Dziś jest 12.06.2024

Imieniny obchodzą Janina, Onufry, Leon, Antonina

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rosja (część europejska) – najnowsze artykuły i relacje

Rosja

Niekończąca się opowieść o niekończącym się kraju. Tam, gdzie absurd jest normą, a normy tworzy absurd. Każda droga, którą obierzemy w Rosji zda się nie mieć końca, tysiące kilometrów ze wszystkich stron i ciągle ten sam kraj, ciągle ta sama Rosja. Tu nie wiadomo gdzie się kończy ani rzeka, ani las. Czasem trudno określić jak daleko da najbliższego sąsiada. A do granicy... Ooo! O to lepiej nie pytać.

Matka Rosja – bo tak się ją czasem nazywa, jest niepodważalnie największą i najbardziej rozległą Federacją świata. Pod względem powierzchni przebija trzy kontynenty – Europę Antarktydę i Azję, 53 razy przerasta Polskę, i ponad 3 razy całą Europę (bez europejskiej części Rosji). Rosja to 9 stref czasowych; 83 równouprawnione podmioty: 9 krajów, 2 miasta wydzielone, 46 obwodów, 21 republik i największa amplituda temperatury w skali roku –powyżej 60 °C.

Przyszło wam kiedyś na myśl, że Rosja nie ogarnia sama siebie? Patrząc na to, co się dzieje wewnątrz jej granic – pewnie tak. Kto jednak jest w stanie ogarnąć ten bezkres? Na końcu świata... w głębi „lądu ognia i wody”. W miejscach znajdujących się na granicy, we wszystkich, które są „naj” – najwyższe, najgłębsze, najdziksze, najdziwniejsze, ale także najodleglejsze tkwi pewien niepowtarzalny urok. Jest coś, dlaczego nie potrafimy się im oprzeć. W Rosji znajdziecie co najmniej dwa niezwykłe, nadal dość słabo znane tego typu atrakcje – idealne miejsca dla kolekcjonerów doświadczeń granicznych! Płw. Czukocki – najdalej na wschód wysunięta część rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Wokół surowa tundra, renifery i białe niedźwiedzie.

Ale najbardziej ekscytuje, że tylko 85 km dzieli cię od... Stanów Zjednoczonych. Równie niezwykłe doznania spotkamy na Płw. Kamczatka. Tysiąc kilometrów „lądu ognia i wody”, jeden z najdzikszych na świecie zakątków. Miejscami przypomina bardziej księżyc, niż ziemię. I może nie bez powodu, gdyż wielu śmiałków, zapuszczających się tam na własną rękę nigdy nie wróciło. Bulgocząca, tryskająca i wybuchająca ziemia, jest groźna jak nigdzie indziej. Można wspiąć się na krater wulkanu.... niedawno czynnego, potropić renifera a potem wymoczyć się w gorącym gejzerze.

Wracając z dalekiego Wschodu, nie pomińcie Moskwy. Jak można odmówić sobie przyjemności bycia w jednej z największych rosyjskich twierdzy – na Kremlu? Jeżeli ktoś lubi spotkania z duchami polecam też spacer do Mauzoleum Włodzimierza Iljicza. Najwierniejsi jego zwolennicy do dnia dzisiejszego są przekonani, że Lenin jest wiecznie żywy. Jeżeli chce się zobaczyć „prawdziwą” Moskwę, warto zboczyć co nieco z turystycznego szlaku i popodglądać życie codzienne. Ponoć nigdzie indziej nie ma tak dużego rozwarstwienia społecznego. O tym jednak nie przeczytacie w przewodniku.

Jadąc szlakiem wielkich postaci, nie można pominąć północnej stolicy – Petersburga, pieszczotliwie określanego Pitier – stolicą północy. Pod względem liczby turystów bije Moskwę na głowę. Zbudowany na kilkudziesięciu wyspach, w niesprzyjających warunkach, miasto mające świadczyć o narodzinach potęgi państwa rosyjskiego. Przez UNESCO ogłoszony jako ósme najbardziej atrakcyjne miasto świata.

Koneserom sztuki nawet tydzień nie wystarczy by nacieszyć się zwiedzaniem.
Ze względu na 396 mostów, którymi zostały spięte wyspy, słyszymy często, że to Wenecja Północy, z Ermitażem - jednym z trzech największych muzeów świata i Pałacem Zimowym, wzorowanym na francuskim Wersalu Petersburg jest prawdziwą perełką.

Rosja (część europejska) – najczęściej czytane

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Rosji

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Jedziesz do Rosji? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Nowoczesny Ikar – ekstremalne skoki

  Nowoczesny Ikar – ekstremalne skoki

  Autor: Ada Uchmańska

  Data publikacji: 30.03.2014 20:38

  Liczba odwiedzin: 7518

  W końcu człowiek jest w stanie latać i to nie za sprawą maszyny. Ponoć to właśnie podczas lotu możemy naprawdę poczuć wolność, gdy nic nas nie krępuje, a przed nami rozpościera się piękny krajobraz. Jest to jednak chwila ulotna, wszelkie skoki spadochronowe nie trwają przecież zbyt długo, dlatego też tak uzależniają. Każdy chce wrócić do tego ekscytującego, lecz niepewnego momentu w swoim życiu. Wingsuit uznawany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych na świecie. Jak wiele jest jednak sportowców, którzy dla tych paru sekund spełnienia potrafią poświęcić całe lata. »

  Tagi: europa, polska, ekstremalnie, artkuły, wingsuit, base jumping, ada uchmańska, ekstremalnie artykuły

 • Autostopowe horrory

  Autostopowe horrory

  Autor: Michał Lutowierski

  Data publikacji: 24.03.2014 22:25

  Liczba odwiedzin: 6035

  Przygoda, przygodą, ale w podróży autostopem zdarzają się też momenty mrożące krew w żyłach. Przeżyte na własnej skórze bądź będące legendarnymi małymi horrorami. »

  Tagi: autostop, autostop artykuły, michał lutowierski, europa, polska

 • Autostopem na festiwal

  Autostopem na festiwal

  Autor: Michał Lutowierski

  Data publikacji: 17.03.2014 22:29

  Liczba odwiedzin: 3190

  Liczne szlaki autostopowiczów krzyżują i przeplatają się po pajęczynie polskich dróg. Popularne szlaki nad morze i w góry łączą się z mniej przygodowymi szlakami „od miasta do miasta”. A są takie szlaki, które łączą w sobie wyjątkowo dużo – niezwykły cel, atmosferę i zadziwiającą regularność i popularność. Oto w wakacje rzesze niecodziennych autostopowiczów usiłują dostać się na letnie festiwale. »

  Tagi: europa, polska, autostop, michał lutowierski, autostop artykuły

 • Poznaj Polskę wielu kultur – zasmakuj w letnich festiwalach mniejszości narodowych

  Poznaj Polskę wielu kultur – zasmakuj w letnich festiwalach mniejszości narodowych

  Autor: Ewelina Szłapa

  Data publikacji: 17.03.2014 09:11

  Liczba odwiedzin: 4914

  Niegdyś Polska była krajem wielonarodowym, gdzie, w pokoju, obok siebie, żyli przedstawiciele różnych nacji i wyznań. Po zmianie granic w roku 1945 nasz kraj stał się jednonarodowy i jednolity. Mimo to, na jego terenie wciąż można spotkać wiele mniejszości narodowych, pielęgnujących swoją tradycję i kulturę na wiele sposobów. Turyści poznają ją podczas corocznych, letnich festiwali. »

  Tagi: europa, polska, inspiracje, artykuły, ewelina szłapa, inspiracje artykuły

 • Jak to było kiedyś, czyli autostopem po Polsce Ludowej

  Jak to było kiedyś, czyli autostopem po Polsce Ludowej

  Autor: Jakub Matuszewski

  Data publikacji: 17.03.2014 02:40

  Liczba odwiedzin: 14567

  O Polsce w czasach PRL-u niektórzy mówią jako o „najweselszym baraku w socjalistycznym obozie”, kraju z teoretycznie największymi swobodami spośród wszystkich z bloku wschodniego. Nie mnie, nie tu i nie teraz rozstrzygać o poprawności tego stwierdzenia, ale jedno mogę powiedzieć z całą pewnością: w żadnych innym państwie z radziecką kontrolą autostopowicze nie mieli tak dobrze jak w ówczesnej Polsce. »

  Tagi: europa, polska, autostop, autostop artykuły, jakub matuszewski, artykuły

 • Denturystyka: wakacje z dentystą

  Denturystyka: wakacje z dentystą

  Autor: Magdalena Mroczek

  Data publikacji: 15.03.2014 09:07

  Liczba odwiedzin: 8364

  Turystyka stomatologiczna, czyli tzw. „dental holidays”, cieszy się coraz większą popularnością. Obcokrajowcy na leczeniu w Europie Środkowej i Wschodniej mogą zaoszczędzic nawet do 70 proc. kosztów. Coraz częściej celem podróży staje się Polska. »

  Tagi: europa, polska, turystyka zdrowotna, denturyzm, artykuły, magda mroczek

 • KOLOSY – kiedy podróże stają się życiem

  KOLOSY – kiedy podróże stają się życiem

  Autor: Ada Uchmańska

  Data publikacji: 12.03.2014 15:44

  Liczba odwiedzin: 4166

  Te słowa padły w nawiązaniu do „Wyspy Szczęśliwych Dzieci” czyli niewyobrażalnej wyprawy Kazimierza, Noe i Nel Ludwińskich, jednakże każdy z prezentujących się uczestników zmienił swoją podróż w coś wielkiego. Czy na kraniec świata czy też na drugi koniec Polski, każda wyprawa odbywała się również w głębi uczestników. Pokonywali swoje lęki i słabości, przesuwali granice możliwości, odkrywali nowe drogi zarówno podróżnicze, jak i życiowe. Robili to wszystko, aby... być szczęśliwymi. »

  Tagi: europa, polska, gdynia, inspiracje, artykuły, ada uchmańska, inspiracje artykuły

 • Skrawek Orientu na końcu świata, czyli opowieść o podlaskich Tatarach

  Skrawek Orientu na końcu świata, czyli opowieść o podlaskich Tatarach

  Autor: Ewelina Szłapa

  Data publikacji: 10.03.2014 08:12

  Liczba odwiedzin: 4265

  Turyści często przemierzają setki, a nawet tysiące kilometrów w poszukiwaniu egzotyki. Jednakże, nie każdy wie, że można znaleźć ją w Polsce – niedaleko granicy z Białorusią, na Podlasiu. Tereny te zasiedlili Tatarzy, którzy zachowali swoją oryginalną kulturę oraz religię muzułmańską. Z myślą o pielęgnowaniu ich dorobku oraz o przybywających tam turystach, utworzono Szlak Tatarski. »

  Tagi: europa, polska, podlasie, kruszyniany, bohoniki, inspiracje, szlak tatarski, ewelina szłapa, inspiracje artykuły

 • Polskie szlaki turystyczne

  Polskie szlaki turystyczne

  Autor: Michał Kuban

  Data publikacji: 10.03.2014 02:33

  Liczba odwiedzin: 3132

  Szlaki kulinarne to w Polsce pomysł dosyć nowy, ale cieszący się już niemałą popularnością. Jest to idea, która proponuje połączenie dwóch bardzo przyjemnych dla turysty czynności: zwiedzania oraz jedzenia. W naszym kraju mamy kilka prężnie działających tego typu inicjatyw. »

  Tagi: europa, polska, kuchnia, michał kuban, kuchnia artykuły

 • Turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa w Polsce

  Turystyka sanatoryjna i uzdrowiskowa w Polsce

  Autor: Madzik

  Data publikacji: 08.03.2014 16:18

  Liczba odwiedzin: 8100

  Turystyka uzdrowiskowa i sanatoryjna stała się w Polsce oddzielną gałęzią turystyki medycznej. Nasz kraj kusi zagranicznych gości nie tylko niskimi cenami, ale również bogatą ofertą zabiegów i dobrymi warunkami naturalnymi. Dowiedz się więcej o sanatoriach, SPA i uzdrowiskach i oferowanych w Polsce zabiegach! »

  Tagi: turystyka zdrowotna, europa, polska, artykuły, magda mroczek

 • (Eno)turystyka zorganizowana

  (Eno)turystyka zorganizowana

  Autor: Kacper Dziekan

  Data publikacji: 05.03.2014 13:57

  Liczba odwiedzin: 3967

  Program takich wyjazdów obfituje w wiele atrakcji winiarskich. Zwiedzanie winnic, degustacja win i przekąsek, biesiady, koncerty. Czasem warsztaty kulinarne. Dodatkowo oczywiście w programie standardowe zwiedzanie lokalnych atrakcji. »

  Tagi: wino, artykuły, europa, polska, kacper dziekan, turystyka winna artykuły

 • Kuchnia warszawska

  Kuchnia warszawska

  Autor: Michał Kuban

  Data publikacji: 03.03.2014 02:14

  Liczba odwiedzin: 3119

  Na pytanie o kuchnię warszawską zapewne wiele osób wzruszyłoby ramionami. Ciekawe ilu z nas potrafiłoby wymienić chociażby jedno danie pochodzące ze stolicy? Pomimo nikłej powszechnej wiedzy na ten temat, książki kucharskie opisujące warszawskie tradycje gastronomiczne liczą kilkaset stron. O czym tam więc przeczytamy? »

  Tagi: europa, polska, warszawa, kuchnia artykuły, kuchnia, michał kuban

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Rosji w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie