Dziś jest 08.02.2023

Imieniny obchodzą Piotr, Żaklina, Gniewomir, Gabriela

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Dania z Wyspami Owczymi – najnowsze artykuły i relacje

Plan podróży po Danii

Dania

Jeśli kiedyś zastanawialiście się jak wygląda kraj, w którym na jednego mieszkańca przypada największa liczba zużytych świeczek na świecie, gdzie pierwszeństwo na drodze mają rowerzyści, a język jego mieszkańców przyprawia przeciętnego Europejczyka o bóle głowy, to dla was znak, że najwyższy czas odwiedzić Danię.

Chociaż nie leży na Półwyspie Skandynawskim, Dania zaliczana jest w poczet jego krajów. To niewielkie państwo, położone w całości na wyspach (jego stolica, Kopenhaga, ulokowana jest nawet na dwóch!) i na Półwyspie Jutlandzkim, może się pochwalić posiadaniem największej wyspy – Grenlandii oraz nieco mniejszych Wysp Owczych. I jak tu nie wierzyć w slogan, że nie rozmiar świadczy o potędze?

Dania to bardzo bezpieczny kraj, gdzie kradzieże są tak rzadkie, iż dla Duńczyków ich pojęcie jest niemal abstrakcyjne. Można to bez trudu zauważyć na ulicach, gdzie rowery pozostawione są bez żadnego zabezpieczenia. Duńczycy dbają o ciepło ogniska domowego. Mają nawet trudne do przetłumaczenia słowo „hygge”, oznaczające miłą i przytulną atmosferę. Jej symbolem są świeczki zapalane podczas każdego posiłku. Troszczą się też o czystość środowiska – skrupulatnie segregują śmieci, gdyż wiedzą jak wiele zależy od recyklingu. Duża świadomość ekologiczna Duńczyków sprawiła, iż ich ojczyzna znajduje się w czołówce ponownego przetwarzania odpadów (ok. 60 proc.). Ciekawostką może być fakt, iż to w Danii powstała największa na świecie morska farma wiatrowa. Szukacie przyjaznego dla ludzi państwa, gdzie na progu nie zaatakują was tony śmieci, a smog nie będzie zapierać tchu w waszych piersiach? Dania jest dla was idealnym celem podróży!

Kuchnia duńska niewiele różni się od tradycyjnych polskich potraw. Duńczycy też jedzą kotlety mielone z ziemniakami i grochówkę, jednak nasze dania obiadowe różni godzina podania (tam między 18:00 a 19:00). Będąc w Danii należy skosztować ulubionego przysmaku tamtejszych dzieci, czyli czarnych lukrecji. Mają one charakterystyczny, najczęściej słony smak i wiele różnych kształtów: od sznurowadeł i fajek do płyt gramofonowych. I może właśnie w wyglądzie tkwi ich sukces. Bo ciężko mi sobie wyobrazić dziecko zajadające się słonymi przysmakami z największą przyjemnością.

Język duński nie jest łatwy do opanowania. Pozostali Skandynawowie nazywają go nawet „chorobą gardła”. Nie musimy jednak się tym martwić, gdyż Duńczycy świetnie mówią po angielsku i znając ten język, choćby w niewielkim stopniu, bez problemu dogadamy się w sklepie, czy na ulicy. Warto jednak nauczyć się prostego dla nas słowa, jakim jest „tak”. I nie oznacza ono bynajmniej potwierdzenia, a… „dziękuję”. Zapytani o drogę przechodnie będą mile zaskoczeni, gdy za wszystko podziękujemy w ich własnym języku.

Dania znana jest przede wszystkim jako ojczyzna C.H. Andersena i klocków Lego, ale to nie jedyne jej atrakcje. Kraj ten zamkami stoi. Z całą pewnością warto zobaczyć imponujący pałac królewski Amalienborg w Kopenhadze, czy ten w Helsingor, doskonale znany miłośnikom twórczości Szekspira. Bo to właśnie ten zamek, którego jedna wieża jest jednocześnie latarnią morską, stanowi tło dla zdarzeń, w których uczestniczy duński książę Hamlet. Jeśli jednak nie bawi was zadawanie sobie pytania „być albo nie być”, a od dramatycznych losów Hamleta wolicie świat baśni, serdecznie zapraszam was do Odense, czyli do rodzinnego miasta Andersena. W miejscu, którego nazwa wzięła się od nordyckiego boga mądrości, poezji i magii, poza starym domem pisarza warto odwiedzić zamek Egzeskov z ogrodowymi labiryntami.

Jednak nie tylko miasta przyciągają do Danii rzesze turystów, ale też jej przyroda. W szczególności klify Jutlandii, Zelandii i wyspy Mann. Chociaż duński klimat nie jest zbyt sprzyjający wylegiwaniu się na plaży, nie zabraknie atrakcji również dla amatorów tej formy wypoczynku. Dania obfituje bowiem w kąpieliska morskie szczególnie na półwyspie Bornholm słynącym też ze swoich pięknych plaż.

Chociaż nie należy do najtańszych, Dania jest krajem, w którym turysta nie powinien oszczędzać. Cudowna przyroda, czyste, ładne miasta i mili ludzie tworzą niepowtarzalny klimat. Warto zabrać ze sobą rower i z wiatrem we włosach zwiedzić to niewielkie państwo. A jeśli po moim artykule zdecydujecie się na taką wycieczkę i się nie zawiedziecie, będziecie mogli z czystym sercem powiedzieć mi tak. Tusind – tak.

Dania – najczęściej czytane

 • Wyprawa dookoła Skandynawii – Viking Ride 2013

  Wyprawa dookoła Skandynawii – Viking Ride 2013

  Autor: Marcin Łazowski

  Data publikacji: 18.12.2013 13:37

  Liczba odwiedzin: 19871

  Wyprawa Viking Ride 2013 zrodziła się z marzeń o podboju krajów skandynawskich oraz poznaniu bliżej miejsca pochodzenia dawnych Wikingów, walecznych ludów z Północy, odkrywców i podróżników morskich. »

  Tagi: europa, dania, norwegia, finlandia, łotwa, litwa, relacje

 • Grenlandia – zielona wyspa

  Grenlandia – zielona wyspa

  Autor: Joanna Kościańska

  Data publikacji: 13.07.2011 12:23

  Liczba odwiedzin: 13935

  Dawna grenlandzka legenda opowiada o Matce Morza opiekującej się zwierzętami stanowiącymi niegdyś podstawę życia na Grenlandii. Jeśli Bogini nie była zadowolona ze sposobu, w jaki ludzie traktowali zwierzęta, oplatała je długimi włosami i zabierała na dno morza, nie pozostawiając nic dla mieszkańców wyspy. »

  Tagi: europa, dania, grenlandia, nuuk, artykuły, joanna kościańska

 • Przez Bornholm na rowerach

  Przez Bornholm na rowerach

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 27.07.2011 11:11

  Liczba odwiedzin: 7711

  Było to w maju. A potem raz jeszcze w lipcu, gdy okazało się, że na Bornholm nie sposób nie wrócić. Zaczęło się od tego, że moja przyjaciółka kupiła któryś z magazynów podróżniczych jeszcze w zimie i natchnęły ją zdjęcia. Dla mnie natomiast był to czas, gdy zdałam sobie sprawę, jak bardzo chcę podróżować i zachłannie łapać niemal każdą okazję, by pojechać, pobyć, doświadczyć, zobaczyć. »

  Tagi: europa, dania, bornholm, nexo, arsdale, svaneke, sandvig, rowery, relacje, marta nogas

 • Szlak Wokół Morza Północnego – EuroVelo 12

  Szlak Wokół Morza Północnego – EuroVelo 12

  Autor: Joanna Kościańska

  Data publikacji: 29.07.2011 13:40

  Liczba odwiedzin: 7242

  Sześć tysięcy kilometrów rowerowej przygody, 8 różnych krajów, tysiące cyklistów oraz, według Księgi Rekordów Guinnesa, tytuł najdłuższej na świecie trasy rowerowej z ciągłym oznakowaniem. Rowerowy Szlak Wokół Morza Północnego ma dopiero 10 lat, a już nosi miano legendarnego. Warto sprawdzić, na czym polega jego fenomen. »

  Tagi: europa, szkocja, anglia, belgia, holandia, niemcy, dania, szwecja, norwegia, rowery

 • Wyspy Owcze – zaproszenie na kraniec świata

  Wyspy Owcze – zaproszenie na kraniec świata

  Autor: Joanna Kościańska

  Data publikacji: 10.08.2011 09:26

  Liczba odwiedzin: 5815

  William Heinesen, farerski pisarz pisał w „Wyspach dobrej nadziei”: „Pierwsza rzecz, którą przybysz czuje się uderzony, gdy statek zbliża się do portu Havnen, stolicy Faerø, jest niepozorność tego miasta i olbrzymie pustkowie jakim jest ono otoczone ze wszystkich stron. W dół aż do nagiego wybrzeża, które morze poszarpało w niezliczone cyple i szkiery, ciągnie się tylko skaliste pustkowie; ku górze przechodzi ono w pustynne pasmo wzgórz, a za nim wznoszą się dzikie górskie turnie. I oto człowiek przybył do jednego z tych miejsc, gdzie świat się kończy, do dalekich wysp, które Wergiliusz w swoich Georgikach wspomina z pewną jakby trwogą jako Ultima Thule (kraniec świata – przyp. red.)”. »

  Tagi: europa, dania, wyspy owcze, thorshavn, artykuły, joanna kościańska

 • Rowerem w kraju Wikingów

  Rowerem w kraju Wikingów

  Autor: Joanna Kościańska

  Data publikacji: 16.06.2011 12:53

  Liczba odwiedzin: 4893

  „Era samochodów zbliża się do końca i wszystko wskazuje na to, że Duńczycy dobrze o tym wiedzą” – napisał w 2009 r. dziennik „The Telegraph”. Nic trafniejszego. W większych duńskich miastach ponad 40 procent ruchu ulicznego odbywa się na rowerach, a liczba ta rośnie z roku na rok. »

  Tagi: europa, dania, kopenhaga, rowery, artykuły, joanna kościańska

 • Kopenhaga – po drugiej stronie mostu

  Kopenhaga – po drugiej stronie mostu

  Autor: Krystyna Sokulska

  Data publikacji: 19.07.2011 11:48

  Liczba odwiedzin: 4149

  Po ok. 40 minutach w pociągu, wynurzam się z podziemnego tunelu, otwieram oczy i jestem w innym państwie, w nowym, nieznanym świecie. Nie pierwszy raz przekraczam granicę koleją, ale w ten sposób – szybko, bezproblemowo, bez zbędnych formalności, hmm... To mi się podoba! Przede mną kolejna zagadka – sprzeczności, które idealnie do siebie pasują – jedna z najstarszych monarchii słynąca jednocześnie ze swojego wzorcowego liberalizmu. »

  Tagi: europa, dania, kopenhaga, christiania, artykuły, krystyna sokulska

 • Pierwsza i na pewno nie ostatnia wyprawa rowerowa przez Niemcy, Szwecję i Danię

  Pierwsza i na pewno nie ostatnia wyprawa rowerowa przez Niemcy, Szwecję i Danię

  Autor: Anna Karpa

  Data publikacji: 15.02.2014 22:25

  Liczba odwiedzin: 4655

  Mowa o wyprawie rowerowej – absolutnie nieplanowanej, nieprzemyślanej w szczegółach, niezwykle spontanicznej przygodzie dwóch kobitek, które przywykły już do pytań i uwag znajomych: „Same jedziecie? A jak się coś stanie? Nie jest to ani bezpieczne, ani rozważne”. Odpowiedź jest niezmienna od lat – jeździmy same, bo świetnie się rozumiemy, zgadzamy i uzupełniamy w działaniu. Rozwaga? – staramy się zachowywać zdrowy rozsądek w każdej sytuacji, a poza tym, wyznajemy zasadę: „jest ryzyko, jest zabawa, albo piargi, albo sława” i jak dotąd los nam sprzyja. »

  Tagi: europa, rowery, podróż na medal, plan podróży po danii, plan podróży po szwecji, plan podróży po niemczech, dania

 • Duńskie pasaże

  Duńskie pasaże

  Autor: Dagmara Grzanka

  Data publikacji: 12.06.2012 06:32

  Liczba odwiedzin: 4527

  "A teraz, słuchaj!" (H.Ch. Andersen 'Stokrotka') Dawno, dawno temu w Północnej Europie, na Półwyspie Jutlandzkim, pomiędzy Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym, na rozłożystej nizinie, wśród zielonej trawy na świat przyszła mała dziewczynka o imieniu Dania. W X w. była ona prawdziwą europejską potęgą, na przestrzeni historii burzliwie zmieniała swe kształty i z małej dziewczynki stawała się potężną kobietą, by po II wojnie światowej powrócić jako filigranowa królowa, kokieteryjna i władcza. Na Cieśninach Duńskich otacza ją ponad czterystu wyspiarskich adoratorów. Nie ulega im łatwo. Danię trudno jest zrozumieć, bo wiele ma imion i różne oblicza, a mimo to jest niezwykle spójna i harmonijna. Jak to możliwe, że kobieta o twarzach Jutlandii, Zelandii, Fionii, Lolland, Bornholm i Falster na 43 094 km² ma w swym władaniu, wprawdzie autonomiczną, lecz jednak niezwykle rozległą pannę Grenlandię i wielce urokliwe Wyspy Owcze? »

  Tagi: europa, dania, jutlandia, grenlandia, kopenhaga, christiania, skandynawia, alborg, roskilde, arhus, odenesa, relacje, dagmara grzanka, staż zadanie 1

 • Podróżowanie po Danii – praktyczny przewodnik

  Podróżowanie po Danii – praktyczny przewodnik

  Autor: Katarzyna Chojecka

  Data publikacji: 15.03.2014 13:26

  Liczba odwiedzin: 4252

  Pierwszy raz Danię odwiedziłam ponad 2 lata temu. To kraj, który mogę opisać w 3 słowach: wiatr, tajemnica, precyzja. Zawsze, kiedy tu jestem, mam wrażenie, że pod „przykrywką” duńskiego porządku i spokoju kryje się jakiś sekret, którego jeszcze nie odkryłam, trochę jak w baśniach Andersena. Myślę, że to dobre miejsce dla tych, którzy potrzebują odpoczynku i szeroko pojętej przestrzeni, przede wszystkim tej mentalnej. Dania, jest miejscami surowa, ale na pewno nie nudna. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad, które ułatwią wam podróżowanie po Danii. »

  Tagi: europa, dania, kopenhaga, kastrup, artykuły, katarzyna chojecka

 • Za nisko i za wysoko: Dania, Grenlandia

  Za nisko i za wysoko: Dania, Grenlandia

  Autor: Dagmara Grzanka

  Data publikacji: 23.06.2012 21:16

  Liczba odwiedzin: 2271

  Dania jest na wyciągnięcie ręki maleńka, piękna i gościnna dla wszystkich. Grenlandia na wyżynach, nieprzychylna i raczej skryta zachwyca wcale nie mniej. Zielono, niebiesko, biało, zielono i znowu biało w takich kolorach lubują się obie. Ludzie tu mówią z rzadka, za to uśmiechają się i obserwują bardzo chętnie. »

  Tagi: europa, dania, grenlandia, dagmara grzanka, fotorelacja, zdjecia, staż zadanie 3, fotorelacje

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Danii

Jedziesz do Danii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Fryburg Bryzgowijski – w mieście słońca i kanałów

  Fryburg Bryzgowijski – w mieście słońca i kanałów

  Autor: Marcelina Biesaga

  Data publikacji: 22.04.2015 14:53

  Liczba odwiedzin: 9893

  Fryburg Bryzgowijski, potocznie zwany też po prostu Fryburgiem, to miasto, które urzeka zabytkową architekturą, górskimi pejzażami, wielonarodowością mieszkańców oraz, a może i przede wszystkim, słoneczną pogodą. Ukryty poza rankingami najpopularniejszych kierunków turystycznych w Niemczech, z łatwością daje szansę odetchnąć od zgiełku i wtopić się w lokalny koloryt. »

  Tagi: europa, niemcy, fryburg bryzgowijski, fryburg, badenia-wirtembergia, schwarzwald, dreisam, relacje z podróży, nowości

 • Oktoberfest niejedno ma imię

  Oktoberfest niejedno ma imię

  Autor: MelanosChole

  Data publikacji: 11.02.2015 21:19

  Liczba odwiedzin: 3189

  Jedziemy na Oktoberfest?! – padło ni stąd, ni zowąd na wieczornym spotkaniu towarzyskim. I choć znajdowaliśmy się właśnie na „drugim końcu” Niemiec, rano byliśmy zwarci i gotowi, by wyruszyć z położonej tuż przy granicy z Belgią i Holandią Kolonii na samo południe – do Bawarii, a tam skosztować piwa warzonego w monachijskich browarach. Podróż okazała się długa i męcząca – to jednak sztuka przejechać całe Niemcy za 16 euro w dwie strony na tzw. Wochenendeticket. Ale udało się! Podekscytowani ruszyliśmy z dworca w kierunku Theresienwiese, gdzie co roku odbywa się festiwal. »

  Tagi: europa, niemcy, monachium, bawaria, inspiracje relacje z podróży, relacje, oktoberfest

 • Autostop po norwesku

  Autostop po norwesku

  Autor: Monika Radzikowska/Archeolodzywpodrozy.blogspot.com

  Data publikacji: 11.09.2014 11:44

  Liczba odwiedzin: 4234

  Skandynawia? Tam nie zabierają na stopa! – opinia to powszechna. Przeczytać można tysiące opisów, jak to Norwegowie odmachują w odpowiedzi na wyciągnięty kciuk lub zatrzymują się tylko po to, aby zapytać, czy nie potrzebujesz pomocy. No bo jak to – młody człowiek, a nie stać go na samochód? O północy kraju już w ogóle szkoda gadać, bo tam przecież nikt nie jeździ. Jeśli ktoś zabierze, to tylko obcokrajowiec. Rzuciliśmy wyzwanie autostopowi w Norwegii. I to nie byle jakie, bo łapaliśmy we trójkę, rozdzielić się było trudno, z racji posiadania tylko jednego namiotu. Jak trójce archeologów stopowało się w kraju reniferów i trolli, możecie poczytać poniżej. »

  Tagi: europa, norwegia, lofoty, oslo, bergen, autostop relacje z podróży, autostop, relacje

 • Moje pierwsze spotkanie z zespołem Roxette! 23-24.X.2011

  Moje pierwsze spotkanie z zespołem Roxette! 23-24.X.2011

  Autor: Barbara Szczechla

  Data publikacji: 14.07.2014 19:24

  Liczba odwiedzin: 5580

  Witajcie! Chciałabym podzielić się z Wami przeżyciami z mojego pierwszego w życiu spotkania ze szwedzkim zespołem Roxette podczas jednego z ich licznych koncertów, tym razem w stolicy Niemiec. Nie ukrywam, że na spotkanie to czekałam 20 lat i choć od tamtego czasu minęły już prawie 3 lata, wspomnienia nadal są we mnie bardzo żywe. »

  Tagi: europa, niemcy, berlin, inspiracje, relacje, inspiracje relacje z podróży

 • Spokój w Oldenburgu

  Spokój w Oldenburgu

  Autor: Anna

  Data publikacji: 09.06.2012 23:43

  Liczba odwiedzin: 1684

  Miasto, choć z pozoru wydaje się niewielkie, potrafi miło zaskoczyć i im dłużej tam się jest, tym więcej uroczych zakątków się odkrywa. Wieczorami w ciepłe dni co chwilę mija się grupki znajomych, zmierzających do centrum miasta lub urządzających piknik na jednym z zielonych terenów jakich w mieście jest sporo. Wszędzie można dotrzeć rowerem i nie ma obaw, że będziemy w tym odosobnieni. »

  Tagi: europa, niemcy, oldenburg, staż zadanie 1

 • Autostopem śladami norweskich trolli

  Autostopem śladami norweskich trolli

  Autor: Agnieszka Ryszka

  Data publikacji: 08.06.2012 22:26

  Liczba odwiedzin: 12213

  Wiosna, majowe słońce... Zapach kwitnących bzów zawrócił Ci w głowie o 180˚? Czas się zakochać! Mam dla Ciebie idealne miejsce, w którym z pewnością zostawisz serce! Jeżeli natomiast mocno stąpasz po ziemi martwiąc się o swój studencki budżet, przeczytaj uważnie jak poradziłam sobie w Norwegii i poczuj wolność, którą da Ci ta podróż. »

  Tagi: europa, norwegia, autostop, preikestolen, agnieszka ryszka, relacje, staż zadanie 1, autostop relacje z podróży

 • Fotorelacja z kraju tulipanów

  Fotorelacja z kraju tulipanów

  Autor: Natalia Kaleta

  Data publikacji: 25.02.2012 19:12

  Liczba odwiedzin: 24198

  Wszystko, co się wam kojary z Holandią - to prawda. Rower, Wiatrak i tulipany to elementy obowiązkowe w Niderlandach... Ale to również wiele więcej! Zobaczcie sami »

  Tagi: europa, holandia, amsterdam, utrecht, zadanie 3 fotorelacja, natalia kaleta, fotorelacje

 • Rower, wiatrak i sztuka wysoka zagryzana śledziem, czyli wstęp do Królestwa Niderlandów

  Rower, wiatrak i sztuka wysoka zagryzana śledziem, czyli wstęp do Królestwa Niderlandów

  Autor: Natalia Kaleta

  Data publikacji: 10.02.2012 00:06

  Liczba odwiedzin: 6030

  Holandia to nie kraj, to mentalność. To pragmatyczne charaktery Holendrów, którzy od XVII wieku są przede wszystkim sprawnymi handlarzami. To imperialistyczny sentyment z czasów, kiedy Nowy Jork nazywał się jeszcze Nowy Amsterdam, a monarchia rozciągała się od Karaibów po Surinam. Holandia to kraj, w którym korki na ulicach są głównie rowerowe, wilgotność powietrza wymusza naturalność fryzur i brak makijażu, to czerwone latarnie i najlepsze malarstwo na świecie. To frytki i piwo, sery i wiatraki, to tulipany w setkach odmian, i najbardziej zaawansowana myśl techniczna w dziedzinie walki z oceanem. To w końcu jedna z najbarwniejszych mozaik kulturowych w Europie. Witajcie. Przed wami – najmniejszy wszechświat świata – Holandia. »

  Tagi: europa, holandia, amsterdam, utrecht, haga, rowery, relacje, zadanie 1, natalia kaleta

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Danii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie