 i takim właśnie wyruszyłam w podróż z Gdańska do Tibilisi przez Arabatkę. Po wyprawie muszę przyznać jedną rzecz -wierzę, że te busy mają taka samą frajdę z podróżowania, co ich pasażerowie. Żyją i bawią się razem z nami pokonując kilometry. Bus T3 to podróżnik, który daje z siebie wszystko i wyciągnie Was z nie jednych tarapatów . »
Tagi: wyprawa, wv t3, bus, gruzja, rosja, ukraina, tbilisi, mccheta, arabatka, mierzeja arabacka, cminda sameba, ananuri, khinkali, podróż na medal ii
Autor: Mateusz Surdacki
Data publikacji: 28.02.2014 21:24
Liczba odwiedzin: 5646
Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. »
Tagi: wschodnia rosja, syberia, moskwa, irkuck, olchon, mongolia, jurta, ułan bator, chiny, wielki mur, pekin, maglev, szanghaj, shfc, jin mao tower, shanghai tower, podróż na medal ii, rosja część azjatycka
Autor: Magda Świetlik
Data publikacji: 20.02.2014 10:12
Liczba odwiedzin: 6696
Chinki, jak wszystkie kobiety na świecie, przywiązują ogromną wagę do własnego wizerunku. Różnica między nimi, a resztą nas polega na tym, że spędzają one długie godziny swojego życia na pielęgnacji cery i sekundy na wykonaniu perfekcyjnego makijażu. Ich kosmetyczki do złudzenia przypominają nasze europejskie, tyle, że ilość środków pielęgnacyjnych znacznie przewyższa liczbę akcesorii do makijażu. Wśród standardowych preparatów nawilżająco-wygładzająco-odżywczo-regenerujących, czołowe miejsce zajmuje krem wybielający, którego Chinki używają tak często, jak Europejki podkładu do twarzy. I to on odgrywa decydującą rolę w wyścigu po idealną, alabastrową cerę, która tu w Chinach jest absolutnym hitem. »
Autor: Mateusz Surdacki
Data publikacji: 17.02.2014 23:47
Liczba odwiedzin: 7837
Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. Spaliśmy w jurcie, wędrowaliśmy po Murze Chińskim i zadzieraliśmy głowy obserwując drapacze chmur w Szanghaju. »
Tagi: rosja część azjatycka, moskwa, transsyberia, irkuck, olchon, chużyr, mongolia, ułan bator, chiny, pekin, wielki mur, szanghaj, podróż na medal
Autor: Anna Kucharska
Data publikacji: 16.02.2014 21:50
Liczba odwiedzin: 2915
Podróżować można na wiele sposobów, samolotem, pociągiem, jachtem. Ja jednak przekonałam się, że stare T3 to szlachetne stworzenie o wielkim spalinowym sercu, które podczas wyprawy staje się domem dla kilku osób. Niemalże 30-letnim busem przemierzyłam Ukrainę i Rosję docierając do wymarzonej Gruzji, przeżywając nie jedną fascynującą, a czasem- niebezpieczną przygodę. »
Tagi: wyprawa, podróż na medal, przygoda, bus, vw t3, rosja, gruzja, ukraina, krym, tbilisi, arabatka, podróż na medal
Autor: Magda Świetlik
Data publikacji: 22.01.2014 14:11
Liczba odwiedzin: 3961
Już niedługo w Chinach obchody Nowego Roku, a tuż przed nim początek exodusu milionów Chińczyków, którzy to najważniejsze dla nich święto obchodzą w rodzinnym gronie. A to często oznacza pokonanie tysięcy kilometrów, po to tylko, by te parę dni w roku spędzić wraz z bliskimi. »
Autor: Ola Smętek
Data publikacji: 22.09.2013 13:21
Liczba odwiedzin: 2551
Przed wyjazdem do dalekich krajów wielu z nas udaje się na wizytę do przychodni medycyny tropikalnej. Nawet ci najbardziej zdrowi wychodzą stamtąd z długą listą porad. O tym, które rady się sprawdzają, a na które lepiej przymknąć oko dowiecie się w tekście poniżej. »
Tagi: azja, chiny, inspiracje, medycyna tropikalna, ola smętek, inspiracje artykuły
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 20.05.2013 12:20
Liczba odwiedzin: 392352
W ramach cyklu „Świat bliższy niż sądzisz…” organizowanego przez krakowskie TKN Wagabunda zapraszamy na opowieści Nikoletty Kuli z Chin wschodnich! »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 09.04.2013 10:43
Liczba odwiedzin: 3982
Martyna i Mateusz, zawodowo Architekci Podróży, prywatnie podróżnicy i pasjonaci innych kultur, ponad tydzień temu rozpoczęli półtoramiesięczną podróż po Chinach. »
Tagi: patronat medialny, azja, chiny
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 05.04.2013 21:35
Liczba odwiedzin: 4923
Czyngis-chan, twórca imperium mongolskiego, był tak wielkim wodzem, że nawet miejsc pochówku ma kilka. W tym jedno w granicach swoich dawnych włości, które obecnie noszą dumną nazwę Państwa Środka. Mauzoleum pośrodku pustyni. »
Tagi: azja, chiny, mongolia, mongolia wewnętrzna, religia, turystyka religijna relacje
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 29.03.2013 14:49
Liczba odwiedzin: 2912
Nigdy wcześniej nie był w Chinach ani w żadnym innym azjatyckim kraju. Dwa lata temu kupił bilet w jedną stronę i poleciał do Pekinu. Miał tam spędzić rok, nic nie zapowiadało tego, że zostanie na dłużej. »
Tagi: patronat medialny, chiny
Autor: Anna Izabela Kraus
Data publikacji: 29.03.2013 13:01
Liczba odwiedzin: 7133
Pierogi kojarzą się z polską kuchnią, jednak pod różnymi nazwami znane są na wszystkich szerokościach geograficznych. Co ciekawe, najlepiej smakują w winie! »
Tagi: europa, azja, polska, ukraina, rosja, gruzja, kaukaz, kuchnia, kuchnia relacje z podróży
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 15.03.2013 15:35
Liczba odwiedzin: 3094
Do świątyni, do kościoła, a może do kasyna? Co kto woli. „Las Vegas” Wschodu oferuje szeroką gamę rozrywek, od przeżyć duchowych do emocji przy ruletce. »
Tagi: azja, chiny, makao, religia, relacje, turystyka religijna relacje
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 03.03.2013 20:42
Liczba odwiedzin: 8624
„Miłość pokonująca bariery kulturowe” to norma na ulicach Szanghaju, Pekinu i każdego miasta w Chinach, w którym przebywają obcokrajowcy. Pary te składają się zawsze z „orientalnej piękności” i „zachodniego amanta”. Nigdy odwrotnie. Romantyczne uczucie czy korzystny dla obu stron układ? »
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 24.02.2013 21:56
Liczba odwiedzin: 5541
Parę słów o tym, czy na trzytysięcznik można wchodzić po schodach albo wjechać windą (prawie windą), gdzie bodhisattva Puxian kąpał słonia i kiedy bogini Guanyin ma urodziny, a także praktyczny przewodnik po niebezpieczeństwach ze strony makaków buddyjskich. »
Tagi: azja, chiny, pięć świętych gór, emeishan, taishan, hengshan, huashan, jiuhuashan, wutaishan, putuoshan, songshan, relacje, religia, turystyka religijna relacje
Autor: Miłka Niezgoda i Mikołaj Korwin-Kochanowski
Data publikacji: 19.10.2012 22:45
Liczba odwiedzin: 18328
Nic nie wyglądało tak, jak sobie wyobrażałam. Wszystko było lepsze. Nawet gdy było gorzej, było lepiej, niż myślałam. Momentami trasa prowadziła tak stromo, że pchaliśmy we dwójkę każdy z rowerów, bo żadne z nas w pojedynkę nie było w stanie ruszyć swojego pod górę. Ale z pewnością było warto! »
Tagi: azja, pakistan, kazachstan, kirgistan, chiny, indie, rowery, relacje, podróżnicze hardkory, turystyka rowerowa, ranking, miłka niezgoda i mikołaj korwin kochanowski
Autor: Jakub Staniszewski
Data publikacji: 14.10.2012 12:16
Liczba odwiedzin: 67470
Chińskiej kuchni poświęcone zostały już setki, jeśli nie tysiące, różnorakich opracowań, kompendiów i artykułów. Żaden z nich nie jest w stanie oddać, czy chociażby w najmniejszym stopniu wyjaśnić fenomenu tej najbardziej chyba zróżnicowanej, zaskakującej i specyficznej kuchni na świecie. »
Tagi: azja, chiny, kuchnia, relacje, podróżnicze hardkory, turystyka kulinarna, ranking, kuchnia relacje z podróży
Autor: Marcin Wierzbicki-Dobowicz
Data publikacji: 30.03.2012 12:11
Liczba odwiedzin: 4287
Gdy wchodzi do kawiarni, w której się umówiliśmy, wygląda prosto i zwyczajnie. Krótkie włosy, sweter, dżinsy, buty emu. Jest niepomalowana i uśmiechnięta. Ilona Lewan. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie uczy się w szkole aktorskiej. Lewan zamawia sushi i lemoniadę. »
Tagi: azja, afryka, chiny, egipt, wywiady, podróżnicy, zadanie 8, marcin wierzbicki-dobowicz
Autor: MWD
Data publikacji: 07.03.2012 18:53
Liczba odwiedzin: 6502
„Chińczyk” to potoczne określenie wszelkiej maści bud z jedzeniem azjatyckim. W obiegowej opinii owe budy definiują całą chińską kuchnię w ogóle, dodając czasem do tego element humorystyczny – a to wieprzowina z kota, a to gołąbki z gołębi… Tym razem osobiście postanowiłem przyrządzić dania najwspanialszej kuchnia świata – kuchni syczuańskiej. »
Tagi: azja, chiny, syczuan, chengdu, chongqing, zadanie 5, kuchnia, mwd, kuchnia relacje z podróży
Autor: MWD
Data publikacji: 22.02.2012 07:46
Liczba odwiedzin: 5633
W dzisiejszych czasach, by dostać się do Chin, nie trzeba już forsować Wielkiego Muru. Ale kiedy już będziemy w Państwie Środka - co robić, co zwiedzać, jak żyć? Przecież Chiny to najbardziej różnorodny kraj na świecie! Oto Lista Rzeczy, Które W Chinach Zrobić Trzeba. »
Tagi: azja, chiny, zadanie 3 fotorelacja, mwd, fotorelacje, chiny, galeria strefa
Autor: MWD
Data publikacji: 06.02.2012 20:35
Liczba odwiedzin: 4513
Chiny jakie są – każdy widzi. Ale każdy widzi je inaczej. Wraz z moją narzeczoną udaliśmy się do Chin, przekonać się, czy syczuańska kuchnia wypala mózg od środka i czy smażony skorpion jest smaczny. Sześć tysięcy kilometrów w sześć tygodni, a nam wciąż było mało! »
Tagi: azja, chiny, songshan, shaolin, beijing, pekin, szanghaj, xian xi'an, luoyang, longmen, suzhou, zadanie 1, mwd
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 09.08.2011 15:28
Liczba odwiedzin: 5890
Jedwab to pierwszy rzeczownik, który przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Azji. I moja podróż w te strony z pewnością skończyłaby się kupieniem ręcznie malowanego jedwabnego kimona, qipao albo sari. Dawniej właśnie m.in. jedwab trafiał handlowym szlakiem do Europy i na Bliski Wschód. Współczesny jedwabny szlak przybiera jednak zupełnie inne oblicze. »
Tagi: azja, tajlandia, singapur, chiny, bangkok, zakupy, angelina sielewicz
Autor: Paulina Dwużnik
Data publikacji: 08.08.2011 13:48
Liczba odwiedzin: 6080
„Chociaż jesteś doświadczony, pamiętaj o właściwej mierze” – ten tybetański aforyzm, wywodzący się z zamierzchłej przeszłości jest chyba najlepszym drogowskazem na drodze do kraju, którego nie ma na mapie świata. Tybet bowiem oficjalnie nie istnieje i dlatego podróż tam od samego początku jest dość surrealistyczna. Później to wrażenie tylko się pogłębia. »
Tagi: azja, tybet, chiny, lhasa, kailash, darchen, artykuły, paulina dwużnik
Autor: Joanna Kościańska
Data publikacji: 26.07.2011 14:23
Liczba odwiedzin: 7704
Co kraj, to obyczaj – także przy stole. Podróżując po świecie, spotkamy się z różnymi tabu, faux pas czy etykietami dotyczącymi spożywania posiłków. Choć krajowcy najpewniej wybaczą nam nieznajomość miejscowego savoir-vivre’u, warto zrobić na nich dobre wrażenie i zawczasu dowiedzieć się, jakie zwyczaje picia i jedzenia panują w danej kulturze. »
Tagi: europa, azja, australia i oceania, ameryka południowa, ameryka północna, afryka, włochy, portugalia, armenia, turcja, japonia, chiny, indie, australia, etiopia, tanzania, meksyk, peru, kuchnia, joanna kościańska, kuchnia poradnik
Autor: Maciej Sawicki
Data publikacji: 25.07.2011 09:06
Liczba odwiedzin: 5470
Wbrew powszechnemu mniemaniu kuchnia chińska odznacza się niezwykłą dbałością o jakość podawanych potraw, a sama umiejętność gotowania sprowadzona jest do rangi sztuki. Chińska tradycja kulinarna od zawsze pielęgnowała zdrowy sposób odżywiania, a poprzez trudne warunki naturalne nauczyła się korzystać z darów natury, które Europejczyk z trudem może wyobrazić sobie na stole. Na szczęście jednak to stereotypowe myślenie zanika w miarę pojawiania się na rynku coraz bardziej „chińskich” restauracji eliminujących pseudoazjatyckie fast foody. »
Tagi: azja, chiny, szanghaj, syczuan, pekin, kuchnia, kuchnia artykuły
Autor: Aleksandra Hołowienko
Data publikacji: 21.07.2011 16:18
Liczba odwiedzin: 7117
Miałam okazję odwiedzić to największe chińskie miasto podczas mojej podróży po Państwie Środka. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Aurę tajemniczości, o której piszą w przewodnikach, stanowił raczej smog, a wszechobecne drapacze chmur przytłaczały. Lecz gdy zapadła noc nie mogłam się oprzeć szanghajskiemu urokowi. »
Tagi: azja, chiny, szanghaj, relacje, aleksandra hołowienko
Powered by Webspiro.