Dziś jest 05.01.2025
Imieniny obchodzą Hanna, Edward, Telesfor, Emiliana
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11664
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Autor: Przez Kontynenty
Data publikacji: 01.09.2014 11:37
Liczba odwiedzin: 6544
Dużo wydarzyło się od kiedy ostatnio pisaliśmy się, gdy wjeżdżaliśmy do Birmy. My, czyli Maciek, Kuba i Tomek – ówczesny skład ekipy Przez Kontynenty. Birma jako kraj wychodzący spod rządów junty wojskowej dopiero otwiera się na turystów, ale ludzie są tam niezwykle przyjaźni i uśmiechnięci. »
Autor: Piotr Gabryjończyk i Katarzyna Kułaga. Zdjęcia: Tomasz Przychodzień
Data publikacji: 03.07.2014 14:33
Liczba odwiedzin: 8432
Większości z nas Azerbejdżan kojarzy się z młodzieńczymi, burzliwymi latami Cezarego Baryki, głównego bohatera „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Co zagorzalsi fani piłki nożnej mogą także pamiętać swego czasu rekordowo wysokie, ośmiobramkowe zwycięstwo polskiej kadry nad Azerami w eliminacjach Mistrzostw Świata, odniesione w 2005 r. Dla pozostałych ten kaukaski kraj pozostaje terra incognita – a tymczasem jest to miejsce, które ma do zaoferowania przyjezdnym więcej, niż niejeden chętnie odwiedzany zakątek Starego Kontynentu... »
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10329
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8963
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Autor: Ewa Pluta
Data publikacji: 19.05.2014 12:07
Liczba odwiedzin: 9082
Pewnego wrześniowego poranka wylądowałam na lotnisku w Taszkencie. To wydarzenie zapoczątkowało trwający 2 tygodnie ciąg pozytywnych przygód, wśród których najlepszą było poznawanie nowych, arcyciekawych ciekawych miejsc w tej przyjaznej turystom, centralnoazjatyckiej republice. Kilka z miejsc zrobiło na mnie szczególne wrażenie. Oto one: »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 27.04.2014 00:44
Liczba odwiedzin: 8394
Z okazji Świąt Wielkanocnych relacja z kilku ostatnich lat, w czasie których spędziłam te święta z dala od domu. Czyli jak wygląda malowanie pisanek i śmigus dyngus na wysokości 5000 m. »
Autor: Agnieszka Wawrzyniak
Data publikacji: 25.04.2014 15:19
Liczba odwiedzin: 4311
Turkusowe wody Morza Egejskiego rozkochały mnie już wiele lat temu, gdy po raz pierwszy przecierałam podróżnicze szlaki tureckich i greckich wybrzeży. W związku z tym, że Dardanele łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara, wystarczy kilka godzin, by znaleźć się nad czarującym wybrzeżem egejskim, którego błękitne wody mają całkowicie odmienny kolor oraz zapach. Ten malowniczy widok dopełnia soczysta roślinność i wysokie zbocza górskie. »
Autor: Agnieszka Wawrzyniak
Data publikacji: 25.04.2014 15:11
Liczba odwiedzin: 4263
W latach 60. wybudowano pierwszy w Turcji most łączący wyspę z wybrzeżem nad wodami zatoki. Dziś turyści z łatwością mogą kursować między lądem a wyspą Cundą, korzystając z lokalnych dolmuszy oraz wyjątkowo tanich, wieloosobowych taksówek. Cunda oferuje mnóstwo wspaniałych, klimatycznych knajpek, w których skosztować można pysznego wina oraz ryb. Sam klimat miejsca to już fascynująca mieszanka greckich oraz tureckich wpływów. »
Autor: Michał Kuban
Data publikacji: 21.04.2014 00:14
Liczba odwiedzin: 6353
Nic nie oddaje tak istoty lokalnej kuchni jak jedzenie kupione na ulicy, chwilę wcześniej przygotowane na naszych oczach przez ulicznych kucharzy. Do tego street food jest dużo tańszy niż wizyta w restauracji. Jest to forma popularna głównie w krajach azjatyckich, ale istniejąca także w wielu miastach na całym świecie. »
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 17.04.2014 23:10
Liczba odwiedzin: 19374
Podobała Wam się wyprawa po tureckiej riwierze? Wybrzeże tureckiej części Morza Śródziemnego jest doprawdy urocze. Ale to nie koniec – jest jeszcze Morze Egejskie, Morze Marmara i – wreszcie – Morze Czarne, które będzie tematem kolejnej autostopowej wędrówki. Witajcie na wybrzeżu Morza Czarnego – mokrym i ciepłym Karadeniz! »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 17.04.2014 10:50
Liczba odwiedzin: 5886
Najbardziej znane górskie lotnisko na świecie i miliony legend jakie krążą wśród himalaistów o tym, jak trudno jest się stamtąd wydostać. To sprawia, że Lukla budzi przerażenie we wszystkich powracających spod Everestu do cywilizacji. Dlaczego tak trudno jest odlecieć z Lukli i jak w rzeczywistości wygląda procedura, jaką trzeba przejść, by tego dokonać? »
Autor: Madzik
Data publikacji: 12.04.2014 10:37
Liczba odwiedzin: 15883
Leczenie komórkami macierzystymi jest często wykonywane za granicą. Należy jednak być bardzo ostrożnym i świadomym szans i zagrożeń niesionych przez tę procedurę.Trzeba pamiętać, że w ogromnej większości przypadków jest to jedynie terapia eksperymentalna, o niepotwierdzonej skuteczności. Nie zawsze jest również bezpieczna. »
Autor: Michał Kuban
Data publikacji: 07.04.2014 01:10
Liczba odwiedzin: 7804
Jadanie w restauracjach nie jest zbyt modne w naszym kraju. Jednym z winowajców jest na pewno niski budżet przeznaczany przez Polaków na tego typu przyjemności. Wydanie pięćdziesięciu lub stu złotych podczas jednego wieczoru nie mieści się niektórym w głowie. Są jednak tacy, którzy za jedno danie płacą czterysta, tysiąc, a nawet więcej. Gdzie dokładnie? »
Autor: Agnieszka Szwajgier
Data publikacji: 06.04.2014 23:45
Liczba odwiedzin: 6328
„Bo co zrobić z życiem, kiedy dziecko kończy pół roku?" – pyta na swoim blogu „Rodzina bez granic” Anna Alboth, mama dwóch córek, dziennikarka i jednocześnie podróżniczka. Wystarczy przeczytać jeszcze kilka linijek, aby dowiedzieć się, że autorka wraz z całą rodziną nie boi się marzeń i bez wahania rusza z dwójką małych dzieci i mężem fotografem w podróż życia przez Polskę, Niemcy, Ukrainę, Rumunię, Mołdawię, Rosję, Gruzję, Azerbejdżan, Armenię, Turcję, Macedonię, Austrię, Meksyk… »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 05.04.2014 20:41
Liczba odwiedzin: 4800
Są natchnieniem twórców wszystkich dziedzin sztuki. Każdy z nas słuchał sławiących je piosenek, czytał wiersze o potędze i majestacie czy oglądał obrazy, na których ośnieżone szczyty wznosiły się dumnie ponad horyzont. Ale góry nie są jedynie pasywnym tematem dzieł artystów. Bywają też inne, mniej konwencjonalne, formy połączenia gór z rozmaitymi dziedzinami sztuki. Relacja z najwyżej położonej wystawy zdjęć oraz wystawy rzeźb wykonanych ze śmieci zniesionych z Everestu, czyli dwóch wydarzeń, których nie tylko tematem, ale miejscem i materią działań twórczych stały się góry. »
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 31.03.2014 23:44
Liczba odwiedzin: 27548
Turcja – oczywiście Stambuł – ale co poza tym? Polacy znają jeszcze wczasy na Riwierze Tureckiej. A co jeszcze kryje wybrzeże Turcji? Najlepiej przekonać się z relacji autostopowiczów, którzy byli na Wybrzeżu Białym, czyli Akdeniz. »
Autor: Agnieszka Szwajgier
Data publikacji: 31.03.2014 00:36
Liczba odwiedzin: 7072
Podróże to nie tylko zwiedzanie masywnych zabytków, czy żądza niebezpiecznych przygód w dzikich zakątkach kuli ziemskiej. Niewielu odbywających wyprawy w celu posłuchania ulubionego zespołu, czy też uczestnictwa w kolorowych karnawałach zdaje sobie sprawę, że kupując bilet na wszelkiego typu festiwale filmowe, muzyczne, teatralne, właśnie zasilili grono turystów podróżujących w ramach tzw. „turystyki festiwalowej”. Wśród wielkiej liczby festiwali na całym świecie nie można nie znać tych najważniejszych, przyciągających wręcz kolosalne liczby uczestników. »
Autor: Michał Kuban
Data publikacji: 30.03.2014 17:20
Liczba odwiedzin: 6290
Jakiś czas temu popularność zyskały restauracje, w których posiłki można kosztować w sposób niezwykły i oryginalny. Szczególnie za sprawą Dans le noir, czyli jak sama nazwa wskazuje, jedzenia w ciemności. Moda ta dotarła także do Polski. Tego typu lokal znajduje się w Poznaniu (Dark Restaurant), a także przez pewien czas działał w Warszawie. To jednak nic w porównaniu z listą miejsc przedstawioną poniżej. »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 30.03.2014 14:02
Liczba odwiedzin: 7373
Jak naprawdę wygląda pomoc medyczna w górach, w różnych zakątkach świata? Czy jesteśmy zdani tylko na siebie lub swojego partnera? Tekst poświęcony analizie kilku wypadków w górach, których byłam świadkiem, opisujący skutki choroby wysokościowej, odwodnienia, wychłodzenia, etc. »
Autor: Michał Kuban
Data publikacji: 24.03.2014 00:00
Liczba odwiedzin: 9665
W Europie, a właściwie na całym świecie oprócz południowo-wschodniej Azji, durian to bardziej kontrowersyjna ciekawostka niż przysmak. Jednak są miejsca, gdzie ludzie zajadają się tym owocem. Ba, nazywają go nawet królem. »
Autor: Agnieszka Szwajgier
Data publikacji: 23.03.2014 23:52
Liczba odwiedzin: 4715
"Turcja to pewien rodzaj mentalności, patrzenia na świat, kontaktu z naturą…" - mówi Paweł Hadrian, zapalony podróżnik, pasjonujący się kulturą islamu. Paweł jest współzałożycielem Stowarzyszenia Klub Podróżników „Sapay”, współorganizatorem lubelskiego festiwalu podróżniczego "Kontynenty", grafikiem i dziennikarzem muzycznym. Podróżował po Bałkanach, Turcji, Afryce Północnej i Indiach. »
Autor: Katarzyna Chojecka
Data publikacji: 23.03.2014 23:30
Liczba odwiedzin: 5880
Airbnb- to działający od 2008 roku portal umożliwiający wynajem mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych na całym świecie. To alternatywa dla tych, którzy podróżując stronią od korzystania z usług hoteli, a nie do końca przekonani są do Couchsurfingu, który od dłuższego czasu stał się bardzo popularny, szczególnie wśród tych, którzy podróżując nie chcą wydawać dużo pieniędzy. Dzięki Airbnb możemy wynająć pokój lub mieszkanie w wybranym miejscu świata, ponieważ nowe ogłoszenia napływają codziennie. Co bardzo istotne, strona portalu jest łatwa w obsłudze, przy wyborze mieszkania uwzględnić możemy nasze preferencje, od finansowych po estetyczne, a także zapoznać się z opisem, który zamieszczony jest przy danej ofercie i recenzjami na temat danego lokum, które umieszczane są przez innych użytkowników. O doświadczenia związane z korzystaniem z wynajmu przez portal Airbnb zapytałam Kasię, która w podróżach najbardziej ceni sobie, jak to sama mówi "intensywne przebywanie" w miejscach, do których wyjeżdża. »
Autor: Ada Uchmańska
Data publikacji: 23.03.2014 18:47
Liczba odwiedzin: 6865
Przeważnie gdy słyszymy „idę pobiegać” oznacza to jogging po chodnikach, miejskich parkach, alejach itp. Niektórym to nie wystarcza i biorą udział w masowych biegach w różnych miejscach Polski czy też świata, część z nich decyduje się na maraton. Dla niektórych jednak te 42 km i 195 m nie wystarczają, a dla dodatkowej adrenaliny, czy większego trudu wolą biegać po górach, lodzie, czy nawet pustyniach! »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 21.03.2014 21:13
Liczba odwiedzin: 6914
Krótki mini poradnik o tym, co warto zabrać do apteczki podróżnej i górskiej, oparty na doświadczeniach własnych oraz wiedzy zdobytej w trakcie kursów medycyny podróży i medycyny wysokogórskiej. »
Autor: Madzik
Data publikacji: 21.03.2014 12:33
Liczba odwiedzin: 9688
Turystyka reprodukcyjna, w związku z pojawieniem się nowych możliwości leczenia bezpłodności, staje się coraz bardziej popularna. Pacjenci podróżują głównie do krajów tańszych, oferujących wyższą jakość zabiegów oraz do tych, o bardziej liberalnym systemie prawnym. »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 15.03.2014 21:43
Liczba odwiedzin: 6283
Relacja z wyprawy w dwa pasma górskie położone w indyjskich Himalajach, obszar, który nazwać można wciąż jeszcze „żywym” Tybetem, a który powoli znika – w tym przypadku nie na skutek represji politycznych, a ze względu na niepohamowany rozwój cywilizacji. »
Autor: Kacper Dziekan
Data publikacji: 13.03.2014 14:10
Liczba odwiedzin: 12915
Kulinarnym symbolem Bajkału jest omul – ryba z rodziny łososiowatych. Występuje w różnych wariantach: surowy, wędzony i pieczony. Najlepszy jest grillowany, tzw. горячего копчения. Rybę tę można nabyć właściwie wszędzie w okolicach Bajkału. »
Autor: Agnieszka Szwajgier
Data publikacji: 09.03.2014 18:46
Liczba odwiedzin: 5207
Bartek Szaro to nałogowiec, uzależniony od podróży, specjalista w tanich wyprawach, współautor książki „Poradnik taniego podróżowania” oraz zdobywca nagrody Blog Roku 2011. W środowisku znany również jako współtwórca Lubelskich Spotkań Podróżniczych „Kontynenty”. Jak sam twierdzi, stara się obalić mit, jakoby podróżowanie było czymś niesamowicie kosztownym, wręcz ekskluzywnym. O swojej pasji pisze na blogu: www.paragonzpodrozy.pl. »
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 09.03.2014 00:49
Liczba odwiedzin: 4011
Rosja to wyzwanie samo w sobie – kraj sięgający od Bałtyku po Morze Japońskie, rozciągnięty na dwóch kontynentach i obejmujący 9 stref czasowych, który łączy w sobie bezludne stepy i dziką tajgę i… jednorodny rosyjski charakter. »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 08.03.2014 16:00
Liczba odwiedzin: 7094
„The Wildest Dream” – to tytuł spektakularnego filmu dokumentalnego, który kilka lat temu sprawił, że na nowo rozgorzała dyskusja o wyprawie Mallory'ego na Everest i wciąż nierozwiązanej zagadce jego śmierci. Tekst przybliża kilka teorii dotyczących możliwości zdobycia Everestu przez Mallory'ego na długo przed Hillary'm. »
Autor: Aneta Mikosz
Data publikacji: 03.03.2014 09:57
Liczba odwiedzin: 3762
Mój wyjazd do Indii był nie do końca zaplanowany a nawet niezbyt pożądany – tak jak pisałam wcześniej, nie dostałam wizy do Iranu i nie chcąc tracić urlopu, postanowiłam, że wyruszę gdziekolwiek. Wybór padł na Indie. Z perspektywy czasu uważam, że był to strzał w dziesiątkę. »
Autor: Paweł Szpala
Data publikacji: 02.03.2014 21:25
Liczba odwiedzin: 38747
Opis wyprawy do Azji południowo - wschodniej plus 5 ulubionych przez ze mnie aktywności na przebytej przez ze mnie trasie. »
Autor: Sabina Piłat
Data publikacji: 02.03.2014 00:31
Liczba odwiedzin: 534237
Przyszedł czas na relację. Pytanie tylko, jak zmieścić miesiąc podróży w trzech tysiącach znaków, jak pokazać Azję, która jest tak inna od znanej mi Europy. »
Autor: Magda Świetlik
Data publikacji: 20.02.2014 10:12
Liczba odwiedzin: 8484
Chinki, jak wszystkie kobiety na świecie, przywiązują ogromną wagę do własnego wizerunku. Różnica między nimi, a resztą nas polega na tym, że spędzają one długie godziny swojego życia na pielęgnacji cery i sekundy na wykonaniu perfekcyjnego makijażu. Ich kosmetyczki do złudzenia przypominają nasze europejskie, tyle, że ilość środków pielęgnacyjnych znacznie przewyższa liczbę akcesorii do makijażu. Wśród standardowych preparatów nawilżająco-wygładzająco-odżywczo-regenerujących, czołowe miejsce zajmuje krem wybielający, którego Chinki używają tak często, jak Europejki podkładu do twarzy. I to on odgrywa decydującą rolę w wyścigu po idealną, alabastrową cerę, która tu w Chinach jest absolutnym hitem. »
Autor: Paweł Szpala
Data publikacji: 16.02.2014 13:26
Liczba odwiedzin: 438689
„Some Journeys are made for the soul and żółtaczka” to relacja mojej wyprawy do krajów Azji Południowo-Wschodniej. Trasa podróży zaczyna się w Bangkoku i prowadzi na północ do Chiang Mai. Po drodze odwiedzam Kachanaburii, Ayutthaya i Lop Buri. Stamtąd przeprawiam się do Laosu skąd podróżowałem Speed Boatem do Luang Prabang i cały czas systematycznie na południe aby dotrzeć do Kambodży i zobaczyć mistycznie Świątynie Angkoru. Ostatni tydzień spędziłem na jednej z tajskich plaż na Koh Chang gdzie po 21 dniach w trasie nabierałem energii po szaleńczej podróży po Tajlandii, Laosie i Kambodży. W tytule jest żółtaczka ponieważ mój towarzysz w trakcie podróży zaczął się źle czuć i miał objawy żółtaczki. Pomimo choroby zwiedzał dalej, aż osiągnął swój punkt krytyczny w Kambodży gdzie udał się do miejscowego szpitala na badania, które wykazują, że ma WZW może A, może B albo C. Taką nam przedstawili diagnozę lekarze w Kambodży. Historia kończy się szczęśliwe, kolega po paru zastrzykach i dniach odpoczynku nabiera sił na kontynuację podróży. Jeśli chcesz przeczytać całą historię to zapraszam na bloga : http://travelerlife.com.pl »
Autor: Sabina Piłat
Data publikacji: 15.02.2014 17:52
Liczba odwiedzin: 11222
Zapraszam Was na wyprawę niezwykłą, być może nie dla każdego*. Podróż za jeden uśmiech. Podróż do Azji. Czekają Was atrakcje takie jak dzienne i nocne szaleństwa w Bangkoku, podróże pociągiem, podróże autostopem, nocleg za 4 zł w Ban Na, nocleg bez planu wśród uśmiechniętych mieszkańców Ban Tase, Błękitna Lagoona w Vang Vieng, masaż u mnichów, Biała Świątynia i miasto małp. »
Autor: Aneta Mikosz
Data publikacji: 14.02.2014 14:45
Liczba odwiedzin: 5706
W Indiach znalazłam się przez przypadek. Bardzo prozaiczny – nie dostałam wizy do Iranu, którego władze stwierdziły, że młoda, samotnie podróżująca kobieta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju. Nie wiem, kim konkretnie była osoba, która odmówiła mi wjazdu do Iranu, ale w tym momencie chciałabym jej podziękować. Nie mogąc pojechać do Iranu, wyruszyłam do Indii. A więc gdyby nie ta osoba, nigdy nie przeżyłabym przygody swojego życia w Indiach. Dziękuję Ci, nieznajomy urzędniku z Iranu! »
Autor: Bartosz Bandurowski
Data publikacji: 14.02.2014 12:23
Liczba odwiedzin: 5573
KATAR, TAJLANDIA, KAMBODŻA, BIRMA 31.12.2013 - 21.01.2014 Całkowity koszt: 4800 zł Warszawa, Doha, Bangkok, Siem Reap, Tonle Sap, Ankor Wat, Bangkok, Mandalay, Sagaing, Inwa, Amarypura, Mandalay, Bagan, Góra Popa, Bagan, Jezioro Inle, Meiktila, Yangon, Ngwe Saung, Yangon, Bago, Yangon, Bangkok, Doha, Warszawa »
Autor: Anna Karpa
Data publikacji: 12.02.2014 00:29
Liczba odwiedzin: 8009
Dwutygodniowy wyjazd dwóch kobitek na kontynent azjatycki, zorganizowany samodzielnie, to nie lada wyzwanie. Wbrew przestrogom przewodników, mówiących, że pierwsza podróż w tamte rejony świata, to tylko z grupą zorganizowaną przez wiarygodne biuro podróży – kierując się zasadą, że opatrzność czuwa nad brakiem rozsądku – jadą do kraju o bardzo odległej kulturze, nie znając języka. »
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 01.02.2014 17:48
Liczba odwiedzin: 42410
Gruzja jako kraj, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów z Polski, była opisywana w artykule sprzed tygodnia. Ale zgodnie z obietnicą – oto opis relacji z podróży autostopem po Gruzji, która oprócz informacji teoretycznych może zachęcić do podróży ostatnich malkontentów. »
Autor: Michał Brezdeń
Data publikacji: 01.02.2014 01:32
Liczba odwiedzin: 7237
Teoretycznie większość podróżników już tam była, bądź planuje być. I nas dotknęła „choroba” na Gruzję. Na przełomie sierpnia i września 2012 r. przeżyliśmy niezapomnianą miesięczną gruzińską przygodę. Niby szmat czasu na jeden mały kraj, a tak naprawdę wszystkiego nie udało się zobaczyć. Po kilku dniach w Tbilisi pojechaliśmy do wciąż zapomnianej krainy – Tuszetii i przeszliśmy do Shatili. Potem szybki powrót do Tbilisi i wyruszyliśmy na północ do Kazbegów, dochodząc do tzw. stacji meteo pod Kazbekiem. W jeden autostopowy dzień dotarliśmy do Batumi, pod palmy i turecką granicę. Później znowu w góry, do Swanetii. Wracając do stolicy, zahaczyliśmy jeszcze do Bordżomi. »
Autor: Ania Mochnacka i i Jon Barrett
Data publikacji: 29.01.2014 15:48
Liczba odwiedzin: 151438
Jesteśmy parą zapaleńców, którzy podróżują po świecie autostopem. Trasa z Bangkoku do Phnom Pehn przez Laos jest częścią naszej autostopowej wyprawy przez Azję Południowo-Wschodnią, którą odbyliśmy w 2009. Jest to bardzo interesująca trasa, podczas której podróżnik ma możliwość odwiedzenia pięknych zabytków średniowiecznych azjatyckich cywilizacji (m.in. słynnej świątyni Angkor Wat), realizacji pieszej wycieczki w głąb tajskiej dżungli i spotkania z żyjącymi tam plemionami oraz przeprawę rzeką Mekong. »
Autor: Michał Lutowierski
Data publikacji: 26.01.2014 21:41
Liczba odwiedzin: 29022
Gruzja ostatnimi laty staje się bardzo modnym celem wyjazdów dla Europejczyków. A prym wiodą chyba Polacy, dla których jest to niezwykłe połączenie swojskości z niewielką dawką egzotyki. A jaki jest najlepszy sposób komunikacji w kraju z dość słabym systemem transportu publicznego? Oczywiście – autostop! »
Autor: Agnieszka Szwajgier
Data publikacji: 26.01.2014 13:36
Liczba odwiedzin: 8596
Lubelskie środowisko podróżnicze wreszcie doczekało się własnego wydarzenia kulturalnego, które przyciąga „tułaczy” i miłośników wycieczek z całej Polski. Mowa o „Kontynentach”, czyli Lubelskich Spotkaniach Podróżniczych, organizowanych raz w miesiącu przez trzech obieżyświatów – Bartka Szaro, Daniela Kornasa i Pawła Hadriana. Gościem siódmego spotkania był Przemek Skokowski – 23-latek z Gdańska, autor bloga „Autostopem przez życie” oraz laureat nagrody Blog Forum Gdańsk 2013. »
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 24.01.2014 14:51
Liczba odwiedzin: 5010
Relacja z wyprawy na płaskowyż Saimaluu Tash w prowincji Jalal Abad w Kirgistanie, gdzie znajduje się ponad dziesięć tysięcy petroglifów, naskalnych rysunków, z których najstarsze liczą cztery tysiące lat. Pomimo uznania miejsca za unikatowe w skali światowej, wciąż bardzo trudno jest się tam dostać (głównie ze względu na warunki atmosferyczne – dostępność przez 1 miesiąc w roku). Kiedy odwiedziłam to miejsce, podobno byłam pierwszą osobą od kilku lat, która tam dotarła. »
Autor: Ewelina Szłapa
Data publikacji: 23.01.2014 16:00
Liczba odwiedzin: 4920
Każdy podróżnik posiada swoje ulubione kierunki oraz miejsca, do których najchętniej wraca. Wywołują one w nim jak najlepsze wspomnienia. Początki naszych fascynacji danymi miejscami bywają różne – czasami jest to wizyta w nim, poznanie ludzi z danego kręgu kulturowego, jakaś piosenka, książka, artykuł, wydarzenie; cokolwiek. Bywa, że przydarza się to niespodziewanie. Trzeba przyznać, że niemal każda osoba, która jest zainteresowana podróżami, przechodziła po kolei różne etapy wtajemniczenia i poznania kultury – wszak nikt z nas nie rodzi się wytrawnym podróżnikiem z ogromną wiedzą na temat danego kraju czy regionu. A moja historia rozpoczęła się równo szesnaście lat temu… »
Autor: Magda Świetlik
Data publikacji: 22.01.2014 14:11
Liczba odwiedzin: 5471
Już niedługo w Chinach obchody Nowego Roku, a tuż przed nim początek exodusu milionów Chińczyków, którzy to najważniejsze dla nich święto obchodzą w rodzinnym gronie. A to często oznacza pokonanie tysięcy kilometrów, po to tylko, by te parę dni w roku spędzić wraz z bliskimi. »
Autor: Justyna Śnieżek
Data publikacji: 17.01.2014 20:43
Liczba odwiedzin: 3756
Krążące, szczególnie w krajach zachodnich, bezpardonowe mity i wyssane z palca stereotypy na temat Bliskiego Wschodu, sprawiają, że tamtejsze regiony zdecydowanie nie zajmują czołowych miejsc na mapie turystycznej świata. Ileż ja się nasłuchałam lamentów i wykładów od wszystkowiedzących, wyedukowanych telewizją kanapowiczów, zanim sama pojechałam stanąć twarzą w twarz z, niewielkim co prawda, lecz niezwykłym kawałkiem tego regionu. »
Autor: Monika Radzikowska/Archeolodzywpodrozy.blogspot.com
Data publikacji: 04.12.2013 09:18
Liczba odwiedzin: 74542
Bajkał – wystarczy zajrzeć do Wikipedii i już można się dowiedzieć, że to najgłębsze jezioro świata, w którym żyje wiele endemicznych gatunków, których na próżno szukać w jakimkolwiek innym zakątku świata. Turyści z całej Rosji i nie tylko przyjeżdżają tam wypoczywać, aby móc potem powiedzieć „byliśmy nad Bajkałem”. Dla nas owo jezioro było pretekstem do podjęcia podróży. Jedziemy nad Bajkał. I co dalej? »
Autor: Szlakiemwulkanow.blogspot.com
Data publikacji: 26.11.2013 14:05
Liczba odwiedzin: 30231
Planując wyprawę, której celem miało być zdobycie czterech pięciotysięczników mieliśmy świadomość, że napotkamy wiele trudności, jednak nie przypuszczaliśmy, że problemy zaczną się jeszcze przed wyjazdem. »
Autor: Przez-kontynenty.pl
Data publikacji: 22.11.2013 14:27
Liczba odwiedzin: 39130
Minęły już trzy miesiące, od kiedy wyruszyliśmy w podróż autostopem dookoła świata. Odwiedziliśmy 15 krajów, pokonaliśmy ponad 16 tysięcy kilometrów, złapaliśmy 118 stopów i przeżyliśmy masę przygód. Czas więc na krótkie streszczenie tego, co się do tej pory wydarzyło. »
Autor: Monika Radzikowska/Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 23.10.2013 18:10
Liczba odwiedzin: 5562
Gruzja – niewielki kraj na Kaukazie, modne ostatnio miejsce wakacyjnych wojaży Polaków, bo sympatycznie, ciepło, dobre jedzenie. Podczas naszej długiej podróży, nie chcąc wracać tą samą drogą, zawitaliśmy do tego kraju także i my. Co jest takiego w Gruzji, że wszyscy się nią zachwycają? »
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 14.10.2013 12:04
Liczba odwiedzin: 7594
Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »
Autor: Justyna Śnieżek
Data publikacji: 29.09.2013 14:04
Liczba odwiedzin: 5771
Kiedy kilka miesięcy temu planowałam mój wyjazd na Bliski Wschód, jednym z pierwszych miejsc, o których pomyślałam, była Petra. Ten cud starożytnej inżynierii od wieków zachwyca i napełnia podziwem do Nabatean. W końcu to oni, własnymi rękami, postawili na nogi jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. »
Autor: Ola Smętek
Data publikacji: 22.09.2013 13:21
Liczba odwiedzin: 4732
Przed wyjazdem do dalekich krajów wielu z nas udaje się na wizytę do przychodni medycyny tropikalnej. Nawet ci najbardziej zdrowi wychodzą stamtąd z długą listą porad. O tym, które rady się sprawdzają, a na które lepiej przymknąć oko dowiecie się w tekście poniżej. »
Autor: Łukasz Nowak/Solisci.com.pl
Data publikacji: 02.09.2013 15:07
Liczba odwiedzin: 4707
Demawand to wulkan i jednocześnie najwyższa góra na Bliskim Wschodzie – 5670 m n.p.m. Na zdobycie szczytu zarezerwowałem 2 dni ze względu na napięty plan wyjazdu. Na wstępie zrezygnowałem też z korzystania z pomocy mułów i przewodników. Droga wydawała się łatwa, a mapy, przekroje góry i odczyty GPS pozwalały sądzić, że nie zgubię się schodząc. »
Autor: Łukasz Nowak/Solisci.com.pl
Data publikacji: 26.08.2013 10:28
Liczba odwiedzin: 6179
Po 31 godzinach od startu z domu dotarłem do Teheranu. Obyło się bez większych problemów, a stary ukraiński żołnierz napotkany we Lwowie nucący „Vabank” i z rozrzewnieniem wspominający „Czterech pancernych i psa” na długo pozostanie w pamięci. »
Autor: Kasia Buraczyńska
Data publikacji: 12.08.2013 10:37
Liczba odwiedzin: 5047
Do pokonania mają 8 państw i ponad 10 000 km. Trasę wyznaczyły przez wysokie przełęcze Pamiru, pustkowia Chin, dżunglę w Laosie i kambodżańskie tropiki. Agata, Małgosia i Ania w ciągu pięciu miesięcy chcą przemierzyć na rowerach całą Azję. Są już w połowie drogi. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 09.07.2013 10:25
Liczba odwiedzin: 9345
– Uszguli, Uszguli… – gdzie to jest?! Takie pytanie mogą zadać tylko osoby, które wobec Gruzji żywią ostentacyjną obojętność. Bo jeśli ktokolwiek choć raz zawitał do Gruzji, a konkretniej w górzysty regionu Swanetii, prawdopodobnie nigdy nie zapomni widoku kamiennych wież wzbijających się w niebo na tle wysokich szczytów Kaukazu. Taka jest swanecka wioska Uszguli – zapomnieć o niej niełatwo. »
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 26.05.2013 16:25
Liczba odwiedzin: 18178
Metropolia, w której można nabrać dystansu do świata, nowoczesność w formie, tradycja w treści, elegancja i kicz. Tokio to paradoksalna mieszanka, która zasiała co nieco w mojej głowie, pomysł podróży po całej Azji właśnie kiełkuje. To nie jest tekst o tym, co warto obejrzeć w Tokio, ale o tym, jak tam jest. »
Autor: Cezary Stępniak
Data publikacji: 26.04.2013 16:31
Liczba odwiedzin: 7692
Nieplanowana podróż do Syrii w 2011 roku zaowocowała wieloma wrażeniami i niezwykłymi spotkaniami z gościnnymi i otwartymi na przyjezdnych Syryjczykami. Przedstawione zdjęcia to swoisty pamiętnik z podróży Cezarego Stępniaka, który trzy miesiące po wybuchu Arabskiej Wiosny odwiedził ten pogrążony do dziś w krwawej wojnie domowej kraj. »
Autor: Monika Radzikowska/Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 25.04.2013 12:56
Liczba odwiedzin: 5295
Jako się rzekło kiedyś przy piwie, jedziemy do Rosji. Samo wpadnięcie na pomysł nie było niczym skomplikowanym; ot, wzięliśmy mapę, popatrzyliśmy i trasa gotowa: przez Ukrainę, potem nad Bajkał, zahaczając o Karelię, a z powrotem o Ałtaj. Następnie przedrzeć się przez granicę z Gruzją, przejechać Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry i Słowację, aby triumfalnie wrócić do kraju przez Rysy. Prosty plan, nie? »
Autor: Justyna Śnieżek
Data publikacji: 24.04.2013 18:43
Liczba odwiedzin: 13508
Całkiem niedawno na swoim blogu złożyłam deklarację, że poruszę temat łączenia pracy za granicą z podróżowaniem. Ponieważ znalezienie zatrudnienia w innym kraju jest jednym z najprostszych sposobów na zobaczenie i poznanie świata oraz ludzi, to dziś będzie właśnie o tym. »
Autor: Świat oczami Gośki
Data publikacji: 22.04.2013 15:59
Liczba odwiedzin: 4705
Jako pierwszą odwiedziliśmy wioskę plemienia Moon. Żeby tam się dostać, musieliśmy przejść przez chaszcze, potem targ, a następnie po betonowych kładkach. Brudne dzieciaki biegały po ulicy, jedno kąpało się w misce, inne siedziało w bali. »
Autor: Świat oczami Gośki
Data publikacji: 19.04.2013 16:36
Liczba odwiedzin: 4765
Dla mnie kuchnia tajska jest jedną z najlepszych na świecie. Może nawet najlepszą. Mam tu zarówno na myśli smażoną świnkę na patyku kupioną na ulicy, jak i full wypas obiad w dobrej tajskiej restauracji. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 10.04.2013 10:11
Liczba odwiedzin: 6378
Czy zastanawialiście się kiedyś jak zostać władcą świata? Albo inaczej – czy myśleliście o tym, w jaki sposób najpotężniejsi imperatorzy dochodzili do władzy? »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 09.04.2013 10:43
Liczba odwiedzin: 5786
Martyna i Mateusz, zawodowo Architekci Podróży, prywatnie podróżnicy i pasjonaci innych kultur, ponad tydzień temu rozpoczęli półtoramiesięczną podróż po Chinach. »
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 05.04.2013 21:35
Liczba odwiedzin: 6873
Czyngis-chan, twórca imperium mongolskiego, był tak wielkim wodzem, że nawet miejsc pochówku ma kilka. W tym jedno w granicach swoich dawnych włości, które obecnie noszą dumną nazwę Państwa Środka. Mauzoleum pośrodku pustyni. »
Autor: Anna Izabela Kraus
Data publikacji: 29.03.2013 13:01
Liczba odwiedzin: 9007
Pierogi kojarzą się z polską kuchnią, jednak pod różnymi nazwami znane są na wszystkich szerokościach geograficznych. Co ciekawe, najlepiej smakują w winie! »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2013 16:24
Liczba odwiedzin: 4602
To kolejny projekt podróżniczy stworzony i opracowany przez dwójkę studentów Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu. Ekipa Śladami Marzeń, czyli Jaśmina Jurecka i Tomasz Labus, tym razem ruszają w ślad za swoimi marzeniami na Filipiny oraz do Hongkongu. »
Autor: Sabina Piłat
Data publikacji: 18.03.2013 17:56
Liczba odwiedzin: 125423
Jeśli wybieracie się do Laosu, chcecie wyrwać się poza ramy trasy „Lonely Planet” i macie w sobie spore pokłady cierpliwości i trochę szczęścia, powinniście spróbować podróży autostopem. »
Autor: Filip Winiewicz
Data publikacji: 18.03.2013 16:17
Liczba odwiedzin: 7199
W zeszłym roku miałem okazję wyjechać na kilka dni do Korei Północnej. Zapraszam do przeczytania poniższej relacji i na mojego bloga www.iloveyourmici.pl, którego prowadzę od dwóch lat mieszkając w Chinach. W połowie maja planuję wyruszyć na samotną wyprawę chińskim motocyklem wokół Chin, 21 000 km w 90 dni, co planuje relacjonować na bieżąco na blogu. »
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 15.03.2013 15:35
Liczba odwiedzin: 5082
Do świątyni, do kościoła, a może do kasyna? Co kto woli. „Las Vegas” Wschodu oferuje szeroką gamę rozrywek, od przeżyć duchowych do emocji przy ruletce. »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 08.03.2013 08:49
Liczba odwiedzin: 8534
Moje mięśnie gwałtownie stężały, a oddech stał się płytki i przyspieszony. Paraliż owładnął całe ciało. Chciałem się ruszyć, ale przecież nie mogłem zdradzić swojej obecności. Gdzieś czytałem, że w takich sytuacjach nie powinno się uciekać, rzucać kamieniami, panicznie krzyczeć, ani zanadto zbliżać. Lepiej oddalić się spokojnym krokiem, klucząc między drzewami. – Ona na pewno wyczuwa strach – pomyślałem. To było pewne, jak prezenty na święta lub dzieciak w dni płodne. Łup, łup, łup, serce biło jak szalone – tempo prestissimo. »
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 03.03.2013 20:42
Liczba odwiedzin: 12521
„Miłość pokonująca bariery kulturowe” to norma na ulicach Szanghaju, Pekinu i każdego miasta w Chinach, w którym przebywają obcokrajowcy. Pary te składają się zawsze z „orientalnej piękności” i „zachodniego amanta”. Nigdy odwrotnie. Romantyczne uczucie czy korzystny dla obu stron układ? »
Autor: Aleksandra Woźniak
Data publikacji: 24.02.2013 21:56
Liczba odwiedzin: 7469
Parę słów o tym, czy na trzytysięcznik można wchodzić po schodach albo wjechać windą (prawie windą), gdzie bodhisattva Puxian kąpał słonia i kiedy bogini Guanyin ma urodziny, a także praktyczny przewodnik po niebezpieczeństwach ze strony makaków buddyjskich. »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 20.02.2013 17:06
Liczba odwiedzin: 5854
Dwunastowieczne wieże w Uszguli (ang. Ushguli) to swoisty pomnik ponurych czasów. Niekończące się wojny o panowanie nad Gruzją, oraz liczne potyczki rodowe, wycisnęły charakterystyczne piętno na tej ziemi. Wysokie wieże tylko z pozoru podkreślają urok i magnetyzm kaukaskich szczytów, bowiem w ich murach, przez setki lat, pielęgnowana była niechlubna tradycja zwana „krwawą zemstą" (gruz. licwri). »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 13.02.2013 12:00
Liczba odwiedzin: 6522
Pomysł na Ekoekspedycję „Freeco” narodził się w głowach czwórki idealistów, którzy wymarzyli sobie nie byle jaki świat – świat, w którym człowiek harmonijnie i zgodnie współistnieje zarówno z naturalnym środowiskiem, jak i innymi mieszkańcami Ziemi. Takich miejsc na naszej planecie jest już coraz mniej, a te, które pozostały w miarę nieskażone, rozpaczliwie i ostatkiem sił bronią się przed zgubnymi wpływami cywilizacji. To właśnie na ich spotkanie i poznanie już wkrótce wyruszą członkowie Ekoekspedycji „Freeco”. Odwiedzą Słowację, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal, Tadżykistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Azerbejdżan, Armenię i Turcję oraz kraje bałkańskie. »
Autor: Bartosz Górski
Data publikacji: 11.02.2013 14:50
Liczba odwiedzin: 9891
Tanie bilety lotnicze to najlepszy sposób, by podróżować tanio i jednocześnie szybko. Poniżej zaprezentuję sposoby na wyszukiwanie najtańszych lotów i podpowiem kilka sprytnych sztuczek. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 08.02.2013 10:44
Liczba odwiedzin: 9385
To największy na świecie festiwal religijny. Gromadzi miliony ludzi – pielgrzymów, joginów, duchowych mistrzów, a także turystów, którzy przybywają do Indii zwabieni wizją uczestnictwa w niecodziennym wydarzeniu. Święto Dzbana – Kumbh Mela odbywa się co 12 lat na przemian w jednym z czterech hinduskich miast: Allahabad, Haridwar, Nashik, Ujjain. W tym roku festiwal zawitał do Allahbadu w stanie Uttar Pradesh. Potrwa 55 dni i zgodnie z przewidywaniami ma zgromadzić nawet 100 milionów pielgrzymów. »
Autor: Irmina Jabłońska
Data publikacji: 31.01.2013 16:25
Liczba odwiedzin: 6290
„Żadnemu chłopcu z Kaukazu nie przyjdzie do głowy, że dziewczyna może go nie akceptować” – przestrzegał mnie jeszcze w samolocie Wojciech Górecki w „Toaście za przodków”. Oho – myślę sobie – druga strona medalu. Coś mi wtedy mówiło, że nasza babska wyprawa w Kaukaz będzie także przeprawą przez stosy złamanych serc. No, może nie stosy, ale kilka rozczarowań szykuje się na pewno... »
Autor: Irmina Jabłońska
Data publikacji: 31.01.2013 15:54
Liczba odwiedzin: 6444
Kiedy przeżywałam te wydarzenia, byłam niemal pewna, że ich nigdy nie opiszę. Zarzekałam się, że to, czego właśnie jestem świadkiem i uczestnikiem nie tylko jest niemożliwe do ujęcia w słowa, ale jest po prostu czymś, co można tylko przeżyć. Dla kogoś, kto wyrósł w wyważonej i dość jednak chłodnej kulturze Zachodu, bliskość, ciepło i otwartość, z którą podchodzą do siebie ludzie Wschodu, powalają na kolana. Dosłownie. Ich wielkie serca sprawiają, że człowiek zaczyna zauważać w sobie potrzebę bycia im podobnym. Równocześnie uświadamia sobie, jak bardzo jest zabiegany i zagubiony w swoim małym ograniczonym do godzin, spotkań i zobowiązań życiu. »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 31.01.2013 10:33
Liczba odwiedzin: 5345
Za tych szto pagibli – moja dłoń zadrżała, gdy lekko przechylając szklankę, upuściłem złoty płyn na ziemię. Gdy skończyłem mówić, zapadła cisza. Milczenie. Brak ruchu. Wszystko zostało nagle wstrzymane. Nawet przyroda, jakby taka cichsza się zrobiła. Loma, która nieustannie powarkiwała na świnie, teraz z zamkniętymi oczami trzymała swój wielki łeb na kolanach Tomka i czekała. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 14.01.2013 16:30
Liczba odwiedzin: 7183
Postanowił kiedyś wyruszyć w dość nietypowy „spacer” – 1300 kilometrów śladami św. Pawła – od Tarsu w Turcji do Jerozolimy, przez Syrię i Liban. Różne światy, różne kultury, po drodze dziesiątki spotkań i przygód, których początki nie zawsze zapowiadały pomyślny koniec. O podróży z celem opowiada Grzegorz Małyga, zwycięzca konkursu „Podróżnicze hardkory”. »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 05.01.2013 10:34
Liczba odwiedzin: 58526
„Dałem się temu porwać i teraz nie mogę przestać. To jest ekscytujące! Tak ekscytujące, jak polowanie, czy też wędkarstwo” – mówił Rezo Gurchiani w wywiadzie dla fotografa Temo Bardzimashvili. – A młodzi są teraz leniwi. Powtarzam im, chodźcie ze mną, nauczę was, ale oni wolą siedzieć w domach, nawet gdy są bezrobotni”. »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 18.12.2012 14:00
Liczba odwiedzin: 5461
Gruzja to kraj, w którym „gość jest katalizatorem wydarzeń. Gość wywołuje amok. I to zarówno gość planowany, jak i ten, który trafia w to miejsce przypadkowo. Gruzini wiedzą, że mają opinię najbardziej gościnnego narodu pod słońcem (...) starają się dorastać do tego stereotypu, wkładając w to dużo ciężkiej pracy”. »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 04.12.2012 09:50
Liczba odwiedzin: 53289
„Zła droga to ta, z której podróżny na pewno tak się zwali, że ciała jego nie będzie można znaleźć. Dobra droga – to ta, z której podróżny spadnie, ale trupa jego znajdą i pochowają. A wspaniała droga to taka, z której podróżnemu może nawet uda się nie spaść”. Aleksander Kuzniecow. ----------------------------------------------- »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 24.11.2012 11:57
Liczba odwiedzin: 105650
„Wtedy Kibolani wziął ze sobą kilka polan drewnianych, wszedł samotnie na szczyt i rozpalił tam ognisko”, udowadniając tym samym, że „nie ma na świecie niczego i nikogo silniejszego od ludzi, że człowiek, wyglądający obok Uszby jak marny robaczek, może wszystko... Nawet pokonać Uszbę”. »
Autor: Piotr Kloczkowski
Data publikacji: 07.11.2012 22:45
Liczba odwiedzin: 8136
Podróż do Indonezji zaplanowałem z zamiarem zrealizowania materiałów reportażowych w kilku konkretnych lokacjach, co udało się mimo wielu przeciwności. Powstał między innymi materiał o charakterystycznych dla regionu Tana Toraja obrzędów pogrzebowych na Celebesie. »
Autor: Maciej Kalarus
Data publikacji: 07.11.2012 13:14
Liczba odwiedzin: 8143
Kto nie maszeruje, ten ginie. Kto nie podróżuje, ten umarł. Karkołomna wyprawa na koniec wszystkiego. 34 tysiące kilometrów za kierownicą. Sto dni w podróży. Przez kraje, języki, narody. Przez kultury i religie. Przez rzeki, wzdłuż jezior – aż nad sam Pacyfik. Gdy w końcu stałem na japońskiej plaży, przed oczyma był tylko ocean, a za nim San Francisco. »
Autor: Miłka Niezgoda i Mikołaj Korwin-Kochanowski
Data publikacji: 19.10.2012 22:45
Liczba odwiedzin: 20032
Nic nie wyglądało tak, jak sobie wyobrażałam. Wszystko było lepsze. Nawet gdy było gorzej, było lepiej, niż myślałam. Momentami trasa prowadziła tak stromo, że pchaliśmy we dwójkę każdy z rowerów, bo żadne z nas w pojedynkę nie było w stanie ruszyć swojego pod górę. Ale z pewnością było warto! »
Autor: Agnieszka Sławek
Data publikacji: 18.10.2012 23:41
Liczba odwiedzin: 15429
Ta historia jest prawdziwa i wydarzyła się dwa lata temu. Opowiada o czwórce studentów archeologii, którzy podążając autostopem po Jedwabnym Szlaku postanowili zwiedzić sześć krajów Azji Centralnej. Przygód mieli bez liku! Oczywiście pojawiały się też trudności, które udało się pokonać dzięki pomysłom i pogodzie ducha. Jest to opowieść trochę jak z kiepskiego filmu bo pojawi się w niej m.in. wielogodzinne przesłuchanie w scenerii rozgrzanego i zamkniętego placu budowy przy granicy z Afganistanem, nocleg na ziemi niczyjej, natarczywi amanci, kałasznikowy i w końcu szaleńcza droga do domu autostopem ponad cztery tysiące kilometrów i tylko cztery dni, żeby zdążyć jako druhna na ślub przyjaciółki. »
Autor: Piotr Strzeżysz
Data publikacji: 18.10.2012 22:06
Liczba odwiedzin: 6741
Poniżej opisuję pokrótce swój rowerowy wyjazd w Himalaje, odbyty zimą 2006 roku. »
Autor: Jacek Jaworski
Data publikacji: 17.10.2012 13:53
Liczba odwiedzin: 7442
Szokujące? Niesmaczne? Indonezyjczycy regularnie podróżujący promem na wyspę Sumbawa wydają się oswojeni z tym widokiem. To przecież zwyczajowe przygotowywanie koźliny serwowanej jak Indonezja długa i szeroka. A że na deskach pokładu i z „wkładką”, która dopiero co wyzionęła ducha?! To tylko kulinarny szczegół. »
Autor: Aleksandra Czyż
Data publikacji: 15.10.2012 21:42
Liczba odwiedzin: 4605
Byłam w kraju, gdzie jedzenie jest tak ważne dla ludzi, jak oddychanie. Albo bardziej. Rozgrywają się tu codziennie mistyczne celebracje godne wytłaczanych aksamitem salonów. Zamiast tego jest mata rozłożona na chodniku i talerz, zmywany pospiesznie w misce z lodowatą wodą i podawany kolejnym głodnym gościom. Jest oszałamiająco, bo Indonezję smakuje się wszystkimi zmysłami. Inaczej nie sposób. »
Autor: Grzegorz Małyga
Data publikacji: 14.10.2012 23:48
Liczba odwiedzin: 14124
Ponad 1300 kilometrów pieszo w upale nierzadko przekraczającym 40 stopni Celsjusza, 51 dni marszu przez góry Liban, półpustynne równiny Syrii i depresję Doliny Jordanu na pielgrzymim szlaku z Tarsu, miejsca narodzin św. Pawła, do Jerozolimy. »
Autor: Jakub Staniszewski
Data publikacji: 14.10.2012 12:16
Liczba odwiedzin: 77123
Chińskiej kuchni poświęcone zostały już setki, jeśli nie tysiące, różnorakich opracowań, kompendiów i artykułów. Żaden z nich nie jest w stanie oddać, czy chociażby w najmniejszym stopniu wyjaśnić fenomenu tej najbardziej chyba zróżnicowanej, zaskakującej i specyficznej kuchni na świecie. »
Autor: Jaśmina Jurecka i Tomasz Labus
Data publikacji: 13.10.2012 23:09
Liczba odwiedzin: 16146
88-dniowa kulinarna podróż po Azji południowo-wschodniej okazała się przygodą życia. W poszukiwaniu hardcorowych smaków przebyliśmy ponad 35 700 km. Psy, robaki, embriony, tygrysy, węże – to tylko niektóre z próbowanych przez nas smakołyków! »
Autor: Jakub Staniszewski
Data publikacji: 13.10.2012 12:50
Liczba odwiedzin: 48293
Na szlaku naszej drogi powrotnej z Chin znalazło się m.in. jezioro Bajkał. Biorąc pod uwagę fakt, że alternatywą dla spędzenia nad jego brzegami kilku miłych chwil był tydzień nieprzerwanej jazdy pociągiem wybór był dość oczywisty. »
Autor: Ola Smętek i Alex Garcia
Data publikacji: 13.10.2012 01:25
Liczba odwiedzin: 7426
Jest to opowieść o hiszpańskim anarchiście, który w dwa lata przemierzył autostopem niezliczone kilometry na trasie Portugalia – Nowa Zelandia. Alex w trakcie swojej podróży nie tylko chętnie łapie stopa, ale także organizuje i udziela się w projektach NGO, pikietuje i nurkuje w śmietnikach. »
Autor: Katarzyna Cieśla
Data publikacji: 12.10.2012 12:22
Liczba odwiedzin: 2545
Gruzja – wielu osobom – kojarzy się przede wszystkim z winem, suprą czy gościnnością i słusznie. Mnie jednak zaczęło drażnić takie spłycanie tematu. Naprawdę niezapomniane emocje przeżyłam tam dzięki arbuzom... »
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 10.10.2012 19:50
Liczba odwiedzin: 9805
„Nie można zrealizować własnych marzeń wedle dyktatu innych. Przygoda czy poszukiwanie nowego rodzą się w głębi naszej duszy, są wytworem naszej osobistej wolności i tej cząstki nas samych, która nie podlega regułom zdrowego rozsądku” Simone Moro. »
Autor: Michał Przybylski
Data publikacji: 07.10.2012 02:23
Liczba odwiedzin: 3986
– Kamil... – No? – Widzisz te kałasze? – No widzę. I co? – Chodź, porobimy sobie z nimi zdjęcia. – Dawaj :-). Strona irańska – mimo ostrzeżeń, okazała się bajką. Pakistan przywitał nas... więzieniem. »
Autor: Karolina Łuczak/Wojtek Chrząstek
Data publikacji: 09.08.2012 10:46
Liczba odwiedzin: 7561
Zamierzamy przekonać się na własnej skórze, jak prowadzi się tuk-tuka, uczy w laotańskiej szkole, dopinguje koguty w tajskich walkach, medytuje w buddyjskim klasztorze, obstawia zakłady w pojedynkach muay-thai i wyścigach żab, przekonać się do małp (choć po indyjskich doświadczeniach z czerwonogłowymi, wścibskimi potworami będzie trudno) i spróbować niezwykłych dań azjatyckiej kuchni (wliczając w to pieczonego psa i smażone karaluchy). »
Autor: Magdalena Solka
Data publikacji: 17.07.2012 16:39
Liczba odwiedzin: 6748
„Witaj w Polsce! Nareszcie!” – tak mniej więcej wyglądało nasze pierwsze spotkanie w moim kraju. Vinay Kutty, poznany w Stanach podczas jednego z moich pobytów, zawitał do Polski, a przy okazji zwiedził też kraje skandynawskie. To był jego pierwszy pobyt w Europie. Zawodowo zajmuje się elektroniką w jednej z amerykańskich firm, hobbystycznie fotografuje, gotuje i oczywiście podróżuje. Choć jego korzenie są indyjskie, to on urodził się i dorastał w Zambii (południowo-centralna Afryka), aż ostatecznie rozpoczął studia i pracę w Stanach Zjednoczonych. »
Autor: Anna Wojciechowska
Data publikacji: 17.07.2012 14:55
Liczba odwiedzin: 6608
Ta rozmowa miała się odbyć na żywo, ale odbyła się na Skype’ie. Mój rozmówca musiał zmienić nieco plany i zamiast w Dalamanie, wylądował 800 km dalej – w Stambule. Ciągle w podróży. Nie będę ukrywała, że bohaterem wywiadu jest mój przyjaciel, zatem nie unikniemy pewnie prywatnych wątków, wspominków. Bo i my spotkaliśmy się w drodze. »
Autor: Piotr Szymankiewicz
Data publikacji: 17.07.2012 01:26
Liczba odwiedzin: 4696
Julie, Pierre (Francja) i Laszlo (Węgry). Nigdy nie uchodzili za stereotypowych przedstawicieli społeczeństwa pracy. W Europie żyli łapiąc się prac dorywczych, próbując co chwila czegoś nowego, żyjąc w squatach lub tak jak Laszlo, co chwila zmieniając kraj zamieszkania. Aż w końcu Europa przestała im wystarczać. Wyruszyli w podróż do... No właśnie donikąd, ale wszystkich spotkałem ich w Iranie. »
Autor: Emilia Sobieraj
Data publikacji: 16.07.2012 00:04
Liczba odwiedzin: 88725
Krzysztof Synowiec – podróżnik i fotograf, autor zdjęć prezentowanych na wystawie "Na Azjatyckich szlakach" w kilku miastach w Polsce. Jego zdjęcia stanowią relacje z wypraw do krajów Dalekiego Wschodu takich jak Indie, Indonezja, Sri Lanka, Birma czy Laos. »
Autor: Izabela Smalec
Data publikacji: 15.07.2012 16:46
Liczba odwiedzin: 8615
Jest to wywiad z moją starszą siostrą, dzięki której zaczęła się moja "bahrajska przygoda". Podróżuje praktycznie od zawsze, a od 6 lat pracuje jako stewardessa w liniach lotniczych z Bliskiego Wschodu. »
Autor: Łukasz Śledziecki
Data publikacji: 11.07.2012 20:05
Liczba odwiedzin: 8486
Odwiedził czterdzieści osiem państw, przejechał tysiące kilometrów. Studiuje archeologię i socjologię. Podróżuje od dziecka. Niedawno postanowił połączyć swoją pasję z pracą i został licencjonowanym pilotem wycieczek. Motorem próbował okrążyć Morze Czarne, lecz zatrzymały go krowy. O filozofii podróży, korzyściach płynących z bycia Europejczykiem, a także sytuacjach ekstremalnych z Aleksandrem Leydo rozmawiał Łukasz Śledziecki. »
Autor: Piotr Szymankiewicz
Data publikacji: 09.07.2012 17:39
Liczba odwiedzin: 6310
Nie ma takiej rzeczy, której w Iranie nie ma (no, oficjalnie nie ma alkoholu). Góry - ponad 5 tysięcy metrów, morze - nawet dwa, miasta - jedne z najstarszych na świecie, wsie - tak opuszczone, że pewnie nawet mieszkańcy nie wiedzą czy by do nich ponownie trafili. Wybrałem siedem miejsc, ale każdy w Iranie znajdzie swoje. »
Autor: Marta Leonartowicz
Data publikacji: 05.07.2012 13:39
Liczba odwiedzin: 7796
Szybkie zakupy na suku Mahane Jehuda, pita z falaflami przy Bramie Damasceńskiej, Ściana Płaczu i Bar Micwa – a to wszystko w oczekiwaniu na szabat. »
Autor: Anna Wojciechowska
Data publikacji: 25.06.2012 16:43
Liczba odwiedzin: 8957
Turecki Kurdystan przemierzyłam na stopa dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2010 r. wraz z Yahyą - Syryjczykiem poznanym dzięki portalowi CouchSurfing.org. Co jakiś czas zbaczaliśmy to w lewo, to w prawo, by "zaliczyć" co smakowitsze turystyczne kąski, typu Kapadocja czy góra Nemrut. Po raz drugi znalazłam się tu rok później trochę przez przypadek. Wraz z koleżanką Darią planowałyśmy udać sie do Syrii, ale nas nie wpuszczono. Jechałyśmy więc wzdłuż granicy syryjskiej na wschód, co jakiś czas próbując przedostać się kolejnym przejściem granicznym na południe i przy okazji zwiedzając "stare kąty" tureckiej części Kurdystanu. »
Autor: Piotr Szymankiewicz
Data publikacji: 25.06.2012 14:42
Liczba odwiedzin: 5480
Iran to kraj, który zadziwia na każdym kroku. Niespotykana otwartość ludzi, niesamowite mozaikowe zabytki, zaskakująca przyroda, wszechobecna religia, koloryt bazarów. Można tak wymieniać w nieskończoność, ale przecież lepiej to zobaczyć. »
Autor: Paulina Pinkowska
Data publikacji: 25.06.2012 10:06
Liczba odwiedzin: 3874
Tysiące lat mongolskiej gospodarki opiera się głównie na hodowli bydła, jest to ważny element stylu życia nomadów. »
Autor: Anna Gołuchowska
Data publikacji: 25.06.2012 00:40
Liczba odwiedzin: 8798
Indie to kraj tajemniczy i przyciągający z różnych powodów. Jednym z jego najciekawszych aspektów jest bez wątpienia barwna i zróżnicowana ludność. Za każdą z twarzy kryje się osobna historia, czasem jednak wyjątkowo przygnębiająca - ma to miejsce szczególnie w przypadku dzieci.Nie można zapominać też o bogactwie przyrodniczym i kulturowym, które Indie sobą reprezentują. Wciąż można znaleźć niemalże nietknięte ludzką ręką obszary, które zachwycają zmysły. »
Autor: Izabela Smalec
Data publikacji: 24.06.2012 23:40
Liczba odwiedzin: 43565
Bahrajn nie jest najbardziej popularnym krajem pod względem turystycznym, nie znaczy to, że nie jest ciekawy :) Zapewne ta galeria wyglądałaby inaczej gdybym wtedy wiedziała, że zdjęcia będą mi potrzebne do tegoż celu, mimo wszystko zapraszam do oglądania. »
Autor: Anna Kowalik
Data publikacji: 24.06.2012 15:49
Liczba odwiedzin: 64518
Jordania od zawsze stanowiła miejsce krzyżowania się wielkich cywilizacji Bliskiego Wschodu. Każda jej cześć odzwierciedla ważną cześć historii naszego współczesnego świata. Tutaj znajdziemy ogrom wpływów Romańskich, władców Ummayyad, czy kształtowanie się chrześcijaństwa. Podróż to Jordanii to doza historii w obrazkach, wzbogacona Orientem, przepysznym jedzeniem oraz wspaniałymi ludźmi. »
Autor: Magdalena Bernatek
Data publikacji: 23.06.2012 22:25
Liczba odwiedzin: 5868
"Bywają ludzie, którzy w jakiejś chwili przestają być sobą i tym, co ich otacza. Istnieje godzina, w której pragnę być sobą i tym, co nieoczekiwane. Sobą i chwilą, gdy brama, zazwyczaj wychodząca na podwórze, powoli się uchyla, ukazując łąkę, na której się pasie jednorożec." (José Ortega y Gasset) W Laosie jest właśnie trochę jak w bajce o jednorożcu, która dzieje się nieśpiesznie i we właściwym sobie tempie.. Prawdziwym skarbem tej bajkowej krainy są jej niezwykli mieszkańcy. »
Autor: Rafał Wojciechowski
Data publikacji: 13.06.2012 01:19
Liczba odwiedzin: 6886
Izrael jest miejscem, w którym od wieków mieszają się wpływy, narodowości oraz wyznania, tworząc unikalny charakter tego państwa. A jak najkrócej opisać Izrael? Izrael to święte miejsca dla trzech wielkich religii – judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Izrael to trzy morza i piękne, piaszczyste plaże. Izrael to największa depresja na świecie, pustynie, góry, ale przede wszystkim historia, od czasów biblijnych, przez okres rzymski aż po równie niestabilne i burzliwe czasy współczesne. Każdy z tych elementów pozostawił po sobie ślad z przeszłości, a dzisiejszy obraz Izraela to wynik przenikania się Wschodu i Zachodu oraz tradycji i nowoczesności. Jak widać nie da się opisać go jednym słowem, nie da się go opisać w setkach książek i przewodników, ten kraj trzeba po prostu zobaczyć. »
Autor: Anna Wojciechowska
Data publikacji: 12.06.2012 10:55
Liczba odwiedzin: 5867
Za taki tytuł można w Turcji co najmniej dostać w pysk. W jej trzech wschodnich krajach ościennych również. Jeszcze kilka tygodni wcześniej instruowałam moje owieczki (czyli turystów) niczym dobry pastuszek (czyli pilot), by tego słowa na ka używać w Turcji z rozwagą, a najlepiej wcale. Od nowoczesnego mieszkańca Anatolii dowiedziałam się, że TAKIE SŁOWO NIE ISTNIEJE, a jego użycie, niezależnie od kontekstu, jest wystarczającym powodem do zaaresztowania przez żandarmerię. To mi wystarczyło, by tuż po zrzuceniu z siebie skóry pastuszka wyruszyć na Wschód – ten Bliski. »
Autor: Anna Kowalik
Data publikacji: 11.06.2012 01:35
Liczba odwiedzin: 4125
Zapalenie zatok, pomysł wyprawy na rok 2011 i eksploracja nowo poznanego portalu Couchsurfing stanowiły punkt startowy mojej przygody z Bliskim Wschodem. Plan był prosty jedziemy na Bliski Wschód, bo właśnie jest promocja biletów na jednym z portali. Niewiele wiedząc o krajach, które miałam odwiedzić, a co więcej zupełnie nie znając mojego towarzysza podróżny, po jednej rozmowie telefonicznej i krótkim spotkaniu, kupiliśmy bilety lotnicze na podróż do arabskiej kultury – Liban-Syria(Egipt)-Jordania. »
Autor: Eliza Czyżewska
Data publikacji: 11.06.2012 00:18
Liczba odwiedzin: 6824
Mawiają, że prawdziwy Kirgiz nigdy nie zsiada z konia. Postanowiliśmy sprawdzić to na własnej skórze. Nie można lepiej poczuć klimatu kraju, w którym dzieci zaczynają jeździć konno zanim nauczą się chodzić, niż samemu stać się jeźdźcem. Na naukę jazdy konnej mieliśmy niespełna 3 miesiące. Dopięliśmy swego, totalnie po kosztach, z tradycyjnym zawołaniem „hej przygodo” dotarliśmy do krainy niebiańskich gór. Jest 9 sierpnia godzina 7:30 (3:30 czasu polskiego) jeszcze tylko kilka pieczątek dzieli nas od wkroczenia na teren wymarzonego Kirgistanu. Nieprzespana noc w samolocie, 40 min na podłodze lotniska, a na koniec uśmiechnięta twarz celnika i wypowiedziane przez niego magiczne „160$”, które otworzyło przed nami bramy do krainy bez McDonalda, sieciowych kawiarenek, światowych marek, zatopionej ciągle w cieniu minionych stuleci. Jak się okazało, nie wszędzie da się dotrzeć konno. Nie mogąc oprzeć się magii Tien Szanu dotarliśmy za to do bazy pod Chan Tengri, a na koniec sprawdziliśmy na własnej skórze, że nie zawsze łatwo podróżuje się autostopem po bezkresach Azji. »
Autor: Sylwia Grabowska
Data publikacji: 10.06.2012 23:54
Liczba odwiedzin: 5720
Izrael mimo swojej niewielkiej powierzchni oferuje wiele interesujących miejsc nawet dla najbardziej wytrawnych podróżników. Tylko tu, będąc w depresji, możemy poczuć się znakomicie i świetnie się bawić. Miejsce gdzie kiedyś nauczał Jezus jest dla wielu miejscem odnowy duchowej lub pogłębieniem swojej wiary. »
Autor: Piotr Szymankiewicz
Data publikacji: 10.06.2012 23:22
Liczba odwiedzin: 5186
„Wywiad: Iran gotowy do ataku terrorystycznego w USA”, „Iran grozi atakiem na Turcję, jeśli zaatakują go Izrael lub USA”, „Iran. Powieszono sześciu skazańców”, „Iran. Powieszono pięciu mężczyzn skazanych za pospolite przestępstwa”, „Premier Izraela: niech Iran się boi ataku na obiekty nuklearne”. To tylko przykłady nagłówków jakimi polska prasa już od kilku lat bombarduje nas w odniesieniu do Iranu. Pozytywnych informacji brak lub pojawiają się sporadycznie (zwycięstwo irańskiej męskiej reprezentacji siatkarskiej nad Polską w Pucharze Świata, statuetka Oscara dla irańskiego filmu, sukcesy irańskich zapaśników). Nie ma się zatem co dziwić reakcji większości moich znajomych i praktycznie całej rodziny gdy pewnego dnia oznajmiłem: jadę do Iranu. W najlepszym wypadku wróżono mi permanentną opiekę tajniaków ale zapowiedzi grożącego mi więzienia za najdrobniejsze wykroczenie nie były rzadkie. Nie zrażony szarlataństwem najbliższych po islamskiej zaprawie w Turcji, wymoczeniu się w łaźniach w muzułmańskiej dzielnicy Tbilisi i poznaniu irańskich emigrantów w Armenii pełen ekscytacji wsiadłem do autobusu odjeżdżającego z Erywania do Teheranu. »
Autor: Gabriel Kozłowski
Data publikacji: 10.06.2012 21:28
Liczba odwiedzin: 5627
Izrael nie leżał w kręgu moich priorytetowych planów podróżniczych. Tymczasem podczas pracy mojej żony nad doktoratem zaistniała konieczność przeprowadzenia poszukiwań w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Tym sposobem pewnego sierpniowego poranka 2011 roku lądujemy w Tel Awiwie. »
Autor: Magdalena Dąbrowska
Data publikacji: 10.06.2012 19:01
Liczba odwiedzin: 10740
Długo nie byłam w stanie nic powiedzieć. Miałam rozanieloną minę, łzy w oczach i zwiotczałe kończyny, a to wszystko ze szczęścia. Zakochałam się niewinnie, bezgranicznie i bezwarunkowo. A wszystko miało się dopiero zacząć… »
Autor: Paulina Pinkowska
Data publikacji: 10.06.2012 12:07
Liczba odwiedzin: 8460
Po co Ty tam właściwie jedziesz – pytali znajomi. – Przecież tam nic nie ma, same stepy – dziwili się. Jezioro Khövsgöl oczarowuje, Pustynia Gobi szokuje, mongolska gościnność wzrusza. Mongolia ma więcej do zaoferowania, niż może się nam wydawać. To jest kraj dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń. Mongolia jest wyzwaniem. »
Autor: Adam Szostek
Data publikacji: 10.06.2012 11:09
Liczba odwiedzin: 5205
Surowe krajobrazy, piasek, starożytne ruiny, piasek, rewelacyjna kuchnia, gościnni mieszkańcy, piasek, tętniące życiem miasta i jeszcze trochę piasku. Oto Jordania – nie tak turystyczna jak Egipt, mniej gorąca niż Emiraty Arabskie i na pewno bezpieczniejsza niż Irak. Jeśli ktoś dobrze znosi piasek, powinien koniecznie odwiedzić ten niewielki kraj, będący chyba jednym z najciekawszych miejsc (wcale nie aż tak) Bliskiego Wschodu. »
Autor: Izabela Smalec
Data publikacji: 09.06.2012 21:21
Liczba odwiedzin: 8209
"W baśniach tysiąca i jednej nocy" to opowieść o małym i niewiele w Polsce znanym kraju Zatoki Perskiej – Bahrajnie. »
Autor: Klaudia Pająk
Data publikacji: 09.06.2012 12:34
Liczba odwiedzin: 5781
Był chłodny, październikowy wieczór kiedy sprawdzałam moją pocztę. Długo oczekiwana wiadomość wyświetliła się od razu po zalogowaniu. Stało się, leciałam na Sri Lankę. Cieszyła mnie perspektywa zobaczenia na własne oczy plantacji herbaty, chodź poniekąd obawiałam się tego kraju, ze względu na niedawno zakończoną wojnę domową. Jak się okazało, moje obawy były zbędne a kraj zaoferował mi więcej, niż się spodziewałam. »
Autor: Magdalena Bernatek
Data publikacji: 08.06.2012 10:25
Liczba odwiedzin: 6256
Kto wybiera Laos na cel swoich podróży? Statystyk nie znam. Ale ci którzy poszukują kontaktu z życzliwymi ludźmi, chcą pobyć w miastach, które nijak mają się do zachodniego wyobrażenia o metropolii, zobaczyć świątynię mniej znaną, ale starszą niż kambodżański Angkor, a przy tym szukają miejsca gdzie planuje się być dwa dni, a zostaje na tydzień, albo dwa, znaleźli właśnie miejsce idealne. »
Autor: Weronika Chaberko
Data publikacji: 17.04.2012 16:14
Liczba odwiedzin: 6159
W górnym biegu Gangesu, na spalonym słońcem płaskowyżu oddalonym niewiele ponad 200 km od Delhi położone jest święte miasto (czy raczej miasteczko) Rishikesh. Rishikesh jak magnez przyciąga indyjskich pielgrzymów, którzy wierzą, że zanurzenie się w Gangesie zbliża ich do uzyskania mokszy, wyzwolenia. Równie popularny jest wśród zachodnich turystów zafascynowanych New Age oraz joginów z całego świata. »
Autor: Weronika Chaberko
Data publikacji: 11.04.2012 14:01
Liczba odwiedzin: 5873
Położony z dala od utartych turystycznych szlaków indyjski stan Sikkim zachwycił mnie surowym pięknem krajobrazu wschodnich Himalajów oraz wszechobecnymi starymi buddyjskimi klasztorami. Chociaż w czasie mojego pobytu w Sikkimie ani pogoda, ani widoczność nie były najlepsze, to wciąż bardzo miło wspominam tę wyprawę, głównie dzięki niezwykłej serdeczności i gościnności lokalnej ludności. »
Autor: Weronika Chaberko
Data publikacji: 10.04.2012 16:45
Liczba odwiedzin: 12112
Kto boi się stereotypowego obrazu Indii, jako siedliska brudu i biedy, nie ma czasu na wolne odkrywanie subkontynentu indyjskiego i przedkłada piękno przyrody nad zwiedzanie starożytnych zabytków, Kerala jest miejscem, którego szuka. »
Autor: Weronika Chaberko
Data publikacji: 09.04.2012 23:55
Liczba odwiedzin: 5515
Położona w indyjskim stanie Karnataka Gokarna to ciekawa alternatywa dla zatłoczonych i skomercjalizowanych plaż Goa. Na kilku odseparowanych malowniczymi skałami plażach używanych w równym stopniu przez ludzi co zwierzęta można rankiem poćwiczyc jogę lub pomedytować, a wieczorem posłuchać improwizowanych koncertów na piasku... »
Autor: Joanna Antonik
Data publikacji: 06.04.2012 17:45
Liczba odwiedzin: 15521
Bloger, backpacker, zdobywca nagrody Blog Roku 2011, student, konferansjer, harcerz – to tylko niektóre rzeczowniki, którymi można określić Patryka Świątka. Więcej o swoich wyjazdach, sposobach na tanie podróżowanie, wrażeniach po wygranej w ogólnopolskim konkursie blogowym oraz planach na przyszłość Patryk opowie nam osobiście. Zapraszam do lektury wywiadu! »
Autor: Mateusz Pannert
Data publikacji: 04.04.2012 10:31
Liczba odwiedzin: 11439
Kiedy pierwszy raz trafiłem na blog Sali i Krzyśka byłem prawdziwie zachwycony. Nie przypuszczałem, że nasi rodacy zawędrowali, oferując swoją pomoc do tak odległych zakątków jak Timor Wschodni. To tylko kolejny dowód na to, że nasz świat codziennie się kurczy, a my jesteśmy bliżej siebie niezależnie od odległości. »
Autor: Joanna Ferlian-Tchórzewska
Data publikacji: 04.04.2012 01:20
Liczba odwiedzin: 7919
Wędrowiec nie młody, nie bogaty i nie znany szerszej publiczności. Może dzięki temu wyjątkowo inspirujący. Zbigniew Skrzela, nauczyciel wychowania fizycznego z Przemyśla. Wychowawca kilku pokoleń młodych ludzi, sportowy zapaleniec zarażający od lat siatkówką, narciarstwem, pływaniem i wędrowaniem właśnie. Uwielbia pracę z dziecmi i młodzieżą. Szczęśliwy posiadacz wyrozumiałej żony, dwojga dzieci i czterech wnuków. »
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.