Dziś jest 05.10.2023

Imieniny obchodzą Igor, Apolinary, Placyd, Faust

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Argentyna – najnowsze artykuły i relacje

Plan podróży po Argentynie

Argentyna

Co łączy Witolda Gombrowicza, Maradonę i Mezopotamię? Odpowiedź jest prosta: Argentyna. Pierwszy jako polski emigrant spędził w niej 23 lata, drugi w 1986 roku zdobył dla niej mistrzostwo świata w piłce nożnej, trzecia to argentyńskie międzyrzecze Parany i Urugwaju. Dobra literatura i sport na najwyższym poziomie, a zwłaszcza uwielbiany przez tutejszych mieszkańców futbol nie są jedynymi atrakcjami, które ten południowoamerykański kraj, zajmujący ósme pod względem wielkości miejsce na świecie ma do zaoferowania turystom. Bogata i burzliwa historia, której sztandarową postacią jest Evita Peron, wspaniała przyroda, zróżnicowany klimat i kulturowa wielobarwność ukształtowana przez emigrantów z całego świata czynią z ojczyzny „Che” Guevary miejsce niezwykle atrakcyjne.


Argentyna jest szczęśliwą posiadaczką pasma Andów z najwyższym szczytem Ameryki Południowej, Aconcaguą, bogatej w srebro niziny La Platy, kilku uroczych wysepek leżących na Oceanie Atlantyckim, malowniczych parków narodowych – Los Glaciares oraz Parque Nacional Iguazú wpisanych na listę UNESCO, licznych zabytków architektury oraz pamiątek po czasach konkwisty, w tym misji jezuickich.


Stolica kraju, Buenos Aires, nazywana latynoskim Paryżem, to układanka specyficznych, kolorowych dzielnic ukształtowanych przez emigrantów europejskich. Porteños, jej mieszkańcy nigdy nie przestają tańczyć, a ich życie koncentruje się wokół tangerii – klubów tanga, które tętnią życiem od zmierzchu do świtu. Można w nich nie tylko pląsać przy dźwiękach akordeonu, ale także spróbować najlepszej na świecie wołowiny pochodzącej z żyznej i nizinnej argentyńskiej Pampy, na której tutejsi gauchos wypasają swoje stada.


„Ręka Boga” nie tylko pomogła Maradonie zdobyć kontrowersyjną bramkę w legendarnym meczu Argentyna-Anglia. Dotknęła też Patagonię – bogaty w ropę płaskowyż leżący na południu kraju. W jego centralnej części leży tajemnicza Cueva de las Manos – Jaskinia Rąk, której ściany pokrywają malowidła przedstawiające naturalnych rozmiarów ludzkie dłonie. Dzieło stworzyli najprawdopodobniej prehistoryczni artyści dokumentujący rytuały przejścia tutejszych nomadów.


Na granicy argentyńsko-brazylijskiej, w grzmiącej Gardzieli Diabła (Garganta del Diablo) znajdują się niezwykle spektakularne wodospady Iguaçu, przy których jak mawiała Eleonore Roosvelt, „Niagara to strumień wody z kuchennego kranu”. Łącznie tworzą 275 kaskad, a miejscami spadają z wysokości powyżej 70 metrów tworząc niezapomniany spektakl.
Nazwa Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa „argentum” oznaczającego srebro. Zgodnie z podaniami tym drogocennym kruszcem Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków, którzy w 1516 roku dotarli do ujścia rzeki La Plata w nadziei, że w pobliżu znajdują się kipiące kosztownościami Srebrne Góry. Choć legenda okazała się tylko piękną historią nie znajdującą odbicia w rzeczywistości, Argentyna obdaruje z pewnością każdego, kto zechce ją odwiedzić. Jeśli nie srebrem, to pięknymi widokami, urzekającą atmosferą, wyśmienitymi stekami i doskonałym winem.

Argentyna – najczęściej czytane

 • Sposób na zresetowanie

  Sposób na zresetowanie

  Autor: Magdalena Solka

  Data publikacji: 17.07.2012 16:39

  Liczba odwiedzin: 5988

  „Witaj w Polsce! Nareszcie!” – tak mniej więcej wyglądało nasze pierwsze spotkanie w moim kraju. Vinay Kutty, poznany w Stanach podczas jednego z moich pobytów, zawitał do Polski, a przy okazji zwiedził też kraje skandynawskie. To był jego pierwszy pobyt w Europie. Zawodowo zajmuje się elektroniką w jednej z amerykańskich firm, hobbystycznie fotografuje, gotuje i oczywiście podróżuje. Choć jego korzenie są indyjskie, to on urodził się i dorastał w Zambii (południowo-centralna Afryka), aż ostatecznie rozpoczął studia i pracę w Stanach Zjednoczonych. »

  Tagi: azja, ameryka południowa, indie, wietnam, argentyna, magdalena solka, staż zadanie 6, wywiady

 • Naturalne piękno Argentyny

  Naturalne piękno Argentyny

  Autor: Paulina Ożarowska

  Data publikacji: 10.06.2012 15:18

  Liczba odwiedzin: 5048

  Argentyna, kraina wielkich wodospadów, wspaniałych gór i przepięknej przyrody. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, buenos aires, bariloche, relacje, staż zadanie 1

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Argentynie

Jedziesz do Argentyny? Przeczytaj tez o sąsiadach!

 • Przez kontynenty – podróż dookoła świata

  Przez kontynenty – podróż dookoła świata

  Autor: Przez Kontynenty

  Data publikacji: 09.12.2014 14:50

  Liczba odwiedzin: 14746

  Chile, Argentyna, Boliwia, Peru, Kolumbia i Ekwador, a po drodze jeszcze na chwilę Brazylia. To nasza trzymiesięczna trasa w Ameryce Południowej. Z Australii, w której przez ostatnie pięć miesięcy pracowaliśmy, żeby zarobić na dalszą podróż, przylecieliśmy do Santiago (stolicy Chile) w trzech zespołach: Kuba z Martą, Maciek z Hanią, która po 9 miesiącach w Polsce znów dołączyła do ekipy Przez Kontynenty oraz samotnie Tomek. »

  Tagi: ameryka południowa, chile, peru, argentyna, inspiracje, przez kontynenty

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 11568

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski cz: II

  MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski cz: II

  Autor: Krzysztof Rudź/www.ludziepodrozuja

  Data publikacji: 06.08.2014 15:38

  Liczba odwiedzin: 3754

  Relacja z motocyklowej wyprawy po Ameryce Południowej „MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski”. Wiesława i Krzysztof Rudź wyruszyli w poszukiwaniu potomków emigrantów z Chrobrego, który swój ostatni pasażerski rejs odbył w 1939 roku. Czy udało im się przejechać całą zakładaną trasę i czy spotkali rodaków? O tym dowiecie się w obszernej relacji z podróży. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, chile, boliwia, ms chrobry, relacje

 • MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski. Z motocyklami przez Atlantyk do Ameryki Południowej

  MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski. Z motocyklami przez Atlantyk do Ameryki Południowej

  Autor: Krzysztof Rudź/www.ludziepodrozuja

  Data publikacji: 14.05.2014 14:32

  Liczba odwiedzin: 2591

  Gdybym chciał rozpocząć tą historię, musiałbym się cofnąć o kilkanaście miesięcy. Wpadliśmy wtedy na pomysł wyjazdu do Ameryki Południowej. Po kilku tygodniach luźnych dyskusji i rozważań wraz z żoną nasz plan nabrał konkretnych kształtów. »

  Tagi: ameryka południowa, urugwaj, argentyna, brazylia, relacje

 • Ameryki dwie – Chile

  Ameryki dwie – Chile

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 13:01

  Liczba odwiedzin: 4852

  Trzy loty złożyły się na ponad dobową przeprawę do Ameryki Południowej. Podczas gdy Warszawa żegnała nas zaśnieżonymi widokami, to poza oblodzoną Aconcaguą, nad którą przelatywaliśmy, Chile powitało nas rozżarzonym od słońca dniem. »

  Tagi: ameryka południowa, chile, punta arenas, pucon, ushuaia, relacje, joanna lisowska

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 109409

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Ajmarowie – strażnicy mowy bogów

  Ajmarowie – strażnicy mowy bogów

  Autor: Krzysztof Wasilonek

  Data publikacji: 28.09.2011 15:57

  Liczba odwiedzin: 10130

  Twierdzą, że ich język jest darem od bogów, więc należy go chronić i czcić. Z tego powodu pozostał on niemalże nietknięty przez całe tysiąclecia. Do dziś zachwyca badaczy jako mowa niezwykle logiczna i giętka, która oparta jest na niemal matematycznych zasadach (cecha wspólna dla wszystkich języków pierwotnych). Lecz lud ten skrywa jeszcze inne tajemnice. »

  Tagi: ameryka południowa, boliwia, artykuły, tiahuanaco, la paz, krzysztof wasilonek

 • Trzy smaki Brazylii

  Trzy smaki Brazylii

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 08.08.2011 11:19

  Liczba odwiedzin: 11025

  Zacznę od wyznania: nie lubię zimy, nie znoszę śniegu i nie umiem lepić bałwana. Nie jestem też miłośniczką białego szaleństwa i najchętniej tak jak niedźwiedź przespałabym cały ten czas. Dlatego, gdy mróz zaczyna szczypać w nos uciekam tam, gdzie jest ciepło, gdzie zamiast kożucha można nosić bikini, a futrzaną czapkę zastępuje słomkowy kapelusz. Uwielbiam słońce, plaże, uśmiechniętych ludzi i dobrą zabawę. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, rio de janeiro, sao paulo, corcovado, salvador, relacje, magda ramos

 • Samba deliciosa – karnawał na talerzu

  Samba deliciosa – karnawał na talerzu

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 27.07.2011 15:50

  Liczba odwiedzin: 5956

  Samba de roda – dynamiczny i zalotny taniec kochanków stanowi kluczowy element brazylijskiego karnawału. Jego nazwa oznacza tyle, co tańczenie do klaskania dłońmi, wybijanie rytmu nogami lub dotykanie się brzuchami. By ulec żywiołowi zmysłowych dźwięków i kusząco kręcić biodrami te muszą być jednak pełne. Energię niezbędną do poskromienia temperamentnych Latynosów najlepiej zgromadzić, oddając się w ręce brazylijskich gospodyń, które w garnkach mieszają z taką precyzją, z jaką capoeiristas grając na berimabau, wybijają rytm tancerzom. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, sao paulo, rio de janeiro, kuchnia, magda ramos. kuchnia artykuły

 • Podróże hedonistów

  Podróże hedonistów

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 26.07.2011 13:48

  Liczba odwiedzin: 13368

  Coraz częściej zdarza nam się marzyć o wakacjach na końcu świata, gdzie moglibyśmy się otworzyć i obnażyć swoje prawdziwe „ja”. W świecie informacji i usług potencjalny popyt rzadko pozostaje bez echa. Tak się stało i w tym przypadku. Królujący materializm popycha nas do czynów, które kiedyś mogły szokować, a dziś są częścią ekonomii. Udane wakacje to dla większości fajna zabawa i niezobowiązujący seks. Rynek turystyczny bardzo szybko odpowiedział na potrzeby potencjalnych klientów i na całym świecie pojawiły się oferty all inclusive. Zaproponowano wakacje z doznaniami erotycznymi, podczas których można spełnić wszelkie hedonistyczne zachcianki. »

  Tagi: ameryka południowa, afryka, azja, brazylia, kostaryka, holandia, tajlandia, filipiny, jamajka, seksturystyka, anna maria łakomy

 • Papryczka Chile

  Papryczka Chile

  Autor: Anna Matelska

  Data publikacji: 25.07.2011 15:10

  Liczba odwiedzin: 4609

  Gdzieś pomiędzy Oceanem Spokojnym a Andami, od Pustyni Atacama po mroźną Ziemię Ognistą rozciąga się wąski pas ziemi, kraj kształtem przypominający ostrą papryczkę chili, stąd jego nazwa. „Przez ten świat nie można przejść ze spokojną głową i obojętnym sercem” – tak pisał o Chile Ryszard Kapuściński. »

  Tagi: ameryka południowa, chile, ziemia ognista, santiago de chile, juan fernandez, wyspa wielkanocna, chiloe, artykuły, anna matelska

 • Koka – w pogoni za zielonym złotem

  Koka – w pogoni za zielonym złotem

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 19.07.2011 10:13

  Liczba odwiedzin: 5975

  Od blisko 400 lat ludzie słodzą herbatę cukrem, od niespełna 200 jeżdżą koleją, od ponad 100 latają samolotem, a od 8000 lat żują liście koki. W kulturach andyjskich roślina ta, występująca pod nazwą krasnodrzew pospolity, wciąż odgrywa niezwykle istotną rolę. Tradycja jej uprawy sięga tu czasów prekolumbijskich i znacznie poprzedza powstanie nie tylko Imperium Inków, ale i starszego Imperium Tiahuanaco. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, kolumbia, boliwia, artykuły, magda ramos

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Argentyny w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Południowej